Rond do Schelde Toenemende achterstand zonder veel hoop UIT DE PRAKTIJK Redden van de oogst - Veel hangt af van weinigen! Produktschap voor Aardappelen - Aardappelsituatie nog onduidelijk Zo ploeteren we maar door! 6 Toen uw overzichtschrijver voor OOST ZEEUWSCH- VLAANHEREN in het nummer vaai 5 juli j.l. de pessi mistische gedachte, dat we wel eens een periode met een teveel van (het toen goede) regen op het verkeerde moment zouden kunnen krijgen, naar de achtergrond bande, heeft hij in de verste verte er geen enkel ver moeden van gehad dat deze woorden realiteit zouden kunnen worden. Nu zitten we er echter mee en het zit goed fout! In ons gebied zit er naar schatting nog 70 van de aardappelen en uien in de grond en moet er minstens 604>5 van de suikerbieten gerooid wor den. De oogst der bruine bonen vordert moeizaam. We hebben echter 36 uur droog weer achter de rug en moeizaam komt het werk op gang. Laat ons hopen dat de weersomstandigheden gunstig mogen worden, dan bestaat er nog een mogelijkheid dat er nog een gedeel te kan worden gered. Ook de hulp van buiten de provin cie komt op gang, terwijl er militaire vrijwilligers kun nen worden ingeschakeld. Het is met grote waardering en dankbaarheid dat deze hulp wordt aanvaard en het wordt steeds duidelijker en nadrukkelijker geaccen tueerd hioeveel er wel afhangt van hoe weinigen! Het Nederlandse volk begint thans in te zien, hopen wij. dat goed voedsel betaald moet worden, opdat de beheerders van ons landschap, die acht procent aan ons nationaal inkomen en vijf-en-twintig procent aan onze uitvoer bijdragen, zeker moeten zijn van een men selijk bestaan. Onze hard werkende bevolkingsgroep heeft daar recht op! |\E uitzonderlijk slechte omstandigheden waaronder dit jaar de aardappelen geoogst moeten worden, is vanzelfsprekend ook in de bestuursvergadering van het Produktschap voor Aardappelen besproken. In toene mende mate maakt men zich ongerust of de oogst nog wel geborgen kan worden. Vooral van de kant van de landbouw vond men het nog moeilijk om voorspellin gen over de afloop te doen, terwijl het wel steeds moei lijker wordt om dienaangaande optimistisch te blijven. Door dfl^vele regens is er b.v. ook veel grond wegge spoeld, waardoor in een aantal gevallen de aardappelen al bloot zijn komen te liggen. Afgezien van het kwali teitsverlies geeft dit meer kans op bevriezing. Verder is een enkele dag mooi weer niet voldoende om te kun nen beginnen; daarvoor is het land veel te nat. Daar komt dan nog bij, dat wanneer het eenmaal zover is. rekening gehouden moet worden met een veel lagere capaciteit van de machines. Tenslotte zal ook de kwa liteit nog problemen gaan geven, mede door de lage grondtemperaturen, die wij mogen verwachten. Ook de handel bleek de situatie steeds somberder in te zien, al vond men het nog niet veel zin hebben er nu al over te praten, welk deel van. de oogst nog boven de grond zou komen? Het bestuur was wel van mening, dat er nog geen aanleiding bestaat om te veronderstellen, dat er niet genoeg aardappelen voor consumptie beschikbaar zouden komen. Hoewel wij het er mee eens zijn dat het nog te vroeg is om al paniekerig te gaan doen over de voorziening, hadden wij toch verwacht dat het bestuur in deze open bare vergadering wat meer inzicht zou hebben gegeven Toen enkele maanden geleden de Directeur-Generaal van de landbouw aan de provincie Zeeland een bezoek bracht om de droogteschade in ogenschouw te nemen, hadden we nooit en te nimmer kunnen vermoeden, dat de minister van Landbouw reeds deze herfst in dezelfde gebieden de geweldige wateroverlast zou komen opne men. Een groot contrast van de omstandigheden waar mee we dit oogstjaar worden geconfronteerd. Ruim zes weken hebben we nu al te kampen gehad met een ge weldige wateroverlast en ondanks alle hoop op weers- verbetering ervaren we, dat het land steeds minder be gaanbaar begint te worden. Het zal daarom gézien de korte tijd die ons nog rest heel moeilijk zijn om nog al Met het voortschrijden van de tijd, wordt het steeds kritieker voor de nog te oogsten produkten. Ook in WALCHEREN staat de tijd niet stil. Eike dag wordt er nog wat geknabbeld aan de oppervlakte, welke nog op het veld is. De bruine bonen zijn nu voor een groot gedeelte aan de ruiter gezet. Op enkele bedrijven staan ze nog op stam. Ook het verzamelen van uien gaat nog gestadig door. Alles wat maar enigszins boven de grond is, kan nog wel eens wat aan worden gedaan. Zo tus sen de buien door zijn er ook wat bruine bonen bin nengehaald of ter plaatse gedorsen. Met wat kunstmatig drogen zijn ze dan nog wel op het goede vochtgehalte te krijgen. Hoewel de bonen wat hebben geleden, is de kwaliteit toch nog redelijk. We zagen ook nog stamsla- honen voor de zaadoogst op het veld. Deze zijn voor zaaizaad niet meer geschikt. Mogelijk nog voor vee voer! Ook het rooien van de suikerbieten gaat nog in een traag tempo door. Op een droog perceel wordt er nog wel eens wat met een rooier geoogst. Ook in handwerk wordt op veel bedrijven gerooid. De noodzaak van het beschikbaarhebben van koppen en blad voor veevoer speelt hierbij ook een rol. De voederbieten zijn nu voor een groot gedeelte geoogst. De rooicapaciteit voor sui- Op alle mogelijke manieren wordt geprobeerd nog iets van de oogst te redden! over hetgeen men nog kan doen. Vast staat immers op dit ogenblik, dat een groot deel van de consumptie-aard appelen nog gerooid moet worden Vast staat ook, dachteh wij, dat er in de aardappelen, die nu nog gerooid kunnen worden, nogal wat gebreken zullen voorkomen. Nu geeft ide voorlopige oogstraming die begin september lis gehouden, wel aan, idait !de aardap pelproduktie, maar dan inklusief de vroege- en poot- aaTdappelen bijna 200.000 ton groter zijn (dan vorig jaar. Maar dan moet er wel rekening mee worden gehouden, dat de areaaal-uitbreiding te danken is aan een groter areaal pootaardappelen. Met andere woorden: Volgens de raming van begin september zou er een kleiner aan bod van consumptie-aardappelen zijn dan vorig jaar. Hoewel de exportkansen nog ieen onzekere faktor vor men, mag voorzichtig gezegd, toch wel aangenomen worden, dat het aanbod van consumptie-aardappelen die aan de huidige kwaliteitseisen voldoen, wel krap zal worden. Wij hadden dan ook gehoopt, dat in deze open bare vergadering al tot een principe-uitpraak zou zijn gekomen dat, wanneer de voorziening dit nodig maakt, de kwaliteitseisen zullen worden aangepast. Wellicht is hierover wel gesproken in de besloten vergadering. OOGST 1973t Bij de agenda waren ook heel wat cijfers gevoegd over consumptie-aardappelen van oogst 1973. Opvallend is, dat de gemiddelde telersprijs in dat jaar nog niet is tegengevallen. Rekeninghoudend met de gemiddelde af- les te redden wat nog op de akker staat. Het is om moe deloos van te worden nu er een zo groot kapitaal in het water ligt en nu we aan vele verplichtingen misschien niet meer kunnen voldoen. Overmacht is het juiste woord, maar daar zijn we niet mee gered. Wanneer we zo eens in de omgeving rondkijken, dan ligt er nog een heleboel werk te wachten en we moeten ons nog geluk kig prijzen, dat er reeds hulpakties van start zijn gegaan. Via radio, t.v. en pers komt onze benarde positie bijna dagelijks in het nieuws en ook dat is van 'belang voor een eventuele oplossing van onze proiblemen. Bijzonder moeilijk is het om onder deze natte omstandigheden overal hulp in te zetten daar op meerdere percelen nog niet te vertoeven is. Met man en macht hopen we echter aan de slag te kunnem gaan waar het maar enigszins mo gelijk is. Ook de inzaai van de wintertarwe lijkt niet meer mogelijk te worden en noodgedwongen zullen we daarom ons heil moeten zoeken in de inzaai met zomer- tarwe. Geheel ons bouwplan voor het volgend jaar zal wel op de helling moeten en we zullen door de omstan digheden gedwongen maar moeten handelen naar de toestand van het moment. In eerste instantie zullen we moeten redden wat er nog te redden valt en dan pas kunnen we weer verder zien. „Komt tijd. komt raad", zullen we maar hopen. kerbieten is in ons gebied nu wat uitgebreid. Waren er reeds twee zesrijige rooicombinaties bij een tweetal loonwerkers, thans zijn er nog twee combinaties aange schaft door enkele loonwerkers. Eén van de combina ties heeft de mogelijkheid het gehakselde blad en kop pen op de wagen te brengen. Deze machines kunnen onder enigszins redelijke om standigheden een capaciteit van 510 ha per dag per combinatie halen. Vermoedelijk zal bij een vlotte gang van zaken het transport nog een knelpunt zijn. Samen werking met transportmateriaal zal dan ook de oplos sing kunnen zijn. Het geheei nog eens overziende, kun nen we constateren, dat er een nog steeds toenemende achterstand in de werkzaamheden is. Wanneer het nog eens enigszins werkbaar weer wordt, kan er met flink wat hulp van buitenaf, en de bereidheid daartoe fs er, nog veel gedaan worden aan o.a. uien. Hopeliik komt er ook nog eens een tijd dat de suikerbieten en de snijmais voor een groot gedeelte met de machine kunnen worden geoogst. Resteren nog de aardappelen. Oogsten in hanu- werk lijkt hier een ondoenlijke zaak, zeker voor onge schoolde krachten. Voor dit produkt vrezen we dan ook nog het meest, wat betreft de oogstkansen. Veel zal ook afhangen van de weersomstandigheden de komende maanden. Krijgen we op korte termijn vorst van beteke nis, dan kunnen we de aardappelen wel definitief af schrijven. Hopelijk zullen de opgezette hulpakties nog goed werk kunnen doen. Hiervoor zijn twee voorwaarden zeer be langrijk, n.l. gunstig weer en een redelijk tarief. Moch ten de kosten van het oogsten groter zijn dan de waarde van het produkt, dan heeft oogsten uit economisch oog punt geen zin! betering zal komen. We blijven hopen en we rekenen er op dat onze beste lezers er ook zo over blijven den ken. Wat moeten wij uit de WESTHOEK schrijven? Opti mistisch, dat kunnen we niet, pessimistisch, dat willen we niet! Dan moet het er maar tussen in zitten! Onze buurman heeft 21 november nog wel eens aardappelen gerooid en het ging nog aardig goed ook en de grond was toch altijd wel 35 a 40% afslibbaar. Natuurlijk kunnen er voor die datum ook allerlei andere dingen gebeuren. We denken maar niet aan vorst e.d. Overigens reageert een boer in deze tijd wel erg naar het moment. Gaat het weer regenen, dan ziet hij alles verloren; komt er weer wat wind en daarbij ook nog wat zon, dan ziet hij het ineens nogwel zitten, 't Is overigens wel een be grijpelijke reactie en wij hebben ons in de loop der ja ren maar aangeleerd om niet teveel in 't land te gaan kijken wanneer het veel heeft geregend, 't Is wellicht struisvogelpolitiek, maar er is toch niets aan te doen en in ieder geval blijf je er wel wat rustiger onder. Ver leden week zaterdag zijn er zo hier en daar weer wat aardappelen gerooid. Natuurlijk ging het niet gewel dig, maar alle beetjes helpen! Waar af gaat en niet bij komt, zit vooruitgang in! Wanneer het weer ons nog eens wat beter gezind gaat worden, zal de hulpaktie ook kunnen gaan werken. We hopen dat zij vruchten kan afwerpen. Verder is belangrijk, dat zij die ver ge vorderd zijn met de werkzaamheden, ook anderen bij springen. Ploegen is enorm belangrijk, maar we kunnen onze aardappelrooier niet op stal zetten en an deren laten zitten! Solidariteit moet nu echt werkelijk heid worden. De offers die sommigen zullen brengen, zullen door anderen zeker dankbaar aanvaard worden! 't Ploegwerk komt ook wel op gang, maar om te zeggen dat er nu al zoveel geploegd is, dat is zeker niet 't geval, 't Zaaien, dat toch ook nodig moet gebeuren, mop ten wp helemaal maar vergeten. Zo gaan en ploeteren we maar door, iedere keer hopende, dat er nu toch eindelijk ver- zet per maand, komt de gemiddelde jaarprijs uit op 16,20 voor alle rassen klei-aardappelen. Voor de Bintje, welk ras 81 van het areaal beslaat, kwam deze prijs uit op 15,20. Gezien de prijzen in dit voorjaar zou men een lager niveau verwacht hebben. Dit neemt niet weg, dat de gemiddelde prijs toch ƒ10 lager ligt dan van oogst 1972. Bij de zand-aardappelen kwam de gemiddelde jaar prijs uit op 14 25 of wel 3,25 minder dan van oogst 1972. Aan een gemiddelde besomming per ha berekent het produktschap voor de klei-consumptie-aardappelen een bedrag van 6030 en voor de zandbintjes een bedrag van een gemiddelde exportwaarde van 21,50 per 100 kg. eengemiddelde exportwaarde van 21,50 per 100 kg. Van deze hoeveelheid ging 87 naar de EEG-landen, waarvan 71 %naar West-'Duitsland, 6 naar de rest van Europa en 7 buiten Europa. OSKAM Door de ellende gedreven zijn nog enkele regels aan onze dichtader ontsproten: Rijk met veel wateroverlast belaan, wordt de landbouw bedreigd in haar bestaan. Drassige weiden en p assen in 't veld, een toppunt van modder, wat ons allen bekneld. Gewassen in 't water, machines verzakt, zo is de hoop van veel mensen verzwakt. Noodweer in Zeeland bij dag en bij nacht, Zes weken regen, wie had dat verwacht? Uien bonen en aardappelen rot, gerooide bietenakkers geheel nu kapot. Voor de inzaai van tarwe nimmer nog kans, dat is van de toestand nu de balans. Problemen te over en schade genoeg, dat is wat de boer nu heeft voor de' boeg. Ontstellende kosten en groot is 't verlies, dat is niet te torsen, hoe je het ook kies. Met hulp van velen en geld van de Staat, is nog wat te redden; 't is nog niet te laat!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 6