SAMECAR zelfrijdende spuitmachine <~Door de *^Drouw De machine met alleen maar pluspunten CEBECO-HANDELSRAAD OOST-BRABANT OP GROEPSREIS NAAR WALES Eloofdbestuur en Ledenraad ZLM vergaderde U moet hem gezien hebben voor U een spuit gaat kopen! Vraag inlichtingen bij 17 onder redaktie van de Bond van Plattelandsvrouwen Voor Zeeland en Brabant: Els Deurloo Markt 1 Tholen Tel. 01660 - 504 ONDANKS een "windkracht van 8 a 9 slaagde de En gelse veerboot „King George" erin ook de 35 deel nemers (27 dames en 8 heren) uit Oost-Brabant aan de groepsreis naar Wales behouden de Noordzee over te zetten! In ieder opzicht „behouden", want niemand werd zee ziek, zodat het English Breakfast aan boord om 7 uur de volgende dag goed smaakte. Na de koffiepauze in een ..Little Chef", een wegres taurant zoals er een 'heleboel te vinden zijn in Engeland, gebruikten we de lunch in Cheltenham. Hierna reed de bus, die voor de hele periode in Enge land was gehuurd, naar Brecon, waar de deerne-mers werden begroet door de loco-burgemeester en de gast vrouwen. In een iminimum van tijd was het ijs gebroken en vertrok iedereen naar haar logeeradres. Vanuit Brecon vertrokken we de volgende dag naar Llanwrtyd Wells, waar een fabriek werd bezocht die is opgericht om militaire oorlogsinvaliden aangepast werk te geven. Hier worden de vuile schapenvachten tot het eindprodukt verwerkt, als tweeds, wollen bedspreien, enz. en velen grepen deze kans aan om echte We.sh Tweed te kopen! Vervolgens door naar Glangammarch Welsh, waar de leden van de plaatselijke Women's In stitute (W.I.) al klaar zaten met thee en gebak. rARNA werd een zuivelboerderij in hetzelfde dorp bezocht. Op dit bedrijf gebeurt het melken machi naal en de melk wordt opgeslagen in een koeltank bij 5 graden Celcius. De melk van de irige dag wordt 's mor gens zeer vroeg opgehaald en w 1 dagelijks ook s' zon dags. Alle melkafleveringen lopen over de Milk Marke ting Board. Uitbetaling is 29 pence per gallon 0,41 per liter) voor standaardmelk, d.w.z. melk met 12% vaste bestanddelen (vet, melksuiker, zouten, etc.). Is het gehalte aan vaste bestanddelen lager dan 12% dan korting, indien hoger dan toeslag op de prijs. De betrokken boer (resp. boerin) verkoopt ook melk aan huis in geparafineerde kartonnen bekers van 1 pint inhoud tegen een prijs van 5.5 pence per pint (ong. 0,82 per liter). De kartonnen bekers kosten echter al 1 penny per stuk (ong. 11 cent). De direkte verkoop is alleen toegestaan wanneer de gehele veestapel vrij is van brucellose. Dit vrij ervan zijn levert een tóeslag op bij de aan de industrie afgeleverde melk. Een groot deel van de afgeleverde melk gaat in grote tankwagens naar Londen. Verwach# wordt dat dit nog zal toenemen als de grote vierbaansweg dwars door Zuid- Wales met aansluiting in de richting Londen geheel ge reed is. Op het bezochte bedrijf wordt uitsluitend K. I. toegepast. De zwartbonte veestapel heeft een gemiddel de jaarproduktie van ongeveer 3600 kg. In de betrokken streek zijn de plaatselijke melkvee rassen bijna geheel vervangen door het zwartbont vee slag. Voor de vleesproduktie handhaaft men echter nog de oude plaatselijke rassen. Naast het rundvee worden veel schapen gehouden, vooral op de hoger gelegen ge deelten. Men probeert zoveel mogelijk lammeren in de herfst af te kunnen zetten in een slachtrijpe conditie. Dit lukt echter slechts ten dele. De niet-slachtrijpe lam meren worden dan in de herfst verkocht aan boeren in (Vervolg van pag. 9) De slechte voederpositie wordt wellicht nog ongunstiger als de snijmais, die op dit moment nog vast staat, niet spoedig geoogst kan worden. Ook is de stoppelknollen- oogst, die alleen op de zandgronden verbouwd wordt, totaal verregend. Dit gewas kon in normale jaren wel tot eind december gevoederd worden, terwijl het bovendien niet duur was. De krachtvoerprijzen zullen de komende winter hoog zijn, als men op de offertes voor de voor verkoop af mag gaan. De prijzen van het vee zijn zonder meer slecht te noe men; een goede melk- en kalfkoe brengt daarentegen nog wel een goed prijs op, hoewel deze ook lager liggen dan in 1973. Het andere gebruiksvee is een stuk goed koper dan vorig jaar, hetgeen ook geldt voor de nuch tere kalveren. De prijzen van het slachtvee zijn in de laatste weken wat stabiel, doch sedert oktober zijn ze toch aanzienlijk gedaald. Voor de mindere soorten slachtdieren zijn de prijzen zonder meer bedroevend te noemen. Het is dan ook niet te begrijpen, dat men geen interventieregeling treft voor deze dieren, omdat juist in deze sector de grootste ver liezen worden geleden. Op de varkensmarkt is gelukkig van enig prijsherstel sprake, alhoewel de prijzen nog een flink stuk onder de kostprijs liggen, die door de sterk gestegen krachtvoer prijzen sterk zijn gestegen. De kaassector kan van een )3vredigende gang van zaken spreken. De produktie stijgt en de vraag blijft goed. De botervoorraad is niet groot al zullen er echter wel voorraden zijn bij particu lieren i.v.m. de gestegen prijs per 5 oktober. De handel in melkpoeder is niet groot en de voorraden lopen hier van dan ook op. De kalvermelkindustrie heeft zich ken nelijk nog ingedekt voor de prijsvorming van 5 oktober en er is dan ook weinig vraag. Wel schijnt het de be doeling van Brussel te zijn om magere melkpoeder uit de interventievoorraden naar derde landen te verkopen. de lagere delen van Wales en Engeland. Deze weiden ze daar dan tot slachtrijpheid. Er is nu een overproduktie aan lamsvlees. Men had bij intrede in de E.E.G. gehoopt op een grotere afzet naar Frankrijk. De Fransen willen het Britse lamsvlees echter niet het is te vet! 'In de bezochte streek is het maken van hooi in ver band met het weer een riskante bezigheid. Het was in het afgelopen seizoen zelfs praktisch onmogelijk. Men kuilt daarom veel gras in. De kwaliteit van het kuilvoer is echter veelal matig of zelfs ronduit slecht. Dit door onjuiste kuiltechnieken en/of het inkuilen van te oud materiaal. Het maken van voordroogkuil neemt toe, echter met matig succes. Het verwerkte materiaal is veelal nog te oud en het drogestofpercentage bij het inkuilen nog te laag (weersomstandigheden vooral dit jaar). De bedrijven, ook de wat grotere, leveren maar een •matig bestaan op. De meest ondernemede boerinnen en boeren trachten dan ook neveninkomsten te verkrijgen uit het verhuren van kamers met ontbijt. Op het be zochte bedrijf was zelfs logies met volledig pension mogelijk. Voor de boerin een niet onaanzienlijk extra belasting. IVE volgende dag bezochten we het mijngebied met u zijn krottenwijken een gevolg van een invasie van Ierse arbeiders in de vorige eeuw, die onderge bracht werden in kleine, in revolutiebouw opgetrokken woningen. Door de ploegendiensten konden de mijnwer kers en ook de mijn werksters om de beurt de bedden gebruiken! In Llandaff, een buitenwijk van Cardiff, werd een kathedraal bekeken. In het centrum van de kathedraal staat een groot Christusbeeld van aluminium en brons, gemaakt door de beeldhouwer Epstein, door sommigen bewonderd door anderen verfoeid. Vervolgens werd St. Fagans, het Welshe openluchtmuseum met werktui gen en landbouwmachines bezocht en daarna enkele oude boerderijen, een tolhuis, een kapel, een leerlooierij en een „cockpit" (een gebouw waarin hanen (cocks) in een kuil (pit) gevechten leverden voor toeschouwers en dus niet een deel van het vliegtuig. Op het programma van de volgende dag stond een bezoek aan de agrarische tentoonstelling in Sennybridge. In een aantal tenten zouden de produkten worden getoond en de bekroonde dieren worden voorgeleid. Maar helaas de storm van de afgelopen nacht had de tenten aan flarden geblazen, zodat de tentoonstelling niet kon doorgaan. Om toch een indruk te krijgen van zo'n jaarlijkse tentoonstelling werd videorecording van de show van 1973, zoals die voor de televisie was gemaakt, tevoorschijn getoverd en aan de gasten vertoond. De zondag werd doorgdbracht in de gastengezinnen; 's-maandags was het vroeg op; om 9 uur vertrek uit Brecon naar Oxford, door een schitterend landschap. In Oxford werden de colleges bezocht en menig souvenir gekocht, en overnacht. Na een continental breakfast iedere dag gebakken eieren met bacon en worstjes werd sommigen bepaald teveel gingen terug naar Londen. Door dorpen als Broadway en Moreton on Marsh com plete musea's allemaal oude gevels, kwamen we door Windsor, waar juist de wacht werd afgelost. Dan volg de een rondrit door Londen met in de kelder van het restaurant „King Henry", vlak bij Regentstreet, op de feestelijk gedekte tafels lamsvlees met een randje knap perig vet, hetgeen door de meesten erg gewaardeerd werd. Tenslotte als besluit winkelen in Londen. Om kwart over vijf waren alle schapen weer verzameld bij het standbeeld van Nelson op Trafalgar Square, en zo wer den de laatste van de 710 mijlen, met Jeff Scott onze buschauffeur, afgelegd. Rest nog de oversteek naar Holland 's-nachts. Het ontbijt werd nog aan 'boord, ge bruikt en dan was daar de trein. Het laatste stuk van een reis, die we niet gauw zullen vergeten werd afge legd. I 1 De Samecar heeft: 4 grote aangedreven wielen: achter 9 x 42, voor 8 x 28, dus geen moeilijkheden bij het werken; zelfs niet onder de zwaarste omstandigheden. afzonderlijk af te remmen wielen, zodat het draaien op de kopakkers geen proble men geeft. een compacte bouw en gunstige gewichtsverdeling: minder last van insporen. Enkele technische gegevens: 56 pk luchtgekoelde dieselmotor kunststoftank van 2000 I. 3-cilinder zuigerpomp met grote capaciteit »*- hydraulisch bediende balancerende spuitboom van 21 of 24 m, uitgevoerd met zelfafsluitende spuitdoppen n» M en in 5 delen afsluitbaar __i Ruime cabine met lucht- - - verversingsinstallatie hydraulische besturing De Samecar is ook leverbaar in een uitvoering, geschikt voor het ver spuiten van vloeibare kunstmest. GOES Dr. A. F. Philipsstraat 9 Telefoon 01100-8110

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 17