11 ten opkweken enz. De druivenserre staat er al van 1963. Deze is slechts 200 rn2 en dus vrij klein. In een later sta dium kwam de heer Hage tot de overtuiging dat een gro tere kas nodig was. Drie jaar geleden werd daarom een warenhuis gebouwd, dat vorig jaar werd vergroot tot de huidige omvang van 1000 m'2. De benuttingsmogelijkhe- den werden kortgeleden verbeterd door aansluiting op het aardgasnet. ÉÉN MAN PER 11/2 HA De 82-jarige Hage sr. is nog elke morgen op het be drijf te vinden. is veel aanpassingsvermogen vereist om snel op de situa tie in te haken. Als het ene gewas gerooid of opgeruimd wordt, moe ten de planten voor het andere weer al klaar staan. Alles moet kloppen, want anders loopt het o.a. met het oogsten spaak. Vanzelfsprekend kunnen de weersomstandighe den daarbij veel invloed uitoefenen, in gunstige en on gunstige zin. Door kouJe, warmte, droogte, enz. kan het zo moeizaam opgestelde plan gemakkelijk in de war wor den gestuurd. Daarom is de regenleiding op dit bedrijf het belang rijkste onderdeel. Zonder beregening zou er veel misluk ken en zouden veel plannen in de honderd lopen. Nu kon b.v. ondanks de droogte in mei het witlof op tijd wor den gezaaid, de bloemkoolplanten worden opgekweekt en uitgeplant, enz. Het rendement van de aardbeien is in hoeveelheid grond is klein, de hoeveelheid werk is zeer groot. De heer Hage kan het lang niet al leen aan. Rien Hage, 27 jaar oud, een zoon van zijn broer, werkt al ruim 10 jaar lang volledig mee op het bedrijf en zalTiem waarschijnlijk mettertijd opvolgen. Ver der helpt de vrouw een gedeelte van het jaar bij het plan ten en oogsten en is de 82-jarige vader Hage ook nog elke dag op 't bedrijf te vinden en aktief en zeer nuttig be zig. Hage sr. is 's middags aan huis gebonden, anders was hij er de hele dag. Al met al betekent het een aan tal arbeidsuren voor ongeveer drie volledige werkkrach ten. En dat op 41/2 ha! Vooral 's zomers komt men met voornoemde vier per sonen nog tijd tekort. Zoon Rien (20 jaar, studeerde in Delft) en 16-jarige dochter Ina (5e klasse Atheneum) hel pen dan ook o.a. in de vakantie naar vermogen, terwijl ook de 11-jarige Cobi (6e klasse basisschool) zich ver dienstelijk maakt. Het is dus een typisch gezinsbedrijf van het soort dat weliswaar fiscaal en sociaal zit in de hoek waar de sla gen vallen, maar toch dank zij een gezonde ondernemings lust en zeer hard werken tot nu toe goed overeind blijft. Er komt echter veel kijken om alles bij te houden. Hard werken met de handen alleen is onvoldoende. Er is aan vullend enerzijds veel denk- en rekenwerk vereist om per seizoen alles op tijd in en uit de grond te krijgen, te oogsten, in goede kwaliteit op de veiling te krijgen enz. Anderzijds is er de zorg om vooruit te zien en via investeringen de winstcapaciteit op peil te houden. Het geld voor die investeringen moet men proberen door be sparing te verwerven. In de voorgaande jaren werd door de heer Hage zoals gezegd o.a. in twee fasen het waren huis gebouwd. Dit jaar werden hoge kosten gemaakt voor de aansluiting op het aardgas en de bronbemaling. Er is pas een mechanische koelcel aangekocht (capaciteit 250 Rechts winterbloemkool, die als alles goed gaat vol gend voorjaar wordt geoogst Links aardbeien op plastic. bemesting (gras) ingezaaid of stalmest toegediend. De afzet van de geteelde produkten vindt plaats via de veiling Bergen op Zoom. Voor de vollegrondsprodukten vindt de heer Hage de prijsvorming bij deze veiling be vredigend. Het vervoer gebeurt overwegend ollect+ef. Al leen aardbeien worden vaak zelf gebracht om langer te kunnen plukken. Wat machines en werktuigen betreft is er o.a. een vier wielige 16 pk Porsche trekker aanwezig, een 714 frees machine, alsmede een aanaarder, sleper, zig-zag egge, rooiers, karren, enz. zoals die op een bedrijf met derge lijke beperkte oppervlakte nodig en nuttig ikunnen zijn. Verder is een spuitinstallatie voorsanden voor de drains die werkt via de pomp en buizen van de regen installatie. De eerste vroege aardappelen werden dit jaar op -6 juni gerooid. Een extra vermelding waard. Witlof is één der voornaamste peilers van het inko men. Hier is men bezig met het inkuilen van de wor tels. Van links naar recht: Rien Hage, de baas zelf en de 82-jarige Hage sr. Het uit de ondergrond opgepompte water komt te- rechf in het bassin bij de kas en wordt daarna via de regeninstallatie verder gedistribueerd. De grond is slempig en daarom wordt extra aandaoht besteed aan de voorziening met organische stof. Links is gras ingezaaid als groenbemester. veel jaren ook afhankelijk van water geven na het plan ten en tijdens het uitgroeien van de vruchten. Tot voor kort werd het benodigde water grotendeels geleverd door de Waterleidingmaatschappij Zeeland met aanvulling van opgevangen regenwater van de kassen. Dit jaar is er een bron geslagen en nu kan 2 m3 water per uur uit de ondergrond worden opgepompt. Dit wordt dan zo geleid dat het in het bassin bij de kas terecht komt, vanwaar het dan via de regeninstallatie verder wordt gedistribueerd. Die bron met bijbehorende pomp was niet goedkoop, maar het geeft een grote besparing op de rekening van de waterleiding. Dit seizoen werd in voorjaar en zomer ca. 2.000.000 liter afgenomen, dus dat is nog al wat. De kassen zijn ook onmisbaar bij de uitvoering van het teeltplan. Denk o.a. aan het witloftrekken, het plan groentekisten) voor tijdelijke opslag van o.a. bloemkool en aardbeien. En zo gaat dat regelmatig door. Allemaal investeringen die niet zozeer ten doel hebben het inko men te verhogen, doch in hoofdzaak om te trachten het op peil te houden. NIEUWS IN HET KORT QM het overzicht vollediger te maken nog enkele ge- gevens in 't kort. De grond is licht. Aan de Zoetwaterweg is het afslib- baar-gehalte 14 tot 20 In de Suzannapolder iets zwaar der, maar toch ook niet ver in de 20. Gemakkelijk be werkbaar dus. Wel slempgevoelig. Dqarom wordt extra aandacht besteed aan de voorziening met organische stof. Elk jaar wordt op 6070% van het bedrijf groen- Behalve zaadteelt van winterbloemkool worcft ook ge- teed voor de winning van wortelenzaad. Het plantgoed hiervoor heeft voorlopig 'n plaats gekregen onder 't plat- glas. Het betreft meestal „stamzaad". De zaadteelt ge beurt voor een firma waarmee a! vele jaren een goede relatie bestaat. WAARDERING T^IT verslag is met opzet sober gehouden. De heer Hage is bescheiden en wil niet te veel in de lucht worden gestoken. Wat hij doet kan een ander ook, is zijn mening. Toch menen wij dat een extra woord van waardering op zijn plaats is, omdat met beperkte midde len naar verhouding veel wordt gepresteerd! A. v. O. het agrarisch bedrijf door de eeuwen, mee bezig gehou den. De heer De Ruiter meende dat de nog niet aan wezig, reeds lang aangekondigde gewestvorming wel eens de meeste reëele bedreiging van het zelfstandig waterschapsbestel in ons land zal blijken te zijn. Dat het rapport de instelling van milieuschappen ver werpt, achtte de heer De Ruiter verheugend. Zij maken de strukturen van het openbaar bestuur nog ondoor zichtiger dan ze nu reeds zijn en bergen het gevaar van de technocratie levensgroot in zich! Hoe openbaar het bestuur van een waterschap moet zijn en welke vormen van openbaarheid de meest ge- eigende zijn en welke inspraakprocedures moeten wor den toegepast blijven in het rapport onbesproken. CONCENTRATE JYE directeur van de Unie van Waterschappen mr. A. P. van den Berge deelde mee, dat er thans nog een 800 waterschappen bestaan. Sinds 1953 zijn 1700 water schappen opgeheven en van die 1700 sinds de Diepdel- verscommissie begon een 700. Mr. Van den Berge meende dat het einde van de concentratie nog niet in zicht is. Hier dient men evenwel behoedzaam te werk te gaan en bij de voorgenomen concentratie van de polders van Delf land is deze behoedzaamheid wel eens zoek geweest. In de laaggelegen delen van ons land wonen miljoe nen mensen in een kunstmatig, bij de gratie van water keringen en gemalen droog gehouden gebied. De vijand waarmee niet te onderhandelen valt, is het water. Daarmee verkeert men in een voortdurende staat van oorlog, of kiimmender nog: staat van beleg! Voor dit levensbelang is een bestuursvorm gekozen waarin niet de politieke verschillen meespelen, zoals dat in andere vormen van bestuur het geval is. De heer Van den Berge maakte melding van een spanningsveld tussen een steeds toenemend streven naar efficiëncy, economisch nut, enerzijds en de de mocratische wenselijkheid van een zo overzichtelijk mo gelijke afstand tussen bestuur en bestuurden. De Studiecommissie heeft zich in niet mis te verstane bewoordingen voor behoud van <de dé-centralisatie uit gesproken. Mr. Van den Berge vond overigens de con structie hoofdwaterschappen binnenwaterschappen een vernuftige, aantrekkelijke oplossing waarbij gecom bineerd worden de voordelen van de grotere eenheid met de van de kleinere. Bepleit wordt in het rapport een 20 a 30 hoofdwaterschappen, met de mogelijkheid bin nen het gebied van het hoofdwaterschap, onder diens toezicht, kleinere eenheden, met name binnenwaterschap pen te handhaven of te creëren. De heer De Ruiter stond wat kritisch tegenover het ontwerp van de hoofd- en binnenwaterschappen. Naar zijn opvatting kan het hoofdwaterschap alleen bijdra gen tot vernieuwing en verbetering van het geheel, wanneer van het binnenwaterschap uit wordt gedacht en geconstrueerd. v. d. W.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 11