Op bezoek bij: L. HAGE te St. Annaland Diepdel versrapport Unie van Waterschappen 10 EEN TWEE-MANS VOLLEGRONDSBEDRIJF VAN 4V2 HECTARE VOOR de toenemende mogelijkheden die de mecha nisatie biedt, worden steeds meer tuinbouwgewas- sen in 't groot op akkerbouwbedrijven geteeld. Denk aan doperwten, dubbele princessebonen, spinazie, tuinbonen, maar ook aan bewaarkool, prei, kroten, enz. De fabrieken kunnen al deze produkten tegen vrij lage prijzen kontrak teren. Zaaiuien kan men al vele jaren tot de landbouw gewassen rekenen, knolselderij en spruiten worden er geleidelijk aan toegevoegd. Vroeger rekende men per roe, nu per ha. Dit alles heeft tot gevolg dat de ondernemer, die in totaal over slechts enkele bunders kan beschikken, aan voornoemde „tuinbouwgewassen" niet meer voldoende kan verdienen. De toekomt voor het kleine vollegronds- OMMEZWAAI NA HERVERKAVELING DIJ de ontwikkeling van het bedrijf heeft de herver- 0 kaveling een hoofdrol gespeeld. Indertijd lag de grond verspreid over 13 percelen. Als rechtgeaarde Sint Annalander verbouwde de heer Hage daarop vroege aard appelen, uien en later ook gladiolen, maar tevens naar verhouding ook veel graan, suikerbieten en dergelijke extensieve landbouwgewassen. Bij de verkaveling werd het aantal percelen terugge bracht tot twee, namelijk 3.40 ha aan de Zoetwaterweg, vrij dicht bij het dorp en 1.16 ha in de Suzannapolder. Door die concentratie van de grond kwamen er veel gun stiger mogelijkheden voor intensieve teelten. Omstreeks 1960 besloot de heer Hage derhalve minder landbouw gewassen te gaan verbouwen en zich meer toe te leggen op tuinbouw. Als aanloop hiertoe werd eerst een tuin- bouwcursus gevolgd, onder leiding van de heer A. C. van Heusden. Aan dat onderwijs denkt hij nog steeds dank baar terug. Vooral van het economisch inzicht dat hem toen door de heer Van Heusden werd bijgebracht profi teert hij als het ware nog elke dag. Ook de begeleiding van de nieuwe teelten door het consulentschap voor de tuinbouw (o.a. de heer Bayense) werd erg op prijs ge steld. ZEER INTENSIEF TEELTSCHEMA ("JESTERKT door de nieuw verworven tuinbouwken- nis werd het teeltplan geleidelijk intensiever. Eerst via witlof en princessebonen, later rrjet diverse andere gewassen. Dit komt tot uiting in hetgeen dit jaar werd geteeld: 1200 roe (1,40 ha) vroege aardappelen 500 roe (0,67 ha) witlofwortelen 450 roe (0,60 ha) bloemkool 400 roe (0,56 ha) uien 300 roe (0,40 ha) graan 300 roe (0,40 ha) suikerbieten 155 roe (0,21 ha) winterbloemkool 120 roe (0,16 ha) aardbeien 100 roe (0,13 ha) winterbloemkoolplanten voor zaad 85 roe (0,12 ha) dubbele princessebonen 35 roe (0,04 ha) plantenbed aardbeien Daarnaast zijn er een warenhuis van 1000 m2 en een iruivenserre van 200 m2, die o.a. worden benut voor wit- loftrekken, meloenen, aardbeien, selderij, radijs en spina- Het hele jaar door staat er bloemkool op het veld. Hier is de heer Hage bezig met het uitsnijden van herfstbloemkool. en in het voorjaar wordt geoogst. De resultaten met deze „broccoli" lopen nogal uiteen, maar in de afgelopen sei zoenen zat het prima, mede door het ontbreken van strenge wintervorst. Witlof is geleidelijk één van de voornaamste peilers van het bedrijf geworden. Dat is ook aan de oppervlakte wortelen te-zien, die hiermee is gemoeid, 's Winters biedt het witloftrekken werk in een periode dat er anders wei nig te doen valt, dus voor werkspreiding is het gewas ideaal. De uren die er aan worden besteed leveren over het geheel genomen een goed rendement op. Graan en suikerbieten worden in feite alleen geteeld uit het oogpunt van vruchtwisseling. De aardbeien die op dit bedrijf voorkomen zijn geplant op plastic en worden geoogst voor verse consumptie. De oppervlakte van 120 roe lijkt misschien niet zo erg groot Deze zomer liet de heer Hage een bron boren, waardoor het voor beregening benodit water nu uit de ondergrond wordt opgepompt. Overzichtsfoto va neen deel van het bedrijf. Op de voorgrond het warenhuis, daarachter he': platglas. De witte buis van de rekenleiding is links duidelijk zichtbaar. groentebedrijf wordt daarom vaak nogal somber beoor deeld. Toch blijven er redelijke kansen voor dit type be drijf. Er zijn namelijk nog altijd een aantal arbeidsinten sieve gewassen waar het akkerbouwbedrijf moeilijk aan kan. Bloemkool dekken en oogsten, witlof trekken, aard beien plukken, e.d. moet b.v. nog altijd met de hand ge beuren! Vandaar dat een aantal ondernemers met intensieve vollegrondsbedrijven zich met een aangepast teeltsche ma tot dusver goed kunnen handhaven. Een voorbeeld hiervan is de heer L. Hage te St. Annaland, die op ca. 4% een bevredigend inkomen weet te verwerven. zie. Verder nog 360 ramen platglas, waaronder meloe nen, koolplanten, enz. worden gekweekt. Alles samen op geteld komt men belangrijk hoger dan de beschikbare 4,56 ha. Dat komt omdat een groot deel van het bedrijf voor meerdere teelten per jaar wordt benut. HET HELE JAAR BLOEMKOOL WROEGE aardappelen zijn altijd sterk vertegenwoor digd. Voor de kritische rooidatum zijn ze groten deels geruimd, waardoor 2 1 mogelijk is. Er wordt vrij wel uitsluitend Doré verbouwd; dit jaar daarnaast wat Barima. Bloemkool wordt het hele jaar door verbouwd. In de zomer en het najaar is dat „gewone" bloemkool met „weeuwen" (in perspot) en „vrijster". Aanvullend winter bloemkool, die nu weer al een poos geleden is geplant voor een buitenstaander, maar er zit enorm veel werk in de pluk. Doordat men voor de verse markt overwe gend 's morgens moet plukken, betekent het wekenlang alle hens aan dek en vroeg uit de veren. De princessebonen worden in perspotjes opgekweekt en daarna uitgeplant. In het schema ontbreken de gladiolen. De heer Hage heeft deze 15 jaar lang geteeld, maar was vorig jaar met dit gewas het bedrijf „rond" geweest, vandaar dat hij er nu mee is gestopt. REGENLEIDING SPEELT HOOFDROL I-JET is een heel karwei om zo'n intensief teeltschema op papier in elkaar te knutselen. Om het gemaakte plan goed uit te voeren is echter nog veel en veel moei lijker. Daar komt veel gepieker aan te pas en tevens IIET waterschap is een voor-kind van de Nederlandse maagd, ook al klopt het (doorgaans) niet dat een maagd een kind heeft, aldus de dijkgraaf van het Hoog heemraadschap van de uitwaterende sluizen in Kenne- merland en West-Friesland, de heer L. J. de Ruiter. Hij kwam tot deze uitspraak op een algemene ledenverga dering van de Unie van Waterschappen in Utrecht. De toespraak van de heer De Ruiter werd gehouden in het kader van het „diepdelversrapport" van de Studiecom missie Waterschappen. In het rapport wil men komen tot grote geconcen treerde waterschappen. Voorgesteld wordt een construc tie van hoofd- en binneriwaterschappen. Bij de financie ring van de waterschapstaken geniet een rechtstreekse omslagheffing van de belanghebbenden de voorkeur. In dit verband is op te merken dat deze maand een nota aan de provinciale besturen is gezonden inzake verfijning van de omslagregeling van waterschapslasten. In het 14jdaags orgaan van de Unie van Waterschap pen is een 40 punten bevattende samenvatting van het diepdelversrapport gegeven. In het rapport wordt aan bevolen dat het oppertoezicht versterkt dient te worden in die zin, dat de rijksoverheid de bevoegdheid krijgt met betrekking tot de waterschappen eigener beweging regelend op te treden alsmede in ruimere mate in de taakuitoefening van de provincies en de waterschappen in te grijpen en deze zo nodig over te nemen. De samenstelling van het Rapport heeft zes jaar ge vergd. doch het is desondanks niet gelukt aan het ver zoek van de toenmalige minister van Waterstaat te vol doen om een advies over het beheer van de Noordzee keringen in het rapport op te nemen. De heer De Ruiter had lof voor en kritiek op het rap port. Terecht is, aldus de heer De Ruiter, vastgesteld dat er voor de waterschappen een aantal nieuwe taken is bijgekomen. NIEUWE TAKEN |\E nieuwe taken zijn voor het overgrote deel neven- taken, onder meer de recreatie en de natuurbe scherming. Deze leggen nog niet gekende verbindin gen tussen het watprschap en de maatschappij. De zorg voor de kwaliteit is geen nieuwe zorg voor de wa terschappen, ze hebben zich daar vooral terwille van

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 10