DE MAAND NOVEMBER OP HET ing- R- VAN DER MEER ZUID-WESTELIJK LANDBOUWBEDRIJF Nu de zaai van de wintertarwe dit jaar wel erg laat zal vallen, wordt de kans dat nog met succes gelijktijdig graszaad (veldbeemd of roodzwenk) ingezaaid kan worden wel erg klein. Op grof kluiterig land wordt dikwijls een onregelmatige stand ver kregen en dat is zonder meer een slechte start. AKKERBOUW 8 A. DE REGT C>AjR< Goes drogen in die bewaarplaats met anverwanmr de buitenlucht een goed resultaat oplevert Dit jaar zal dit veel meer problemen opleve ren. De uien zijn nieuwe wortels gaan vor men wat aanleiding geeft tot meer aanhan gende grand. Verder is er sprake van enige hergroei en ook wel van optreden van bo- demrot. Van een flinke droging te velde moe ten we in dit jaargetijde niet teveel meer ver wachten. En zo zullen de uien veel vochtiger en met meer grond in de bewaarplaats te rechtkomen. Wordt onder normale omstandigheden 3 4 weken constant geventileerd, afhankelijk van de ventilatorcapacdteit, dit jaar izal deze methode voor veel partijen ontoereikend zijn. In deze gevallen is het nodig een fellere droging toe te passen. Dit is mogelijk door de droog lucht te verwarmen, waardoor het drogend vermogjen toeneemt. Voor de ver warming van de buitenlucht gébruikt men nogal uiteenlopende apparatuur. Een veilige kachel met een regelbare en gelijkmatige warmtegift, die is, aangesloten op een achter de ventilator in het hoofdkanaal aangebrach. te thermostaat, ds hiervoor gewenst. Op nog veel bedrijven behelpt men zich echter nog met eenvoudige ludhtverhitters. Bij gebruik van dergelijke apparatuur mag de warmte niet rechtstreeks in het ventilatie kanaal worden gezogen, omdat dan plaatse lijk oververhitting kan ontstaan. Het beste kan de verhitter met de uitstroamopening haaks voor de ventilator worden geplaatst. Op deze wijze kan ook de aanzuiging van de lucht ongehinderd plaatsvinden. Als de uien na een korte velddroogperiode (710 dagen) zijn binnengebracht kan met een goede kachel van voldoende capaciteit en dn een bewaarruimte met een voldoende zware ventilator een snelle droging bij een constante temperatuur van 30° C worden uitgevoerd. Bij een storthoogte van 3 meter is in dat geval een venitilatoroapaciteit van 150 m3 lucht per m3 uien bij een tegendruk van 30 mm. waterkolom vereist. Zodra de temperatuur in de bovenlaag is opgelopen tot 25° C kan de droging beëin digd worden Ails regel is dit binnen 3 dagen het geval. Langer drogen met warme lucht wordt bij, deze werkwijze ontraden Na een langere velddroogperiode (2 a 3 eken) mag de droogludht niet warmer zijn dan circa 20° C. Hogere temperaturen ver oorzaken bij een al ver afgerijpt produkt spoedig kale uien. Na het drogen met warme lucht is het nodig de uien geleidelijk af te koelen tot het niveau van de buitentemperatuur, in eerste instantie moet door interne ventilatie de partij op een gelijkmatige temperatuur wor den gebracht. Daarna wordt de droging afge rond door nog 1 2 weken met buitenlucht te ventileren. SUIKERBIETEN |N november is er al kans op vorst Met andere woorden: bieten die op de grond liggen lopen de kans te bevriezen. Bij stijging van de temperatuur en de daarop volgende ontdooiing gaat de biet tot rotting over en is dan waardeloos. Bij het veel voor- kamen daarvan kunnen ze zelfs aan de fabriek geweigerd worden, met alle conse quenties van dien. Ook bieten, die nog in de grond staan, lopen kans te 'bevriezen, al hangt dat veel af van hoog of laag groeiende wortels, veel of weinig wind, veel of weinig 'loof. Zorg dus, dat bijvoorbeeld de langszwaden van de zesrijer vóór de avond aan de hoop gereden zijn, wanneer er vorst wordt ver wacht. Dan is het ook zaak de hopen af te dekken met plastic folie van 0,15 mm. Om dat plastic folie nogal windgevoelig is, ver dient vastleggen aanbeveling. Bij de uien is, vooral nu, een grote ventilatorkapaciteit voor alle methoden van drogen en ook voor bet bewaren gewenst en dit was het geval dn 1970, 1971 en 1973. In 1972 was de rnais veel te laat en dit jaar is dit ook weer zo. In 1972 is in oktober de mais in onrijpe toestand bevroren met als gevolg dat verdere rijping geen doorgang vond. Er was toen sprake van lage opbreng sten en zeer hoge vochtgehalten. Voor dit jaar gaan we kennelijk dezelfde kant op. Er is in de week van 612 oktober en in de week 1319 oktober weer al nadht- vorstscbade in de mais opgetreden. Het is het beste dat deze mais maar bestemd wordt voor veevoer (inkuilen) doch dit zal niet voor iedere teler de oplossing kunnen zijn, daar niet iedere toorrelmaisteler over vee be schikt of het in de omgeving als veevoer kan verkopen. Zien we nu terug op 5 jaar korrelmai steelt dan moeten we helaas con cluderen dat slechts 3 van de 5 jaar tot een goed resultaat hebben geleid. Het risico van deze teelt in onze provincie is toch duidelijk te groot. HOE ZAL HET GAAN MET DE INZAAI VAN DE TARWE? |TR liggen momenteel nog weinig percelen gereed geploegd. Een groot deel van de tarwe wordt gezaaid na aardappelen, uien, bieten en bruine bonen. En het zijn juist deze gewassen die nog lang niet van het veld af zijn. Dat wordt dus dit jaar een late zaai en cte kans ds niet uitgesloten dat dit moet gebeuren onder minder gunstige om standigheden wat betreft de grond (kapot gereden). Bovendien kan het gebeuren dat men geen kans krijgt om te zaaien in novem ber en dan wordt het decemberzaai of voor- jaarszaai van zomertarwe. In het rassenfoericht 1974 lezen we over zomertarwe dat op de zuidwestelijke zeeklei in de jaren 19641973 de zomertarwe 15 minder opbrengt dan wintertarwe. Het ver schil met in december gezaaide wintertarwe zal wellicht minder zijn. Niettemin leiden deze grote opbrengstversdhillen er vanzelf toe dat in de herfst getracht wordt zoveel mogelijk wintertarwe te zaaien. zaaibed en enige neerslag na de behandeling noodzakelijk. Bij de huidige middelen is de kans op kiemibesdhadiging en met name bij rijenzaai te verwaarlozen. Van de thans gebruikte mr'ddelen blijken Dicuran, Tribunil, AAmeryl, Shell Tritivin en Igran 50 de duist behoorlijk te bestrijden. Een bezwaar van deze midde len is dat zei kleefkruid sparen. Op percelen waar men kleefkruid ver wacht en toch een najaarsbehandeling wil uitvoeren kan men dan ook beter Duphar Tok-Ultra gebruiken. Igran 50 geeft een onvoldoende bestrijding van de ereprijs te zien Dicuran wordt niet door alle rassen ver dragen en wordt bijvoorbeeld wel geadvi seerd voor Clement en Caribo, maar niet voor Manella en Norda. INZAAI GRASZAAD ONDER WINTERTARWE Het tijdstip van inzaai van graszaad' is op zich minder belangrijk. Er zijn voorbeelden van dat zelfs decemberzaai goed kan vol doen. Hoewel met enig risico kan bij de inzaai van roodfewenk wel een bodemherbitide worden toegepast. Het gras zaaien een week of vier nadat de bodemiheibicide werd' aan gewend verkleint de kans op schade. Veldbeemd verdraagt een behandeling met een bodemherbicide veel minder goed. Tenslotte wordt er in dit verband nog op gewezen dat wanneer men graszaad denkt in te zaaien men van de tarwe wat minder zaai zaad moet gebruiken en dient uit te gaan van een nietj te nauwe rijenafstand. A NDERE jaren konden in deze maand de veldwerkzaamheden nagenoeg worden afgerond met het uitzicht op een periode van rustiger aan doen. Als gevolg van .de vele regen in september en okto ber is het werk op het land bijzonder ge stagneerd. Weken aan één stuk kon er weinig of niets op het veld worden ge daan. Op het moment dat wij dit artikel schrij ven staan de bruine bonen nog bijna alle maal buiten. Alhoewel voor een groot deel op de ruiter, zit echter ook voor een deel nog vast in de grond of ligt in het zwad. De grootste schade treedt uiteraard op in de op het zwad liggende en de nog vast staande bonen. Van de uien is ook nog praktisch niets geborgen maar met de aardappelen die nog in de grond zitten zullen wel de mees te problemen ontstaan, vooral op de zwaardere gronden. Ook bieten zijn er nog weinig geoogst, er is nog geen tarwe gezaaid, nog weinig land op wintervoor geploegd, kortom over de hele linie is er grote stagnatie en alleen wanneer we nog extream goed najaarsweer krijgen kan er nog het een en ander ge red worden. We moeten er echter reke ning mee houden dat er zo hier en daar wel rake klappen zullen vallen. Kennis nemend van de hoeveelheid neerslag over de perioden september en 1 t/m 16 oktober op verschillende plaat sen in Zeeland, komen we tot het volgen de overzicht: september 1 t/m 16 oktober neer- aantal neer- aantal slag regen- slag regen- in mm dagen in mm dagen Zierikzee 119 100 Tholen 163 18 52 13 Colijnsplaat 117 20 76 14 Goes 163 18 75 14 Zoutelande 140 77 Cadzand 161 118 Axel 144 22 66 15 Uiteraard kunnen er op korte afstand vrij grote verschillen optreden, vooral daar er meermalen sprake was van onweers buien. GRONDBESCHERÏYHNG yyANNEER hoge prioriteit wordt ver leend aan het bergen van de oogst zal dit weieens ten koste kunnen gaan van de grond. Door veel regen en vrij hoge wa terstanden heeft de grond weinig draag kracht overgehouden. Het oogstwerk moet gebeuren met zware machines en ook het transportmateriaal spreekt in gewicht een woordje mee. Er is in de meeste gevallen geen tijd om het werk uit te stellen tot een drogere periode zal aanbreken. Een en ander zal er wel toe kunnen leiden dat er van de conditie van de grond een offer gevraagd wordt. Zowel in de regenperiode als daarna is ge bleken en zal blijken dat de goed ontwaterde gronden het vlugst hun water kiwijt zijn en het minst te lijden hebben onder deze ex treme omstandigheden. Dit komt dan weer tot uiting bij het bewerken van de grond in het voorjaar, enz., enz. Waarmee weer eens duidelijk tot uiting komt dat een goede ont watering voor de grond van primair belang is. Het vergaderseizoen breekt weer aan. Hier een foto van een studiedag. De studiedag van de Federatie van Verenigingen voor Bedrijfsvoorlichting op de Zeeuwse eilanden zal gehouden worden op 17 januari 1975 in de Prins van Oranje te Goes en heeft als thema „De boer als ondernemer". DE OOGST EN HET DROGEN VAN DE ZAAIUDEN QNDER normale omstandigheden is het drogen op het veld zodanig dat verder KORRELMAIS |^ET groeiseizoen 1974 is voor de mais zonder meer ongunstig geweest. Maiis behoort begin tot half oktober rijp te zijn QEZE toepassing neemt dank zij. de gun stige ervaringen van jaar tot jaar toe. Voor een goed resultaat is een met te grof DE vorige maand werd in deze rubriek all gewezen op de mogelijkheid om in koolzaad, tegen een breed assortiment on kruiden waaronder ook graanopslag, Legu- rame of Kerb toe te passen. 'In ikarwij wordt

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 8