MET MAN EN MACHT! i van landbouw, tuinbouw en veeteelt in zeeland en noord-brabant maatschappij tot bevordering ONS COMMENTAAR AFGELOPEN zaterdag 26 oktober is er intensief over- leg geweest met de minister van landbouw en het D.B. van het Landbouwschap over de wijze waarop de Zuid-Westelijke landbouw geholpen kan worden bij het binnenhalen van de oogst. Dit overleg vond plaats tijdens de bezoeken die door het D.B. van het Landbouwschap aan Zeeuws-Vlaanderen en door minister Van der Stee aan Zuid-Beveland en Walcheren werden gebracht. Op wel zeer overtuigende wijze heeft men zich vooral in Zeeuws-Vlaanderen en Walcheren kunnen overtuigen van de uitgesproken noodsituatie waarin de Zeeuwse akkerbouw dit najaar is komen te verkeren. Immers zelfs bij een langdurige weersverbetering moet gevreesd wor den dat lang niet alles meer geoogst kan worden en dat bovendien nogal wat produkten nog nauwelijks enige waarde vertegenwoordigen door aanzienlijke kwaliteits verslechtering. Dat geldt dan vooral voor de bruine bo nen en uien, maar in sommige streken waar percelen onder water hebben gestaan ook voor de aardappelen. Nu is dan ook reeds als vaststaand feit aan te nemen dat vele ondernemers een zware financiële strop zuilen hebben. Hoewel natuurlijk alle aandacht in de eerste plaats gericht moet zijn om nog zoveel mogelijk aardappelen, uien, suikerbieten, gladiolen, knolselderij e.d. binnen ie halen, is daarnaast een financiële regeling voor de zwaar gedupeerde bedrijven dringend noodzakelijk. Het is im mers onaanvaardbaar indien bedrijven, als gevolg van deze uitzonderlijke weersomstandigheden, zouden moe ten ophouden te bestaan. In de komende dagen zal met kracht een eenvoudige (renteloze) voorschotsregeling voor alle bedrijven die door deze bijzondere omstandig heden in moeilijkheden komen of waarvan de weerstand zwaar wordt aangetast, bepleit worden. INZET EXTRA MACHINES QEDURENDE afgelopen week is de aktie om extra oogstmachines van elders in te schakelen op gang gekomen. Wanneer wij dit schrijven is reeds bekend dat er in ieder geval een extra contingent oogstwerktuigen en bediendend personeel beschikbaar komt. De gewes telijke raad van het landbouwschap in Zeeland en het secretariaat van de drie Zuid-Westelijke landbouworgani saties zullen verder voor de toewijzing van de beschik bare machines van de diverse regio's in Zeeland, West- Brabant en Zuidhollandse eilanden zorg dragen. Wij dachten dat het in de huidige omstandigheden van groot belang is dat er zoveel mogelijk extra oogstcapaci- teit (dus ook transport, boxenvullers e.d.) wordt ingezet. Immers ook al beschikt men individueel in theorie over voldoende oogstcapaciteit, het is nu zaak om alles er zo snel mogelijk uit te krijgen wanneer de weersomstandig heden dat mogelijk maken. Door de organisaties wordt er daarbij naar gestreefd dat de oogstmachines en het betreffende personeel wordt ingezet tegen normaal loon werktarief. D.w.z. dat men slechts betaalt voor elke ha die daadwerkelijk geoogst wordt en dat de kosten van verletdagen, reizen etc. voor rekening van het Ministerie van Landbouw komen. Hoe groot de achterstand in werk is blijkt nog eens uit onderstaand overzicht van het aantal ha's der diverse gewassen die per 28 oktober nog geoogst moeten wor den. De tussen haakjes geplaatste cijfers geven daarbij het percentage van de totaal verbouwde oppervlakte van de betreffende gewassen aan dat nog geoogst moet wor den. aardappelen uien suikerbieten Oost Zeeuws-VI. 1850 (65%) 550 (90%) 4300 (90%) West Zeeuws-VI. 1500 (85%) 550 (85%) 2800 (75%) Walcheren 550 (65%) 500 (80%) 1800 (75%) Noord-Beveland 850 (75%) 150 (85%) 1100 (80%) Zuid-Beveland 2100 (70%) 450 (65%) 3200 (70%) Schouwen-Duiv. 1200 (45%) 700 (90%) 2000 (75%) Tholen/St. Ph.l. 1050 (50%) 300 (90%) 1300 (80%) West-Brabant 4000 (60%) 380 (80%) 5500 (60%) Voorts moeten met name in Zeeuws-Vlaanderen en Walcheren nog ca. 4700 ha bruine bonen geoogst wor den. Een deel hiervan zit nog in de grond of ligt op zwad en moet praktisch als verloren worden beschouwd! Ook het aeraal gladiolen (750 ha), knolselderij (550 ha) en witlof (250 ha) in Zeeland en West-Brabant moet nog praktisch geheel geoogst worden. Vooral in die gebieden waar er langdurig water op het land heeft gestaan, moet gevreesd worden dat de kwa liteit der produkten dusdanig geleden heeft dat in som mige gevallen oogsten geen zin meer heeft. Ook het komende oogstjaar zal ongetwijfeld door de huidige situatie beïnvloed worden. Enerzijds door struc- tuurbederf van de grond, anderzijds doordat er tot op heden nog slechts sporadisch een perceel wintertarwe is ingezaaid en velen ongetwijfeld in de komende maan den hun bouwplan zullen moeten aanpassen. Ook in de andere E.G.-landen (met name Frankrijk en België) heeft men zeer ernstig van het natte weer te lij den. Zo zitten er ook daar nog zeer veel aardappelen in de grond, gaat de maisoogst uitzonderlijk grote proble men geven en is er een grote achterstand bij de bieten campagne opgelopen. Overigens blijkt ook in midden Zuid-Holland en Noord- Holland nog 60 a 80 van de aardappelen in de grond te zitten. In het noorden en oosten van ons land beperkt het areaal consumptieaardappelen, wat nog in de grond zit, 'zich tot 10 a 15% van het totaal. Wel liggen in de IJsselmeerpolders nog zeer veel uien op het land. E.G.-BESLUITEN "TJE precaire oogstsituatie brengt met zich mee dat de aandacht wat is afgeleid van de markt- en prijs politiek in Brussel en het Zelfstandigenbeleid in Den Haag. Wij willen hier toch een paar opmerkingen over maken. In de eerste plaats zijn er vorige week in Brussel enige belangrijke besluiten over het suikerbeleid voor de ko mende jaren genomen. Zo is het quotum A-suiker (z.g. vette suiker) belang rijk uitgebreid. Voor de hele E.G. van 7,8 miljoen: naar ruim 9,1 miljoen ton en voor Nederland van 550 naar 690.000 ton 25%). Voor dit A-quotum geldt zoals bekend de volle minimum-garantieprijs. Voorts is besloten dat voor het seizoen 1975/1976 ook voor het B-quotum (halfvette bieten) de volle garantieprijs zal gelden. Aan gezien alleen al het nieuwe A-quotum bijna de volle Ne derlandse produktie dekt mag er dan ook vanuit gegaan worden dat voor het komende seizoen tenminste de volle (Zie verder pagina 3.) VRIJDAG 1 NOVEMBER 1974 62e Jaargang - No. 3255 land- en tuinbouwblad Minister van Landbouw mr. A. van der Stee begeleid door een uitgebreid gezelschap heeft zich vorige week zaterdagmiddag persoon lijk op de hoogte gesteld van de zorgwekkende situatie in de land- en tuinbouw. Na bezoek aan een bedrijf op Zuid-Beveland werd de nog veel hopelozer toestand op het akkerbouwbedrijf van de heer A. Lampert Biggekerke bekeken. Met een rit op een landbouw- wagen door modderige percelen kreeg de minister de indruk van harde werkelijkheid waarmee de landbouw nu al weken lang te kam pen heeft zonder uitzicht op direkte verbetering, want depressies met regenbuien blijven elkaar nog steeds opvolgen! In dit nummer o.m.: O.V.M.-verzekeringen - De ziektekosten verzekering Pagina 3 Over: Praters en doeners Pagina 4 Wateroverlast en leveringsplicht contractteelt Pagina 5 9K Praten over de Rijksgroepsregeling Zelfstandigen Pagina 5 Oplossingen voor de problematiek van de bedrijfsbeëindiging en de beroepsovergang Pagina 6/12 De teelt van veldbeemd onder wintertarwe Pagina 7 De maand november op het zuidwestelijk landbouwbedrijf Pagina 8/9 Jfr Tuinbouwklanken enz. Pagina 11/12 zlm

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 1