Landbouwschap vraagt opnieuw: BTW-sierteeltprodukten omlaag! HET Landbouwschap „heeft jarenlang aangedrongen op een verlaging van het btw-tarief voor sierteeltproduk- ten, van 16 naar 4 Deze eis, die elk jaar in het eisenpak ket opgenomen is, werd onlangs nog overgebracht aan de Tweede Kamer ter gelegenheid van het landbouwdebat op 27 augustus j.'L De conserven- peulvruchtenkontrakten voor 1975 het is gebruikelijk dat de Conservenpeulvruchtencam missie van> het Landbouwschap zich in de maand sep tember beraadt over de te volgen gedragslijn inzake de kon- traksvoorwaarden in het volgende seizoen. Er worden dan richtlijnen vastgesteld welke worden doorgegeven aan alle in het land werkzame vertrouwenscommissies die dan op basis van deze richtlijnen gaan onderhandelen met hun res pectievelijke afnemers. Deze onderhandelingen spitsen zich toe op de prijzen. 12 EXTRA OMSCHAKELINGSPREMIE GLASTUINDERS EN ONTHEFFING ZWAVELBESLUIT NOG NIET ROND In het verslag van de maandelijkse bespreking, die in september j.l. tussen de Minister van Landbouw en het Landbouwschap is gehouden, werd o.m. vermeld dat het Ministerie van Volksgezondheid en Milieuhygiëne een extra omschakelingspremie van f 1500,van olie op aardgas en een ontheffing van het Zwavelbesluit voor de glastuinbouw zou hebben toegezegd. Vermeld werd ook dat tuinders, die om technische redenen niet kunnen om schakelen, individueel een aanvrage konden indienen voor een ontheffing van genoemd Zwavelbesluit. Vele tuinders hebben zich naar aanleiding van deze berichten reeds gewend tot het ministerie van Volksge zondheid, het ministerie van Landbouw, het Landbouw schap en de districtsbureauhouders. Het blijkt nu helaas dat de zaak nog niet zover is, dat men nu al op deze f 1500,omschakeiingspremie en de ontheffing kan aanvragen. Minister Van der Stee blijkt aan het Landbouwschap alleen nog maar de toezegging te hebben gedaan dat een en ander zou gebeuren. Over de wijze van uitvoering is op dit moment nog niets ge regeld. Het ministerie van Volksgezondheid (wellicht in samenwerking met het ministerie van Landbouw) moet de eigenlijke regeling nog maken. Op het ogenblik behoeven de olietuinders dus nog niets te doen. Zodra de zaak definitief rond is, zal dit worden bekend gemaakt. Het inwinnen van inlichtingen door de tuinders bij allerlei instanties heeft derhalve thans ook nog geen zin. Het van kracht worden van de regeling is ook nog niet bekend, omdat dit verband houdt met het tijdstip waarop het Zwavelbesluit in werking treedt. Dit zou 1 november a.s. zijn maar ook dat staat nog niet definitief vast! Dus maar weer afwachten Door het parlement ds tijdens genoemd landlbouwdebait een motie ingediend, die de regering uitnodigt het btw-tarief voor de sierteeltsector te verlagen. De motie is aangehouden en zal verder worden gesproken bij de behandeling van het dekkingsplan van de Rijksbegroting 1975. Het Landbouwschap heeft in een brief aan de leden van de vaste Commissie voor Landbouw en Financiën nu nog weer eens de argumenten ter kennis gebracht die pleiten voor het verlaagde btw-tarief van 4 voor sierteeltprodukten. DE ondernemingen in de sierteeltsector ondervinden evenals andere bedrijfstakken in de land- en tuinbouw een grote spanning tussen kosten en opbrengsten. De besluit, vorming ,ten aanzien van markt- en prijsregelingen in de Europese Gemeenschap heeft geen invloed op de sierteelt sector, omdat er geen gemeenschappelijke markt- en prijs regelingen voor sierteeltprodukten zijn. De harmonisatie van de btw-tarieven in de EG is nog niet gerealiseerd en lijkt volgens het Landbouwschap verder weg dan ooit. Het tarief in Nederland is een der hoogste in de Gemeenschap. Zou het btw-tarief van 16 naar 4 gebracht worden, dan is er een bedrag van ten hoogste 46,7 miljoen gulden mee gemoeid. Het Landbouwschap wijst er bovendien op dat overbren ging van de btw van 16 naar 4 ook de mogelijkheid biedt om van de bestaande 1 andbouwregeling gebruik te maken. Deze regeling gaat uit van het standpunt, dat er een even wicht bestaat tussen btw-betalingen (aangekochte grond stoffen en produktiemiddelen) en btw-opbrengsten (af te leveren edndprodukten). De landbouwregeling leidt tot be sparing van administratiekosten zowel bij de overheid als bij het bedrijfsleven. yOLGENS het Landbouwschap wordt het hoge btw- tarief voor sierteeltprodukten door het buitenland met argwaan bekeken. De afzet in Nederland zal bij een lager btw-tarief toenemen, omdat de sierteeltprodukten dan minder duur zijn. Volgens LEI-berekeningen 'kan de binnen landse afzet van 27,5 naar 34,8 stijgen. Daarmee ver mindert de volumedruk op de buitenlandse, met name Duitse markt, hetgeen de internationale verhoudingen ten goede komt. Het Landbouwschap wijst op het financieringsvraagstuk voor de exporthandel in de bloementeelt. Door het tijdsver schil tussen btw-betalingen en btw-ontvangsten is een deel van het bedrijfskapitaal van de exporteurs voortdurend vast gelegd. Dit verhoogt het kostenpeil bij de export en geeft een extra druk op de producentenprijzen. Het Landbouwschap vertrouwt erop, dat de voorliggende motie om het btw-tarief voor sierteeltprodukten te verlagen, aangenomen wordt en dat de regering aan de jarenlange eis van het Landbouwschap tegemoet komt. FORSE PRIJSVERHOGING KONTRAKTTEELTVOORWAARDEN NOODZAKELIJK D oogst van conservenpeulvruchten, en we doelen in het kader van dit artikel met name op de voor de conservenindustrie op kontrakt geteelde doperwten, stam- slabonen en tuinbonen, is weer achter de rug. Veel telers zullen na ontvangst van de afrekeningen aan het rekenen zijn geslagen, en tot de conclusie zijn gekomen dat ook de financiële uitkomsten van de conservenpeulvruchten sterk beïnvloed1 zijn geworden door de sterke kostenstijgingen van de afgelopen jaren. Wanneer men daarnaast stelt de hoge tarwe opbrengsten van de laatste twee jaren en rekening houdt met het feit dat voor het komende jaar de prijs voor suikerbieten niet onaan zienlijk omhoog zal gaan, behoeft men geen koffiedikkijker te zijn om te voorspellen dat het animo om het volgende jaar conservenpeulvruchten te teleni terug, zal lopen! Tenzij uiter aard de prijzenj van deze laatste zodanig gesteld worden dat ze de concurrentie met de andere akkerbouwgewassen weer aankunnen. Overigens dienen wij te erkennen dat naast het financieel rendement ook andere faktoren, zoals de samen stelling van het bouwplan, vruchtwisselingseisen en de toe stand van de bodem, een rol kunnen spelen bij de beslissing inzake .het al dan niet opnemen van conservenpeulvruchten in het bouwplan. VOORBEREIDINGEN VOOR EEN NIEUW TEELTSEIZOEN D herfst is ook de tijd om voorbereidingen te treffen voor een nieuw teeltseizoen. De afnemers zullen gaan bepalen welke arealen ze het komende jaar nodig zullen hebben en zullen daarna de boer opgaan om hun arealen middels teeltkontrakten onder te brengea In de meeste ge vallen zullen de afnemers eerst in him eigen zgn. Vertrou wens- of Contactcommissies met de telersvertegenwoordi- gers gaan praten over de kontraktvoorwaarden voor het 'ko mende seizoen. De aan de teler te bieden prijs zal daarbij een 'belangrijk gespreksonderwerp zijn. In 'het verleden was het zo dat de werkzaamheden van diverse vertrouwenscommissies werd gecoördineerd in de Nederlandse Kontrakttelers Vereniging. Het te voeren beleid werd vastgesteld in het 'bestuur van de N-K.T.V. en door gespeeld naar de vertrouwenscommissies. Dit was mede mo gelijk omdat de vice-voorzitter van de N.K.T.V., de heer Van Dueren den Hollander zitting had in de meeste vertrouwens commissies. Nu de N.K.T.V. in feite niet meer bestaat zijn de bovengenoemde coördinerende werkzaamheden overgeno men door de Conservenpeulvruchtencammissie van het Landbouwschap. Overigens is, hoewel de benamingen wat zijn veranderd, de werkwijze precies dezelfde gebleven. WAT IS NODIG IN 1975? Dit jaar leek de taak van de oommissie extra zwaar, ge zien de moeilijke situatie waarin de totale Nederlandse land en tuinbouw op dit moment verkeert. Toch heeft de cam- mpssie haar standpunt kunnen bepalen. Uitgangspunt is geweest dat de teelt van conserveradop- erwten, stamslabonen en tuinbonen onder normale omstan digheden en op een goed akkerbouwbedrijf rendabel moet zijn. Dit rendabel zijn betekent voor de commissie een netto besomming (cLi. bruto 'besomming minus zaaizaadkosten en oogstkosten) van 2500,per ha. Hierbij is nog buiten be schouwing gelaten een eventuele verhoging van de EG-prij- zen voor de granen, suikerbieten etc. voor het seizoen 1975/ 1976. Om de sterk gestegen kosten te kunnen opvangen zal voor het komende seizoen een- forse prijsverhoging over de gehele lijn noodzakelijk zijn. Het zou te ver voeren in dit artikel meer gedetailleerd in te gaan. De vertrouwenscom missies zullen de aan hen verstrekte richtlijnen voor hun eigen' teeltgebied verder moeten uitwerken en op basis daar van de onderhandelingen met de afnemer aanvangen. Het is voor de individuele teler van groot belang alvorens hij zijn teeltkontrakt tekent, kennis te hebben van de resul taten van de onderhandelingen die zijn vertrouwenscommis sie, ook namens hem, bij afnemer gevoerd heeft. Aldus de Conservenpeulvruchtcommiissie van het Landbouwschap. HET is nu tweede helft oktober en met de oogst loopt het naar het eind. Er zijn wat suikerbieten gerooid, die maar matige opbrengsten geven. 40 ton per ha is goed als je dat hier hebt. De interesse voor de suikerbietenteelt loopt hier hard terug en de meeste belangstelling om het volgend jaar te zaaien is er voor gerst. Gerst heeft een goe de opbrengst gegeven, in veel gevallen ruim 5000 kg/ha. Bovendien wordt gerstestro hier nog zeer gewaardeerd voor ruwvoer en dus is het inderdaad niet zo'n slecht gewas. Zelf zaai ik praktisch alles onder de wintertarwe. Een hogere opbrengst dan gerst en als de kwaliteit goed is een betere prijs. Dus ook wintertarwe in de percelen waar tarwe gestaan heeft. Zo iets als een vast bouwplan heb ik niet. Vooral omdat we niet genoeg gewassen kunnen telen diie rendabel zijn en uitvoerbaar. Jammer is het dat we hier niet wat in de aardappels kun nen doen. Aardappels groeien hier bijzonder goed, maar het rooien is het probleem. Met de vele kleinere stenenrin de grond is machinaal rooien wel mogelijk maar toch duur. Op de rooier staan namelijk een stuk of vier mensen die de aardappels uit de stenen rapen, dus niet de stenen uit de aardappels zoals je zou verwachten. De bemanning van de rooier is dus al vlug een man of zes en waar haal je die vandaan? En met de kleine rooier ze uit rijden en oprapen is een kar wei, waar ik niet veel heil in zie. Het is vrij zwaar werk en je krijgt grond onder je nagels. Sommige mensen vinden dat niet erg, maar voor mij is het een verschrikking. Dan pluk ik toch veel liever spruitkool al zijn ze nat en koud! Overi gens geeft de bewaring van de aardappels n-iet veel proble men. Je kunt ze in de grond' laten zitten tot in het voorjaar en dan komen ze nog prachtig uit de 'grond ook! Omdat het hier wed rag vriest is het m.i. lang geen gekke methode van bewaring. Ze blijven mooi vast en eventuele zieke aandappels zijn ondertussen totaal weggerot. En we zouden de aardappels allemaal van het erf kunnen verkopen, want de honderden mensen die nu appels komen kopen, zijn ook bijna allemaal geïnteresseerd in aardappels. Misschien gaan we het volgend jaar toch eens proberen en kunnen we het probleem van grond onder de nagels op lossen met het kopen van een paar plastiek handschoenen! w hebben hier een koude en natte zomer gehad. Ook de appels zijn erg klein gebleven. De Golden Delicious zijn maar knikkers. Gelukkig hebben ze echter wel smaak gekregen. En de prijs is goed. We verkopen alle rassen voor dezelfde prijs: 6,5 kg voor 6,40 ongesorteerd. Maar mijn vrouw is er wel heel veel tijd aan kwijt om al die men sen die naar het erf komen om te kopen te bedienen. Er hoort altijd een praatje bij, trouwens dat is nu ook weer niet zo erg. We leren op die manier veel mensen kennen en het is interessant de mensen gade te slaan bij hun aankopen. Er zijn de klanten die zonder veel omhaal voor een flink bedrag kopen. En dan heb je de twijfelaars die het maar niet weten, wat en hoeveel ze willen. Maar het zijn meestail toch toch geen vervelende klanten, die uiteindelijk wel redelijk kopen. Dan zijn er ook nog de enkele zeuren, ze willen de appels goedkoper hebben of een paar pond extra boven het gewicht. En als ze dan betalen lijkt het alsof ze je een grote gunst gedaan hebben. Vaak komen deze soort klanten in een grote auto aangereden, zodat we ons wel eens afgevraagd hebben of er verband 'bestaat tussen de kwaliteit auto en de koop gewoonte van de bezitters! Zijn mensen met een dure auto kieskeurige klanten, om dat ze boven hun stand leven, of hebben ze een dure auto omdat het hen op de lange duur toch heeft betaald om een „moeilijke" klant te zijn? Als mensen afdingen helpt het volgens mijn vrouw om de prijs in plaats van naar beneden, naar boven te doen. Ze krijgen dan zo'n schrik, dat ze vlug besluiten om tegen de nog geldige prijs te kopen. Want tegenwoordig wordt alles immers zo snel duurder! |TN zo draait de appelverkoop en we hebben niets te doen met regelingen van allerlei aard en keuringseisen. En dat is ook niet nodig. Als je diirect aan een persoon ver koopt kun je hem/haar geen onrijpe appel verkopen of een appel die zeker kurkstip krijgt. Mindere kwaliteit onder in de doos zou ook niet werken. Je bent direkt verantwoorde lijk voor wat je aan iemandi verkoopt en de zaak wat bedon deren kamt dan ook niet voor. Wat dat betreft is men hier een fatsoenlijk verkoper, omdat je letterlijk je consument in de ogen kijkt. Met deze manier van verkopen krijg je heel wat kontant geld in je bezit. Laten we zeggen 20.000,En dat dan in guldens, tientjes en klein geld en dat is een enorme hoe veelheid! Je ziet werkelijk geld bij elkaar, inplaats van bijv. een overschrijving op je bankrekening zoals in Nederland. Zo'n stapel los geld komt tegemoet aan de drang van een mens naar bezit! Ik herinner me nog dat Donald Duck een rijke oom had, die met een tracfcortje door zijn munten cul- tivaterde. Ook herinner ik me een blind en geestelijk ook wat gehandicapt vrouwtje die een schotel vol met munten had, waar in ze van tijd tot tijd uren aan een stuk rommelde. En denik aan de kinderen met hun spaarvarken. Wordt het ons met de paplepel ingegoten? Of zijn we geboren baimste- raars?

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 12