TUINBOUW- KLANKEN i Stagnerende aanvoeren in de groentesektor Bepaald de aanvoer de prijs? Appelen blijven gevraagd DINGEN VAIN DE WEEK In ons vorig artikeltje uit WALCHEREN eindigden we met een kleine notitie over onze autoverzekerings afdeling van onze verkeringsinstellingen van de ZLM. We stelden onder meer dat een 40-tal ongelukkenmel- dingen op een aantal willekeurige dinsdagen wel erg hoog was. Nu is Eet wel jammer dat er kennelijk een foutje in onze opmerking geslopen is. We stelden n.l. dat dinsdags een opgave is van een halve week. Immers het hele weekend zit hier bij in, stelden we. Ter wille van de objectiviteit attenderen we hier nog even op. Overigens niets dan lof voor onze verzekeringsdochter!! Juist toen we dit stukje gingen schrijven kwam een extra melding binnen van de gijzeling in de Schevening- sche gevangenis. En hoewel dit geen tuinbouwnieuws is, kunnen we niet nalaten hier even bij op te merken dat het langzamerhand in ons land toch wel droevig gesteld is met het gezag. Althans met de handhaving ervan. We zullen maar hopen dat het goed afloopt. De hoofdfi guren die op hoog niveau moeten inspringen, aldus hun ter wordende consumptie in eigen land, zit hier voor de kwekers toch wel toekomst in. Toch is het een feit dat de Thoolse groep van witlof trekkers maar lang zaam groeit. Eén van de oorzaken zal wel zijn dat niet ieder, op minder dure manier over de benodigde kracht bronnen kan beschikken die hiervoor nodig zijn. De specifieke vollegronds-groente, zoals spruitkool, krijgt in het Thoolse land met zijn betrekkelijk nog veel klei ne grondgebruikers, nog geen verdere uitbreiding. Deze teelt is door alle jaren al veroordeeld als een koude en natte bedoening. Wanneer men echter over een be- drijfsschuur beschikt, is deze teelt met zijn half geme chaniseerde produktiemethode, de laatste jaren zéér wel lonend geweest. Ondanks de gestegen landelijke uitbrei ding, zijn de resultaten nog alleszins bevredigend. Het zou ook voor de Thoolse ondernemers te overdenken zijn, of voor de twee bovenomschreven teelten in hun bedrijf mogelijkheden zitten. Dit klemt te meer nu de gladiolen en knolselderijteelt op hun retoer zijn door te slechte financiële resultaten en tegenvallende pro- duktie. Bij alle wisseling van de gewassenkeus zal er toch steeds een vervanger uit de bus moeten komen, die beter rendement aan het bedrijf geeft. Boven alles zal echter moeten gaan, de keuze van gewassen waar een kweker voor voelt en wat hem door verschillende om standigheden het meeste eigen is! 'Het Vollegronds-groen- tebedrijf heeft, ondanks enkele jaren geleden geopperde bedenkingen, nog zeker toekomst! Zeker voor de gewas sen die de consument nog steeds graag eet, en zonodig goed betalen wil! plicht doende, kunnen dan weer een lintje krijgen!! De grondoorzaak, n.l. een veel te tolerante houding op alle terreinen, de belastingdienst dan daarbij wel uitge zonderd, komt ons wel duur te staan. Het duizelt je langzamerhand voor je ogen! En goed is het kennelijk nooit! Want we lazen onlangs dat de Outspan, u weet wel de onderneming met de grootste sinasappelenaanplant in Zuid Aifrika overge nomen is door de Bantoe-regering. Tevens dat er prijs op werd gesteld om een goede verstandhouding te hou den en te verbeteren met de regering in Pretoria, dus de blanke regering. Prompt volgde commentaar van het Outspan-commité dat dit wel weer een kapitalistische misleiding zou zijn. Nu is het voor een ondernemer, groot of klein, in ons land ook al geen beste koek, want elke mogelijkheid om voldoende te reserveren, teneinde het bedrijf in stand te kunnen houden, wordt hard- grondig door allerlei overheidsmaatregelen afgestraft. En juist nu, teneinde de stijgende werkloosheid in te dammen, zou een gunstig investeringsklimaat zo brood nodig zijn. Nu wordt allerwege juist bereikt dat er van T de ondernemerslust; de kurk waar onze economie in zo belangrijke mate op drijft, niet veel meer over is. De stemming in het bedrijfsleven is dan ook somber. Het gevolg ervan is dat juist de minst draagkrachtige be volkingsgroep zonder werk komt. Helaas, want willen werken en niet kunnen, is vooral geestelijk een ramp. En de werkloosheidstoename leest men elke dag in de vorm van sluiting korter werken sanering, enz, enz. Nu Europa, en door het slechte weer zeker in onze streken, een tekort aan suiker dreigt, ziet men wel duidelijk hoe wezensvreemd en dom (om geen erger wc->rd te gebruiken) de leuze was van de z.g. wereld winkels. Hier werd en wordt gepropageerd om alleen rietsuiker te gebruiken. Ter ondersteuning van de on derontwikkelde gebieden!! Deze naieve idealisten moes ten maar eens helpen om suikerpeen met de hand te rooien! Ze steunden dan alvast onze economie. Was 't niet zo droevig, dan was 't een lachertje! Door het vele natte weer stagneert de aanvoer van groenten op de veiling. De doorsnee-prijzen zijn niet zó slecht, met uitschieters voor lof en bloemkool naar boven zelfs. Maar 't is nog immers zó, dat niet alleen de prijs, maar ook in zéér grote mate de aanvoer, bepalend is voor de veilingomzetten! En helaas zitten we wat de regenval betreft in Walcheren in de kwaadste hoek van Neder land, hetgeen dan ook van merkbare invloed is op de veilingaanvoer. Ook veel brocolie, die in Walcheren massaal aangeplant is, staat helaas te verzuipen. We zagen percelen waar zelfs de ruggen blank stonden. Wat moet daarvan terecht komen! Eén van de meest besproken onderwerpen bij de THOOLSE vollegrondstuinders blijft altijd welke prij zen zijn er op dit moment te behalen? In het bijzonder is dit voor deze catagorie ondernemers van groot be lang, omdat ze overwegend gewassen telen die in de vrije handelssector thuis horen. Een teelt die er deze herfst buitengewoon goed boven uitsteekt, is wel de wit lof trekkerij. Een prijs zoals de laatste weken is be haald van kort bij de ƒ4 per kg is nog nooit behaald Deze teelt is een zeer dure, door zijn arbeidsintensief karakter, maar wanneer dan alle arbeidsuren hieraan besteed, goed gehonoreerd worden, dan is dit gewas één der fundamenten geworden van vele Thoolse bedrij ven. Ook dit jaar zijn de teeltonkosten weer verder gestegen door de hogere prijzen van de witlofpennen. Een voordeel is het natuurlijk wel, wanneer men zelf de gehele teelt kan uitvoeren, zodat men dan de gehele verdienste hiervan verkrijgt en tevens wat meer werk- spreiding heeft. Al vele jaren is er in deze teelt met méér of minder sukses gezocht naar meer mechanisatie- mogelijkheden. Het is echter tot heden nog steeds een zéér arbeidsintensief gewas gebleven, zodat er een blij vende rem bestond en er niet vlug van een overproduk- tie sprake is. Juist de kleine ondernemers kunnen hier in hun arbeidsuren produktief maken, zodat deze teelt tot heden toe interessant blijft. Door de nog steeds gro- Op de fruitveilingen in ons gebied was vorige week het aanbod van appelen groter dan we de laatste tijd gewoon waren. De reden hiervan lag in het bijzonder slechte weer, waardoor er gedurende verschillende da gen weinig anders te doen was dan fruit sorteren. Bo vendien zijn de prijzen zodanig dat ze zeker geen aan leiding is om met de verkoop te wachten. Vooral Goud- reinette was er in behoorlijke hoeveelheden te koop en daarbij namen de grote en zeer grote maten de eerste plaats in. Vooral Rode Goudreinette werd er nogal wat aangeboden. De vraag bleef zeer goed, vooral voor de Belgische en Franse markt. De meest gevraagde maten van de Goudreinette deden vorige week tot 96 ct per kg. Dat betreft dan klasse I 75/85 mm. Het aanbod van 95 PR was eind vorige week in financiële kringen in ons land nog al wat verwondering over de wijze waarop de Nederlandse Bank haar rentetarieven heeft aangepast aan de ontwikkeling van de rente en de vraag naar kapitaal in binnen- en buitenland. Met ingang van deze week maandag heeft deze bank haar rentetarieven over de gehele lijn namelijk met een vol procent verlaagd en dat was meer dan de meeste financiële deskundigen hadden durven hopen. Het zat er reeds enkele weken in dat de rente omlaag zou gaan. Toen West-Duitsland vo rige week vrijdag haar rentetarieven met een half pro cent verlaagde, lag het voor de hand dat Nederland zou volgen gezien de grote binding welke wij met dit land hebben. Het was duidelijk dat de rente in ons land niet op een te hoog peil gehandhaafd kan worden wanneer men daarmee uit de pas loopt met hét buitenland. Het zou een te grote stroom van kapitaal naar ons land ten gevolge hebben. Dat er een vol procent van de rente van de Nederland se Bank af zou gaan, had men niet verwacht. Wanneer men ons vraagt welke gevolgen deze maatregel van de Nederlandse Bank heeft voor het bedrijfsleven dan is in de eerste plaats duidelijk dat de rentetarieven van de bank welke zijn gekoppeld aan het promessedisconlie, met een vol procent zullen dalen. Het crediet van het bedrijfsleven wordt dus goedko per. Veel credieten hebben voor wat de rente betreft deze direkte binding met de officiële tarieven. Bij de cre dieten welke wij doorgaans opnemen bij de Rabo of andere zaken is meestal deze directe binding niet aan wezig maar heeft er toch wel mee te maken. Hoe hoger de rentetarieven van de Nederlandse Bank, zijn hoe ho ger de rente is welke wij zullen moeten betalen. In de mm en op is echter veel groter. Hiervoor werd tussen 65 en 70 ct per kg betaald. De gewone Goudreinette was ca 10 ct per kg goedkoper dan de rode. Cox's Orange Pippin werd in toenemende mate uit het koelhuis aangevoerd. Wij vinden dat een zeer verstan dige zaak want het lijkt er wel op de Cox's dit jaar niet lang houdbaar zal zijn en degewone koelhuis Cox's dient vóór het eind van het jaar geruimd te zijn. De prijs kon zich goed handhaven op 90 tot 95 ct per kg voor de meest gevraagde maten. Klasse I 66/70 werd weer voor 80 tot 85 ct per kg verkocht. Het aanibod van Golden Delicious werd ook iets groter. Mooi geel ge kleurde partijen deden al gauw tot 70 ct per kg of soms nog iets daarboven. De gewone kwaliteit, dikwijls de wat groenere vruchten, werd voor 5560 ct per kg ver kocht. I 66/70 noteerde, al naar gelang van de kleur, tussen 45 en 55 ct. Een stevige bodem in de appelmarkt vormde de in- afgelopen maanden hebben wij bij herhaling gemerkt hoe zeer onze bankrente luistert naar wat er landelijk gaande is. Het is maar goed dat de banken van hun administra tie dienaangaande volledig geautomatiseerd zijn want de aanpassingen waren de laatste maanden veelvuldig. We moeten over het algemeen niet direct verwachten dat onze credietrente direct flink naar beneden zal gaan, zeker niet wanneer we het crediet hebben opgenomen bij banken die ook nimmer voorop liepen om de rente verhogingen door te berekenen. In het algemeen is net besluit van de Nederlandse Bank van eind vorige week een teken dat we naar een lager renteniveau gaan en dat is voor een ieder belangrijk want het was wel heel bar geworden. "^7E hebben begrepen dat het besluit om een zo dras tische verlaging in te voeren ook is genomen om hierdoor de lust tot investeren bij het bedrijfsleven gro ter te maken. Die lust is de laatste tijd sterk dalende. Er is nog al wat onzekerheid op economisch terrein. Deskundigen houden ons bij herhaling voor dat er geen enkel gevaar is voor een economische crisis van wereld- omvang maar er zijn toch wel heel wat aanwijzingen dat het allerminst goed gaat op dat terrein. De gevolgen van de oliecrisis en de veel hogere prijzen die we voor de energie moeten betalen, dringen zich in alle hevig heid aan ons op. Bijna dagelijks staan er berichten in de krant van aanvragen voor werktijdverkorting en ontsla gen. Geregeld gaan er ook vrij grote bedrijven over de kop omdat ze de strijd tegen de steeds hogere kos ten niet vol kunnen houden. Het Nederlandse bedrijfsleven, ja waarschijnlijk wel het bedrijfsleven van de hele westelijke wereld heeft het op het ogenblik bijzonder moeilijk. In de bouwnijverheid schijnt de situatie nog nooit zo slecht geweest te zijn als op dit moment. De zeer hoge rente speelt daarbij ook een belangrijke rol. De auto-industrie maakt een bijzon der moeilijke tijd door en de garages weten mee te pra- dustrieprijs, welke op 3031 ct per kg kwam. Bij de peren was er nog steeds een ruim aanbod van Doyenné du Cornice. De prijs handhaafde zich op 6065 ct per kg voor de meest gevraagde maten klasse I en rond 60 ct voor de klasse H. Aangenomen mag worden dat met het veilen van Doyenné du Cornice uit het koelhuis ook deze week wel een begin gemaakt zal zijn. Conference uit het koelhuis deed 58 ct voor de grote en middelmaat klasse I en 43 ct voor de klasse I 55/60 mm. De H D maat werd voor 38 ct per kg verkocht. De eerste partijen Legipont uit het koelhuis noteerden rond 50 ct voor de grote maat en de B'C maat deed rond 40 ct. Legipont werd er nogal wat gekocht voor export naar Finland, welk land ondertussen de grens voor im port heeft opengesteld. Gezien de vraag van dit moment en de prijzen die worden betaald, lijkt het verstandig met de verkoop van peren uit het koelhuis geregeld door te gaan. ten van het zoveel duurder worden van het autorijden met als gevolg minder werk in deze sektor. c TA7E zouden een hele pagina kunnen vullen met het weergeven van bedrijven waar men op het ogen blik met grote economische problemen te kampen heeft. Geen wonder dat de werkloosheid is opgelopen tot een peil dat we de laatste jaren niet meer voor mogelijk had den gehouden en de vooruitzichten voor de komende tijd zijn allesbehalve optimistisch. Het is te hopen dat het besluit van de Nederlandse Bank mede een bijdrage zal leveren aan het voorkomen van een grote recessie want de problemen die dat met zich mee brengt zijn enorm groot. De grote boosdoener bij dit alles is de niets en niemand ontziende inflatie. De waardedaling van het geld is bijna niet bij te houden en dat doet menig bedrijf de das om. Er worden vele pogingen ondernomen om deze waa-de- daling een halt toe te roepen. Het is hard nodig dat men er ook daadwerkelijk in zal slagen. De president van de Verenigde Staten heeft zijn zgn. tien geboden, voor de inflatiebestrijding bekend gemaakt. Een daarvan vonden we wel erg opmerkelijk, namslijk die waarin president Ford stelt dat elke Amerikaan zijn eigen groenten en fruit weer moet gaan telen, net als in de oorlog. Wij kennen te weinig van de Amerikaanse omstandigheden om de draagwijdte van een dergelijk advies te kunnen begrij pen, maar het komt niet leuk bij ons over. Stel je voor dat onze minister-president zich op een avond via de televisie tot ons volk zou richten, wijzend op de oude toestanden die nooit meer terug komen en een beroep zou doen op elke Nederlander om weer zijn eigen groen ten en fruit te gaan telen. Het is moeilijk alle verband en samenhang te zien in het grote geheel van het econo misch leven. Dat we echter de laatste jaren steeds heb ben geleefd bij een voortdurend toenemende welvaart is vast en het zou hard aankomen indien we nu de andere kant op moesten, ook nog wel voor hen die van die wel vaart iets te weinig hebben ervaren! 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 11