Binnenhalen wat er te halen valt UIT DE PRAKTIJK Het is onze boterham die in het slik ligt! Wat de natuur verprutst maakt ze meestal ook weer goed AKTIE 6 l De veldwerkzaamheden begonnen op WALCHEREN weer enigszins op gang te komen, maar weer is de re gen spelbreker geworden. Na enkele dagen droog weer was het mogelijk op de droogste percelen weer bieten te rooien met de machine. Met inschakeling van de nodige krachtbronnen was het mogelijk de zaak draaiende te houden. Eén en ander ging wel gepaard met het nodige struktuurbederf. We willen echter vooruit! Alles wat we aan de greep van c.3 natuur kunnen ontworstelen, is nog meegenomen. Het is tenslotte onze boterham die daar op drassige velden ligt. Dat het een schrale boter ham is weten we al lang, maar beter een schraal stuk brood dan helemaal niets. Het resultaat is echter dat het werk nog maar slecht opschiet. Aan aardappelen en uien kon met de machine nog niets worden gedaan. Op sommige bedrijven wordt in handwerk met inschakeling van het hele gezin wat gedaan aan aardappelen en uien. Vooral op de bedrij ven waar de bruine bonen aan de ruiter zijn gezet is er nog het meest gewerkt. Toch zijn er nog aanzienlijke oppervlakten die geoogst moeten worden. De prijs van dit produkt is zodanig dat men er wel gevoelig voor is om hieraan veel tijd en moeite te besteden. Ook met het oogsten van de snijmais is men begon nen. Het ziet er naar uit dat dit eveneens veel moeite en struktuurbederf van de grond zal geven. Wanneer mogelijk moet er nu geoogst worden. We zijn nu in een stadium gekomen dat de kwaliteit en ook de hoeveel heid alleen maar achteruit kan gaan. Voor het zaaien van de wintertarwe zou het onder normale omstandigheden nu ook het meest gunstige tijdstip zijn. Hetzelfde geldt voor het wintervoorploegen. Maar dit alles is er van het jaar niet bij. We zullen maar blijven hopen dat de omstandigheden nog eens gunstig worden voor het uitvoeren van deze werkzaam heden dan in oktober onder ongunstige omstandigheden. De bruine bonen zal men moeten dorsen wanneer de omstandigheden dit mogelijk maken. Over een te hoog vochtgehalte hoeft men zich niet al te veel zorgen te maken. Het is zeer goed mogelijk ze kunstmatig te la ten drogen, wat wel weer meerdere kosten meebrengt. Gezien het risico van kwaliteitsverlies zal men dit er echter voor over moeten hebben. Op veel bedrijven is al een groot gedeelte van het vee op stal gehaald. Het wordt wel een lang stalperiode. Laat men het vee in de wei, dan is de schade echter ook groot. Er zijn percelen weiland die deze naam niet meer waardig zijn! Dit natte najaar zal ons nog wel langer heugen dan 1974. Bar en 'boos, wat moet er van terecht komen? Dit zal menig agrariër zich afvragen. De eerste helft van okto ber viel er op SCHOUWEN-DUIVELAND gemiddeld een goede 100 mm regen. Van het oogstwerk kwam toen weinig terecht. Wel werden hier en daar bietenrooiers ingezet, maar gunstig ging het overal beslist niet! Bo vendien bieten met veel tarra! Na half oktober zag het er wat beter uit. Plaatselijk kwamen ook de aardappel rooiers weer van stal om aardappelen te rooien of uien uit zwad op te laden. Gunstig werk werd er niet ge leverd, maar men deed tenmiste wat! Doordat machi naal werk vaak onmogelijk was, zag men hier en daar, sinds lang. ook weer handWerk o.a. kopschoffel en bie tentang in de suikerbieten, handrooien van uien en aard appelen en opzakken van uien. Bij het vorderen der derde week kwam het machinale oogstwerk weer wat op gang, evenwel nog steeds bepaald niet altijd pro bleemloos. Op het einde der week was het weer gebeurd, want opnieuw regen. Sinds vrijdag is hier reeds (t/m 21 10) 65 mm regen gevallen en nog is het niet over! Was het op de akker al niet best, nu is het toch heus wel hopeloos, één grote watermassa. En dan te weten dat er nog zoveel moet gebeuren! Van de aardappelen zit hier nog ongeveer de helft van 't areaal in de grond. In Duiveland is er meer ge oogst dan in Schouwen. Van de suikerbieten is ongeveer 25 gerooid. De opbrengst schommelt rond de 40 ton per ha. met laag suikergehalte en hoge tarra's. Van de uien staat de helft nog vast en van de rest ligt 40 nog in het zwad; dus pas ongeveer 10 is „binnen"! Van de bruine bonen staat nog 90 aan de ruiter. 10 is gedorsen met hoog vochtgehalte. De kilo's vallen mee en ook de kwaliteit nog. Van de snijmais is nog niet de helft gehakseld. De korrelmais rijpt niet gunstig af. Het zou ons niet verwonderen, dat dit gewas weer uit het bouwplan zal verdwijnen. Van het zaaivoor - winter voorploegen is ook nog niet veel terecht gekomen, om van bet wintertarwezaaien helemaal maar te zwijgen! Toch hebben enkele de vorige week er kans toe ge zien een paar percelen tarwe in te zaaien. Wanneer je de WESTHOEK zo eens doorrijdt en je vergelijkt dit dan met vier weken geleden, dan kom je tot de ontdekking dat er praktisch niets is gebeurd aan Hoe nat het wel is! De heer W. Sinke legt het vast voor het ZLM-fümjournaal! Ondanks alle goede raadgevingen t.a.v. rooiverliezen kwaliteitsaspekten, enz., zal het straks, als de mogelijk heid zich enigszins voordoet, toch .halen" zijn wat er te halen" is. Begrijpelijk, maar wel mogen we er op wijzen om zorgvuldiger dan ooit aandacht te schenken aófn de bewaring der moeizaam gewonnen produkten. Hopen- lijk krijgen we die kans anders Struktuurbederf is één van de gevolgen van de natte weersomstandigheden. verschillende werkzaamheden. Het best staat het bie- tenrooien er nog voor. De achterstand in deze werk zaamheden lijken ons het geringst. Voor de aardappelen en de uien kregen we verleden week weer wat hoop en er is toen toch ook wel weer wat gedaan, 't Was echter weer gauw gebeurd met de pret en nu wachten we maar weer geduldig af. Iedereen is er zich van bewust dat het er op of er onder wordt. De kwetsbaarheid van het boerenbedrijf is enorm groot. Je kan enorm je best doen en alles kan er geweldig goed voor staan, maar wanneer het weer zo tegenwerkt als nu het geval is, ben je machteloos! Met het ploegwerk kom je odoende ook niet vlot van start. Groenbemesting onderploegen is nog rijkelijk vroeg, weer een ander stuk kun je niet aan beginnen omdat er nog een stukje aardappelen in staat en met de lichtere grond wacht je ook nog liever. Al met al gaat de tijd wel door en sukkelen we naar 1 november. Na deze datum kan je er ook nog eens flinke nachtvorsten bij krijgen! We houden het er voorlopig maar op „dat wat de natuur verprutst, zij meestal ook weer goed maakt"! Ook aan 't prijzenfront is er de laatste weken wel wat veranderd. Vooral tarwe en aardappelen hebben hier goed aan meegedaan. In hoeverre het weer hier aan mede-debet is zal de toe komst wel uitwijzen. Natuurlijk hebben we graag goede prijzen, maar wanneer dit moet gaan ten koste van het aardappelareaal in het Zuid-Westen, dan wordt de keuze toch wel moeilijk. We zijn nog pessimistisch, het weer op dit moment is er ook naar! En de weersvoorspellin gen voor de komende dagen in aanmerking nemende ziet het er niet naar uit dat deze week nog iets op het land gedaan zal kunnen worden. Je zou er moedeloos onder worden! TOEKOMSTPLANNEN MET KLEINE BEDRIJVEN IN MIDDEN- EN OOST-BRABANT Door het L.E.I. is op verzoek van de Provinciale Raad voor de Bedrijfsontwikkeling in de Landbouw in Noord- Brabant een oriënterend onderzoek ingesteld naar de toekomstplannen t.a.v. bedrijf en beroep van boeren met kleine bedrijven. Het onderzoek, waarbij 247 boeren waren betrokken, werd uitgevoerd in 22 gemeenten in Midden- en Oost- Brabant. De gemiddelde bedrijfsoppervlakte was ruim 11 ha, n.l. ruim 8 ha in eigendom en 3 ha in pacht. De be langrijkste conclusies uit het rapport zijn de volgende: Bijna de helft van de onderzochte boeren was 50 jaar of ouder. De opleiding van de betrokkene liet veel te wensen over; 65 had geen voortgezet dagonderwijs gehad, terwijl 30 alleen lager dagonderwijs had genoten. Van de geënqueteerde boeren overwoog 9 van be roep te veranderen. Voor de meesten hiervan waren een te gering inkomen en de onmogelijkheid om de noodzakelijke investeringen te financieren, de belang rijkste motieven. 40 van de geënqueteerden was van mening dat de oppervlakte van hun bedrijf te gering was; maar slechts 10 °/c verwacht dat de bedrijfsoppervlakte bin nen 5 jaar kan worden vergroot; 54 vindt de ge middelde bedrijfsoppervlakte voldoende en 3 zelfs te groot, 3 c/r had geen mening. Aangezien bijna 40 van de boeren 50 jaar of ouder was en geen opvolger had en 9 f/r overwoog van be roep te veranderen, terwijl ook een aantal boeren, die thans boer willen blijven, door de omstandich^- den gedwongen, zullen moeten afvloeien, is het te ver wachten dat het aantal boeren, dat momenteel kleine bedrijven heeft, in de naaste toekomst met minstens 50 r'( zal verminderen. Van de boeren beneden 50 jaar, die per se boer wil len blijven, had ruim een derde geen olannen cm het bedrijf te vergroten. Deze publikatie kan uitsluitend worden besteld door overschrijving van ƒ4,50 op giro 41.22.35 t.n.v. het L.E.I. te Den Haag onder vermelding „Zend publikatie no. 2.65". KRING- EN AFDELINGSPENNINGMEESTERS OPGELET Wij wijzen de kring- en afdeling^penningmees- ters er nogmaals op, dat wijzigingen in de kring- of afdelingscontributie voor het jaar 1975 VOOR 1 NOVEMBER A.S. aan Afd. Ledenadministratie der ZLM moeten worden doorgegeven. Ook wanneer géén wijziging in de hoogte der contributiebedra gen wordt gebracht, verwachten wij hiervan gaarne bericht. INZAAI WINTERTARWE OP S.B.L.-GRONDEN IN RUILVERKAVELING KAPELLE-WEMELDINGE De Plaatselijke Commissie „Kapelle-Wemeldinge" wordt herhaaldelijk door grondgebruikers benaderd met de vraag of zij in aanmerking kunnen komen voor het tijdelijk ge bruik van een perceel S.B.L.-grond, die deze percelen in eigendom heeft. In dit verband acht de voorzitter van de Plaatselijke Commissie het wenselijk dat in de Commissie deze kwestie opnieuw bekeken en de wenselijkheid om van gebruiker te wisselen beoordeeld wordt. In afwachting van een beslissing hierover worden de hui dige gebruikers verzocht eventueel bestaande plannen tot inzaai van de betreffende percelen met wintertarwe tot nader bericht uit te stellen. —INGEZONDEN— Na met veel interesse de notulen van de Buitengewone Algemene Vergadering der ZLM op 30 september te heb ben gelezen en verder het ingezonden artikel van H. C. v. d. Maas vraag ik me af, wat nu? De rekensom die v. d. Maas ons voorlegt is zonder meer goed en duidelijk te noemen. Ook voorzitter Becu geeft toe dat deze gegevens van de 600,— kostenstijging juist zijn, maar dat het niet haalbaar is om e.e.a. in de prijzen verrekend te krijgen. Maar wat is hier haalbaar? Een kostenstijging die totaal buiten onze schuld is ontstaan, daarbij rekening houden de met de huidige wereldmarktsituatie plus het feit dat er in de wereld een voedseltekort aan het ontstaan is? Neem het suikerbeleid. De voorzitter noemde het een drama, ik noem het schandalig en a-sociaal! Dit is wel een tekenend beeld voor onze regering. Laat de zelfstan digen die Nederland sterk gemaakt hebben, maar bars ten! Als boeren en middenstanders worden we misbruikt en kapot gemaakt! Laten we door middel van harde akties deze regering geleid door de steeds machtiger wordende vakbonden, dwingen naar ons te luisteren en aan onze uiterst rede lijke eis en te voldoen. Ze moeten goed beseffen dat we sterke wapens in handen hebben, zoals de suikerfabrie ken en melkfabrieken enz., die we kunnen laten stoppen met afleveren. We gullen deze zeer a-sociale regering zeer duidelijk moeten laten voelen dat we ons niet in een hoek laten trappen en met zoethoudertjes weggestuurd kunnen wor den. We worden gewoon beduveld. Kortgene. F. P. MAAS.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 6