Coöperatie in beweging Gewestelijke Raad voor Zeeland vergaderde Landbouwschap sprak met regering over fiscale- en sociale wensen Drs. J. DIJKGRAAF. L.C.C. - Goes. "CR zijn de laatste tijd weinig spectaculaire ontwikke- •k lingen uit het coöperatieve bedrijfsleven te mel den. Dit betekent echter niet, dat er sprake zou zijn van een gezapig doorsukkelen. Integendeel al zijn de berich ten uit de coöperatieve samenleving schaars, achter de schermen wordt gestadig doorgedacht over wat we te genwoordig noemen nieuwe strukturen. Die woorden achter de schermen" doen overigens wat uit de tijd aan. Ze doen denken aan bekokstoven, aan ondemocratisch handelen, aan gebrek aan inspraak en daarmee aan open heid. Toch menen we die woorden te kunnen handhaven. Het zijn meestal door de organisatie benoemde commis sies, die zich buigen over struktuurvraagstukken en die met een aantal conclusies en aanbevelingen komen. Ze hebben dus geen beslissingsbevoegdheid maar bereiden, door middel van hun uit te brengen rapport, de bredere gedachtenwisseling erover voor. Het zijn de voor- en doordenkers over aan te brengen wijzigingen bijvoor beeld in de grondpatronen van de organisatie. Gericht op de toekomst. Het toepassen van de organisatiestruk- tuur in het kader van nieuwe verhoudingen. Dat eist veel AFSLUITING OOSTERSCHELDE Met als uitgangspunt de betreffende perspublicaties inzake het door de Rijksplanologische Commissie aan de regering uitgebrochte advies betreffende afsluiting van de Oosterschelde, heeft de Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Landbouwschap in de op 17 oktober j.l. gehouden bestuursvergadering zijn grote verontrus ting uitgesproken over de wijze waarop de uiterst be langrijke voorstellen van deze commissie tot stand zijn gekomen, n.l. zonder enig overleg met de provincie in al zijn geledingen. Het in deze voorstellen opgenomen kanaal bij Waarde is voor de landbouw onaanvaardbaar, gezien de daaraan verbonden konsekwenties voor geheel Oost Zuid-Beveland, een gebied dat reeds ernstig is aan getast als gevolg van alle mogelijke openbare werken en geen verdere ingrepen verdraagt. De georganiseerde landbouw zal zich dan ook tot het uiterste verzetten tegen een rigoreuze doorsnijding van dit gebied, zoals in het advies van de Rijksplanologische Commissie wordt voorgesteld. De raad was verder van mening, dat het onverantwoor delijk is het tijdstip waarop volgens de Deltawet de zo noodzakelijke beveiliging kan worden verkregen (1978) met meerdere jaren te verschuiven en wees elke con cessie Op dit punt van de hand. INFILTRATIELEIDING W.M.Z. OP SCHOUWEN-DUIVELAND De raad nam met voldoening kennis van het besluit van Gedeputeerde Staten met betrekking tot het tracé voor de infiltratieleiding op Schouwen-Duiveland. Bij de keu ze van dit tracé is naar de mening van de raad rekening gehouden met de redelijke verlangens van de landbouw, die tevens een besparing voor de W.M.Z. inhouden van minstens f 500.000,ten opzichte van een alternatieve mogelijkheid en wordt aan het natuurgebied geen schade van betekenis toegebracht. denkwerk en veel overleg. Zulke commissies moeten rustig kunnen broeden, hoewel ze het wat de tijd betreft wel eens een beetje erg bruin bakken. Ze maken het 'dan zo zelfs dat, als bij een broedende kip, ze door geïn teresseerden wel eens gestoord moeten worden. BLIJVEN AANPASSEN CR zijn leden van coöperaties, die deze soort kom missies met enig wantrouwen bezien. Ze zijn bang, dat er volledig planklare oplossingen uit de bus komen, waar je alleen maar ja tegen moet zeggen. Dat mag na tuurlijk niet het geval zijn. Indien maar enigszins moge lijk moeten dan ook meerdere oplossingen worden voor gelegd. Tenslotte leven we toch niet voor niets in een zogenaamde alternatieve maatschappij! Overigens gaan we met struktuur- en andere kommissies duidelijk de kant op van permanente werkgroepen. Er verandert immers zoveel en voortdurend, dat de behoefte aan door en voor denken van de vraagstukken een blijvende zaak is ge worden. Het vooruit kijken wordt zodoende ondanks alle lachertjes toch een serieuze aangelegenheid. Maar U weet het ongetwijfeld geachte lezeres en lezer: iemand, die zijn tijd vooruit is eindigt steevast als een ketter. Dan nog maar liever in de verkettering dan in de verdoeme nis. Gelukkig zijn er nog voldoende moedige mensen, die het aandurven om nieuwe wegen aan te geven. En daar ook de coöperatie geenszins zonder richtingaanwijzers kan, zullen we de futurologen graag met applaus begroe ten. LOPENDE ZAKEN EN paar voorbeelden van toekomstkommissies uit de coöperatieve hoek willen we in dit verband toch wel vermelden. In de eerste plaats de door de Rabo-or- BEHEERSOVEREENKOMSTEN VOOR HET HEGGENLANDSCHAP EN HET GANZENGEBIED IN DE GOESE POEL Door de betreffende commissie zijn een aantal bespre kingen gevoerd waaruit enkele concept-overeenkomsten zijn geresulteerd, die thans om een eindbeslissing vragen. De raad sprak de hoop uit dat op korte termijn overeen stemming kan worden bereikt over de inhoud van de be heersovereenkomsten, daar zulks voor de betrokken eige naren en pachters van groot belang is in verband met het nemen van bepaalde beslissingen. LUCHTVERONTREINIGING De raad nam kennis van de besprekingen die hebben plaats gehad met betrekking tot enkele schadeclaims van Na de nota van 29 juni 1973 van de Minister Van Ver keer en Waterstaat over de afsluiting Van de Ooster schelde, volgde in maart 1974 het Rapport van de Com missie Oosterschelde. Nu komt daarbij het Advies van de Rijks Planologische Commissie, waarvan „ingewijden" reeds weten te melden dat er vollgens de plannen van deze Commissie nog weer een nieuw kanaal door Zuid- Beveland nodig zou zijn! Een nieuwe doorsnijding van het al in ruime mate door openbare werken aangetaste gebied. landbouwers te Sluiskil en sprak de hoop uit dat een voor belanghebbenden bevredigende oplossing zal worden be reikt. Als opvolger van wijlen de heer A. Ramondt te Sluiskil werd tot taxateur benoemd de heer W. J. de Put ter te Axel met als plaatsvervanger de heer W. van Cad- sand te Axel. Over de opvolging van een vertegenwoordiger in de Technische Commissie voor het Sloegebied zal contact worden opgenomen met de directeur van het Instituut voor Plantenziektenkundig Onderzoek te Wageningen. ganisatie ingestelde ,,Club van 18". Deze heeft tot taak nog wat fusierestanten van „Eindhoven" en „Utrecht" te verwerken en daarnaast suggesties te doen voor een aangepaste organisatiestruktuur. Uitgangspunten daarbij zijn het behoud van de coöperatieve struktuur en van de plaatselijke autonomie van de Rabobanken. Dat woord behoud zullen we wel niet al te letterlijk mogen nemen. Het doet namelijk te veel denken aan niets veranderen. Welnu dan behoef je uiteraard ook geen commissie in te stellen. We kunnen veeleer denken aan aangepaste oo- operatievormen en plaatselijke autonomie. Tezijnertijd zal wel blijken hoe en wat de kommissie denkt. Daarna kan de discussie in besturen, kringen en ledenvergaderingen van de banken op gang komen. DENKEND WERKEN F EN ander voorbeeld is te vinden in de Cebeco-Han- delsraad groep en om wat dichter bij huis te blij ven in Cabeco-Zuidwest. Hier is een door het bestuur ingestelde kommissie van drie aan het werk om de toe komstige organisatorische ombouw wat nader te omlij nen. Daarbij zullen zeker wel punten als het direkte lid maatschap van Cebeco-Zuidwest aan de orde komen en de financiële aansprakelijkheid. Tenslotte noemen we de zuivel en met name het be richt, dat CMC-Melkunie, Coberco en Domo samen weer jen stapje gaan zetten op de weg naar meer samenwer king. Als we dan bovendien weten, dat de coöperatie Noord-Holland en CMC-Melkunie inmiddels al nauwere betrekkingen onderhouden, wordt ook in deze sektor de produktie van denkwerk en overleg wat zichtbaarder. Zo blijft de coöperatie in beweging. Zonder geluk vaart nie mand wel. Met denkwerk, besluitvorming, uitvoering en een beetje geluk zijn de belangen van onze boeren en tuinders in hun coöperaties blijvend gewaarborgd. Maar we moeten blijven denken hoe het beter kanl SCHADE AANLEG VLAKETUNNEL De schade die aan de landbouw is toegebracht door de werken ten behoeve van de aanleg van de Vlaketunnel dient naar de mening van de raad op loyale wijze te wor den afgewikkeld. Aan de gehele of gedeeltelijke verzak king van de percelen tengevolge van de bronbemaling, alsmede aan de drainage, dient meer aandacht te worden besteed dan tot op het heden het geval is geweest. Aan de Commissie Wateronttrekking Vlaketunnel zijn de betiei- fende problemen inmiddels voorgelegd. VERGOEDINGEN LEIDINGEN Over de vergoedingsregelingen voor leidingen zal nader overleg plaats hebben met de P.Z.E.M. en de Watermaat- sohappij Zeeland, waarbij met name ock de toe^ass^ig van een nieuw indexeringssysteem aan de orde zal worden gesteld. BESTRIJDING AARDAPPELKNOLZIEKTEN Met de Keuringsdienst Delta-Nederland en de gewes telijke raden voor Zuid-Holland en Noord-Brabant zal erleg plaats hebben over de naleving van de ver ning bestrijding aardappelknolziekten in Z.W.-Nederland en de ontsmetting van pootaardappelen met kwik. i INZAMELINGSAKTIE OVERBODIGE BESTRIJDINGSMIDDELEN Over de organisatie van een eventuele tweede inzame- lingsaktie van overbodige bestrijdingsmiddelen zal con tact worden opgenomen met Gedeputeerde Staten van Zeeland. OOGSTWERKZAAMHEDEN Nu door het betrokken ministerie inmiddels gunstig is beslist op het verzoek van het Landbouwschap, om zo veel mogelijk extra oogstverlof t-e verlenen aan militairen die daarvoor in aanmerking komen (boerenzoons en me dewerkers zag de raad op dit moment geen meerdere mogelijkheden voor hulp bij het oogsten van de nog aan wezige produkten. Het eventueel aanvragen van militaire hulpcolonnes is naar de menig van de raad niet zinvol, daar, afgezien van de hieraan verbonden kosten,^het nuttige effect minimaal zal zijn en geen enkele oplossing biedt voor de moeilijk heden i ONROEREND-GOED BELASTING In aansluiting op de reeds in andere delen van de pro vincie gehouden vergaderingen zullen de leden van de gemeenteraden in Zeeuwsch-Vlaanderen binnenkort wo - jen uitgenodigd, voor een voorlichtingsvergadering, ter bespreking van het door het Landbouwschap uitgegeven rapport over de onroerend-goed belasting Op woensdag 16 oktober 1974 heeft het dagelijks be stuur van het Landbouwschap een onderhoud gehad met een delegatie uit het Kabinet. Van de zijde van de rege ring werd aan het gesprek deelgenomen door de minis ter van Landbouw, minister van Financiën en de Staats secretaris van Sociale zaken, de heer P. J. J. Mertens. Tijdens dit onderhoud zijn de door de georganiseerde landbouw bepleite fiscale en sociale maatregelen uit voerig besproken, die in de Miljoenennota niet of on voldoende ingewilligd zijn. Naar aanleiding van dit gesprek is een niets zeggende gezamenlijk persbericht van Landbouwschap en de Ministeries van Landbouw, Financiën en Sociale Zaken uitgegeven. Daarin worden nog weer eens een aantal verlangens die bij de land en tuinbouworganisaties op fiscaal- en sociaal terrein leven, uiteengezet. Uit het persbericht blijkt niet dat er van de zijde van de regering enig begrip aanwezig is voor de grote financiële en sociale moeilijkheden waar de ondernemers in de land- en tuinbouw mee te kampen hebben. Er is blijkbaar dan ook geen enkele concrete toezegging uit de bus gekomen. Als enig positieve resul taat wordt slechts genoemd, de toezegging dat over be paalde punten van fiscale en sociale aard het overleg op technisch niveau met het Landbouwschap voortgezet worden! Het Landbouwschap is van mening dat in het alge meen meer dan tot heden in de belastingwetgeving re kening behoort te worden gehouden met de specifieke funktie van het inkomen en vermogen van de elfstan- dige ondernemer. Het vraagstuk is urgent geworden door de voort ollende inflatie. Het Landbouwschap is van oordeel dat de belastingwetgeving aan het inkomen van de zelfstandige ondernemer een wezenlijk andere funk tie toekent dan aan dat van de loon- of salaristrekkende. De ondernemer moet zijn bedrijf opbouwen, in stand houden en zelfs versterken. Zijn eigen arbeidsplaats en inkomensbron is in het geding. Daarom moet er in de sfeer van de inkomstenbelasting een zekere vrijstelling (Zie verder pag 8.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 4