K. .N. L. C. Rentabiliteit Nederlandse glastuinbonw onder druk Vraag naar appelen blijft groot DINGEN VAN DE WEEK 12 Onder voorzitterschap van de heer G. W. Bos besprak het dagelijks bestuur van de afdeling Tuinbouw van het K.N.L.C. de agenda van de gecombineerde vergadering van de hoofdafdelingen Siergewassen en Tuinbouw van het Landbouwschap die op 24 september j.l. is gehouden. Betreffende de afwikkeling van de olievoorschotrege- ling lopende tot 1 oktober 1974 werd kennisgenomen van de notitie dienaangaande en de conclusies daarvan on derschreven. BEDRIJFSUITKOMSTEN GLASTUINBOUW Het LEI heeft de te verwachten rentabiliteit berekend voor de glastuinbouw op oliestookbasis. Dit ter beoor deling van de vraag wat er dient te gebeuren met de olievoorschotregeling 1974 (lopende tot 1 oktober 1974). Hoewel deze cijfers uitdrukkelijk als voorlopige ra mingen moeten worden gekenschetst, laten de resultaten geen enkele ruimte voor enig optimisme. Om een goed beeld van de situatie te krijgen zijn deze rentabiliteits- gegevens op oliebasis aangevuld met dezelfde cijfers op aardgasbasis. Ook hier blijkt, dat de rentabiliteit in 1974 zeer slecht zal zijn. Opbrengst per 100,kosten: totaal 1973 oliestook- gasstook- basis 1974 basis 1974 glasgroenteteelt snijbloementeelt 106 103 80 82 90 89 Arbeidsinkomen per ondernemer: glasgroenteteelt 34.000 10.500 12.000 snijbloementeelt 30.000 5.000 9.500 De prijsontwikkeling van de produkten na 1 augustus kan nog van invloed zijn op de uiteindelijke resultaten. Gezien de areaalsontwikkeling van de nateelten in de groenteteelt en de huidige en te verwachten prijsniveaus voor de groente- en bloementeelt, dient eerder gevreesd te worden voor slechtere opbrengstgegevens gedurende de komende maanden in vergelijking met 1973. De renta- biliteitscijfers zullen dus zeker niet gunstiger worden. Dit betekent dat de arbeidsinkomens per ondernemer zullen variëren van 15.000,tot negatief 15.000. Het voortbestaan van vele bedrijven en met name oliesto- kende bedrijven staat hierbij op het spel, aangezien de reservepositie van vele van deze bedrijven reeds gedu rende de laatste jaren is uitgehold. Gelet op genoemde ontwikkelingen voor de rentabili teit en de inkomenssituatie dient de minister van Land bouw thans reeds te beslissen, dat de olievoorschotrege ling 1974 door de overheid wordt betaald. Aangezien de ondernemer zelf een deel van de rentelast draagt en bij velen in de bloemisterij enig wantrouwen bestaat naar aanleiding van de afwerking van de voorschotregeling 1970/1971 is een spoedige beslissing en afwikkeling ge wenst. Aan de Minister dient te worden verzocht, alle rentebetalingen voor de voorschotten na 1 oktober ge heel voor zijn rekening te nemen. BEPERKING ZWAVELGEHALTE BRANDSTOFFEN Het D.B. van de afdeling Tuinbouw onderschreef de conclusie van de notitie van het Landbouwschap over deze aangelegenheid dat de toezegging van de Minister van Landbouw en Visserij inzake de ontheff' ig voor de tuinbouw betreffende de uitvoering van het zwavelbe- sluit brandstoffen gestand dient te worden gedaan. In dien technische of organisatorische problemen zich hier tegen verzetten, dan dienen gelijkwaardige maatregelen te worden getroffen in de vorm van een milieurestitutie om de kostenverhoging op te vangen. Een alternatief waarbij de omschakelingspremie iets wordt verhoogd, is geen gelijkwaardige maatregel! DERDE LANDENBELEID E. G. Het D.B. kon zich verenigen met de voorgelegde voor stellen t.a.v. het derde landen E. G.-"beleid. Gelet op de ontwikkelingen in de relaties met de Middellandse Zee landen en grote groepen ontwikkelingslanden kunnen tariefconcessies niet worden genegeerd. Importen tegen te lage prijzen zijn niet in het belang van de producen ten in de Gemeenschap of die in derde landen en op langere termijn ook niet in het belang van de consu menten. Het referentieprijsstelsel dient te worden aan gepast aan de noodzaak tot een verhoogd prijsniveau om de gevolgen van de kostenontwikkeling op te kun nen vangen. Daarnaast zullen meer produkten onder het referen tieprijsstelsel dienen te worden gebracht. Paprika, aard beien, bonen en peen zullen ook op korte termijn onder het referentieprijsstelsel gebracht moeten worden. De organisaties samenwerkend in de COPA, hebben over deze lijst van produkten volledige overeenstemming bereikt. Voorts sprak men zich nadrukkelijk uit voor het stel len van paal en perk aan openbare uitspraken van hoge nationale ep E.G.-landbouwfunktionarissen betreffende de sociaal-politieke noodzaak om importen van tuin bouwproducten uit derde (ontwikkelings) landen te aanvaarden. Dergelijke uitspraken getuigen niet van voldoende begrip voor de belangen van het Nederlandse tuinbouwbedrijfsleven. BEDRIJFSBEËINDIGINGSBELEID Het college nam kennis van de uitspraak van de com missie Bloemkwekerij van het K.N.L.C. om niet het ac cent op de sanering te leggen ten koste van de ontwik keling van de bedrijven. Saneringsmaatregelen dienen gericht te zijn op degenen die niet kunnen saneren i.v.m. een onoverkomenlijke schuldenlast. Overigens signa leert men een nauwe samenhang tussen enerzijds het te voeren bedrijfsbeëindigingsbeleid in de tuinbouw en anderzijds het te voeren E. G. derde landenbeleid en energieprijsbeleid. Ernstige marktverstoringen en zeer PRIJSONDERHANbELINGEN KNOLSELDERIJTEELTKONTRAKTEN Zoals dat voor andere produkten reeds eerder het geval geweest is, is er nu ook overeenstemming tussen het Landbouwschap en de Nederlandse Bond van Verzendhandelaren in Groenten en Fruit over de tekst van een modelteeltkontrakt met algemene voorwaarden voor knolselderij. Verwacht wordt dat de kontraktering van deze teelt algemeen on der deze voorwaarden zal plaats vinden. Met deze voorwaarden als uitgangspunt moet onderhandeld worden over de prijs, die op het kon- trakt moet worden ingevuld. Door een delegatie van de Knolselderijtelers en -afzetorganisaties Zuidwest-Nederland onder leiding van de heer B. van Dueren den Hollander te Fijnaart zullen hier over binnenkort besprekingen worden geopend. Het doel zal zijn het bereiken van een voor be trokken partijen acceptabele adviesprijs. Telers van knolselderij wordt daarom dringend verzocht om geen kontrakten te sluiten zolang de onderhandelingen over de prijs niet met een ak koord zijn afgesloten. Zodra overeenstemming is bereikt zullen hierover mededelingen worden ge daan. Knolselderijtelers, die nog geen lid zijn van ge noemde organisaties kunnen meehelpen om hun positie te verstevigen door zich als lid te laten in schrijven bij de penningmeester de heer J. Burgers, Bloemendaalse Zeedijk 39 te Zevenbergschenhoek (tel. 10685—541). De kontributie beloopt een basisbedrag van 10,en 7,50 per ha. Bij een teelt van 3 ha knolselderij is dus aan kontributie verschuldigd: 10 -f3x/ 7,50 32,50. Na aanmelding als lid wordt men in de gelegen heid gesteld om de kontributie te voldoen. Het secretariaatsadres is: ZLM, Stationslaan 4, Zeven bergen. hoge energiekosten zullen voor vele bedrijfsgenoten fu neste gevolgen kunnen hebben! C. G. TROUW. Op de fruitveilingen is op het ogenblik het aanbod van appelen niet bijzonder groot en ook peren gaan er duide lijk minder komen nu de pluk voorbij is. Tegenover het niet te igrote aanbod staat een levendige vraag en dat re sulteerde de vorige week in hogere prijzen over de ge hele lijn, zowel voor appelen als voor peren. Bij de appelen was vooral de Cox's Orange Pippin ge vraagd, niet alleen voor de binnenlandse markt maar ook voor export. De kwaliteit van de appel is best, want stip komt er dit jaar vrijwel niet voor. Bovendien komen thans ook de overwegend wat later geplukte partijen aan de* veiling en deze hebben een goede kleur. De prijs van de grote maten liep op tot boven 90 cent per kg, de maat 65 70 mm werd rond 80 cent verkocht en de maat 6065 mm rond 70 cent per kg. De klasse II kwaliteit was maar 23 cent per kg goedkoper dan de klasse I. Ook de goudrei- nette blijft gevraagd voor het binnenland en voor export. De meest gevraagde maten-deden vorige week weer re gelmatig rond 80 cent per kg voor de gewone partijen en tot 90 cent-voor de rode mutanten. De maat 6570 mm werd verkocht voor 6570 cent per kg. De goudreinette is dit jaar erg grof en hierdoor wordt er weinig in deze kleine maat aangeboden. Golden Delicious gaat er ook wat meer komen. Vooral GoesKrabbendijke heeft geregeld flinke hoeveelheden gele Golden Delicious. Vorige week donderdag werd voor de I 7580 mm betaald 6378 cent per kg; de I 7075 mm deed toen 6478 cent per kg en de I 6570 mm 52 64 cent. Een belangrijke steun voor de appelmarkt is ook de toe genomen vraag naar industriefruit. Kroetappelen liepen op tot 26 cent per kg. Ongesorteerde Golden Delicious met veel hagelschade werd voor 28 cent verkocht. Bij de peren ging het in hoofdzaak om Doyenné du Cornice. Ge durende de loop van de vorige week werd geleidelijk iets meer voor deze peer betaald. Het prijsverschil tussen klasse I en klasse II kwaliteit was te verwaarlozen. De meest gevraagde maten deden tot 64 cent per kg, da~t is bijna 10 cent meer dan ruim een week geleden voor deze peer werd betaald. De maat 6570 mm die in het begin van de aanvoerperiode rond 45 cent per kg deed steeg tot tegen 60 cent. Beurré Hardy wordt er ook nog steeds aan geboden, maar daar wil het niet mee vlotten. De grote en middelmaten handhaafden zich op 3540 cent per kg. De maat 6065 mm steeg tot rond 30 cent. Goes-Krabbendijke veilde de eerste Conference uit het koelhuis. De grote en middelmaten klasse I deden 53 cent per kg. De maat 5560 mm werd verkocht voor 41 cent. Saint Remy stoofperen noteerden tussen 60 en 65 cent per kg, ook ongeveer 10 cent meer dan in het begin van de aanvoerperiode werd betaald. TATANNEER u dit leest zal er, naar mag worden aan- genomen, in de boomgaarden niet veel fruit meer hangen. Vooral de vorige week is er flinke voortgang gemaakt met de pluk welke dit seizoen dikwijls onder zeer moeilijke omstandigheden moest plaats vinden, zulks vanwege het slechte weer. Er is veel fruit opgeslagen in de koelhuizen. Er staat ook nog fruit in de schuren van de telers. We zouden deze week er in de eerste plaats op willen wijzen dat er een goede vraag is naar ons fruit en dat vooral de appe len gewild zijn. We zullen er echter met z'n allen als fruit telers voor moeten zorgen dat we een goede kwaliteit aanbieden. Dat zal betekenen dat we niet met versleten fruit aan de markt moeten komen want hiervoor is geen goede afzet te verwachten. Elk jaar opnieuw zien we het gebeuren dat net zgn. ..schuurfruit" de markt in de eerste wintermaanden bederft. Dat is jammer want niet alleen brengt dit fruit voor de teler te weinig op, maar het is ook nadelig voor de afzet in het algemeen. Bij de fruit veiling in St. Truiden heeft men een regeling dat versle ten schuurfruit na 1 december niet meer voor consumptie verkocht mag worden. Dat gaat op de bloc voor de in dustrie. Een goede zaak, zonder twijfel. Bij ons is dat misschien minder gemakkelijk te verwezenlijken maar dat we er met z'n allen wat aan moeten doen staat toch vast. Daarom zouden we een ieder die nog fruit thuis heeft willen vragen, dat in de komende weken naar de veiling te brengen, dat wil zeggen op het moment dat de kwaliteit nog goed is. De prijzen zijn goed dus we dachten dat men door langer te wachten met de aan voer alleen maar zichzelf en de fruitafzet in het algemeen schade toebrengt. In een Provinciale Zeeuwse Courant stond dezer dagen een interview met de direkteur van de centrale veiling Goes-Krabbendijke over de hoge prij zen die worden betaald voor Granny Smith in vergelij king met Golden Delicious. Een van de oorzaken voor deze hogere prijs is, naar we dachten, het feit dat we bij deze appel niet dikwijls tegen komen dat er versleten vruchten in grote hoeveelheden worden aangeboden. In december dient men beslist geen fruit meer in de han del te brengen dat buiten het koelhuis is bewaard. Nu de pluk voorbij is, leek het ons nuttig daarop nog een nadrukkelijk te wijzen. We weten immers allemaal dat het zo hoort, maar we doen zo dikwijls anders. Er is echter geen reden om aan te nemen dat men voor versleten ,,schuur-appels" in december meer zal krijgen dan voor vers fruit op dit moment. FEN andere zaak is die van de verkoop van het fruit uit het koelhuis. Er staan veel appelen en peren opgeslagen met het doel deze in de winter- en voorjaars maanden te verkopen. Vooral wat de peren betreft zal het belangrijk zijn voort te gaan met de verkoop. De laatste weken is deze fruitsoort goed verkocht kunnen worden. We zullen er echter voor moeten zorgen dat er geen vacuum in het aanbod komt want dat zou wel eens funest kunnen zijn voor de verkoop in het algemeen. De markt welke ,,in" is voor peren zullen we blijvend moeten voorzien. Zelfs wanneer we snel ruimen zal er tot diep in het voorjaar voldoende voorraad aan peren zijn. De Doyenné du Cornice is de laatste week wat aange trokken in prijs. We zullen direct nadat de laatste partijen van thuis zijn geveild, voort moeten gaan met de verkoop van dit ras uit het koelhuis want in januari moet deze peer geruimd zijn, zeker uit de gewone koeling. De centrale veiling Kapelle-Terneuzen heeft haar leden benaderd om zich op te geven voor deelname in zgn. ..maandpools". Zowel voor november als december wil deze veiling pools vormen voor de pererassen Conferen ce, Legipont, Doyenné du Cornice en het appelras Cox's Orange Pippin. Wanneer er een voldoende kwantum voor deze maandpools wordt opgegeven is het volgens de veilingdirektie mogelijk het aktievé afzetbeleid te voeren dat de leden van hun veiling verwachten. De teler krijgt per maand de gemiddelde prijs per kwaliteit voor zijri geleverd produkt uitbetaald. ]~\E centrale veiling Goes-Krabbendijke kent reeds langer het systeem van poolvorming voor de be langrijkste rassen uit het koelhuis en ook bij deze vei ling hoopt men het komende seizoen op die manier weer te kunnen komen tot een geregelde marktvoorziening met goed fruit. Vooral dat laatste is van bijzonder grote be tekenis. De consument blijkt wel bereid te zijn een ste vige prijs voor appelen en peren te betalen maar dan moet de kwaliteit goed zijn. Er zijn in ons gebied een groot aantal telers welke als gevolg van de hagelschade die is opgetreden geen klasse 1 kwaliteit kunnen leveren. Dat is vervelend, maar de ervaring heeft de laatste weken geleerd dat dit wat de prijs betreft nog niet zo erg is. Licht door hagel beschadigde partijen die als klasse II geveild moeten worden doen het ook vrij goed, wanneer ze tenminste vers worden aangeboden. Dat zal wel zo blijven. Misschien vindt u dat we op dit alles heel sterk de nadruk leggen deze week, maar we doen dat omdat het van zo bijzonder groot belang is voor de fruitafzet in het algemeen. We hebben in het verleden al zoveel fouten gemaakt door met versleten fruit aan de markt te komen, dat er alles voor te zeggen is dat we hieraan een eind maken in een seizoen waarin er geen afzetmoeilijkheden zijn. Nu hebben we in elk geval ons fruit niet te bewa ren omdat het de kostprijs niet opbrengt wanneer we het verkopen. Daarom hopen we ook dat de telers zullen besluiten hun bewaarfruit zoveel mogelijk aan hun veilingen in han den te geven voor de verkoop, ledereen op eigen ge legenheid er mee gaan gokken is een onverantwoorde zaak.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 12