Hoe bouw ik een schuur op andermans grond (III) „BOUWEN" (IV) De gestandariseerde- industriële bouw in de agrarische sector HET itecht van Opstal is in wezen een zusje van het erfpacht. Opstal is het recht om 'boven, op of in de grond van anderen, werken of beplantingen in eigendom te hebben Bij het opstalrecht is diegene drie bijv. een schuur heeft weggezet eigenaar van die schuur en niet zoals bij erfpacht de blote eigenaar. Praktisch gesproken maakt het overigens naet uit want bij erfpacht is de erfpachter alhoe wel geen eigenaar toch in het volledige genot van de schuur gesteld. Bij het einde van het opstalrecht moet de eigenaar van de grond de opstal vergoeden Dit heeft het zgn. Reten- tierecht tot gevolg dat niets anders wil zeggen als het recht van terughouding van de opstalhouder. Daar we ook hier weer met „regelend recht" te maken hebben, moet een en ander in de akte nader worden omschreven HCT recht kan een bepaalde waarde vertegenwoordigen en derhalve bestaat die kans, dat de inspecteur hoe dan ook een aanslag oplegt. Vanwege de zeer specifieke kennis die dit onderwerp vraagt, moeten we de geïnteres seerden verwijzen naar de boekhouder drie terzake deskundig is. De jurisprudentie! op dit gebied is voor een niet ingewijde gevaarlijk terrein. HJet woord „canon" 'betekent niets andiers dan huur of pacht, d.w.z. dé tegenprestatie van het gebruik wat men van het recht maakt. Om een indicatie te geven: voor een ligboxenstal isl 250,reëel te noemen 8 SOCIAAL ECONOMISCHE VOORLICHTING A. W. VERBRUGGE. Mr. A. M. Gv BERNARD, Utrecht Aan de bouw van bedrijfsgebouwen in de landbouw zijn talrijke Juridische, bouwtechnische, economische en financiële aspecten verbonden. Die moeten elk afzonderlijk tegen elkaar worden afgewogen vooraleer tot het nemen van een beslissing wordt over gegaan. Dit geldt niet alleen voor de veehouderijbedrijven, maar evenzeer voor de andere bedrijfstakken in land en tuinbouw. In dezq bijdrage gaat M)r. Bernard op enkele punten nader in. In verband met de beschikbare plaats ruimte moest e.e.a. van redactiewege iets bekort worden. TALRIJK zijn de problemen, waarvoor iemand, die wrl, gaan bouwen, zich gesteld zal zien. De keuze van een architect en aannemer, de verlening van de op dracht aan hen, de naleving van de overheidsvoorschrif ten en de financiering vergen van de bouwheer een bij zondere kennis, inzicht en aanpak. Wanneer het om een bouwwerk gaat van geringe om vang en importantie kan men deze problematiek nog wel aan. Maar moeilijker wordt het, wanneer de belangstel ling uitgaat naar een project, dat onderdeel uitmaakt van een groot geheel en de enkeling geen gericht contact heeft met andere belangstellenden. De veelomvattende problematiek bij het bouwen en het gebrek aan samenwerking tussen de belangstellenden heeft de bouwwereld er toe gebracht, zich op middelen te bezinnen om aan de ontstane behoeften tegemoet te komen. Architecten, aannemers, financiers, beheers- maatschappijen en stedebouwkundigen gingen recht streeks in één of andere vorm samenwerken om te komen tot een verantwoorde bouw van een reeks werken in een groot geheel met het doel deze aan eventuele gegadig den te verkopen of in exploitatie uit te geven, de zgn. „Projektontwikkeling" en „Projektbouw". Deze projek- ontwikkeling en -bouw heeft ook stimulerend gewerkt op de bevordering van de industrialisatie in de bouw van landbouwbedrijfsgebouwen. Door het toepassen van be paalde grondstoffen en materialen volgens standaard schema's bepaalde formules en maten en gespecialiseer de krachten worden efficiënte bouwmethoden van zowel gestandariseerde ontwerpen als de continuïteit van deze bouwsystemen bevorderd. VOORDELEN PROJEKTBOUW yAN de economische voordelen van projektbouw, die uiteindelijk ook aan die opdrachtgevers ten goede moeten komen, noemt bijv, A. de Jong ing. in een artikel in het maandblad .Bedrijfsontwikkeling" o.m. kortere bouwtijden; i lagere of in ieder geval minder sterk stijgende bouwkos ten dan bij traditionele bouw"; variatiemogelijkheden in stailontwerpen met een over zichtelijke kostenvergelijking; veibeterde integratie van de verschillende onderdelen. Deze methode van bouiwen schept voor de bouwheer bo vendien het voordeel, dat hij slechts te maken heeft met één onderneming, die zich belast met het ontwerpen, het uitwerken en het uitvoeren van een bouwplan. De bouwheer koopt van de onderneming als het ware tegen een bepaalde prijs een gereed prod uk t, vervaardigd volgens een bepaald plan, op te leveren binnen een bepaalde tijd. Meestal omvat de bouw van zulk een projekt ook dé in richting ervan en de 'aanbreng van bepaalde installaties daarin. Bij een warenhuis zullen dit onder meer de verwar- mcngs-, de ontluchtings- en de regeninstallatie zijn. De ondernemingen die zich met de bouw van ligboxen- stallen, warenhuizen enz. bezighouden plegen desgevraagd een propectus te verschaffen waarin alle voordelen van hun bouwwerpen( worden opgesomd. De agrariër, die aan de hand van die propectus tot de bouw 'besluit, dient zich echter uitvoerig te laten voorlich ten, niet alleen door de bouwonderneming, maar bijv. ook door het consulentschap en de ESV voorlichting waaronder zijn bedrijf ressorteert. Uitgaande van zijn financiële draagkracht en de financie ringsmogelijkheden overlegt hij met hen hoe groot de capa citeit zal zijn en welike voorzieningen er moeten worden aan gebracht. Aan de hand hiervan stelt de 'bouwonderneming een plan vast. Kan dit, desnoods na enige aanpassingen en wijzigin gen, de goedkeuring wegdragen, dan dient hij daarop bij de plaatselijke overheid een bouwvergunning en de eventueel andere plaatselijk vereiste vergunningen, ontheffingen en goedkeuringen aan te vragen. Het kan zijn, dat de bouwonderneming zich daarmede wilt belasten. Het ontbreken van de vereiste papieren door toe doen van de bouwonderneming ontslaat de bouwheer niet van de verplichting zich in het bezit van de vereiste papie ren te stellen, zelfs niet als het bouwwerk al staat. Een veehouder, die een hgfooxenstal of iets anders laat bouwen in de mening, dat de bouwonderneming voor die vereiste vergunningen heeft zorggedragen, maar dit heeft nagelaten, loopt dus het gevaar door de gemeente bespron gen te worden met een bevel tot het afbreken van de stal! £sj A in de twee vorige bijdragen een drietal mogelijk heden en voorwaarden besproken te hebben om de bouw van een schuur op andermans grond te kunnen realiseren rest ons nog methode IV - „Het recht van opstal" nader toe te lichten. METHODE IV VERSCHILLEN MET ERFPACHT GERING |N wezen kunnen we ons van het Opstalrecht gemakke lijk afmaken en verwijzen naar het erfpachtsrecht; vererving, vervreemding, verhypotheken, en met andere rechten bezwaren is volledig gelijk aan 'het erfpachtrecht. Het recht van opstal in de zuivere vorm is grotendeels in onbruik geraakt. Tegenwoordig zien we veelal: Het recht van erfpacht sluit het recht van opstal in. We vangen dan twee vliegen in één klap. HET RECHT VAN OPSTAL Het recht van erfpacht en opstal kan elk voor bepaalde of onbepaalde tijd gevestigd worden. Het verschil tussen beide rechten is: ERFPACHTSRECHT OPSTALRECHT inhoud van het recht het volle genot van die grond van een ander jaarlijkse som te vereist betalen aan grond eigenaar vergoeding Wj geen, tenzij ^nde bedongen het aanbrengen, hebben en houden van gebouwen, werken of beplan ting op grond van een ander niet vereist, tenzij bedongen wel, tenzij uitge sloten FISCAAL BELEID NOG NIET GEHEEL DOORZICHTIG CANON Een duidelijke afspraak over de wijziging van de hoogte der canon is 'belangrijk bijv.: driejaarlijkse herziening of in dexering welke is gebaseerd op een kostencijfers dat door het Centraal Bureau voor de Statistiek wordt aangegeven. Geschillen hierin, kunnen voor arbitrage in aanmerking ko men, alhoewel we daar niet te vlug van mogen uitgaan. EINDCONCLUSIE I^ATEN we nog eens nagaan welke toepassingsmogelijk heden er zijn. Methode I komt in vele opzichten in aanmerking waar het gaat om gepachte bedrijfsgebouwen waarin een of ander moet worden gewijzigd. Nieuw te bouwen schu ren kunnen op deze basis worden gerealiseerd, met de duidelijke wetenschap, dat na 20 jaar de investering vol ledig toekomt aan de verpachter. Daarna gaat men even tueel pacht betalen, als er nog waarde aan kan worden toegekend. Van toename van stille reserves o.a. door de geldontwaarding is hier geen sprake. Anders gezegd; de inflatie wordt niet opgevangen. Methode n dus het bouwen op een stukje eigen grond kan gevaren inhouden als de pachtgrond door wat voor omstandigheden dan ook uit de macht van de pachter gaat. Alleen bruikbaar bij' een uiterst goed contract, waarbij een duidelijke relatie van de eigendom en de pacht ontstaat, ook met het oog op een mogelijkheid van financiering of men moet een 24-jarig pachtkontrakt ver krijgen. Methode in en IV in combinatie kan in vele opzichten een gunstig perspectief bieden. Doch ook hier gaat het erom, een juist en evenwichtig kontrakt op te stellen, waarbij de belangen van beide partijen gewaarborgd zijn- Soms voldoende zekerheid hebben Het blijft dus steeds de vraag in hoeverre de eigenaar/verpachter hieraan wil meewerken. Door de recentelijke ontwikkeling in de veestallingen van de laatste jaren en in mindere mate de stallenbouw op de akkerbouwbedrijven is o.i. een erfpacht/recht van opstal zeker het overwegen waard Steeds meer zien we dat boerderijbouw financieringen van de verpachte overgaat naar de pachter, waarbij de pachter bloot komt te staan aan economische verou^i?- iringen en andere maatschappelijke risico's. Bepaalde ontwikkelingen zijtn niet te stuiten. Vanday d* globaal overzicht van de mogelijkheden die er op dit ge bied zijn, die we in drie afleveringen behandelden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 8