Leverbotziekte- behandelingsadvies Minimummelkprijs alsnog omhoog Succes voor onderwijzer hoefsmid Jan Kurz te Serooskerke (W.) 6 VOORSPELLING LEVERBOTBESTRIJDING VOOR NAJAAR EN WINTER 1974/1975, VASTGESTELD OP 25 SEPTEMBER 1974 Stichting „Gezondheidsdienst voor Dieren in Zeeland" Goes. V Door de droogte in april en mei zijn veel van de overwin terde leverbotslakjes afgestorven. Hoewel er in Juni wat meer regen viel bleef het nog vrij kond. Pas in juli bij veel regen en oplopende temperaturen werden op veel plaatsen de slakjes talrijker. Hun ontwikkeling werd echter door de droogte in augustus op de meeste plaatsen weer afgeremd en de besmettingsgraad van de slakjes bleef over het alge meen laag. IN de PJ.C. lazen we een artikeltje gewijd aan onze vriend Kurz, die op onze Nationale in iDen Bosch op de eerste prijs beslag legde in de Afdeling „Hoefbeslag" en dit in altijd felle concurrentie. Dient daarbij nog te worden opgemerkt, dat dit werd behaald tnet het beslag van Due K 2714 (3e op tal voor het kampioenschap) van Iz. de Buck (Wz) ook al uit Serooskerkq. Hoe hij deze mooie resultaten heeft kunnen bereiken schrijven we o.m. toe aan zijn liefde voor het paard in 't algemeen en zijn grondige kennis hiervan. We ontmoeten hem dan ook regelmatig op onze keuringen al of niet ge wapend met een dure knoert van een camera een hobby die hij ook volledig beheerst en waaraan je ook niet hoeft te beginnen zonder paardenkennis. Als vakman staat hij dus met Ibeide benen op de grond en door zijn werk steeds midden in het paardengebeuren en wat daarmee samenhangt. Uit het onderzoek van de levers van slachtlammeren is gebleken dat het aantal aangetaste levers zeer laag is en de aantasting meestal zo gering dat zij onbetekenend is. BEHANDELINGSADVIES: Omdat voorjaarsbesmettingen van enige omvang prak tisch niet zijn voorgekomen is er geen reden om nu reeds tot algemene behandeling over te gaan. Op bedrijven, waar in vorige jaren leverbot aanwezig was, zijn infecties van betekenis zo zij zullen plaatsvinden pas in de komen de maanden te verwachten. Daarom is het beter de behan deling tot een later tijdstip uit te stellen. RUNDEREN: Over het algemeen zal behandeling van de volwassen run deren niet nodig zijn en kan worden volstaan met één enkele behandeling van het jongvee (pinken en kalveren) in januari. SCHAPEN: Ook hier zal over het algemeen één behandeling voldoen de zijn, en wel bi december. Op bedrijven of in gebieden waar door bijzondere om standigheden de besmettingskans van het vee boven het landelijk gemiddelde ligt, zal mogelijk meer moeten worden behandeld. De plaatselijk deskundige dierenarts of de Ge zondheidsdienst voor Dieren kan dit het beste beoordelen. Daar op dit ogenblik nog niet precies vaststaat hoe de leverbottoestand zich in de komende maanden zal ontwik kelen, geldt het voorgaande behandelingsadvies als voor lopig. In de maand december zal aan de hand van de dan bekende gegevens opnieuw een mededeling volgen. ^LS rondrijdend], dus mobiel hoefsmid, voor „Cebeco" is hij' overal te consulteren. Door de nog steeds toe nemende belangstelling met name in de rijseetor, kan hij al dit werk al niet meer alleen aan. Verder is hij „een man aan een paard", met hem nemen ze geen loopje en is dit dikwijls ook noodzakelijk met een soms minimale hulp bijv. „de klandizie". Toen er nog volop zware paarden waren en in Zeeland verschillende hoefsmeden die het vak grondig beheersten, zo bijv. de Schiemans in Axel, Steyaert in Sasput en de al vlug tot een fabriek van hoefijzers uitgroeiende zaak van de ook als hengstenhouder en opfokker algemeen gekende Honoré Kerkhaert van Stoppeldijk. Allemaal waren het all-round paardenmensen en we kun nen daar vriend Kurz zo bijschuiven en de Zeeuwse fokker- cliënten hopen dan ook nog lang van zijn grote „pedicure"- verdiensten gebruik te kunnen maken. „PAERDENVRIEND". |N het meningsverschil tussen het Produktschap voor Zuivel en de ministers van Landbouw en Economische Zaken over de toelaatbare verhoging van de minimumprijs voor verpakte yolle melk is het Produktschap deze keer als overwinnaar uit de bus gekomen. De minimumprijs voor verpakte volle melk is per 15 oktober alsnog met 6 cent om hoog gegaan en overeenkomstig het tyq&luit van het Produkt schap op 83 cent per liter vastgesteld. Een en ander heeft nogal wat deining veroorzaakt en tot wederzijdse verwijten aanleiding gegeven De ministers zeggen dat bij het Produktschap kennelijk de bereidheid ontbreekt om zich te beperken tot de aanvan kelijk ook door het Bestuur voorziene 5 cent. Bij het weder om onthouden van dld ministeriële goedkeuring aan deze ver ordening dreigde de situatie te ontstaan dat een bepaalde groepering uit de detailhandel in een onevenredig moeilijke positie zou geraken. Vandaar dat de bewindslieden zich thans verplicht achten de verordening goed te keuren. Er wordt aan toegevoegd dat dje ministers zich zullen beraden over de wijze waarop thans tot vaststelling van de mini mumprijs voor volle melk wordt gekomen om een herhaling, van de moeilijkheden zoals die zich nu hebben voorgedaan, te voorkomen. |JE voorzitter van het Produktschap ir. B. van Dam vindt de ministers van Economische Zaken en Landbouw maar slechte verliezers. Vorige week onthielden zij, zich be roepend op het algemeen belang, hun goedkeuring aan de verordening waarin het produktschap voor zuivel tot de ver hoging met zes cent besloot. Woensdag (9 oktober) besloot het bestuur unaniem opnieuw tot de verhoging met zes cent. De ministers zeggen nu dat de moeilijke positie van de melk- detailhandel hen heeft doen besluiten alsnog akkoord te gaan met die zes cent. Na de derde september, toen het produkt schap een bespreking had met het ministerie van economi sche zaken, hadden zij echter al tot een verhoging van de maximumprijs met drie cent kunnen besluiten en het pro duktschap had dan op 18 september (een normale vergader datum, nu waren er twee extra bestuursvergaderingen nodig) de minimum prijs al kunnen verhogen. De nieuwe maximum en minimumprijzen hadden op 26 september tegelijk in kun nen gaan. Het produktschap voor zuivel wijst dan ook met nadruk de verantwoordelijkheid van de hand voor de ver warde en onaanvaardbare situatie die daarna in de con- sumptiemelksector is ontstaan. De schuld voor het feit dat op de dag waarop de fabrieken de prijs waartegen zij de melk afleveren mogen verhogen met drie cent per liter, niet gelijktijdig een verhoging van de minimumprijs voor ver pakte volle melk van kracht is geworden, ligt naar de op vatting van het produktschap geheel bij besluitloosheid van de ministers van landbouw en van economische zaken! Zoals bekend kan het bestuur van het produktschap voor zuivel, oi> grond van de bij Koninklijk Besluit verleende be voegdheid, een minimumprijs vaststellen voor verpakte volle melk. Het is politiek gezien dom van een minister om zo'n bestuur tegen de haren in te strijken, zo vindt Ir. Van Dam. GEEN MAATREGELEN VOOR VARKENSSECTOR OEVERLOZE DISCUSSIE OVER AFSLACHTEN LICHTER GEWICHT IN PRODUKTSCHAP VOOR VEE EN VLEES De openbare bestuursvergadering van het Produktschap voofl Vee en Vlees die woensdag 9 oktober in Rijswijk is ge houden stond vooral iin het teken van oeverloze discussies die gehouden zijn met betrekking tot het afslachten van var kens op lichter gewicht. Hoewel voorzitter ir. G. A. Meyer er weinig moeite voor gedaan heeft om te verbergen dat hij deze affaire wel door middel van dwingende voorschriften i.e. Verordeningen zou willen regelen, was de animo daarvoor in het bestuur be paald niet groot. Zoals de situatie thans is, wordt de uitbetalingsprijzen aan de mesters van de over te nemen varkens gekoppeld aan een gewichtsgrens van 70/87 kg. Voorheen was dat 75/90 kg. Gezien het ai te ruime aanbod aan varkensvlees wilde men dit geleidelijk terugbrengen tot 70/85 kg. Men is daar niet in geslaagd en is blijven steken op 70/87 kg, waar bij het zelfs de vraag is of ook deze gewidhtsgrenzen nog gehandhaafd kunnen worden Voorzatter Meyer had graag gezien dat de gewichtsgren- zen gesteld werden op 70/85 kg. Hij meende dat hij daardoor met meer recht zal kunnen pleiten voor maatregelen op regerings- resp. E.E.G.-niveau. In de vergadering kwam dui delijk naar voren dat het effect van de maatregel echter maar zeer beperkt is. Het Nederlandse aanbod in de totale varkensproduktie in de EG is maar bescheiden en. elders in de EG voelt men weinig of niets voor dergelijke ingrijpende maatregelen. Vooral van de zijde van de handel werd daar voor een duidelijk afwijzend standpunt naar voren gebracht. Men stelt van die kant dat men moet leveren dat wat de markt vraagt Daar had men vooral kritiek op de hoge kor tingen voor zwaardere varkens, die tot 30 cent per kg kan oplopen Daarbij komt dat in het westen nu eenmaal een goede vraag is naar een wat zwaarder varken. Het westen is een zeker tekortgebied en aanvoer uit an dere „overschofgebieden kost extra, zo lang nog de „nade re keuring" volgens art. 8 vafn kracht is. De kosten daarvan zijn te becijferen op wel 15 cent per kg, akius stelde de heer Loefs. Om tot een regeling te komen zou een soort Egalisa- tiekas moeten worden opgericht, waaruit toeslagen zouden kunnen worden betaald op varkens, die op lichtgewicht zou den worden afgeleverd. Deze Egalisatiekas zou op basis van 50/50 met de overheid „gevoed" moeten worden, waarbij de vraag is hoe de verdeling van de op te brengen bedragen tot stand moet komen. Var^ veehouderszij de is de vrees ge uit dat de lasten daarvan alleen op de producenten zullen drukken TELEURGESTELD Voorzitter Meyer maakte gewag van de teleurstellende resultaten die zijn bespreking met de D.G. van de Landbouw ir. A. de Zeeuw gehad hebben. Van regeringszijde is aange voerd, dat men interventie op de varkensmarkt zo lang m<> gelijk dient te vermijden en er op gewezen dat de situatie op de varkensmarkt weer wat aan het opklaren is. Boven dien zou de politieke sfeer in Brussel bepaald ongeschikt zijn om met interventie-voorstellen aan te komen, aldus de D.G. De heer F. W. Mikkers merkte in dit verband op dat in derdaad wel van enige opklaring sprake is, doch dat bij een kostprijs van 3,60 en een marktprijs van 3,00 men nog bepaald niet van een aanvaardbare marktsituatie kan spre ken! MARKTSITUATIE Bij de bespreking valn de marktsituatie maakt de secreta ris F. Bikker melding van omvangrijke uitvoeren van leven de en geslachte varkens alsook van varkensvlees. De heer Loefs verwachtte dat de vrij vaste tendens die de afgelopen week de varkensmarkt kenmerkte zich de ko mende weken nog wel zal aanhouden. Opgemerkt werd dat de Amerikaanse hammenmarkt iets vaster was, mede door dat ook de 'Denen trachten hogere prijzen te maken op die markt. De heer Loefs wees er op dat de Britse markt voor „Backs" vast is. Een afslachten op lichter gewicht zou deze overigens vrij beperkte afzet ten goede kunnen komen Voor slachtvee blijven de prijzen op laag niveau. De Ne derlandse gemiddelde marktprijs ligt op goed 80 va>n de oriëntatieprijs. Uit de veestapel werden in september onge veer 44 meeir runderen aangevoerd op de 9 grote vee markten dan vorig jaar. In het Comité van Beheer zal wor den voorgesteld ook B-koeien voor interventie in aanmer king te doen komen. Dat zal enige extra steun aan de slacht- veemarkt kunnen geven. Overigens verwacht men in EEG-kringen te Brussel ten aanzien van de rundvleesmarkt dlat van een zekere ontspan ning en een licht prijsherstel pas in het 2e halfjaar 1975 sprake zal zijo% STERKE UITBREIDING RUNDVEESTAPEL IN NEDERLAND EN IN DE PARTNERLANDEN In een commentaar op de uitkomsten van de meitellingen stelt het Produktschap voor Vee en Vlees vast dat in 1972 en 1973 de rundveehouders in Nederland en in de omliggen de landen de rundveestapel sterk hebben uitgebreid. Ener zijds heeft men dat gedaan door de uitstoot te verminderen, anderzijds door meer jongvee te laten dekken en afkalven. Dit vond plaats onder aanmoediging van de gunstige gras- groei en een bevredigende zuivelpositie. Daarnaast werd door de hoge slachtveeprijzen het houden van vleesvee gestimuleerd. Daardoor waren er in mei 94.000 jonge vleesdieren meer dan vorig jaar, een toeneming met 43 Dit betreft vrijwel geheel mannelijk mestvee. Er werden in mei ruim 300.000 stuks rundvee of 6 meer geteld dan een jaar geleden. Hoewel ook in de melkveehou derij de afstand tussen kosten en opbrengsten kleiner is geworden heeft de rundveehouderij niet die sterke finan ciële terugslag gekregen vergeleken met b.v. de varkens houderij. Daardoor breidde de melkveestapel zich uit met 85.000 dieren of 4 In het oogstjaar 1973/'74 werden 136.000 of 33 meer slachtkoeien afgeleverd dan in 1972/'73; 542.000 stuks tegenover 406.000 stuks. In 1972 en 1973 is het aanbod van slachtrunderen in elk van deze jaren rond de 109.000 stuks lager geweest dan bij de toenmalige omvang van de veestapel verwacht had mogen worden. Bij een veestapel van de huidige omvang behoort een uit stoot van ongeveer 87.000 slachtrunderen, te weten 26 van de melkveestapel in mei, dat is rond 570.000 stuks als mede een 300.000 stuks jongvee. In de afgelopen jaren werden er als het ware ongeveer 200.000 stuks „opgespaard". Daarvan zullen er naar schat ting in het lopende jaar ongeveer 60.000 worden aangeboden boven het normale aanbod van rond 870.000. De rest van het „gespaarde" veebestand: zal goeddeels in 1975 boven het normale aanbod vrijkomen, zodat ook in 1975 met een vrij wel gelijk aanbod als in 1974 te: rekenen is. MESTKALVEREN Het aantal mestkalveren was hoger dan vorig jaar. De produktie gaat door ondanks een aanzienlijke daling van de prijzen van. de mestkalveren. De terugslag ondervonden daarvan vooral de prijzen van- de nuohtere kalveren die sinds het begin van het jaar rond 100 tot 200 per dier lager waren. In 1972 en 1973 is de produktie wat verminderd doordat er toen meer stierkalve ren voor de rundvleesproduktie bestemd werden en meer vaarskalveren voor de fokkerij dan gewoonlijk. VARKENSHOUDERIJ In mei was de varkensstapel bijna 300.000 stuks of bijna 5 groter dan vorig jaar. Het aanbod aan slachtrijpe var kens is voor het le halfjaar 4 en voor het 2e halfjaar 11 hoger geraamd dan vorig jaar. In het 3e kwartaal was de aanvoer 13 groter, terwijl voor het 4e kwartaal ook aanmerkelijk meer slachtvarkens aan de markt zullen komen dan vorig jaar, zo ook in de eerste helft van 1975. Het aantal dekkingen bedroeg in augustus 122 duizend, waarvan 22 duizend betrekking hebben op jonge zeugen. In juni 1975 wordt op basis hiervan een aanbod van slacht varkens verwacht van rond 900 duizend stuks. Het gereali seerde aanbod van slachtvarkens in juni 1974 bedroeg 820 duizend stuks. Voorlopige uitkomsten wijzen uit dat er in augustus 1974 970 duizend slachtvarkens werden aange boden. v. d. W.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 6