Kweekbestrijding op bouwland DE kosten van kweekbestrijding zijjn niet laag en de prijzen stijgen nog steeds! Globaal moet op een prijs van 3,50 h 3,80 per kg of liter gerekend worden. De hoog ste prijs geldt voor het vloeibare middel Chloralhydraat dat onder de merknamen Teceal en Rhizovin in de handel is. Deze vloeibare vorm is in toepassing enigszins met T.C.A. te vergelijken zodat de dosering in gelijk aantal liters is gegeven. Voorschriften t.a.v. kwikontsmetting van pootaardappelen k"!' 5 HERFSTBESPUITING UW LAATSTE KANS! CRA. - Tilburg J. C. v. BROEK Ook dit jaar zijn er weer vele percelen, snijmais, aard appelen en suikerbieten met kweekgras vervuild, hetgeen ten koste van de opbrengst gaat. Nu deze gewassen het veld ruimen is het nog mogelijk percelen kweek met T.C.A. te bestrijden. Hiermede kan veel arbeid bij de on- kruidbestrijding en moeilijkheden bij de oogst worden voorkomen. Bij snijmaisteelt tiert dit schadelijk onkruid nog het meest. DE KWEEK BREIDT ZICH NOG UIT (TR is zelfs van uitbreiding sprake, omdat de kweek tot zaadvorming komt en zich zodoende in één jaar tijds sterk kan uitbreiden. In suikerbieten is kweek het meest gevreesde wortelonkruid en men kan zich voorstellen dat het niet aan te bevelen is om suikerbieten op een met kweek besmet perceel te gaan verbouwen. De snijmaistelers nemen helaas het voorkomen van kweek, veel gemakkelijker op. Maar ze vergeten dat kweek de groei en de kolf ontwikke ling belemmert waardoor er een lagere opbrengst wordt verkregen. In het gewas is kweek vrijwel niet te bestrijden. Dat is ook niet nodiig als de bestrijding maar binnenkort vóór het volgende gewas wordt uitgevoerd. Kweekbestrij ding in de herfst heeft een goede kans van slagen. BESTRIJDT NU DE KWEEK [\E meest geschikte tijd om de kweek te bestrijden is na het vrijkomen van de oogst. In een droge periode kan men met grondbewerkingen als stoppelploegen, cultivateren en eggen als voorbewerking beginnen. Bij voldoende vochtige grond kan daarna een chemische bestrijding met T.C.A. vol gen. In het najaar van 1973 zijn, een aantal kweekbestrijdiin- gen mislukt als gevolg van gebrek aan vocht en het achter wege blijven van voldoende neerslag tijdens de winter. Het ziet er thans bepaald niet naar uit dat de nu nog uit te voe ren kweekbestrijding door gebrek aan vochtige grond zal tegenvallen. Echter moet de toepassing wel zorgvuldig ge beuren. CHEMISCHE BESTRIJDING OP ZANDGROND ^TONDER de genoemde grondbewerkingen kan ook direkt na de snijjmais. of na de suikerbuitenoogst of na die aardappeloogst gespoten worden met 50 tot 60 kg T.C.A. per ha. Het middel meteen na spuiten intensief 8 a 10 cm diep Een gewas zonder onkruid. infrezen. Vergeet vooral de kweekbestrijding niet op gras land dat U voor de teelt van genoemde gewassen gaat ge bruiken. Dit kan op dezelfde wijze gebeuren, hoewel in een voorbewerkte graszode de T.C.A. beter is in te frezen. Voor een goede werking is ook hier vochtige grond) gewenst. Op het behandelde perceel kan geen gewas meer worden inge zaaid. Wel kunnen eventueel bekalking en drijf mest, als de grondtoestand dit toelaat, toegediend worden. Ongeveer een maand na het spuiten van de T.CA kunnen grondbewerkin gen plaatsvinden. Ze hebben zelfs een gunstige werking op het kweekbestrijdingseffect. KLEIGROND O? kleögrondi komt, om tijdig te kunnen ploegen, de T.C.A.-infreesmethode thans te laat. Op een vroeger tijdstip, ib.v. sept., zijn op klei met dezelfde werkwijze als op zandgrond goede resultaten te behaden. Aan het spuiten met 75 kg T.C.A. per ha over die geploegde wint ervoor dient de voorkeur 'te worden) gegeven. Inwerken is dan niet nodig. Bewerking met de cultivator vier tot zes weken later zal het bestrijidingsresultaat 'bevorderen. NU ALLEEN T.CA. ALS KWEEKBESTRIJDINGSMIDDEL TE GEBRUIKEN ^NDERE dan T.C.A. middelen komen thans piet meer in aanmerking: dus geen Dalapon of Amitrol gebruiken T.C.A. heeft in het verleden de beste resultaten gegeven wanneer de vochtigheidstoestand van de grond en de neer slag tijdens de winter voldoende waren Zoals vermeld was dit de vorige herfst en winter niet het geval. Bij kweekbestrijding is vooral ook belangrijk dat de perceelskanten kweekvrij worden gehouden. Het ingroeien van kweek vanuit de kant is te voorkomen door bovengenoemde bestrijdiingsmethode tijdig op de kan ten uit te voeren. DE KOSTEN WAARSCHUWING T.C.A. heeft een wachttermijn van 3 4 maanden afhan kelijk van een droge of natte winter. Bij een late toepassing kan na een droge Winter in granen, aardappelen, maar vooral in mais schade optreden. Spuit daarom zo mogelijk nog in oktober. Gebruik voor mais de laagste dosering en stel de toepassing niet uit! In noodgevallen en voor suikerbieten in ieder geval spuiten voor 1 december. Voorkom overlappin gen en overdoseringen en let erop dat de bestrijding goed wordt uitgevoerd. Zorg er voor dat de nabewerking niet achterwege wordt gelaten. Als U in de nog beschikbare weken tijd kunt vinden en de kansen benut om de bestrijding van kweek uit te voeren, dan mag U van kweekvrij land een hogere opbrengst ver wachten. Bedrijfsvoorlichters zijn graag bereid U indien nodig nader te informeren. STICHTING OVERLEG POOTAARDAPPELAANGELEGENHEDEN DEN HAAG Hiernaast worden aanwijzingen gegeven 'betreffende het voorwassen en ontsmetten van pootaardappelen. Op het belang van de ontsmetting behoeft niet meer gewe zen te worden. De door de N.A.K. voor het nieuwe jaar aan te kondigen maatregelen tonen bovendien het grote belang van kwikontsmetting aan i.v.m. de bestrijding van Phoma. In verband met de milieubescherming was enige ja ren geleden sprake van een veibod tot het gebruik van kwik o.a. voor het ontsmetten van pootaardappelen. Bij de bevoegde instanties is er toen op gewezen dat welis waar gezocht wordt naar vervangende middelen met dezelfde gunstige uitwerking, doch dat men tot dus verre hierbij nog geen resultaat had geboekt. De pootgoedsektor kan het gebruik van kwik nog niet missen en de bevoegde instanties hebben toen er in toe gestemd dit middel vooralsnog niet te verbieden, mits en voor zover er maatregelen genomen' zouden worden welke zouden voorkomen dat kwikrestanten ons milieu zouden vervuilen. Op 30 juni 1972 werd een ministeriële beschikking af gekondigd waarin nauwkeurig omschreven is hoe na het ontsmetten van pootaardappelen de kwikrestanten via koolfilters uitgefiltreerd moesten worden en hoe het kwikbevattende slib en deze koolfilters moesten worden afgevoerd. Sedert 1972 is eerst via de P.C.C. en naderhand via de Stopa een regeling uitgevoerd waarbij het kwik-bevat tende slib en de koolfilters werden verzameld en af gevoerd. Het is van het allergrootste 'belang dat deze re geling zo goed mogelijk wordt toegepast, omdat anders alsnog een verbod voor het gebruik van dit middel kan worden afgekondigd. De A.I.D. controleert dan ook steekproefsgewijze op de naleving der voorschriften. Evenals voorheen zullen gewestelijke zgn. kwikcom missies functioneren, welke tot taak hebben aan de regeling zo veel mogelijk bekendheid te geven en welke t.a.v. de verzameling en afvoer der kwikrestanten contact onderhouden met de Stopa. Het kwik-bevattende slib en de koolfilters dienen ver pakt te Worden in stevige plastic zakken (b.v. kunstmest- zakken), waaraan een label bevestigd is, waarop de naam en het adres vermeld wordt van degene van wie deze kwikrestanten afkomstig zijn. Slib en filters moe ten afzonderlijk worden verpakt. Bedoelde plastic-zak ken dient men op centrale verzamelplaatsen te bezorgen. Degene die andere chemische middelen, of ander voorwerpen stoffen dan filters of slib in de zakken ver pakt, is tegenover de Stopa aansprakelijk voor de daar uit voortvloeiende schade. Op de centrale verzamelplaatsen worden de van poot- goedtelers of loonontsmetters ontvangen kwikrestanten in drums verpakt (bij loonontsmetters kan dat op het bedrijf van de loonontsmetter geschieden). Bij inname van kwikrestanten van telers wordt een ontvangstbewijs afgegeven, hetwelk tegenover de A.I.D. als bewijs kan gelden dat men aan de voorschriften heeft voldaan. Degene, die zonder meer een zak met kwikrestanten bij de verzamelplaatsen deponeert, krijgt geen ontvangstbewijs en kan dus moeilijkheden met de A.I.D. krijgen. Plastic zakken inhoudende koolfilters worden gratis ingenomen, doch voor plastic zakken met kwik-bevat- pianKje -bezinking&tank ^rkiem w sühfiltar kuil stenen zo mogelijk uitgraven 'V //y":4Ssl tot het zancjy tend slib is men een 'bedrag van 0 20 per kg verschul digd. In beide gevallen is men echter een bepaald be drag verschuldigd voor de kosten van de centrale ver zamelplaats (kosten van adminstratie, e.d.), m.a.w. op de centrale verzamelplaatsen wordt aan een ieder bij in name van kwikrestanten en bepaald bedrag in rekening gebracht, doch voor slibrestanten betaalt men ƒ0,20 per kg extra. De afvoer vanaf de centrale verzamelplaatsen naar de landelijke verzamelplaatsen en van daar naar de defi nitieve stortplaats in het buitenland wordt door de Stopa bekostigd. De hieraan verbonden kosten zijn zo hoog, dat de Stopa zich genoodzaakt zag, integenstelling tot voorgaande jaren, voor de inname van de kwikrestan ten een bepaalde vergoeding te vragen. Dit bedrag is inbegrepen in het bedrag dat de centrale verzamelplaat- AANWIJZINGEN VOORWASSEN EN ONTSMETTEN VAN AARDAPPELEN Om verschillende redenen is meer dan in het ver leden de noodzaak aanwezig om de pootaardappe len bestemd voor de poterteelt, met kwik te ont smetten. Hoe vroeger de ontsmetting wordt uitge voerd, des te beter is het resultaat. Hoe schoner de knollen bij de ontsmetting zijn, des te beter is de bestrijding van schimmelziekten als Rhizoctonia en Phoma. Uit het oogpunt van ziektenbestrijding is het daarom gunstig om de knollen te wassen voordat deze in het kwikbad worden gedompeld. Ook heeft het' verwijderen van de aanhangende grond vóór de kwikontsmetting nog het bijkomende voordeel dat weinig kwikbevattend slib wordt geproduceerd. Aan het afvoeren van dit met kwik bezette slib zijn hoge kosten verbonden. Door onzorgvuldig werken bij het voorwassen neemt de kans op verspreiding van zwartbenigheid toe. In het water aanwezige bacteriën kunnen ge zonde knollen besmetten. Om dit risico tot een mi nimum te beperken, zo niet uit te sluiten, is het gewenst om in één continue werkgang de ontsmet ting in het kwikbad op het voorwassen aan te slui ten. Verder is het van belang steeds nieuw waswater te gebruiken en dit snel te laten doorstromen. Ook wordt het risico nogmaals beperkt als de knollen kort in het waswater verblijven. Om de verspreiding van partij naar partij geheel uit te sluiten dient het spoelapparaat na iedere par tij grondig schoon te worden gespoten. Het kwikdompelbad moet na gebruik volgens voorschrift worden gefiltreerd. Ir TH. DE BRUIN (Plantenziektenkundige Dienst) Ir H. HEUVER (consulent plantenziekten) sen in rekening brengt aan degene die kwikrestanten inleveren. De bij de Stopa bekende loonontsmetters, de centrale verzamelplaatsen en uit de aard der zaak de geweste lijke kwikcommissies zijn van alle details van de nieu we regeling op de 'hoogte. Op een ieder, welke zich met het ontsmetten bezighoudt, wordt een dringend beroep gedaan om alle medewerking aan de goede uitvoering van deze regeling te verlenen. Wij herhalen: Voorlopig is kwik voor de gezondheid van ons pootgoed nog zo belangrijk, dat wij niet kunnen riskeren dat door een niet naleven der voorschriften een verbod tot het ge bruik van kwik zal worden afgekondigd. De gewestelijke kwikcommissies zullen via de Land- bouwpers t.z.t. de adressen van de gewestelijke centrale verzamelplaatsen publiceren. Inlevering van restanten kan in de week van 22 april tot en met 26 april 1975 plaatsvinden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 5