K. N. L. C. Accent op ontwikkeling of op sanering in bloemkwekerij Je zou er moedeloos van wordentuinbouwklanken QNDER voorzitterschap van de heer C. Nell sr. heeft de Commissie Bloemkwekerij van het Koninklijk Neder lands Landbouw-Comité zich onlangs bezig gehouden met de vraag: waar dient het accent te worden gelegd, op de ontwikkeling of op de sanering in de Nederlandse bloem kwekerij? Deze vraag werd diepgaand besproken aan de hand van een aantal stukken van het Landbouwschap over dit onder werp. De heren Van der Toom, hoofd Voorlichting KNLC en Vroege, sociaal-economisch voorlichter van de Holland- sche Maatschappij van Landbouw, verleenden assistentie bij de behandeling van dit onderwerp. De Commissie bleek vriji- wel unaniem van mening dat het beleid zich niet meer in de richting van de sanering en niet mnider in de richting van de ontwikkeling diende te bewegen. Uit cijfers van het Landbouwschap blijkt dat in 1974 an de totaal 169.000 land- en tuinbouwbedrijven boven een be paalde minimum bedrijfsgrootte slechts ca. 41.000 bedrijven voldoen aan de doelstelling van het E.E.G.-ontwikkelings- beleid. Dit zijn bedrijven die zich óf reeds ontwikkeld heb ben via het rentesubsidiebeleid óf dit hebben gedaan op eigen kracht Meer dan ca. 125.000 land- en tuinbouwbedrijven voldoen derhalve nog niet aan deze norm. Wanneer men.ervan uit gaat dat de struktuurontwikkeling van de afgelopen jaren zich voortzet, zullen zich de komende 5 jaren wellicht nog 3 4000 bedrijven per jaar toevoegen aan de categorie van modern ontwikkelde bedrijven. Desondanks zullen in dat geval in 1980 meer dan 100.000 van de huidige land- en tuinbouwbedrijven niet voldoen aan de voorwaarde: een vergelijkbaar inkomen in een vergelijk bare arbeidstijd. Een deel van deze bedrijven zal wellicht worden beëin digd. Voorts is een belangrijk deel van de kleinere bedrijven part-time bedrijven. QE commissie kon zich achter de aanbevelingen van de wêrkgroep inzake aanpassing beëindigingsregeling van het Landbouwschap scharen. Deze luiden: Wet Werkloosheidsvoorziening (W.W.V.) toepassen voor zelfstandigen; verbetering beëindigingsregeling O. en S.-fonds o.a. door verhoging van de diverse uitkeringen en vereenvoudiging procedure; betere schulddelgingsregeling; verbetering fiscale faciliteiten bij beëindiging; verbetering arbeidsbemiddeling en beroepsverandering door de G.A.B.'s; verbetering omscholingsmogelijkheden door meer oplei dingen op de Centra voor Vakopleiding; verbetering beëindigingsregeling O. en S.-fonds d.m.v. verhoging ha-uitkeringen en verhoging vergoeding voor bedrijfsomvang; instelling van een Rijksgroepsregeling Oudere Zelfstan digen (R.O.Z.), waarin minimum inkomensgaranie voor zelfstandigen vanaf 60 jaar, verbetering beëindigingsregeling O. en S.-fonds d-m.v. verhoging maandelijkse uitkering tot 50 van de A.O.W.-uitkering voor kategorie 50—65 Jaar, alsmede wederinvoering uitkering op basis van de bedrijfs omvang, beëindiging op termijn of gedeeltelijke beëindiging; voor kategorie 55—65 jaar. Uitkering afhankelijk van de mate en tempo van de afbouw van het bedrijf, mogelijkheid na beëindiging een beperkte bedrijfsom vang aan te houden. £EN reële verbetering in de bedrijfsbeëbidigingsregeHng ziet de commissie in de ontkoppeling van de afbraak- premieregeling voor verouderde kasopstanden van de sane ring. Men wil deze regeling wél binden aan bedrijfsbeëindi ging. M.a.w. het moet mogelijk gemaakt worden degenen die hun bedrijf willen beëindigen ook bulten het kader van de officiële saneringsregeling in aanmerking te laten komen voor de afbraakpremie. De commissie is ervan overtuigd dat deze ontkoppeling bedrijfsbeëindiging in de hand zal werken Aan bovengenoemde uitspraak van de commissie om niet het accent op de sanering te leggen wat onherroepelijk gepaard zal gaan met een vermindering van het accent op de ontwikkeling van de bedrijven liggen in hoofdzaak twee redenen ten grondslag: le. men wenst als Nederlandse bloemkwekerij geen ruimte op de Westeuropese markt van bloemen en planten te scheppen om deze door de collega's uit zuidelijke landen te laten opvullen; 2e. men wil het de bedrijfsgenoten die nog steeds grote waarde hechten aan het zelfstandig ondernemerschap niet aantrekkelijker maken dan het thans is, deze zelfstandigheid prijs te geven. C. G. TROUW. Als het in praktisch geheel Europa koud en nat weer is voor de tijd van 't jaar, kan men moeilijk verwach ten dat het in WALCHEREN droger is dan elders! In tegendeel geloven wij, want in 't voorjaar krijgt Wal cheren normaliter minder neerslag dan elders. Gemid deld zo'n 100 mm minder in 't voorjaar aan de N.W.- zijde en aan de Z.O.-zijde zo'n 50 mm. Ook weer in doorsnee; krijgen we in 't najaar wat meer regenval, zodat we onder 't landelijk gemiddelde blijven.. Maar of dit in 1974 op zal gaan, moeten we nog afwachten, want vrij regelmatig luidt het weerbericht: ..extra buien langs de kusten". En hoe men 't keert of draait, Walche ren is kustgebied! Vooral voor onze boeren is 't een tegenvaller. Een stap terug naar handwerk en laden met handkracht van bieten bijv.; waanden we door onze sterke machine's ,.uit de tijd". We waren zo gewend geraakt aan mooie najaarsweer met vlot tot vrij-vlot machinewerk, dat de tegenvaller dubbel aankomt! Ook in de tuinbouwsector is het bijv. in de bloem bollen een zware opgaaf. Een onzer bekenden (van bui ten Walcheren) had enkele ha's met tulpen en gladio len. Als men hoort wat gemartel en gemodder dat geeft! Nu ook daar de machine's slechts sporadisch hun werk kunnen doen, schrikt men er gewoon van! En de tulpenprijzen zijn in de handel zéér laag. Zo kochten we voor ons voortuintje 100 tulpenbollen, goed ver pakt voor nog géén tientje in een bloemenzaak. We hebben maar niet nagerekend wat de teler hiervan ont vangen zal hebben. Een zware homp kaas op 't brood in elk geval niet! Ook daar is de tendens naar groter steeds aanwezig en door het steeds groter areaal bollen is het gevaar van overproduktie levensgroot aanwezig! Dus eigenlijk een analoog als de bio-industrie. In de groentenwinkels is het witlof ook weer in de etalage's verschenen. Ook voor onze witloftrekkers is het een toer om de wortels vast te krijgen. Zijn we goed ingelicht, dan is de animo om witlofpeen voor de ver koop te telen minder dan vorige jaren. En het aantal kwekers dat zelf zijn wortels kweekt wordt steeds klei ner! Dat de mechanisatie ondanks alles steeds verdergaat, blijkt bijvoorbeeld uit 't feit dat praktisch géén tuinder van enige bedrijfsgrootte zelf nog andijvie zaait voor de winter en voorjaarsteelt onder glas. Voor 3 cent per stuk wordt er een vracht afgeleverd in potkluit. Dus geen zaaien, opkweken, putjes-maken, etc. Alléén nog een telefoontje naar Holland en binnen de week heeft men elk kwantum op 't bedrijf die men hebben wil! Hoe het elders is weten we niet, maar in Walcheren is er, weer of geen weer (met een korreltje zout natuur lijk), veel fruit geplukt en opgeslagen. De prijsprog- nose voor ons winterfruit vinden wij een sprong in 't duister. Gelukkig zijn de deskundigen redelijk optimis tisch, en het deed ons deugd om hierover te lezen in de laatste beschouwing in ons blad. Reeds enkele malen hebben we een bijdrage gele zen waarin onze Onderlinge Verzekering Mij van de ZLM de binnenkomende schadeopgaven heeft verwerkt. Zó'n 40 ongevallen op een willekeurige dinsdag is geen kleinigheid! En met de winter voor de deur wordt het voor een ieder weer extra oppassen geblazen. Want het aantal moet toch lager kunnen, dachten wij. Wat ons opvalt is dat de grote verzekerings maatschappijen bij een schadeuit'kering niet ineens de volle 40 -claim kor ting toepassen. Hoewel onze Verzekerings Mij ongetwij- veld één der goedkoopste en tevens toch goede Mij is gelukkig kijken we toch al enkele maanden uit of er ook bij onze Mij geen versoepeling in de lucht zit. We kennen leden van 't eerste uur, die nog nimmer schade gemeld hebben, 't Is dan wel wat triest als er wat ge beurd, en daar verzekert men zich toch voor. men dan ineens de volle 40 claimkorting kwijt raakt. We zijn als „Zuster Anna" op uitkijkpost! (en dan niet alleen voor 't weerbeeld). Want nu onze auto's etc. steeds duurder worden vooral in het onderhoud, is elke kor ting in welke vorm ook dubbel welkom! Ons dunkt, is dit een grote service die niet al te duur behoeft te zijn. Als de hele groten 't voorbeeld geven Nog een paar dagen, dan zal er een einde komen aan mijn eenzame bestaan hier. Nog een paar dagen, en ik zal opgewonden, nieuwsgierig en verlangend wachten op de aankomst van het KLM-toestel uit Nederland, dat Corry weer terug naar Kenya zal brengen. Vijfenzeven tig lange dagen en nachten zullen dan voorbij zijn. Het alleen zijn is voorbij. Alleen, er ligt toch een schaduw over. Ze komt alleen, de jongens blijven achter in Ne derland. Intussen zijn ze echter al wel goed ingeburgerd op de kostschool. Overigens vind ik het woord kostschool een rotwoord en verander dit in logeerschool; dat klinkt be ter. En zo hebben we hier al die dagen gezeten.. Natuurlijk was daar 't werk, dat afleiding biedt, maar toch als je dan na gedane arbeid thuis komt, dan is er nooit iemand die op je wacht. Alleen de boy en de kat. Overigens heb ben we met die kat 'n zeer speciale vriendschap; we wa ren al zover dat we met elkaar praatten. Als ik hem riep, dan miauwde hij zachtjes en keek me eens aan met een blik van verstandhouding, zoals alleen een kat dat kan. We deelden de beste brokken vlees en wandelden samen door de tuin. Met de boy hadden we een conversatie van drie woorden per dag. Goeden morgen, als ik hem voor bijliep 's morgens als hij de tuin rond het huis opveegde, en slaap wel", wanneer hij om zeven uur 's-avonds om zeven uur 's avonds met zijn werk klaar was. Vanochtend hebben we hem van een moordaanslag gered. Hij had 'n zak mais verkocht aan een nachtwaker, het geld geïncasseerd een maand geleden, maar nooit de mais geleverd. Met een hakmes stond die nachtwaker vanochtend tegenover de boy. Om de moeilijkheden op te lossen heb ik de nachtwaker het geld terugbetaald, en zal het nu inhouden op het loon van Juma. Dat de kinderen er niet meer waren sneed vooral in het begin het diepst dn mijn ziel. Zo'n huis staat nog vol met talloze kleine en igrote herinneringen van de jon gens. Een paar lege flesjes Cola met het gekleurde rietje er nog in. Een van plankjes en blokjes in elkaar getim merd vliegtuigje. Een „nest" van planken hoog in een boom, en ga zo maar door. Met hevige twijfels hebben we rondgelopen en de vraag igesteld „Heb je er wel juist aangedaan om je leven nu zo in te richten? Een oorlog had je gezin niet wreder kunnen verscheuren". Brieven schrijven in de eenzame avonden was de ketting waar mee je kontakt hield. Geen dag is er voorbijgegaan of ik schreef Corry. Een solide stroom brieven was steeds onderweg van beide kanten. Als een roofzuchtig dier draaide je rond het postkantoor, wachtend, geduldig als een kat, op post. Maar 't is nu voorbij. De eerste fase is bijna afgesloten. Nu komt de tweede fase. Maar hoe het zal draaien is nog niet te zeggen. Al die tijd hebben we ook voor het eigen potje gezorgd. Juma heeft twee linkse handen voor koken. We hebben onszelf redelijk in leven gehouden. Maar we hebben het gemakkelijk gedaan. In het dorp kocht ik een paar kilo vlees. Daar maakte ik een stoof pot van en strooide daar een rijkelijke hoeveelheid curry en tomatenpuree door.. Als dat brouwsel gereed was met ook nog een hoeveelheid aardappels op het laatst mee- «gekookt, had ik een basispot die me ongeveer een dag of zes aan de gang hield, 's Middags kookte ik daar dan een kopje rijst bij. Maar op een zeker ogenblik konden we wel op die curry spugen. Toen hebben we zo nu en dan wat meer werk van de pot gemaakt. Biefstukken gebak ken, aardappels gekookt, met groenten. Maar toch moet je er een zekere regelmaat op nahouden. Vooral als je helemaal alleen bent. Mijn collega was heel de maand augustus op verlof met zijn «gezin. Zodoende genoten we de twijfelachtige eer om de enige «blanke te zijn in Hola. Maar bijvoor beeld zaterdagsmiddags na het werk deden we eens wat anders aan dan het eeuwige T-shirt. We gingen de bush in, wild kijken dat er in overvloed aanwezig was. Daar kwam je werkelijk tot diepe rust. Olifanten die graas den, gazellen die met hun mooie donkere ogen nieuws gierig naar je keken; struisvogels die met hun lange po ten hard wegrenden en sierlijke nieuwsgierige giraffes die arrogant nog snel een paar takjes van de bomen plukten alvorens met hobbelende bewegingen ervandoor te gaan. Dan de zon onder zien «gaan. Het prachtige licht en de machtige luchten boven de uitgestrekte steppen. Ja, je was daar nog meer alleen dan in het huis. maar toch van die eenzaamheid ging een weldadige vrede uit. Mijn haar werd ook steeds langer. Kappers hebben we hier niet Toen hebben we het elektrisch knipmachientje gevat en met de moed der wanhoop zijn we onszelf gaan knippen. Van voren ging «het vanzelf. Het haar viel in grote plukken op de grond. Maar toen we er vanachter aan moesten werd het wat anders. We hebben een ge luk: over onze hele kop is het haar overal even lang, on geveer vier millimeter. Maar nu was het natuurlijk veel langer. Met twee spiegels hebben we ons in allerlei bochten gewrongen en in allerlei standen gestaan. Het zweet brak ons overal uit. Dan moest je eerst het haar weer droo«g vegen met een handdoek. Eindelijk waren we zover dat er alleen nog maar een pluk stond op de kruin; na heel veel moeite lukte het ook die pluk weg te scheren en zagen we er weer netjes uit. En waarlijk dan kun je toch ook weer glimlachen om de situatie. Een andere vriend die we hadden was de radio. Ner gens anders ter wereld kan een radio zulk een vriend zijn als hier. Dat Veronica in Nederland niet meer uit zend kan ons weinig of niets schelen, maar wanneer iemand aan Radio Nederland zou komen dan kregen ze het met zeer velen aan de stok. Om twee uur 's middags kunnen we de uitzending voor Europa en het Verre Oos ten opvangen. Dan luisteren we alleen naar het nieuws. Maar 's avonds om acht uur komt de uitzending voor Oost- en Zuid-Afrika. Met een kop hete chocolademelk die we om vijf voor acht gereed hebben gemaakt, neste len we ons dan in een stoel met een sigaret en luisteren naar het uitgebreide nieuwsprogramma dat glashelder doorkomt. Zo blijf je toch op de hoogte. .Niet alleen van het grote nieuws, maar ook van de kleintjes, waar Piet van Soest al sinds jaar en dag voor zorgt. Een zeer een voudig toestelletje hebben we, op batterijen; maar het is zo groot als de wereld, 's Morgens om zes uur al stem men we af op de BJB.C. De „boerenopstand" in Neder land was wereldnieuws. Als we komen ontbijten luiste ren we naar het Keniaanse nieuws. Dan nog wat mu ziek van de sterke zender in Mozambique. Om één uur 's middags het nieuws van radio Tanzania. Muziek van Kenia. Om twee uur Nederland, direkt daarna het Afri kaans programma van Zuid-Afrika.. Na het Nederlandse nieuws en verdere programma dat 75 minuten duurt, ontvangen we de vriendschapsbode van België, maar die wordt later op de avond wat slechter. Dan schakelen we over op de Deutsche Welle uit Keulen. En dan hebben we ook nog een borreltje. Nog steeds uit de vijf flessen Bokma. Maar we zijn wel overgestapt op een glaasje met een kleinere inhoud. Met dat eerste glas schokten we te snel naar de bodem, en ook nog iedere da-g een ijskoude fles bier en heel wat sigaretten en 's-zondags een si gaar Heel wat, maar geen vrouw en geen kinderen. Nog drie dagen, dan is Corry er weer. Het zouden wit tebroodsmaanden moeten worden SCHRIJFKOUTER 12

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 12