TUINBOUW- KLANKEN Het nieuwe appelras Jonagold Het blijft een betrokken lucht Moeizame start van de gladiolenteelt DINGEN VAN DE WEEK 11 Terwijl in Nederland vooral het nieuwe appelras Karmijn veel belangstelling krijgt, wordt in België meer aandacht besteed aan de Jonagold. Het is een nieuw triploïde ras, dat opvalt door grote, imooi gekleurde, goed smakende vruchten. Hieronder een beschrijving van de Jonagold, overgenomen uit het Belgische orgaan „Ons FruitteeltJblad". De Jonagold ontstond in 1943 te Geneva dn die U.S.A. uit een 'kruising van Golden Deliciousi en Jonathan en! werd in 1968 door het Geneva Experiment Station vrijgegeven voor verspreiding. Groeiwijze; de boom is matig groeikrachtig (minder dan Boskoop), iets openvallende boomvorm ,als Jonathan), geeft weinig twijgen, minder dan Golden en Jonathan en matig sterke twijgen (als Mutsu). Vruchtbaarheid: draagt op éénjarig hout, is troploïdi, draagt niet in trossen, produktie is vergelijkbaar met Golden, wordt vermoedelijk door Golden goed bestoven. Vruchtkwaliteit: gele kleur zoals Golden met aan de zon zijde een rodie streping, niet alle vruchten hebben een rode kleur, de kleur treed laat op, één tot twee weken voor de oogst, het vruchtvlees is vast, zacht-zuur en sappig, zeer goede ddktemaat. Bewaarbaarheid: (bewaring is zeer goed in C.A.-bewaring, bij te late pluk kan „zacht" optreden, maximaal zes maan den houdbaar in koelhuis, pluktijd is 8 tot 10 dagen voor Golden. Smaakeigenschappen: zeer fijne eetkwaliteat, zeer goede zuur-zoet verhouding, vruchtvlees vast, sappig en zacht- zuur, kwam steeds als nr. één uit de smaaktest vóór alle Cox's- en Goldienachtige rassen. Met gemengde gevoelens heeft uw THOOLSE tuin- bouwklankenschrijver, het ZLM-blad van vorige week gelezen. Naast de gepubliceerde notulen van de bui tengewone ZLM-vergadering, konden wij in massa de treurzangen lezen over het buitengewoon langdurig slechte weertype, wat inzonderheid Zuidwest-Nederland teistert. Nu wij een week later deze regels zitten te schrijven, is daar nog totaal geen verandering in. geko men. Wat dit betekent voor de agrarische ondernemer, in een maand waarin zo ontzagelijk veel geoogst zou moeten worden, weet alleen diegene die er in is op gegroeid. Het valt nog te bezien wat voor hem het ergst is, voor wat betreft het financiële verlies, of de lichamelijke en geestelijke uitputting! Door het groei end aantal weken dat de rooiwerkzaamheden stagneren, wordt men prikkelbaar, en soms moedeloos. Hierdoor valt het misschien ook te verklaren dat sommigen, zo als o.a. op de laatst gehouden 7.1 M-vergaderingen zich te veel laten gaan in een zekere gemoedstemming.. On gemerkt zegt men dan dingen die soms wat bezyden de waarheid zijn. Opbouwende kritiek mag en moet er zyn maar 'het moet toch nooit zó zijn, dat men ,door zijn eigen vlooien gebeten wordt"! Het moet echter óók ge zegd worden dat er ondanks de protest bij eenkomsten, ook hier nog zwaar betrokken blijft. Wanneer zelfs vooraanstaande figuren moeten zeggen dat ze het eerst moeten zien dat eerder gedane toezeggingen gereali seerd moeten zijn éér ze het geloven, dan is het voor het INVOER CHAMPIGNONCONSERVEN UIT CHINA ONTOELAATBAAR De invoer van champignonconserven uit derde landen, voornamelijk uit de Chinese Volksrepubliek, is het laat ste jaar sterk gestegen. Dat was voor de Europese Com missie voldoende aanleiding om in augustus j.l. een vrij waringsmaatregel voor de import van champignoncon serven vast te stellen. De Europese Gemeenschap over weegt echter ongeveer 7000 ton champignonconserven uit de Volksrepubliek China in de gemeenschap binnen te laten. Het Landbouwschap heeft op woensdag 9 oktober in een gewone lid helemaal nog een duistere zaak! Alles komt nog te veel over, of het ook dit keer maar lapmiddelen zijn, en geen wezenlijke struktuurverbetering. Men za] toch terdege moeten oppassen om in georganiseerd ver band, géén verdeeldheid aan het kweken is! Juist nu is het hard nodig dat alle belanghebbenden één front maken. Zoveel mogelijk zal men gezamenlijk goed ge fundeerde en redelijke eisen bij de bevoegde inatan- tie's moeten indienen. De ouderen zullen aan misacxixen wat van de jongeren moeten overnemen en andersom zullen de jongeren de ouderen niet moeten zien als af tandse oudjes. Juist door de levenservaring, die ge lukkig ook vele bestuurders zich eigen heotoen 3 maakt, kon het schip waar het toch om gaat, van de rot sen vandaan gehouden worden. Intussen zai men in het dagelijks werk, óók in het berucht wordende jaar 1974. waar in zóveel ons, als bij de handen afbreekt, te red den wat er alsnog te redden valt. Men zal zich nóg meer moeten aanpassen aan de (weers)omstandigheden, en het soms minder mooi afgeleverde werk, voor lief moe ten nemen. Ook hieraan zal toch ééns een eind komen maar jammer is, dat dan intussen slachtoffers gevallen zijn! Wij zullen hopen dat onze pas nieuw benoemde ZLM-voorzitter, ondanks zijn jeugdige leeftijd, de wijs heid mag bekomen om agrarisch Zeeland en Noord- Brabant van dienst te kunnen zijn, in hun strijd om het bestaan! brief aan de minister van Landbouw er op gewezen, dat de ontheffing voor 7000 ton (dat is meer dan de totale invoer uit China in 1973) niet de bestaande vrijwarings regeling mag ontkrachten. Daartoe zou de bedoelde 7000 ton dit jaar niet in zijn geheel op de markt mogen komen, maar over een langere periode gespreid. Volgens het Landbouwschap zijn op de markt van champignonconserven nog geen tekenen van herstel en vertoont de voorraadpositie van de industrie nog grote overschotten. In de brief van het Landbouwschap aan de minister wordt er bovendien op gewezen dat de Drijs- onderbieding van de Volksrepubliek China een zelfstan dige factor is die de markt in het verleden stelselmatig heeft verstoord. Vanwege de uitzonderlijke weersomstandigheden zijn de afgelopen veertien dagen op SCHOUWEN en DUIVE- LAND weinig veldvruchten geoogst. Het ziet er boven dien naar uit, dat we de eerstkomende dagen machinaal weinig zullen kunnen uitrichten. In onze omgeving zijn afgelopen week nog wat uien afgeleverd, die met de hand zijn opgeschept. Een enkele teler, die zo gelukkig is geweest vroeg in het seizoen zijn uien binnen te halen, kan eventueel ook afleveren. Wie echter meent dat dit onder deze bijzondere omstan digheden kan tegen een goede prijs, zit er naast. Einde week kon men voor droge uien uit de cel niet meer be dingen dan 10 cent per kg. Niet te geloven, maar jam mer genoeg maar al te waar! Het zit met de prijsvorming van de uien goed fout. We zagen dezer dagen nog een perceel witlof rooien op zeer lichte grond. De geoogste wortels waren bijzon der klein. Zwaar lof zal daar in de kuil niet op groeien. Het betrof hier een perceel wat laat aan de gang is ge gaan. Van de latere soorten liggen hier en daar toch wel goede percelen. Zij die wortels hebben geteeld voor de vrije verkoop hebben goed gegokt, want de prijs per ton is zelden zo hoog geweest. We vernamen dat al verkocht is voor ruim 8,per roe, met kosten van rooien en transport voor rekening koper. De oogst van de bloemzaadsoorten komt ook danig in de knoei te zitten. Bovendien bestaat de vrees dat de kiemkracht wordt aangetast. Vooral op die perceeltjes waar het gewas al geruime tijd gemaaid op de grond ligt. Vanaf heden kunnen we over het vroegtijdig planten van de tulpen er wel het zwijgen toe doen! De toestand van de grond staat het zonder meer niet toe. Dat bete kent inmiddels dat voor sommige gladiolendrogerijen het tulpen- en irissenplantgoed danig in de weg komt te staan. Het opslaan in ruimten waar niet geventileerd kan worden is niet zonder gevaar voor schimmelvorming. Mocht er onverhoopt toch schimmel optreden dan zal het raadzaam zijn het tulpenplantgoed vóór het planten te ontsmetten, voor zover dat nog niet gebeurd mocht zijn. De achter ons liggende week zijn enkele gladiolen- telers bezig geweest om koste wat het kost, toch wat bak ken op de kant te krijgen. Diegenen die nog wat thuis hebben weten te krijgen hebben dat merendeels moeten doen met handwerk. Pogingen tot machinaal rooien zijn wel aangewend, maar vrijwel allemaal gestrand. Als gladiolen teler zit je ook nog eens met de verdere ver werkingslij n en daarom is tijdig starten gewenst. We kunnen als ondernemers een planning opstellen, maar voor de zoveelste keer dit jaar worden we gekon- fronteerd met onze afhankelijkheid van de natuurlijke omstandigheden. We kunnen slechts hopen dat veel nog ten goede zal keren, want onze bedrijfsvoering en huishouding kosten vandaag aan de dag veel geld.! (Zie verder volgende pagina.) FR komt een aftrekregeling bij de inkomstenbelas- ting voor kleine zelfstandigen. Het resultaat van de beschouwingen vorige week in de Tweede Kamer over de rijksbegroting 1975 heeft o.m. geresulteerd in de toe zegging van de regering dat er 100 miljoen beschikbaar zal komen voor de zgn. zelfstandigenaftrek. In verband met de algemene beleidslijnen van de regering met be trekking tot een nivellering van de inkomens is reeds medegedeeld dat de aftrek zal gelden voor inkomens tot ƒ30.000,1en dan gemiddeld ƒ1200,zal bedragen. Op verzoek van de indieners van de motie over deze regeling zal de minister nog nader beziën of er voor in komens van 30.000,tot ƒ50.000,een aflopende schaal kan worden opgesteld zodat ook deze groep nog enigszins kan profiteren van deze toezegging van de re gering. Het lijkt ons ook niet meer dan billijk dat dit gebeurt want wanneer we zien wat een inkomen van 30.000,betekent voor iemand die zelfstandig is tegen over iemand die in loondienst is, om maar helemaal niet te spreken over degene die in dienst van 'de overheid is, dan zal dat ook een groot verschil uitmaken. Ook aan de werkeloosheid wil de regering wat gaan doen maar we hebben begrepen dat men in die kringen ook niet precies ziet zitten wat er moet gebeuren. Het vraagstuk van de werkeloosheid is enorm groot. De be richten over toename van het aantal mensen dat zonder werk zit komen regelmatig op ons af. Het is dan wel een hard gelag wanneer men als ondernemer dringend ver legen zit om mensen maar ze niet kan krijgen. Vooral veel fruittelers hebben dat in de afgelopen weken moe ten ervaren. Mensen voor de plukwerkzaamheden waren dikwijls in te geringe mate beschikbaar. Op de veilingen had men best wat meer mensen kunnen gebruiken om fruit te sorteren, maar ze waren er niet en ze kwamen ook niet via de arbeidsbureau's. Meestal is het een kwes tie van beloning maar niettemin blijft het een moeilijk te verteren zaak. pEN punt dat tijdens de beraadslagingen in de Twee- de Kamer ook naar voren is gekomen, is dat van de winst- en vermogensaanwasdeling. Enkele weken ge leden heeft de vakbeweging naar voren gebracht dat er het volgend jaar een wettelijke regeling tot afroming van de winst dient te worden ingevoerd. De regeling welke de vakbeweging wil houdt in, dat goed lopende onder nemingen een deel van hun „superwinsten" afstaan aan bedrijven die het minder goed doen. De vakbeweging vindt het een niet te verteren zaak dat er ondernemingen zijn die door bepaalde oorzaken bijzonder grote winsten maken terwijl andere ondernemingen gedwongen wor den mensen te ontslaan omdat het zo beroerd gaat. De minister-president heeft medegedeeld dat de rege ring oog heeft voor deze wensen van de vakbeweging en het volgend jaar wil komen tot een dergelijke rege ling die dan reeds zal gelden voor de winsten over 1975. De vakbeweging heeft positief gereageerd op deze mededeling van de regering welke zoals gezegd in een eerder stadium door haar naar voren was gebracht als zijnde een zaak die geregeld dient te worden alvorens de vakbeweging haar medewerking kan geven aan een cen traal loonakkoord voor 1975. De werknemersorganisatie hebben fel afwijzend gerea geerd. Dat is ook begrijpelijk. We zien nog niet direkt zitten hoe een dergelijk systeem in de praktijk ooit uit gevoerd zal moeten worden. Wat zijn nu „onevenredig hoge winsten" en welke bedrijven welke het niet zo best doen, moeten in aanmerking komen voor steun uit de pot van de goed lopende bedrijven. I-JET particulier initiatief is altijd de motor en de sti mulans geweest voor het economisch welzijn in ons land. De vakbeweging erkent dat kennelijk ook want ze wil dat (voorlopig nog wel) in stand houden. Wanneer de werkgelegenheid in het gedrang komt is dikwijls een reden dat de winsten van een onderneming niet meer in staat zijn voldoende investeringen te verrichten en zo doende nieuwe werkgelegenheid te scheppen. De on dernemersorganisaties stellen, dat de werkloosheid die we thans hebben, voort komt uit het steeds slechter wor den van het ondernemersklimaat en het teruglopen van de winsten van de bedrijven. De vakbeweging stelt dat wanneer de ondernemers meer winsten maken, ze deze gebruiken om nieuwe ma chines aan te schaffen die mensen moeten vervangen. Hierdoor wordt het werkloosheidsvraagstuk volgens hen nog groter. Het Nederlands Economisch Instituut stelde hiernaar een onderzoek in waarvan het eerste resultaat vorige week bekend werd. Dit bracht onomstotelijk aan het licht dat er een verband bestaat tussen het rende ment van een onderneming, de investeringen en de werk gelegenheid. De deskundigen van de Erasmus-universi teit welke het onderzoek verrirhtten toonden aan dat bij een toeneming van het rendement van de onderneming de neiging tot investeren groter wordt en dat hierdoor gemiddeld meer mensen in het arbeidsproces opgeftö- men kunnen worden. Het is de laatste jaren meestal zo geweest dat juist door het teruglopen van het rendement de noodzaak om diepteinvesteringen te doen en hierdoor mensen te ont slaan, voor de bedrijven steeds urgenter is geworden. Het zal goed zijn dat de vakbeweging dit terdege over denkt en er rekening mee houdt. We weten wel, het gaat hier op een visie over de maatschappijontwikkeling en daar wordt in ons land zeer verschillend overgedacht. Het kabinet is er druk mee bezig en we hebben kunnen vernemen van onze minister president dat hij zal komen met een nota over deze zaak. Er moet een bezinning komen op onze economische orde, zo wordt van vele kanten gesteld. Wij dachten dat de ondernemingsgewijze produktie, gebaseerd op particulier initiatief, nog altijd een niet te verwaarlozen faktor in ons gehele economisch gebeuren is. En als er niet meer vol doende uit winst voor investeringen gereserveerd kan worden gaat het bergafwaarts met de zelfstandige onder neming met alle gevolgen van dien I

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 11