UIT DE PRAKTIJK Het valt steeds meer tegen! Rooiverliezen bij de bietenoogst Rond de Schelde Ook op THOLEN EN ST. PHILIPSLAND bieden de velden een troosteloze aanblik met name dan die per celen waar reeds gerooid is, hetzij aardappelen, uien of bieten. Maar ook op vele no>g niet-gerooide velden staat veel water wat uiteraard veel ernstiger is. Aan het rooien van de aardappelen en uien is de afgelopen twee weken niets gedaan en het ipoet al snel veranderen willen we eind volgende week nog wat doen. We schatten dan ook dat in ons gebied ruim de helft van de aardappelen nog in de grond zitten! Van de uien is praktisch nog niets in de cel en vele percelen moeten dan ook nog -geplukt worden. -Het is de vraag waar de kwaliteit meer zal lijden in de grond of in 't zwad? Bieten zijn er hier en daar op de lichtere gronden nog wat gerooid maar uiteraard ook veel te weinig. De op brengsten zijn heel matig en op de laat opgekomen per celen slecht. Bovendien is het gehalte erg laag. De -gel delijke opbrengst zal dan ook tegenvallen, want bij een gehalte van 2 zijn we de verhoging van 10 meer dan kwijt! Toch is bieten nog steeds een teelt die veel werk meebrengt en de animo voor deze teelt loopt dan ook terug. Als de perspectieven van de handelsgewassen -goed blijven, kan het areaal bieten wel eens teruglopen. Ze ker ook wanneer we 'bedenken dat in het verleden, wanneer die surplus-suiker „wrange vruchten" voort bracht, de telers die voorgeschoteld kreeg. Maar nu die zelfde surplus-suiker „zoete vruchten" voortbrengt, de E(rg) G(emeen) die inpikt! Vorige week hebben we de vergadering van de gras zaadtelers bijgewoond. Zeker 90 van de telers in onze streek heeft zich daarbij aan-gesloten. De vergadering was dan ook goed bezocht! De minimum kontraktprijzen voor oogst '76 werden bekend gemaakt, al waren die nog niet allemaal vast staand. Nu kunnen we echter pas reëel gaan vergelij ken als we de economische opbrengst, oftewel gulden per ha weten. Dit was uiteraard voor de commissie nu nog niet mogelijk, omdat alle opbrengstgegevens nog niet bekend zijn. Dat we op deze wijze op de goede weg zijn, staat buiten enige twijfel vast. Want het uiteindelijke doel is toch de teler die gege vens verschaffen waaruit hij doelbewust, voor zijn be drijf en onder zijn omstandigheden, een juiste keus van soort en ras kan maken! We willen dan ook de commis sie onze erkentelijkheid betuigen voor het vele verrich te werk. Want zeggen hoe het moet is zo eenvoudig, maar er een uitvoering aan geven die hout snijdt, kost meestal veel Werk en inspanning. Ons dunkt dat dit laatste op ander terrein door sommigen wel eens ver geten wordt de laatste tijd! A PEEPERS, C.A.R.Zevenbergen De bietenoogst is onder zeer slechte weersomstandig heden van start gegaan. 'Hierdoor zijn er op dit ogen-blik nog maar weinig bieten gerooid. Wanneer het weer mee werkt betekent dit echter toch dat de kapaciteit van de machines optimaal benut moet worden. Dit is alleen te realiseren door te werken met rooimachines die goed onderhouden en goed af-gesteld zijn. Vooral dit jaar hebben de bieten t.g.v. onregelmatige weersomstandigheden sterk wisselende kophoogten. Een goede afstelling van het kopapparaat of de ontbladeraar en de lichter(s) zal daarom erg moeilijk, maar wel zeer belangrijk om de rooiverliezen te beperken. Daarbij is vooral een goede reiniging van de bieten belangrijk, omdat de opbrengst dit jaar toch al niet te hoog zal zijn. Breng daarom zeker dit jaar alle kilo's bieten die er gegroeid zijn naar de fabriek! HET KOPPEN Bij het koppen moet het blad en het bovenste deel van de kop juist boven de plaats waar het onderste blad is gegroeid, worden verwijderd. Goed koppen is alleen mogelijk met een scherp en vlak afgesteld kopmes. Re gelmatig slijpen is noodzakelijk en te ver gesleten mes sen moeten vervangen worden. Door te diep koppen krijgt men opbrengstverliezën. Bij 1 cm te diep koppen is er ongeveer 8 procent bietenverlies en bij 3 cm te diep koppen zelfs ongeveer 22 Te ondiep koppen geeft een hoog koptarra en veel moeilijkheden op de fabriek bij de verwerking. De tasters spelen een grote rol bij het kopwerk. De aandrijfketting van de taster moet juist gespannen zijn. Bij te veel speling worden hooggegroeide bieten gemak kelijk omver gestoten, waardoor er slecht wordt gekopt. Verder moet de taster een juiste voorloop hebben, d.w.z. dat de omtreksnelheid van de taster hoger moet zijn dan de rijsnelheid. Welke snelheid de taster moet hebben, is tijdens het rooien na te gaan, want bij een te hoge snelheid wordt er te diep gekopt en bij een te lage snel heid worden de bieten scheef geduwd. De rijsnelheid mag dan ook maar 45 km bedragen. Bij hogere snelheden krijgt de taster onvoldoende gele genheid om te tasten. Ontb.adermachines worden bij voorkeur afgesteld op de hoogst gegroeide bieten. Worden de ontbladermachi- nes* te diep afgesteld, dan ontstaat spoedig bietverlies. De nakoppers zorgen dan voor het fatsoeneren van de kop. HET LICHTEN Ook de afstelling van de lichters is dit jaar niet ge makkelijk door de wisselende dikke en dunne bieten. Dikwijls bestaat dan de neiging om iets dieper te gaan rooien, waardoor echter de kans op meer grondtarra toeneemt. Te ondiep afgestelde lichters geven punt- breuk en kost dus geld. Puntbreuk wordt echter ook veroorzaakt door omver geduwde of gereden bieten of door een te hoge rijsnelheid. Let er verder op dat de ruimte tussen de lichtrscharn van alle elementen even groot is. REINIGING Bieten rooien zonder grondtarra onder wat nattere omstandigheden is praktisch onmogelijk. Rooischijven geven onder minder -gunstige weersomstandigheden meer grondtarra dan lichterscharen. Om het tarrapercentage zo laag mogelijk te houden zijn praktisch alle machines voorzien van een reiniging. Bij meerrijige machines worden de bieten bij het laden nog wat gereinigd. Zorg er wel voor dat de zeefraderen niet dicht ge smeerd zitten met grond en bladresten. Verbogen en ge broken tanden hebben verlies en beschadigingen tot ge volg. Ze moeten dus tijdig vervangen of gerepareerd worden. Een juiste draaisnelheid van de zeefraderen geeft een -goede reiniging en weinig beschadiging. Dit geldt zowel voor de zeefraderen in de rooimachine als die in de lader. Bij het laden blijven dikwijls ook nog veel bieten op het land achter. Sekuur rijden met de lader, maar ook goed naast de lader rijden met de wagens, vooral bij het begin en het eind van een zwad, beperkt verliezen. 1 cm te diep koppen geeft al 8 verlies Houdt de zeefraderen „open" voor een goede reiniging Met ingang van 1 juli -1974 zijn motorvoertuigen, wel ke brede zijn dan 2.60 meter, verplicht een geel zwaai licht te gebruiken en indien niet voldoende zichtbaar, twee zwaailampen. Hieronder vallen ondermeer maai dorsers, aardappelrooiers, bietenrooiers, e.d., welke deze 2.60 meter breed te grens overschrijden. Gezien onze ver antwoordelijkheid op de weg is het toch noodzakelijk, dat we hier aandacht aan schenken nu de landbouw werktuigen als maar groter en breder gaan worden. Onze aansprakelijkheid is gedekt door een polis, maar in eerste instantie zullen we toch moeten voldoen aan de voorwaarden welke daarin gesteld zijn en deze zullen ongetwijfeld parallel lopen met de regels welke de wet- -gever in deze heeft uitgevaardigd. Een natte dag leent zich daarom bij uitstek er voor om zich in deze materie wat meer te verdiepen en om eventuele maatregelen te nemen. Aan natte dagen hebben we thans geen gebrek. Zwa re regenval is steeds aan de orde van de dag en in de weersverwachtingen valt nog weinig weersverbetering te beluisteren. We moeten het er mee doen en zo stag neert het werk thans meer dan ooit te voren. De suiker fabrieken zijn met hun campagne op een van te voren vastgestelde datum gestart en nu de voorraden haast uitgeput zijn, moeten ze op een hele lage capaciteit draaien om het verwerkingsproces op gang te houden. Stil vallen kost handen vol geld, want dan moeten alle machines weer geheel worden schoongemaakt, maar ook deze wijze van werken is niet economisch, doch dit is louter overmacht. Nimmer is het in 't verleden op ons eiland voorgekomen, dat er in het begin van de campag ne geen gerooide bieten bij de telers in voorraad waren. Nu echter wel, want een gedeeltelijk geladen schip is wegens gebrek aan bieten vorige week maar naar de suikerfabriek vertrokken. Met de gerooide uien is het te velde ook een droeve zaak. Vele zwaden liggen in het water en de uien, welke nog net niet verrot zijn, krijgen een kleur als eierkolen. Ook in de aardappelen komt al plaatselijk waterrot voor en daarom zal straks 'bij het rooien met verstand ge werkt dienen te worden om in ieder geval te voorko men, dat te veel rotte knollen mee in de cellen worden gereden. Vlug droog blazen zal met zulke partijen drin gend gewenst zijn. We weten nog niet wat het allemaal gaat worden, maar men krijgt toch wel het gevoel, dat de prijs door deze abnormale omstandigheden voor de goede partijen toch wel zal optrekken, want in geheel West-Europa zit het goed fout met het weer. De resultaten van de T.C.A.-bespuitingen in het gras zaad ter bestrijding van de tarweopslag lijken wel zeer twijfelachtig. Misschien is het middel door de grote neerslag wel te diep in de grond terecht gekomen en daardoor mist het zijn doel waarvoor het is toegepast. Verder zijn op vele percelen nog geen bespuitingen uit gevoerd en nu is het al vrij laat in het jaar om nog met succes een dergelijke bestrijding uit te voeren. We zijn er steeds op uit om precies volgens de voorschriften te werken, maar deze herfst zullen we wel moeten hande len naar de omstandigheden en daarom wel eens wat op de koop toe moeten nemen. De buitengewone algemene vergadering van de ZLM op maandag 30 september j.l. was druk bezocht. De pluim van de maand gaat deze keer uit naar onze voor zitter en het bestuur voor de wijze waarop zij zich voor ons hebben ingezet en nog steeds er mee bezig zijn om te trachten dat te bereiken wat zo dringend nodig is! De leden hebben na de pauze eens goed stoom af kun nen blazen en hiermede werd duidelijk onderstreept, dat we gezamenlijk en in goed vertrouwen ons zullen moe ten inzetten voor onze eigen zaak. Die inzet zal van on der af moeten worden opgebouwd en daarom verwach ten we voor de toekomst weer goed bezochte afdelings- en kringvergaderingen. 'Met klem eisen we maatrege len van Den Haag" en van „Brussel". Het lijkt allemaal een heel erg ingewikkelde materie met vele vreemde woorden doorspekt, maar in wezen gaat het alleen om een aan de tijd aangepast boereninkomen!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 8