NOTULEN BUITENGEWONE ALGEMENE VERGADERING 6 GEHOUDEN OP 30 SEPTEMBER 1974 TE 14.00 UUR IN DE „PRINS VAN ORANJE" TE GOES De secretaris, de heer Luteijn zegt nog in aansluiting op het betoog van de voorzitter, betreffende de verschil len in eisenpakket, dat het aan de leden uitgereikte sten cil door het ZLM secretariaat is opgesteld om zoveel mo gelijk de belangrijkste punten naar voren te brengen. Bepaalde details, zoals door de heer Maris naar voren worden gebracht, worden dan ook zeker niet vergeten. Terwille van de duidelijkheid echter zijn niet alle, niette min wel belangrijke aspecten, daarin uitvoerig opgesomd. De voorzitter zegt, dat in het ZLM-blad van 6 septem ber uitvoerig is ingegaan op het verschenen rapport „Mi lieu en Landschap", waarin ook belangrijke punten in het belang van de landbouw naar voren worden gebracht. HIERNA geeft de voorzitter het woord aan de heer C. J. Bevelander, Poortvliet, die de hoop uitspreekt, dat hetgeen de voorzitter op deze vergadering naar vo ren heeft gebracht allemaal uit zal komen, doch 'dat hij er niet op rekent, dat dit het geval zal zijn! De heer Bevelander bekritiseert de uitlatingen van de heer Schlingemann over het vele werk, dat ir. Knottnerus de laatste maanden zou hebben verricht. Spreker trekt een en ander in twijfel en is van mening, dat het hoog tijd is, dat de heer Knottnerus door een jongere voorman wordt vervangen! Voorts acht de heer Bevelander het nut van de eer ste door de landbouw landelijk gevoerde akties nihil, ter wijl hij ook de tweede provinciale aktie waarbij land- en tuinbouwprodukten zijn uitgedeeld, waardeloos vond. Deze akties hebben geld en moeite gekost, aldus spre ker, die voorts van het bestuur antwoord verwacht, wie deze kosten draagt. Hij zegt te verwachten dat ook diè kosten weer wel door het gewone lid zullen moeten wor den betaald! Als het bestuur deze extra kosten voor 1974 al heeft voorzien, dan is het begrijpelijk dat de contribu tie naar boven moest. De heer Bevelander zou het beter gevonden hebben, als de boeren massaal naar de grote steden waren ge trokken en daar de produkten tegen de prijzen hadden verkocht, die de boer zelf ontvangt. Men zou dan heb ben gezien, welke grote verschillen er zijn tussen de prijzen, die de producent ontvangt en de consument moet betalen. Dit zou ook nog voor de „Ster-reclame" kunnen gebeuren, hetgeen beter zou zijn, dan de huidige voor de melk gevoerde reclame, die spreker smakeloos vindt! Naast andere in het uitzicht gestelde overheidsmaat regelen noemt spreker ook de slachtpremie waardeloos en acht hij het niet betalen van belasting ook al een „lachertje". Voorts is volgens spreker het Landbouwschap al ja ren een overbodige luxe en pleit hij voor het oprichten van één landelijke landbouworganisatie. Tenslotte stelt spreker voor om gezamenlijk tot een besluit te komen over 1974 geen belasting te betalen, alvorens alle eisen zijn ingewilligd! De voorzitter antwoordt, dat wij hier niet in deze ver gadering zouden zitten, indien alle eisen binnenkort zou den worden of inmiddels zouden zijn ingewilligd! Op de eerste plaats keert de voorztter zich tegen de ongemotiveerde kritiek van de heer Bevelander op de heer Knottnerus. De ingewijden, die nauw met de heer Knottnerus samenwerken hebben op dit punt recht van spreken en deze zijn een totaal andere mening toege daan. Wat de kritiek betreft op de z.g. oudere bestuursleden, zegt de voorzitter, dat het gewone lid hiervoor verant woordelijk is. De ZLM is een democratisch opgebouwde vereniging, waarin de verkiezingen van onderaf geschie den. De gewone leden zijn in de afdelings- en kringver gaderingen verantwoordelijk voor de verkiezingen van de bestuursleden. De voorzitter wijst erop, dat het hoofdbestuur nog deze morgen in deze zin heeft gehandeld door de be noeming van de 31-jarige secretaris, ir. Luteijn tot voor zitter der ZLM! Over de kosten van de akties zegt de voorzitter, dat een demonstratie te Utrecht inderdaad door de organi- saies moet worden betaald. Als men deze echter be titeld als waardeloos, dan moet men zelf betere voorstel len doen. Wat de produkten betreft is niet gekozen voor verkoop tegen lagere prijzen, omdat men dan de mid denstand zou treffen, die in gelijke moeilijkheden ver keert als de landbouw. Ten aanzien van de contributie der maatschappij merkt de voorzitter op dat deze in 1974 niet is verhoogd en ten zij de Algemene Vergadering in december anders be slist, deze ook in 1975 niet gewijzigd zal worden. De voorzitter gaat op enkele andere door de heer Beve lander genoemde punten in en zegt, dat met name het oplossen van de kwestie van de vleesoverschotten, die in feite niet zo groot zijn, bijzonder moeilijk blijkt te zijn. Vele deskundigen houden zich met dit probleem bezig, doch een goede oplossing is nog niet gevonden. Ten aanzien van de vraag om tot één landbouworgani satie in Nederland te komen merkt de voorzitter op, dat deze wens gemakkelijk kan worden geuit, doch nog steeds blijkt, dat bij anderen de tijd hiervoor nog niet rijp blijkt te zijn. UIERNA wordt het woord gevoerd 'door de heer H. C. v. d. Maas, Kats, die graag waardering uit spreekt voor hetgeen deze middag door de voorzitter naar voren is gebracht (applaus). Spreker zegt niet te willen ingaan op werkkracht en kwaliteit van de land- bouwvoormannen omdat in deze vergadering op vragen dienaangaande geantwoord is, dat veel goed werk wordt verricht. De heer v. d. Maas zegt als ZLM-er blij te zijn met de documentatie, die ter vergadering aan de leden is uitgedeeld en die in grote mate gelijk is aan de eisen, door een landelijk actie-comité opgesteld. Het ZLM-eisen- pakket gaat het verst, waaruit blijkt, dat het bestuur be grepen heeft, waarom de boeren enkele maanden gele den de wegen hebben geblokkeerd. De tevredenheid over het pakket wordt echter overschaduwd door de gedachte hoe lang het nog zal duren alvorens aan de eisen tege moet gekomen zal zijn. Waarschijnlijk zal tegen die tijd al weer een nieuw pakket met eisen gereed moeten zijn, omdat men nu met grote koppen in de krant ziet, dat de landbouw misschien 5 krijgt, terwijl in een klein be richtje in hetzelfde blad vermeldt staat, dat de „metaal bonden" al weer een eis voor een loonsverhoging van 15% op tafel hebben gelegd. De heer v. d. Maas vindt een en ander een belediging voor de boerenstand! Spreker becijfert dat de kostenstijging voor een akker bouwbedrijf de laatste 2 jaren een bedrag van ca. f 600, per ha bedraagt. Het is toch een volkomen redelijke eis, als wij deze 600,kostenstijging per ha terug willen hebben, omdat deze hogere kosten geheel buiten om Na de pauze gaf de discussie gelegenheid om eens goed „stoom" af te blazen. Hier is de heer Maris aan 't woord. de schuld van de boer tot stand zijn gekomen. In feite zou de verhoging van de prijzen voor de gegarandeerde produkten moeten neerkomen op 25%; met de helft, ca. 12% waar nu sprake van is, komen we, gebaseerd op een gemiddeld Zuid-Westelijk bouwplan, slechts op een compensatie van f 300,per ha! Waarom eisen we die andere helft ook niet op? Laten we dan, aldus de heer v. d. Maas als rechtvaardige eis stellen, dat het belasting stelsel van ons land aangepast wordt aan dat van de andere E.E.G.-landen, waar de fiscale druk lang niet zo zwaar op de boerenstand drukt. De heer v.- d. Maas zegt, dat de berekeningen geba seerd zijn op reële gegevens en dat de hierop afgestem de eisen volkomen gerechtvaardigd zijn in een land, waar iedere bevolkingsgroep het zijne krijgt, behalve de boe renstand, die van jaar tot jaar verder achterop geraakt, (applaus). De heer v. d. Maas noemt het in Brussel tot dusverre gevoerde beleid een wanbeleid; we moeten onze volko men gerechtvaardigde eisen dan ook aan „Den Haag" richten en deze eisen zullen we moeten afdwingen! En dan misschien niet door de suiker aan de fabrieks- poorten een halve dag tegen te houden doch desnoods gedurende een maand (applaus)! Spreker zegt in het ver leden veel waardering te hebben gehad voor de z.g. „Geuze-doctrine" in de ZLM, namelijk eisen stellen in het haalbare. Als we in de vijftiger en zestiger jaren 10 verlangden, dan werd daar ook aan tegemoetgekomen. In de huidige tijd schijnt dit niet meer te kunnen hoezeer de gehele boerenstand dit ook betreurt! De heer v. d. Maas doet tenslotte een beroep op alle leden om in de komende tijd over de problemen in 'de landbouw te helpen meedenken en mee te spreken. De voorzitter zegt in antwoord op het betoog van de heer v. d. Maas, dat hieruit duidelijk blijkt zijn eensge zindheid met het streven van het bestuur om in de ko mende winter de structuur der maatschappij van afde lingen, kringen en hoofdbestuur volledig door te spre ken en de daaruit voortkomende lijn, die wellicht wat an ders zal zijn, te gaan volgen. Ten aanzien van de door de heer v. d. Maas genoemde cijfers inzake de kostenstijging van de laatste jaren zegt de voorzitter hiermede volledig in te stemmen. Een stij ging van 8 in 1973 en 12 in 1974 betekent 20 procent van f 3.000,/ha en dat stemt volledig overeen met de berekeningen van de heer v. d. Maas. De voorzitter betwijfelt echter de haalbaarheid van het claimen van alle prijsverhogingen op de gegarandeerde produkten. Het systeem Louwes, onstaan in de dertiger jaren was erop gebaseerd, dat de kostprijzen van 'de ge garandeerde produkten een redelijk ondernemersloon zodanig rendabel moesten zijn, dat de vrije produkten niet overzaaid zouden worden en hun eigen weg konden vinden. Dit systeem, aldus de voorzitter is zeker nog niet uit de tijd; wanneer het bereikbaar zou zijn dit alleen maar van toepassing te doen zijn op het gegarandeerde pro- dukt zou voor ons wellicht gemakkelijker zijn. Het andere systeem geldt echter in Brussel hetgeen niet wegneemt, dat dit in de komende tijd eens nader kan worden be studeerd. Wat de gelijkschakeling van de E.E.G.-belastingsyste men betreft zegt de voorzitter dat dit voor de Nederland se landbouw zeker niet ongunstig zou zijn. Maar men moet goed bedenken, dat de moeilijkheden om hiertoe te geraken, gezien de geweldige verschillen in de 9 E.E.G.-landen, bijzonder groot zijn. 7>E voorzitter geeft hierna het woord aan de heer J. L Overbeeke, Baarland, die zegt de woorden van de heer v. d. Maas volledig te ondersteunen. Spreker zegt zich ZLM-er te voelen en dit ook van harte te zul len blijven. De heer Overbeeke geeft een overzicht van de factoren, die ertoe hebben geleid om het Landbouwhuis te gaan bezetten. De akties in juni en juli in Frankrijk en België door de boeren op touw gezet waren mede aan leiding van het voeren van een hardere lijn door de Ne derlandse boeren, temeer omdat de landbouw in genoem de landen meer tegemoetkoming van de overheid onder vindt dan in Nederland het geval is. Spreker wijst op de grote arbeidzaamheid van de landbouwers in het alge meen en het grote aantal uren, dat zij moeten werken om een redelijk inkomen te verdienen. Dit laatste blijkt nu zelfs totaal niet meer mogelijk te zijn! Hierbij dient dan ook nog in aanmerking te worden genomen, dat de situatie in landbouw en middenstand totaal verschilt met andere sectoren van het bedrijfsleven omdat wanneer een boer ziek wordt of arbeidsongeschikt er vrijwel geen uitzicht is. Speker gaat in op de in de afgelopen tijd gevoerde handtekeningen-actie waarbij gevraagd werd om een spoedeisende buitengewone ledenvergadering der ZLM. Het bestuur van de ZLM bleek toen nog niet unaniem be reid aan deze verlangens te voldoen; men koos nog steeds de weg van de minste weerstand. Het is nog steeds onbegrijpelijk, dat de voormannen zich neer konden leg gen bij een verhoging van de gegarandeerde prijzen met 4 terwijl de kosten de opbrengsten niet meer dekken. De Nederlandse boer zorgt ervoor, dat het Nederland se volk betekkelijk goedkoop aan zijn voedsel komt en daarom heeft hij recht op een inkomen, dat gelijk is aan andere vergelijkbare bevolkingsgroepen, die met een 40- urige werkweek ook aan circa 30.000,komen. Onder hilariteit van de vergadering stelt de heer Over beeke nog voor om de 150.000 werkzoekenden, die ons land telt, in de landbouw in te schakelen! De heer Over beeke besluit zijn toespraak met zijn steun aan de ZLM aan te bieden om mee te helpen op de verschillende vergaderingen tot een goede besluitvorming te kunnen komen (applaus). De voorzitter zegt naar aanleiding van de opmerking van de heer Overbeeke inzake de werkloosheid in ons land, dat inderdaad het bedrijfsleven kapot dreigt te wor den gemaakt. Door allerlei overheidsmaatregelen kan de kleine zelfstandige ondernemer het hoofd zelf niet meer boven water houden, zijn personeel niet meer betalen hetgeen leidt tot steeds groter wordende werkloosheid, die grote sommen geld verslindt. De kwestie van ziekte en arbeidsongeschiktheid, aldus de voorzitter is eveneens een bijzonder groot probleem voor de landbouw U kan ervan verzekerd zijn, dat dit punt de bijzondere aandacht van de georganiseerde landbouw heeft. Deze kwestie zal ook binnenkort weer aan de orde worden gesteld, waarbij er dan vanuit zal worden gegaan, dat de premie voor de arbeidsonge schiktheidsverzekering betaalbaar moet zijn. In de twee de plaats zal worden aangedrongen op ruimere sub sidiëring van de bedrijfsverzorgingsdiensten, zodat ook daar ruimere mogelijkheden voor de boer komen om bij ziekte of ongeval geholpen te worden. Dat de vergadering wat later aan de orde is gekomen, dan oorspronkelijk door velen werd verlangd heeft natuur lijk verschillende oorzaken. Een vergadering, waarin nog niet aan de hand van gedocumenteerde eisen kan wor den gesproken had korte tijd geleden nog weinig zin; het zou dan wellicht tot spraakverwarring hebben geleidl J-JIERNA krijgt de heer Iz. Haartsen, Schoondijke, voorzitter van de P.J.Z. het woord, die zijn spijt uitdrukt, dat er zo weinig jongeren op deze vergadering aanwezig zijn. De woorden van de heer Haartsen worden gelogenstraft door een flink aantal stemmen van jonge boeren, die blijk geven het hiermede geheel niet eens te zijn! De heer Haartsen verduidelijkt zijn betoog met te zeggen, dat hij de jongeren bedoeld, die voor een be drijfsovername in de naaste toekomst staan. Het is de heer Haartsen wel opgevallen, dat ter verga dering veel vergrijsden, wellicht uit solidariteitsoogpunt, zijn gekomen. Of is het om te zien hoeveel toeslag op de A.O.W. zij nog zullen krijgen, zo vraagt de heer Haartsen zich af! Als lid van het hoofdbestuur namens de Plattelands jongeren Zuid kan de heer Haartsen constateren, dat ge durende zijn zittingsperiode van ruim 1 jaar veel is ge beurd; er is veel overleg gepleegd met bestuur, leden- (Zie verder pag. 7.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 6