13 verstelbare bodem die uit profielstaal is ge maakt. Het geheel levert een bijdrage tot beter werk terwijl volgens de fabrikant die kiembeschadiging niet is toegenomen. Van Gruse werd een nieuwe tweerijer ge- toont met centrale aandrijving en een voor- raadbak met een inhoud van 400 kg. Twee van deze machines kunnen eventueel wor den samengebouwd tot een vierrijer. Hassia toonde de gehele serie twee en vierrijige pootmachines die in diverse uitvoeringen leverbaar zijn. 'Lerebours heeft het vinger systeem verbeterd o.a. door toepassing van kunststofklemmen en platen om de vulze- kerheid te vergroten. OOGSTMACHINES VOOR AARDAPPELEN EN SUIKERBIETEN Nieuw zijn de tweerijige zelfrijder van Grimme en van Weichel/Hagedorn beide met verzamelbak. Beide zijn prototypen die waarschijnlijk nog niet in de praktijk hebben gewerkt. De Grimme was uitgerust met een zescylinder motor die de pomp aandrijft voor o.a. de hydrostatische aandrijving van de grote achterwielen. Het rooigedeelte wordt door dezelfde motor mechanisch aangedre ven. De tweerijer van Hagedorn was gebouwd in en aan een Weichel-Porter werktuigtrek ker. Deze laatste is voorzien van vier even- grote wielen die met een spoorbreedte van 2,50 m niet geschikt lijkt voor een rijenaf- stand van 75 cm. ZAAI- EN POOTMACHINES gend de bekende merken te zien met een opvallend veelvuldige toepassing van de Gandy apparatuur. Van Modet was er een nieuwe pneumatisch werkende granulaat- strooier voor opbouw op bijv. zaaimachines. Evenals bij de kunstmeststrooier van dit merk is de dosering mechanisch en het transport pneumatisch. WEIDE BOUWWF.RKTUIGEN LANDBOUWCIRKELMAAIERS Bij Claas stond een nieuwe getrokken maaier met drie trommels en een werkbreed- te van 2,40 m. De beide buitenste elementen draaien tegen elkaar in. Het element aan de binnenzijde draait naar links, zodat het gras van drie trommels op één, zij het vrij breed zwad komt. Bij Fahr stonden twee nieuwe machines. De KM 25 FI wordt vóór aan de Deutz Intrac bevestigd en heeft een werk- breedte van 2,10 m. Lie KM 22C met twee trommels en een werkbreedte van 1,65 m is nu uitgerust met twee metalen kneusrollen. Fel la levert nu naast de bekende machines met trommels twee typen met maaischijven. De FSM 165 heeft vier maaischijven en een werkbreedte van 1,65 m een de FSM 240 heeft zes maaischijven en een werkbreedte van 2,40 m. (Zie verder pag. 14) Bij de bietenrooiers toonde Kleine een nieuwe eenrijer met twee verzamelbakken voor resp. bieten en koppen en blad. In dit type 10000 is een bladhakselaar opgenomen waarmee naar keuze fijn of grof gehakseld kan worden. Tweerijige getrokken bietenrooiers met verzamelbak waren er van Kleine, Rational, Rustica, Schmotzer en Thyregod. De Kleine 8000 heeft reeds in ons land gewerkt; de Rustica is nieuw met een geheel hydrauli sche aandrijving terwijl de Schmotzer Euro- mat nu zowel met als zonder bladverzame- ling getoond werd. De zelfrijdende tweerijige Stöll wordt ge heel hydrostatisch aangedreven en heeft nu een motorvermogen van 148 pk, een gewicht van 6900 kg en een bakinhoud van vijf ton. Drierijige zelf rijders waren er van Herriau en Rustica; de laatste met aangedreven rooi- scharen, een bakinhoud van zes ton, hydro statische aandrijving en een motorvermogen van 170 pk. Nieuw bij de zesrijers was een prototype van Schmotzer (de eerste Duitse zesrijer' met koppen voorop de trekkdr en aanbouw voorraadrooier. De kopper wordt door loop wielen aangedreven, de bladafvoerketting door een hydromotor. Deze koppen zal nog worden voorzien van een automatische be sturing, een afvoertransporteur en zo moge lijk een bladhakselaar. De bekende Moreau kopper was nu voorzien van een blakhakse- laar/blazer hetgeen voor de loofwinning in teressant is omdat het volume van koppen en blad door hakselen aanzienlijk wordt ver kleind. KUNSTMEST. EN GRANULAATSTROOIERS Ajmazone brengt een nieuwe pneumatische kunstmeststrooier. Een getrokken machine met een bakinhoud van 2000 kg en hydrau lisch in- en uitklapbare strooiarmen waarbij de dosering mechanisch en het transport pneumatisch geschiedt. De werkbreedte is 12 m (met 16 verdelers). De Accord pneu matische strooier werd getoond met een schuimmairkeur. Diadem toonde een nieuwe aanbouwkettingstrooier waarbij de aandrij ving van het strooisysteem door het achter wiel van de trekker geschiedt Daardoor is de dosering onafhankelijk van de rijsnelheid. Bij de granulaatstrooiers waren overwe- 3-rijige Mengele maïs/gras hakselaar. Grote Wright Rain regenautomaat, werkbreedte 90 m. Waltherscheid snelkoppeling voor werktuigenaftakas. Gehl oprolpers. lijker bediening. Nieuwe tandvormen wer den ontwikkeld bij Schmotzer en Niemeijer waarbij opvallende overeenkomsten waren te zien. Aan een veertand was in beide gevallen een mes gemonteerd waarmee de toplaag kan worden losgemaakt. Bij de combinatie- werktuigen wordt steeds meer hydrauliek toegepast zowel voor de bediening als voor het transport. Eggen met verende banden maken opgang op lichtere gronden, even tueel met stenen, en voor een mogelijk hoge re rijsnelheid. De werkbreedten variëren van ongeveer 2,50 m tot 15 m; dit is voor trek kers van ca. 50 tot 300 pk. Verder waren er verschillende zaaifrezen en combinaties van cultivatoren met zaai machines, een ruimer gebouwde messeneg de Hankmo 116, die ook hydraulisch opklap baar is. Nieuwe zware freesmachines zagen we o.m. bij Krone en Eberhaxüt. Op de tentoonstelling stonden tien merken pneumatische en zeven merken mechanische precisiezaaimachines. Sommige typen wor den in licentie gebouwd. Vrijwel alle syste men zijn in ons land wel bekend. Nieuw was een twaalfrijige Saxonia met centrale, hy draulische aandrijving en schuinliggende zaaischijven waarbij de zaden met perslucht wordien uitgeworpen. Deze machine had een vaste rijenafstand van 45 cm. De Monosem Pneumatic is op verschillende punten ver beterd. Kleine introduceerde de Unicorn Pilot, een hulpstuk aan de trekker dat bij het zaaien gleuven in de grond trekt voor besturing van de later volgende schoffel- machine. Dit principe is overigens reeds jarenlang 'bekend (o.a. van Ventski) en kan enige betekenis hebben bij (achter) aanbouw- schoffelmachines, op hellende terreinen en voor sneller en nauwkeuriger werken. Nok- kenradzaaimachines waren er tot 6 m werk breedte of door koppeling van 2 machines tot 8 m. Bij Amazone en Hassia werden traploze aandrijvingen getoond. Bijna alle fabrieken geven een rijsnelheid aan tot 20 km/u.! Bij de pootmachines is de Cramer SD, met dubbele rij grote lepels, verder verbeterd en de Cramer MD, met vier rijen poterbakjes per element, gewijzigd. Bij de laatste wor den nu stalen kettingen en bakjes inplaats van kunststof toegepast. De aandrijving is verbeterd in combinatie met een in hoogte Lerebours transporteur met flexibele band in een kunststof buis. transportwiel worden benut. Bij enkele rond gaande ploegen was hydraulische breedte stelling toegepast. Nieuw waren risters van kunststof bij Eberhardt en Gassner. Deze zijn ca. 20 mm dik en beogen vooral de trek kracht te verminderen. Bij de zware, diepcultivatoren waren geen nieuwe ontwiklrelingen. De zaaibedcombina- tie nemen in aantal en in soorten nog steeds toe. Door een groot aantal fabrieken werden talloze typen getoond. Ook hierbij is duide lijk sprake van perfectionering en gemakke-

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 13