HOOFDBESTUUR 9Czlm VERGADERDE Aan het Hoofdbestuur der ZLM Algemene Vergadering ZLM - 6 Overzicht gebeurtenissen EÉN van de belangrijke besluiten, die in 'de op 30 september j.l. te Goes gehouden vergadering van het Hoofdbestuur der ZLM werd genomen was de be noeming van een nieuwe voorzitter. Als opvolger van de heer i, B. Becu was door het Dag. bestuur kandidaat gesteld de heer ir. D. Luteijn, sekreta- ris van de ZLM. Door de 13 kringen van de ZLM waren geen andere kandidaten gesteld, zodat ir. Luteijn bij de schriftelijk ge houden stemming met algemene stemmen als voorzitter werd gekozen. De nieuwe voorzitter zal zijn funktie per 1 januari a.s. aanvaarden en werd door de voorzitter en de H.B.-leden hartelijk geluk gewenst met zijn benoeming! Het afscheid van de scheidende voorzitter de heer Becu zal plaats vinden op de e.v. Algemene Vergadering waarvoor de datum werd vastgesteld op maandag 2 de cember a.s. voorzitter van het K.N.L.C., de heer ir. C. S. Knott- nerus, is op de op 13 novem'ber a.s. te houden algemene vergadering van het K.N.L.C. periodiek aftre dend en herkiesbaar. De verkiezing geschiedt voor een tijdvak van vier jaar. Het bestuur van de ZLM besloot om ir. Knottnerus voor herverkiezing voor te dragen. Als vertegenwoordigers van een ZLM in de geweste lijke raad voor Noord-Brabant van het Landbouwschap zullen voor herbenoeming worden voorgedragen de he ren G. P. A. van Nieuwenhuyzen te Heijningen en A. Korteweg te Zevenbergen, met als plaatsvervangers resp. de heren W. van Veldhuyzen te Aarle-Rixtel en G. J. de Jager te Werkendam. AKKERBOUW De heer Becu deelde ten aanzien van de akkerixmw- sector mede, dat er de laatste tijd weinig ontwikkelingen zijn; de grote hoeveelheden regen en het vele werk, dat nog moet gebeuren, vergroten de zorgen van de boer. De vooruitzichten voor de consumptie-aardappel- markt zijn bepaald ongunstig en hetzelfde kan worden .geconstateerd voor de uien. Wat de granen betreft is het wachten op ontwikkelin gen. die wat verbetering kunnen brengen; in de ector van do vrije produkten zijn gelukkig enkele lichtpun ten te constateren. TUINBOUW De heer Goud merkt betreffende de stand van zaken in de fruitsector op, dat e.e.a. weinig aanleiding geeft tot optimisme. De produkten tomaten en komkommers ondervinden een voortdurende concurrentie van de Oostbloklanden. In hét algemeen zijn de geldelijke op brengsten lang niet in evenredigheid gestegen met de kosten en men mag verwachten, dat deze tendenz, wat het intensieve fruit betreft, zich zal voortzetten. Deze verwachting wordt nog versterkt door het onlangs ver schenen persbericht van het ministerie van landbouw over de aardagspr'jzen, die per 1 oktober a.s. verhoogd worden en per 1 april 1975 opnieuw zullen worden aan gepast. Ook de situatie in de bloemen- en bloembollencultuur van de volle grond is ongunstig, waarbij nog komt, dat de omstandigheden voor het rooien door de vele regen de zaak nog verergeren. In de afgelopen weken is er, wat de fruitteeltsector aangaat, een zeer groot aanbod van peren geweest met het ras Beurré Hardy aan de top. De prijzen zijn door dit grote aanbod op een uiterst laag niveau gekomen; er wordt mede door deze lage prijzen veel geëxporteerd, vooral naar Oost- en West-Duitsland, België, de Cana- rische eilanden en Enigeland. Hoewel er dus veel wordt geëxporteerd, is het daarnaast nodig grote hoeveel heden uit de markt te nemen. De noteringen voor appels, aldus de heer Goud, bleef met moeite op peil, hoewel ze tot dusverre gemiddeld hoger zijn dan in 1973. Het grootste deel van de aanvoer kon op de binnenlandse markt worden geplaatst. Door diverse oorzaken is. er de laatste weken een achterstand in de piuk gekomen, vooral wanneer men naar verhou ding een grote oppervlakte peren heeft. Naast de krappe arbeidsmarkt en de grote oogst, gaat de laatste jaren ook de boomvorm een steeds grotere rol spelen. De grotere boomvormen zijn namelijk bij de plukkers en pluksters minder populair, terwijl in de afgelopen perio de opnieuw is gebleken, dat net risico van windschade beduidende groter is. VEEHOUDERIJ De heer Van Heijst deelde in zijn overzicht over de recente ontwikkelingen op veehouderij gebied mede, dat ondanks een krappe aanvoer op de gebruiksveemarkten de prijzen gedrukt zijn. Dit geldt zowel voor jongvee als voor me.k- en kalfkoeien. De nuchtere kalveren heb ben de laatste weken een niet onbelangrijke prijsdaling moeten incasseren, hetgeen toegeschreven moet worden aan de lage prijs van de vette kalveren. Gezien de slechte uitkomsten van de rundveemesterij is er van die zijde ook weinig animo om tot aankoop van deze dieren over te gaan. Een factor, die hierin ook mee speelt is het ruimer wordende aanbod. Ook op de slachtveemarkten werd minder aangebo den, wat zijn oorzaak vindt in het nog beschikbaar zijn van gras. De laatste weken wordt dit vee ook ingehou den om dieren af te stoten, die per 1 oktober a.s. voor een siachtprem'ie in aanmerking te komen, namelijk vaarzen, ossen en stieren. Door deze situatie zijn de prijzen iets aangetrokken, doch men verwacht, dat deze week het aanbod wel ruimer zal worden en dientenge volge de prijzen wel meer gedrukt zullen worden. Een gelukkig verschijnsel is, dat de vleesconsumptie met circa 6 is toegenomen; de vooruitzichten echter zijn minder goed omdat enerzijds de voederpositie aan de krappe kant is en anderzijds een grote uitstoot wordt verwacht. Het is dan ook te betreuren, aldus de heer Van Heijst, dat in Nederland geen koeien kunnen worden aangebo den tegen de interventieprijs, hetgeen in andere EEG- landen wel mogelijk is. Een oplossing zou kunnen zijn dat de dieren worden uitgebeend en ingeblikt. Het be waren in de vrieshuizen kost echter handen vol geld en men zou dan ook moeten proberen de voorraad, die op 180.000 ton wordt geschat, waarVan 38.000 ton in Ne derland, op de een of andere manier af te zetten.. Op de varkensmarkt is de situatie niet veel beter, alhoewel de prijzen de laatste tijd iets zijn aangetrokken Ten aanzien van de zuivelsituatie deelt de heer Van Heijst mede. dat de melkproduktie dit jaar naar schat ting 6 hoger zijn dan in 1973; de consumptie is ech ter dalende. Een gelukkige omstandigheid hierbij is, dat de boter vrij goed kan worden afgezet. De interventie prijs voor boter is echter niet met 5 verhoogd per 1 ok tober, doch maar met 4,26 °/o. De prijs voor de maigere melkpoeder is verhoogd met 4,73 doch hierbij moet worden aangetekend dat de ministerraad heeft besloten om het negatief correctief, dat ook voor Nederland gold, af te schaffen. Dit is een gelukkige beslissing omdat dit in feite neerkomt op een verhoging van circa IV2 De afzet van kaas gaat naar wens terwijl ook de prijzen bevredigend zijn. De verdeling van de 415.000.000 door de overheid zal de rundveehouder in het algemeen niet veel beteke nen, omdat men de melkveehouder waarschijnlijk zal uitsluiten. De Voorzitter van de Rëdaktieraad, de heer J. Nieu- wenhuyse. gaf een nadere toelichting op hetgeen m ue onlangs gehouden vergadering van de Redaktieraad be sproken werd. Hij wees daarbij op de voortdurende stij ging van de oplaag die nu de 23000 exemplaren per week nadert. Terwijl normaliter in de zomermaanden het blad beperkt van omvang gehouden kan worden, is dit deze zomer in verband rrrét de moeilijkheden en aktievoering in de land- en tuinbouw niet mogelijk (geweest. Ook kon hierdoor, zoals gewoonlijk, in de vakantieperiode, niet één nummer vervallen. Daarbij steeg de papierprijs tus sentijds veel meer dan destijds voorzien kon worden. Al deze faktoren te samen zal voor 1974 een extra verho ging van de druk-, verzend- en portikosten tot gevolg hebben, zodat een suppletie op de post Land- en Tuin bouwblad van de ZLM begroting 1974 noodzakelijk zal zijn. De heer Nieuwenhuyse stipte tevens enkele kosten verhogende faktoren aan, die tot gevolg zullen hebben, dat in 1975 het blad wederom meer geld zal gaan kos ten. Naast een te verwachten oplagestijgling van 1000 exemplaren, waardoor de oplage gemiddeld op jaarbasis ongeveer 24000 exemplaren per week zal gaan bedragen en de nu zo langzamerhand gewoon geworden jaarlijkse (inflatie)stijging van de kosten met 10 a 12 dient re kening gehouden te worden met de plannen van de re gering om de portikosten voor partijtarieven periodieken (geen opiniebladen zijnde) aanmerkelijk te verhogen. Genoemd is een gemiddelde verhoging van 30 Zou het Parlement bij de behandeling van de Rijksbegroting daarmede instemmen, dan zou deze verhoging alleen al de ffankeringskosten van het blad op ca 200.000 per jaar brengen. Afgewacht dient te worden of e.e.a. mo gelijkerwijs nog mee zal vallen! De heer Nieuwenhuyse bracht verslag uit van een be spreking met de perscommissie van de Bond van Plat telandsvrouwen Zeeland en Brabant betreffende de pa gina „Voor de Vrouw". Daarin werd o.m. afgesproken dat de afdeling ZeelandBrabant van de Bond twee maal per maand over een halve pagina in het Land bouwblad zal kunnen beschikken. (Zie verder pag. 18) De Agrarische Jongeren der ZLM rayon West-Brabant spreken hiermede hun duidelijke ongenoegen uit over de zeer magere resultaten, die behaald zijn in Brussel en vooral in Den Haag. Zij vinden de toezeggingen duide lijk on-acceptabel. Daarnaast betreuren zij de te zwakke belangenbeharti ging van de drie Centrale Landbouworganisaties t.a.v. hun boeren en tuinders. Daarom eisen wij van de Centrale Landbouworganisa ties onmiddellijke ten uitvoer brengen van harde acties, om alsnog nationaal betere hulp te krijgen, om onze posi tie te verbeteren. Harde acties zijn beslist geen wegenblokkades of zoet sappige landbouwmarktdagen. De organisaties kunnen niet blijven dreigen. Het is duidelijk tijd om deze dreige menten waar te maken. INGEZONDEN Wij verlangen van de ZLM daarom: een duidelijke standpuntbepaling t.a.v. van hun eisen en hun leden. het K.N.L.C., K.N.B.T.B. en C.B.T.B. te bewegen hun dreigementen waar te maken, dus geen woorden maar daden. In belang voor boer en tuinder. AGRARISCHE KOMMISSIE DER P.J.Z. RAYON WEST-BRABANT. W.g. M. P. HAGE, Voorz. A.K. West N.-Br. Kruislandsedijk 37, Kruisland. (Vervolg van A. De belast ingpolitiek en sociale maatregelen waar uit blijkt dat de regering niets wil begrijpen van de problemen waar de zelfstandigen mee te kampen hebben. Onze wensen dienaangaande zijn: a. geen belastingheffing over dat deel van het boereninkomen dat nodig is om de continuïteit van het bedrijf c.q. de arbeidsplaats te behou den; b. afschrijving op basis van nieuwwaarde; c. afschaffing 5 grens middeling inkomen: d. verhoging opgeheven schorsing investe ringsaftrek nu max. 4 voor werktuigen 1A nu max. 8 9rc voor gebouwen "aar au /o e. verdere verhoging vrijstelling vermogensbe lasting 50000 voorgesteld naar 100.000) indexeren; f. vrijstelling bij bedrijfsoverdracht- en/of be ëindiging indexeren wordt voorgesteld van 10.000 op 15.000 te brengen; g. invoering volksverzekering g. invoering volksverzekering arbeidsongeschikt heid tegen aanvaardbare premie. Dit alles is temeer nodig nu men uit andere lan den kritischer wordt ten aanzien van concurren tievervalsing door Nederland o.a. door subsidie op aardgas. Als de belastingmaatregelen in andere landen meespelen met het niet verder opvoeren van de E.E.G. produktenprijzen en men niet in staat is de belasting in de andere landen aan de onze aan te passen dienen de onze op de orde van grootte van de belastingbedragen die de boer-collega in vorige pag.) Frankrijk, Duitsland en België betaalt, terugge bracht te worden. Een onderhoud met Minister Duisenberg is aan gevraagd; in oktober komt ook overleg met de Middenstandsbonden en overleg met en druk op de leden van het parlement. B. de struktuurpolitiek dient verder uitgewerkt te worden o.a. de mogelijkheid van verdere rente subsidies en o.a. voor jonge boer dienen bekeken te worden. C. In E.E.G.-verband dient men nu reeds te gaan re kenen welke prijsverhogingen voor volgende oogst geclaimd kunnen worden waarbij indexe ring van kosten volledig ingebouwd en met de bestaande achterstand rekening gehouden zal moeten worden. Zo lang deze achterstand niet is ingehaald dient de produktiviteitsstijging aan ons ten goede te komen! Onze conclusie kan zijn: we hebben hard aan de weg getimmerd om onze noden bekend te maken en de noodzakelijke maat regelen en prijzen te verkrijgen om ons bestaan te waarborgen en de Europese voedselvoorziening veilig te stellen tegen redelijke prijzen voor de consument. We hebben ongetwijfeld wat bereikt, maar het is on voldoende om de boer een gelijkwaardig verteerbaar inkomen te geven als vergelijkbare andere groepen van de bevolking en zijn bedrijf in stand te houden op een moderne manier. Met name de toegezegde zelfstandigen-tegemoetkoming in het fiscale en sociale vlak is ten enenmale onvoldoen de. De inflatie gaat door. Onze buitenlandse collega's hebben een belasting- en sociaal regiem dat hiermede rekening houdt. Het is nu de tijd nationaal te proberen bij de begroting 1975 van het parlement deze ommezwaai te bereiken. b. Ook indien deze week de geplande maatregelen in Brussel alsnog voor elkaar komen dienen we al onze krachten aan te wenden om de toegezegde 5 prijs verhogingen in het marktbeleid gehonoreerd te krij gen. d.i. ten aanzien van melk en suiker via economische zaken in Den Haag. d.i. ten aanzien van de tarwe via Brussel door een onmiddellijk in te voeren exportmogelijkheid van gro te hoeveelheden tarwe tegen een exportprijs dat de boer de richtprijs kan maken. c. Onmiddellijk in het COPA aan het werk t.a.v. de nieuwe prijsvoorstellen- en indexering voor de toe komst dienen te bereiken. Het zal U duidelijk zijn, we moeten doorvechten en kunnen onze ingezette krachten niet terugtrekken. We gaan door en houden natuurlijk rekening met door ons gemaakte fouten. Mr. Schlingemann zal U nog inlich ten over de gang van zaken in het COPA. Daarna is het pauze. Na de pauze is het woord aan U. We zullen naar U luisteren! Zeg wat U op het hart hebt! We rekenen echter op een ordelijk verloop en op opbouwende kritiek. Sommige van Uw vragen zullen onmiddellijk beant woord kunnen worden. Andere zullen we niet kunnen beantwoorden, maar wel kunnen noteren. Dit alles zal dit najaar en deze winter in het Hoofdbestuur, in de kringen, in de afdelingen besproken kunnen worden. Mo gelijk via een vraagpunt kunnen we alle leden erbij be trekken. Om, gehoord dit alles, volgend jaar in nieuwe-harde stijl Uw belangen te kunnen behartigen!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 6