OVERZICHT VAN DE GEBEURTENISSEN IN DE LAND- EN TUINBOUW GEDURENDE HET AFGELOPEN JAAR EN BALANS VAN DE GENOMEN OVERHEIDSMAATREGELEN ZLM voorzitter J. B. Becu op Buitengewone Algemene Ledenvergadering 9C*n op maandag 30 september 1974 9 "\A7E leven in een bewogen tijd en we hebben als boe- ren een drukke periode achter de rug. Niet alleen hebben we het druk gehad in ons bedrijf, maar we heb ben vele uren moeten besteden aan de algemene toe stand van de landbouw en van ons bestaan. Het zit ons niet mee; de ontwikkeling in onze welvaarts staat geeft ons grote zorgen. Er is een andere mentaliteit ontstaan, verkregen waar den worden steeds minder gewaardeerd en men wil wat anders. Het angstige van dit alles is dat men hierin dikwijls niet weet hoe men het andere wel wil! Toch wil men zoveel mogelijk consumeren voor een zo laag mogelijke prijs. Het bedrijfsleven komt ten zeerste onder druk te staan en ook staat het bloot aan grote kritiek. De landbouw wordt hierbij ook niet gespaard. Het is voor ons een moeilijke tijd, waar we wederom zullen doorkomen. Het is echter van veel belang hoe dit zal geschieden. r hebben meer van deze periodes gehad. Ik herinner aan de 80'er jaren van de vorige eeuw. Een landbouwcrisis mede veroorzaakt door grote graan- aanvoeren uit Amerika en Rusland nadat hier het land door aanleggen van spoorlijnen was ontsloten. Deze crisis is vanzelf uitgeziekt, ten koste van het be staan van vele boeren. Echter de modernisatie van het landbouwbedrijf heeft toen een stoot gekregen. Ik herinner aan de dertiger jaren van deze eeuw. De landbouwcrisismaatregelen zijn toen ontstaan; zijn door onze landbouwvoormannen „bevochten". Ik wil zonder anderen tekort te doen de namen noe men van Ir. S. L. Louwes en in ons gebied J. M. van Bommel van Vloten. Het L.E.I. is toen opgericht. Enkele basisprodukten kregen een prijsgarantie gebaseerd op kostprijsbereke ningen van de goed geleide bedrijven van gemiddelde verantwoorde grootte een redelijk ondernemersloon. De vrije produkten vonden hierrond hun weg en een verantwoorde oppervlakte van uitzaai was het gevolg. De Nederlandse garantieregelingen hebben feitelijk de basis gevormd van het E.E.G.-systeem toen deze werd op gericht. Basis zou worden het goed geleide Europese landbouw- familiebedrijf. Vol moed zijn we aan de E.E.G. begon nen. Immers onze kosten lagen toen beneden het gemid delde E.E.G.-kostenniveau. Onze produktenprijzen kon den stijgen en onze export zou naar het gehele E.E.G. - gebied ongestoord kunnen plaatsvinden. •TELEURSTELLINGEN zijn ons niet gespaard geble- ven! De late prijsvaststellingen en de politieke be slissingen die hierbij genomen werden speelden ons par ten. De consumentenpolitiek op korte termijn heeft het dik wijls gewonnen van de goede behartiging van de produ- centenbelangen. 1971 was een hoogtepunt van de spanningen. De vrije prijzen lieten ons in de steek; de gegarandeerde prijzen bleven bij een stijgend kostenpeil te lang bevroren. De opmars naar Brussel volgde en onder deze druk kwam een matige prijsverhoging. De volgende jaren werd structureel niets veranderd dat de boer tamelijk rustig bleef werd ook veroor zaakt door het meevallen van de vrije prijzen. Toch is door de organisaties hard gevochten om de prijsvaststellingen in goede banen te krijgen; dat is de prijzen laten meegroeien met de stijging van de kosten en algemene levensstandaard. Op de wereldmarkt leken overschotten aanwezig te zijn en deze werden tegen ons uitgespeeld. Een moment waarop we te hoop gelopen zijn ontstond vorig najaar. Een prijsverhoging voor de akkerbouw van 1 en voor de melk van 3 7c was ons deel gewor den. JVE regering kondigde een revaluatie aan van de gul- den met 5 7c, waardoor plotseling onze gegaran deerde produkten in guldens uitgedrukt feitelijk 5 7c la ger in prijs werden, terwijl het duidelijk was dat een grote kostenstijging ons deel zou zijn. In dit gebouw hebben we een protestvergadering van de 3 CLO's Zeeland gehouden en geprotesteerd tegen de opstelling van de regering. Ons inziens was de compensatie van de B.T.W. van 2 7c te laag en bovendien voorlopig maar tot 1 mei abso luut onvoldoende. Door de regering werd beloofd voorjaar 1974 met de landbouw overleg te plegen tezamen de balans op te maken of de 2 7c B.T.W.-compensatie inderdaad te laag was geweest en er redenen zouden zijn deze te verlen gen. Na de revaluatie ontstond de oliecrisis met als gevolg drastisch oplopen van diverse grondstoffenprijzen en ook nog monetaire maatregelen, zodat zodra het voorjaar 1974 er was, inderdaad moeilijk meer uit elkaar te halen was wat de voor- en nadelen van de revaluatie waren geweest. Verlenging van de B.T.W. compensatie was echter nood zakelijk, gezien de hoog opgelopen kosten en gezien de termijn welke in voorkomende gevallen in Duitsland de B.T.W.-compensatie is blijven bestaan. Toen dit voorjaar de Minister van Landbouw zijn be lofte schond en zijn Ministerie zonder overleg plotseling de B.T.W. beëindigde was de verontwaardiging in de land bouw ten top gestegen. Van ZLM-kant is in het K.N.L.C. en Landbouwschap het advies gegeven de onderhandelingen met de regering voorlopig stop te zetten gedurende deze maanden zich te bezinnen en na deze periode met een eisenpakket als het kon gesteund door andere groepen, als de mid denstand, krachtiger terug te komen. De tijd was toen niet rijp om hiertoe te komen. pi juli van dit jaar was echter wel een en ander ver- and er d. De stemming onder de boeren was steeds slechter ge worden., Grote kostenstijgingen. Een druk op onze prij zen vanuit Brussel, waarbij ik noem het uitvoerverbod op granen toen de wereldmarkt opliep, de verlaging van de denaturatiepremie voor tarwe en later de afschaffing van deze denaturatiepremie. Hierdoor is een groot gedeelte van onze tarwe blijven zitten en ter interventie ingeleverd, terwijl bij export van deze tarwe en import van voergranen miljoenen voor de E.E.G. te verdienen waren en de boer aan zijn richtprijs had kunnen komen. Vervolgens de onverantwoordelijke druk van economische zaken op de melk- en suikerprijs voor de boer, waardoor deze beneden de interventieprijs gedrukt werden. Om het nog erger te maken kwam het vleesdrama. Iedereen heeft voorspeld: er is voor jaren een vleeste kort in de wereld en de E.E.G. Duizenden guldens zijn besteed aan mestveestallen met subsidie en spoedig daal den de vleesprijzen, waarbij door Brussel veel te lang import bevorderd en toegestaan is. Ook in de varkens- en pluimveesector liep het fout en ook in de consumptie-aardappelenprijs is een voortdu rende daling opgetreden. Ook droogte in het Zuidwesten en nachtvorst in het Zuidoosten hebben de problemen groter gemaakt. En nu de regen, waarbij we ons afvra gen of we de produkten wel van het veld krijgen! JULI is een buitengewone H.B.-vergadering van het K.N.L.C. gehouden. De voorzitter, de heer Knottnerus, had in de afgelopen maanden druk gecon fereerd, o.a. met onze minister van landbouw, de heer v. d. Stee, en met de heer Lardinois te Brussel, maar was overal op een muur van onbegrip gestoten. Het COP A was tot de conclusie gekomen dat het nood zakelijk was op korte termijn in te grijpen en had een eisenpakket klaar, dat behelsde tussentijdse prijsherzie ning. We hadden voor dit jaar 12Vz 7c prijsstijging ge vraagd en 8gekregen. De ontbrekende 4 7o werd nu tussentyds geclaimd. 29 juli heeft het H.B. van het K.N.L.C. besloten aan de bel te trekken. Opdracht is gegeven een nationale demonstratieve vergadering te houden in centraal Ne derland en een eisenpakket daar aan de regering aan te bieden, dat aansloot aan het COPA-besluit, d.i. 4 tus sentijdse prijsherziening en wederom invoering van de B.T.W.-compensatie met 4 2. uitstel van belastingbetaling i.v.m. moeilijke liquidi teitspositie van de boer; 3. subsidie op aardgas - olie - kunstmest - bestrijdings middelen; 4. inwilliging belastingfaciliteiten door Landbouwschap voor zelfstandigen bepleit; 5. eisen op het gebied van milieu en landschap. De andere 2 landbouworganisaties hebben zich hierbij aangesloten en de demonstratieve vergadering is op Gal- gewaard gehouden. /V? het moment van deze K.N.L.C.-beslissing waren de boeren in België en Frankrijk de weg opgegaan en Brussel en Parijs had aparte concessies gedaan. Het was verklaarbaar dat bij de Nederlandse boer de drang naar voren kwam ook de weg op te gaan en concessies van de regering te krijgen. Door de Nederlandse Landbouworganisaties is de keu ze gebleven de massale demontratie op Galgewaard te ondersteunen te wijzen op de moeilijkheden welke konden ontstaan door de weg op te gaan, maar daar waar men toch dit wilde doen, is van K.N.L.C.-zijde zo veel mogelijk service verleend. Gelukkig is deze mars van de Nederlandse boer gedi sciplineerd verlopen en door de Maatschappij nog ge accepteerd. De Stemming op Galgewaard was geladen. De organi satie was op korte termijn moeten gebeuren en het is gebleken dat onze toporganisaties nog geen ervaring hier mede hadden. Het programma is niet volledig uitgevoerd kunnen worden maar is ingekort. Toch is de massale demonstra tie geslaagd en hebben de Nederlandse boeren zich waar dig gedragen. Er kwamen spanningen met de aktiecomité's. In grote trekken zijn deze nu zodanig gereguleerd dat de mees te aktiemensen wederom hun positieve krachten en ken nis geven aan de 3 landbouworganisaties. HE centrale landbouworganisaties en ook de organi- saties in de provincies trachten lering te trekken uit het verloop; zij onderkennen dat ze in het huidige tijd perk zich moeten aanpassen aan de tijd. Dit vergt een hardere lijn in hun optreden. Ze laten zich nu landelijk adviseren en ook in som mige provincies, o.a. de onze door een adviescommissie bijzondere aktiviteiten, welke het bestuur adviseert welke bijzondere aktiviteiten er georganiseerd kunnen worden om het beleid te ondersteunen en meer kracht bij te zetten. De dag voor Prinsjesdag de dag ook voor de naar we hopen beslissende vergadering in Brussel is voor de le maal gebruik gemaakt van de adviezen van deze commissies. In de gehele E.E.G. is de boer op die dag de straat op gegaan. U weet het dat in Nederland gekozen is met landbouwwerktuigen naar de markten in de centrums op te trekken en daar onze noden te tonen begeleid van het gratis uitdelen van landbouwprodukten. In ons gebied zijn ze georganiseerd door de kringen, ieder op zijn eigen manier, en ik dacht geslaagd. Van deze plaats wil ik hulde brengen aan allen die ieder op hun eigen wijze de laatste tijd hieraan gewerkt hebben. De nurk kan kritiek hebben en wijzen op gemaakte fouten; het is een feit dat het voor de le maal in de ge schiedenis is dat de Europese boeren op de zelfde dag massaal voor hun belangen schouder aan schouder be toogd hebben! WANNEER ik met U vervolgens de balans opmaak, wat we nu bereikt hebben wil ik stellen dat de laatste ontwikkeling in Brussel waardoor de toegezegde maatregelen waaronder tussentijdse 5 7c prijsverhoging, betere markt- en prijsbeleid, door een veto van Bonn opgeschort is geworden, wel heel erg is. Laat men beseffen dat geen enkele bevolkingsgroep zoiets kan en zal accepteren! Ik reken er dan ook op dat men dit deze week alsnog voor elkaar krijgt. Laat men ons onverhoopt toch in de steek, dan zal mijns inziens de gehele Europese landbouw zich als een paria uitgestoten voelen en daar naar handelen! WAT IS ER TOT NU TOE BEREIKT I Een uitkering van 20.6 miljoen gulden voor de ak kerbouwsector van ƒ36,50 per ha voor de granen en 60,per ha voor de suikerbieten. II Een bedrag van 115 miljoen gulden, overeenkomen de met 2 7c B.T.W. van 1 september tot 1 februari in de vorm van inkomenstoeslagen, waarbij de nadruk ligt op bedrijven in de zwaar getroffen sectoren als glastuinbouw, bloembollen, fruit, champignons, mestvee, varkens- en pluimveesector. Een ingewikkelde regeling wordt voorbereid, waar bij gedacht wordt aan: Categorie 1: de glastuinbouw, de bloembollen-, fruit- en champignonsector, voorzover 60 pet. of meer van de bedrijfsomvang in S.B.E.'s tot een of meer van deze sectoren behoort. Categorie 2: de sectoren mestveeproduktie, inclu sief kalvermesterij, varkenshouderij en pluimvee houderij. Categorie 3: gemengde bedrijven, in zoverre 20 60 pet. van de bedrijfsomvang behoort tot één of meer van de in categorieën 1 of 2 genoemde sectoren. In deze zwaar getroffen sectoren zou ieder bedrijf, dat groter is dan 30 SBE een vaste bijdrage van 800, (Zie verder pagina 5).

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 3