C' Cebeco kipuzagens springen er op alle fronten duidelijk uit. CEBECO-HANDELSRAAD Hoe bouw ik een schuur op andermans grond Gewestelijke Raad Noord-Brabant van het Landbouwschap vergaderde 19 r SOCIAAL ECONOMISCHE VOORLICHTING DEEL I. (Vervolg van pag. 15) lende rechten. Het eerste is een zakelijk, het tweede een persoonlijk recht. Het heeft weinig zin om over dit on derwerp te theoretiseren, maar we kunnen ons voor stellen, dat de belangen erg ver uiteen kunnen lopen. Terugkomend op ons onderwerp gaan we uit van de boer die of al een stuk eigendom heeft of een bouw perceel van de verpachter koopt en daarop een schuur gaat bouwen. De rest van de boerderij wordt gepacht al dan niet met een langlopend pachtcontract. In een normale situatie waarbij de pacht blijft geconsineerd en er geen calamiteiten bijv. overlijden zich voordoen, zijn er weinig problemen te verwachten. ZIJN ER MOEILIJKHEDEN TE VERWACHTEN? Stel dat over een aantal jaren de pachtgrond om wat voor redenen dan ook uit de macht van de verpachter c.q. eigenaar van de bedrijfsgebouwen geraakt. Het ge volg hiervan is, dat deze man met bedrijfsgebouwen rendabel te maken of u'berhaupt in zijn bestaan kan voorzien. Als deze gebouwen specifieke landbouwbe- drijfsgebouwen zijn bijv. ligboxenstal of aardappelbe waarplaats, dan kan dit voor de eigenaar een geweldige economische strop, betekenen. Voor kleinere bedrijfsge bouwen zijn er nog wel eens recreatieve bestemmingen te verwachten, maar dat is lang niet altijd van te voren te overzien. Eigenlijk mogen we de grond dus niet los zien van de gebouwen en is derhalve een koppeling ge wenst. Met name als een bouwperceeltje of bijv. het gehele erf plus bestaande gebouwen van de verpachter gekocht wordt, dient men op het volgende te letten. De meest ideale oplossing is in de koopakte een terug koopovereenkomst op te nemen d.w.z. als bijvoorbeeld onvoorziene omstandigheden zich voordoen, koopt de verpachter het perceel plus de opstallen weer terug. De waarde kan bijv. door drie deskundige taxateurs op agrarische basis worden bepaald. Tevens zou een ket- tingbeding opgenomen kunnen worden met een vol doende hoge boete. Het resultaat van een terugkoopbe- ding kan zijn, dat de pachtgrond en bedrijfsgebouwen één complex blijft. Veelal echter zal de hiervoor ge schetste oplossing zich niet voordoen zodat het gevaar bestaat van ontkoppeling, met alle gevolgen van dien. FINANCIERING EN TRANSPORTKOSTEN. Hiervoor is geschetst, dat de continuïteit niet altijd gegarandeerd is. Als gevolg hiervan zal de bank zeer voorzichtig zijn om krediet te verlenen daar ook de excutiewaarde zeer twijfelachtig is. Een tweede oplos sing is de situatie zoals die bijv. bij de heer A. Verhoe ven te Bergeij.k is ontstaan. In r.v.k.-verband is een nieuw bedrijf gesticht. De gebouwen staan op 2 ha eigendom en voor de grond is een 24-jarig pachtcontract verleend. Slechts dan is de financiering rond te krij gen. Maar niet iedere verpachter is bereid om een 24- jarig pachtcontract te verlenen. Voorts dient rekening te worden gehouden met de notariskosten en 5over drachtsbelasting, als men een bouwperceeltje aankoopt. Naar onze mening zal men slechts op beperkte schaal gebruik kunnen maken van de hiervoor omschreven methode, daar zowel juridisch als financieel nogal wat voetangels kunnen worden verwacht. Hetzelfde pro bleem doet zich overigens voor wanneer een verpachter de bestaande bedrijfsgebouwen in eigendom afstaat aan de pachter. Ook in die situatie zal een langdurig pacht contract moeten worden verlangd! A. M. VERBRUGGE. Geen torensilo's gewenst in Stadsgewest 's-Hertogenbosch! Van de punten die in de onlangs gehouden vergadering van de Gewestelijke Raad voor Noord-Brabant van het Landbouwschap behandelde werden vermelden wij: r PROVINCIALE LANDBOUWRAAD De voorzitter van de Provinciale Landbouwraad, Gedeputeerde W. A. Brugman heeft voorgesteld het instellingsbesluit te wijzigen met het doel het functioneren van de raad te verbeteren en de vertegenwoordiging nader te bezien. Door de Raad wordt gedacht aan de volgende samenstelling: 4 vertegenwoordigers aan te wijzen door de Gewestelijke Raad van het Landbouw schap te weten een vertegenwoordiger varv de gezamenlijke werknemersorganisaties en een namens elk van de drie werkgeversorganisaties te weten, N.C.B., ZLM en C.B.T.B. 2 vertegenwoordigers aan te wijzen door de Provinciale Raad voor de Bedrijfsontwik keling. Verder is het naar de mening van de vergadering gewenst aan de raad als adviseurs toe te voegen de secretaris van de Gewestelijke Raad' van het Landbouwschap, de H.I.D.'s voor de Landinrichting en Bedrijfsontwikkeling. COMMISSIE ARBEIDSPROBLEMATIEK IN DE LANDBOUW Sedert enkele jaren werkt in Noord-Brabant een commissie Beroepsovergang die tot taak heeft het begeleiden van mensen die de Landbouw gaan verlaten en om hen behulpzaam te zijn bij de moeilijke stap van werken binnen de Landbouw naar arbeid buiten de Landbouw. Beroepsovergang is echter slechts een facet. Binnen de landbouw voltrekken zich in snel tempo ontwikkelingen in het arbeidsproces die in gelijke mate onze aandacht vragen. Mede naar aanleiding van de problematiek: „Scholing en technisch voorlichting aan agrarische werknemers" verdient het aanbeveling om de taakstelling van de Com missie Beroepsovergang te verbreden en de samenstelling ervan opnieuw te bezien. Tot taakstelling zou gesteld dienen te worden: Ontwikkeling van de werkgelegenheid binnen de landbouw in ruime zin Beroepsovergang vanuit de landbouw naarmate 'het aantal bedrijven kleiner wordt Voorlichting en bijscholing van ondernemers, gezinsleden en werknemers, die in de landbouw werkzaam zijn Aandacht voor de specifieke problemen in de agrarische industrieën voor de arbeidsvoorziennig De Gewestelijke Raad acht het gewenst dat een commissie met bovengenoemde taakstelling wordt samengesteld die kan fungeren als een Commissie van de Provin ciale Raad voor de Bedrijfsontwikkeling en de Gewestelijke Raad van het Landbouw schap. PROBLEMATIEK AANSLUITINGSKOSTEN TUINBOUWBEDRIJVEN OP AARDGASNET Op initiatief van gedeputeerde, de heer Brugman, heeft een bespreking plaats gehad waarbij aanwezig waren vertegenwoordigers van het landbouwbedrijfsleven, de direc tie Bedrijfsontwikkeling en de Gasbedrijven. Tijdens deze bespreking is een overleg orgaan geformeerd die tot taak heeft de problematiek te bestuderen en op korte ter mijn voorstellen te ontwikkelen die tot een oplossing kunnen leiden in de gasvoor- ziening op tuinbouwbedrijven in Noord-Brabant. ZAND, EEN BRANDEND PROBLEEM In de Interimnota van de Provinciale werkgroep Zandwinning is volgens de ver gadering onvoldoende onderscheid gemaakt tussen de ondiepe ontgrondingen ten be hoeve van cultuurtechnische verbeteringen en diepe ontgrondingen. Bij de keuze tus sen de kleine diepe ontgrondingen of centrale winplaatsen, dienen alle aspecten, die daarmede verband houden, daarbij betrokken te worden. Bij de ontwikkeling van een visie over de situering van centrale zandwinplaatsen dienen landbouwkundige belan gen een duidelijkere plaats te krijgen. De vergadering is dan ook van oordeel d'at nade re studie nodig is om te komen tot een principiële keuze voor het te voeren zandwin- ningsbeleid voor de toekomst. JAARVERSLAG 1973 VAN DE ADVIESCOMMISSIE AGRARISCHE BOUWAANVRAGEN De Adviescommissie Agrarische Bouwaanvragen brengt op verzoek van het gemeen tebestuur advies uit aan een gemeentebestuur over bouwplannen. Bij de beoordeling van bouwplannen beperkt de Adviescommissie zich tot de agrarische aspecten van bouwaanvragen. Door de Adviescommissie zijn in 1973 536 bouwaanvragen in behandeling genomen. Daarvan werd 236 maal, of wel 44 een positief advies verstrekt en 300 maal, of wel 56 een negatief advies uitgebracht. De vergadering stemt in met het gevoerde beieid van deze Adviescommissie en is van mening dat hierdoor het belang van de Landbouw op de lange termijn gediend is. BEPAALDE BOUWVOORSCHRIFTEN IN BESTEMMINGSPLANNEN BUITENGEBIED Op verzoek van de Commissie Grondgebruik van de Gewestelijke Raad heeft een werkgroep zich beraden over de voorschriften ten aanzien van gebouwen en bouw werken in bestemmingsplannen in het buitengebied. In grote lijnen kan de vergadering accoord gaan met de voorgestelde afmetingen die straks als uitgangspunt genomen ddenen te worden bij het samenstellen van voorschriften in bestemmingsplannen. GEEN TORENSILO'S? Met de gemeente Berlicum heeft een gesprek plaats gehad over het oprichten van -een torensilo tot een hoogte van 22,80 meter. In de bouwverordening van de gemeente is bepaald dat slechts bouwwerken opgericht mogen worden tot een hoogte van maxi maal 15.00 meter, behoudens een ontheffing van B. en W. Deze zijn niet bereid deze ontheffing te verlenen. Het Stadsgewest 's-Hertogenbosch heeft een circulaire verzonden aan de deelnemen de gemeenten om geen vergunningen af te geven voor het oprichten van torensilo's. Door belanghebbende is beroep aangetekend bij de Raad van de gemeente Berlicum. Daarvan moet het resultaat afgewacht worden. Marrel-kipsysteem in alle landen gepatenteerd Kleinslagvolume weinig olie nodig Enkelvoudige cilinder met een afdichting en delrin geleiding Scharnierpunten met nylon bussen Doorstroombegrenzer - slangbreukbeveiliger Schommelstuk waardoor het mogelijk is de bak tot 70 te kippen,waardoor het achterbord opengaat Scharnierpunten nastelbaar met conische lagers Zou 'm dat misschien in het Marrel kipsysteem zitten? We weten dat wel zeker. Het overal gepatenteerde Marrel kipsysteem (weinig olie - hoge werksnelheid) blijft het grote pluspunt van de serie Cebeco kipwagens, een produkt van BAV. Maar er zitten méér voorde len aan vast: gering onderhoud, grote veiligheid, schokvrij kippen en een kipvermogen tot 70 Bovendien kunt U kiezen uit houten of stalen laadbak en draagvermogens van 4-13V2 ton. Cebeco kipwagens dragen letterlijk en figuurlijk élke last. Een hele kopzorg minder als U snel meer informatie vraagt bij: GOES Dr. A F. Philipsstraat 9 Teleloon.01100-8.10

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 19