TUINBOUW- KLANKEN Gladiolengewas gaat hard achteruit! Slecht weer Bewaarperen werden iets duurder DINGEN VAN DE WEEK 17 Uw WALCHERSE briefschrijver eindigde zijn laatste artikeltje met de opmerking te hopen de volgende keer wat positiever te kunnen zijn. Door het gijzelingsdrama in Den Haag is er o.i. wel weinig aandacht besteedt aan de op dezelfde tijd gehouden Troonrede. We hebben de moeite genomen om dit lange stuk in zijn geheel door te lezen. Welnu het heeft een lengte van ongeveer 600 courantenregels. Voorwaar een hele lengte. Gemiddeld tien maal zo lang als de artikels die de land- en tuin bouw correspondenten schrijven. De eerste 33 „zakelij ke" regels zijn gewijd aan Cyprus, Portugal, Afrika en Griekenland .etc. Ongeacht hoe men tegenover die pro blemen staat, dunkt ons dat ze daar niet zitten te sprin gen om onze inmenging. De volgende 25 regels zijn ge wijd aan buitenlandse hulpverlening met de toezegging dat wij, als belastingbetalers VA van ons inkomen zullen moeten geven aan bovenstaande doeleinden! To taal 10 van de lange Troonrede! Verderop komt ook de landbouw aan de orde; éénmaal wordt het woord landbouw met name genoemd. In 12 regels worden de landbouw, tuinbouw, midden- en klein bedrijf genoemd met de „snedige" opmerking dat de scherpe inkomensdaling door verdergaande regelingen in Europees verband (fijne nuance) moet worden ge volg; dus zegge en schrijve 2 lengte! Het ligt niet op onze weg om verder te gaan dan wat voor de agrarische stand van belang is. Wel valt op dat in de belastingpara graaf gesproken wordt over een mogelijkheid om het vrij besteedbaar inkomen te vergroten. Mede hierdoor is voor de laagst betaalde groepen relatief de grootste cor rectie aangebracht (40 regels 7 We willen met een en ander maar stellen dat we weten waar we aan toe zijn! Weinig optimistisch zijn we ook over het weer, want de grote regenval is voor veel bedrijven een lelijke spelbreker. Miljoenen kilo's uien liggen nog te velde en hoe zal de kwaliteit worden? Door de zware regen val groeit o.a. de winterbloemkool veel te hard.. En het uitgeplante areaal in ons rayon is nog nooit zó groot geweest. Van de veiling kregen we bericht dat met de fruit telers is overeengekomen dat ze nu ook voor de in aanmerking komende partijen, in Goes, tegen normaal tarief kunnen veilen. Ook kregen we een duidelijke opgave van de hoeveelheden groenten en fruit, die er per kist mogen zijn. Laat ieder zich hieraan houden. Deze verplichting geldt ook op andere veilingen en SCHOUWEN en DUIVELAND heeft afgelopen week heel wat mm neerslag te verwerken gekregen. De over vloedige regenbuien betekenen voor de land- en tuin bouw een lelijke streep door de rekening. Bij een di- rekte weersverbetering zal het nog wel enige dagen du ren voordat weer produkten kunnen worden geoogst. Hier en en daar staat veel water in de nog te oogsten produkten. Voor diverse gewassen betekent de vele neerslag een achteruitgang van de kwaliteit. Vorige week is een flinke ruk gedaan aan het ma chinaal plukken van de uien. Er werden per dag heel wat draai-uren gemaakt. De periode dat de grond goed berijdbaar was, is echter te kort geweest om alle perce len te rooien. Dat betekent dat na 1 oktober nogal wat uien moeten worden gerooid. Als men de polders zo doorkruist, dan moet echter nog een hele hap werk verzet worden. Ht ware te ho pen dat we de weersomstandigheden mee krijgen, want de tijd draait snel door. De gladiolenoogst staat ook weer voor de deur. Enke len hebben reeds een begin gemaakt met het rooien van plantgoed. Voorzover we in eigen omgeving de per- geloof niet dat men bijv. in Zwijndrecht of elders 7 kg spinazie in een kist hoeft te doen, want er wordt slechts 6 kg uitbetaald. Dat Middelburg zo soepel was om de telers ter wille te zijn als er afgeweken werd van het standaardgewicht, is loffelijk. Maar in 1974 gaat dit gewoon niet meer. De handel laat namelijk rustig ver stek gaan als er geen uniforme partijen zijn en dan is de teler zelf de dupe en de veiling krijgt de schuld. We hopen dat het vele werk dat gestagneerd wordt door de vele neerslag weer spoedig op volle gang kan komen, want de eerste koude nachten zijn al weer om 't hoekje wezen kijken en de zon gaat tot 25 december elke dag weer ongeveer 2 minuten per dag minder schijnen! celen bekijken, moeten we concluderen dat het gewas vanwege het vele slechte weer hard achteruit gegaan is. Vele vroege en zelfs al late soorten kampen met een behoorlijke aantasting van botrytisch. De groei van de 'bollen is overigens de laatste tijd ook gering. Het gaat er naar uitzien dat de opbrengst in veel gevallen wel eens tegen kan vallen. Blijkbaar ziet de handel het wat de opbrengst betreft niet zo duister in, want nog steeds is men niet bereid om een redelijke prijs te betalen! Of het moet zijn dat de exporteurs te weinig orders kunnen piaatsen bij hun afnemers! We zullen hopen dat het laatste geen werkelijk'.eid is, want dan zal het er straks op de veilingklok ook niet wild toegaan. Dat liigt echter nog in het verschiet. Onder normale om standigheden moet het bij het areaal van dit jaar en matige oogst toch mogelijk zijn. dat een redelijke prijs per bol van de kopmaten kan worden gemaakt. De- tulpenprijzen die voor enkele soorten een paar weken geleden een verbetering aangaven, zijn thans weer voEedig ongedaan gemaakt. Het gros van het sor timent ligt thans aan de rand van de surplusprijs. Nog even en in onze regio zal het tulpenplantgoed weer aan de grond worden toevertrouwd. De laatste ja ren wordt in ons gebied vrij vroeg geplant, met over het algemeen goed resultaat. Bovendien is vroeg planter aantrekkelijk, omdat de meeste tulpentelers tevens gla diolen verwerken, en zodoende hun ceilen vrij krijgen voor het drogen van de gladiolen. Wel zal na deze vele regenval het nodige geduld opgebracht moeten worden om niet bij voorbaat een succesvolle teelt in de weg te staan. Uiteraard geldt een goed zaai- en plantbed voor alle gewassen, maar voor de tulp wel in het bijzonder. Een groot deel van de herfst- en volle winterperiode gaan er overheen. Zij die over stro en de nodige tijd beschikken, zullen er goed aan doen wat stro aan te brengen. Het be schermt de struktuur en in de meeste gevallen wordt deze moeite en kosten ruimschoots vergoed. Bar en boos waren vorige week over het algemeen de weersomstandigheden. Meestal kon er niet worden geplukt en zelden was er een week in het hoogseizoen waarin de fruitteler zo weinig werk kon verzetten. Aan genomen moet worden dat hierdoor een belangrijke ach terstand in het werk is ontstaan. In het aanvoerbeeld op de veilingen was het slechte weer ook goed merkbaar. In het begin van de week waren er grote aanvoeren >en iater werd het wat minder omdat de schuren van de telers leeg geraakten. De prijsvorming was over het algemeen redelijk voor de bewaarperen als Conference en Legipont. Deze pe ren werden in flinke hoeveelheden gekocht voor op slag. Conference klasse I in de grote maat steeg tot 47 cent per kg en voor de klasse I 60-65 mm werd midden vorige week bij grote aanvoeren tot 44 cent per kg be taald, terwijl de maat 55-60 mm toen tot 42 cent deed en de maat 50-55, dat is de II d-maat tot 35 cent. Dat is in elk geval heel wat meer dan tijdens de eerste aanvoer- dagen werd betaald. Ook de Legipont werd duurder onder invloed van de vraag voor het koelhuis. De grote maat steeg tot dicht tegen 40 cent en voor de klasse I 60-65 mm werd rond 32 cent per kg betaald. Beurré Hardy kon minder goed meekomen, althans voor wat de grote maten betreft, die er veel worden aangeboden, zeker door hen die nu nog moeten plukken. De kleine maten waren gevraagd voor Engeland, maar die kwamen er te weinig. Toen ze er volop waren, kon den ze moeilijk geplaatst worden op de Engelse markt, nu ze op zijn komt er vraag van die kant. De prijs steeg tot 30 cent per kg voor de I 60-65 mm. Klasse I 65-70 mm was slechts 24 cent duurder en voor de maat 70 mm en opwaarts werd rond 35 cent per kg be taald. Bonne Louise d'Avranches was gevraagd voor Westduitse rekening en de prijs van de grote maten liep op tot rond 45 cent voor de I 65-70 mm en 40 cent voor de I 60-65 mm. Kiasse I 55-60 mm die aanvankelijk op liep tot even boven 30 ct per kg onder invloed van vraag voor West-Duitsland, daalde later weer tot rond 25 cent. De eerste partijen Doyenné du Cornice werden aange voerd. Afhankelijk van de kwaliteit van het produkt werd tussen 55 en 65 cent per kg betaald voor de grote en middelmaten. Ook deze peer werd in hoofdzaak ge kocht voor opslag. Op vrij grote schaal werden peren voor interventie aangeboden. Vooral Beurré Hardy verdween veel op deze hoop. In de appelhoek was het aanbod van Cox's Orange Pip pin vrij groot. De prijs kon zich goed handhaven op rond en iets boven 85 cent per kg voor de grote maten en rond 75 cent voor de maat 65-70 mm. I 60-65 mm werd verkocht rond 55 cent per kg. Goudreinette was ge vraagd. Het aanbod hiervan bleef nog klein. De grote maten deden tussen 75 en 85 cent; rode mutanten tot rond 90 cent. Industrie-appelen liepen terug naar 16 ct per kg. ("WER het bijzonder slechte weer en de nadelige in- vloed hiervan op de werkzaamheden in onze sektor moeten we het deze week wel hebben. We hebben er bijna allemaal mee te maken. De fruitteler krijgt zijn pro dukt niet van de bomen omdat de gelegenheidswerkers thuis blijven. De uienteler kan niet op het land komen met de machines die het gewas moeten oogsten, glas tuinders zitten tegen flinke stookkosten aan te kijken om dat de temperaturen zo laag zijn en het rijpen van de tomaten verloopt slecht door gebrek aan zon. De bramen telers moesten op een zeer vroeg tijdstip stoppen met het plukken van hun produkt en sloten hierdoor een slecht seizoen nog vroegtijdig af. Moeten we voort gaan met het opnoemen van al die tegenslagen die we moesten ervaren in de week die voorbij ging? Laten we het hier maar bij laten! Vast staat dat er zeer veel wordt gevraagd van de zelfstandige ondernemer in deze tijd. Dat was toch reeds het geval op grond van economische en maat schappelijke faktoren en wanneer er zoals nu nog weers- factoren bij komen die ook al negatief werken dan zit het helemaal niet lekker meer. We noemden zo pas de uientelers als groep die ern stig wordt gedupeerd door het weer. Vooral in ons ge bied is de uienteelt van grote betekenis. Het areaal dat werd uitgezaaid was groter dan het vorig jaar, geen won der na enkele jaren met beste teeltresultaten en de moge lijkheid om de gehele teelt te mechaniseren. Aanvanke lijk zag het er naar uit dat het beschot niet zo best zou worden, maar dat is de laatste maanden drastisch ver anderd. Thans staat vast dat we een van de grootste uienoogsten in ons land krijgen die er ooit zijn geweest. Wanneer alles geoogst kan worden en op redelijke wijze binnengebracht in de bewaarplaatsen en koelhuizen, zul len er nog nooit zoveel zijn geweest. Er is een beste vraag naar uien op de buitenlandse markten maar het aanbod is zo groot dat de prijzen tot een zeer laag peil zijn gezakt. Bij een weekexport van bijna 10 miljoen kg vanuit ons land, wordt er op het moment dat we dit schrij ven voor de export geschikte uien niet meer betaald dan rQnd 14 cent per kg en dat betekent voor de teler dat hij een prijs kan maken voor een produkt vanaf het land van rond 5 cent per kg. Het behoeft geen nader betoog dat een dergelijke prijs ver onder de kostprijs is, ook bij de grote opbrengsten van dit jaar. Het is moeilijk om te zeggen hoe lang deze zwakke stemming op de uien- markt zal voortduren. Deskundigen zijn niet optimistisch ten aanzien van de vooruitzichten want het staat vast dat er een zeer groot aanbod blijft gedurende de komende tijd. De handelaren werken onder hoogspanning om het produkt export klaar te maken, maar de stroom van uien blijft aanhouden. i |}AT een late oogst meer kilo's geeft ervaren ook de fruittelers die niet tijdig toe kwamen aan het pluk ken van bepaalde appel- en pererassen. Men staat er versteld van hoeveel gewicht er in de laatste week voor de pluk bij komt. Dat was reeds lang bekend maar men ervaart het meestal pas goed wanneer men door bijzon dere omstandigheden langer dan gewoonlijk moet wach ten met de pluk. We kunnen rustig aannemen dat er veel kilo's minder worden geoogst dan mogelijk is, door te vroeg plukken. Hiermede willen we niet zeggen dat men steeds tot het laatste moment moet wachten met de pluk, want wanneer men een bedrijf van enige betekenis heeft is men wel gedwongen om op een voldoende vroeg tijd stip met de pluk te beginnen. Er is op het ogenblik op verschillende bedrijven een grote achterstand in de pluk tengevolge van het weer. Deze achterstand is het minst bij degenen die op een vroeg tijdstip zijn begonnen, ook al hadden ze toen nog wat minder kilo's dan gewenst was. Het is moeilijk om in dezen te zeggen wat wijsheid is. Elke teler zal voor zich zijn plan moeten opmaken. Zeker is dat er op dit moment op de meeste fruitbedrij- ven nog enorm veel moet gebeuren en de vraag is zelfs gerechtvaardigd of men wel redelijk op tijd klaar kan komen. Degenen die Golden Delicious in de c.a.-cel op willen slaan zullen er voor moeten zorgen dat deze er de komende week inkomen. In de laatste week van okto ber kan men nog wel voor dit doel plukken maar dan zal men ze toch niet lang moeten bewaren. Het zal trouwens toch zaak zijn om het in de koelhuizen opgeslagen pro dukt goed in de gaten te houden want we weten dat na een seizoen met veel slecht weer de bewaarbaarheid van het fruit altijd minder is dan na een fraai en zonnige zomer en najaar. T}AT er ook in het buitenland veel fruit is van min dere kwaliteit ervaren we in ons land in sterke mate door de grote invoeren van Franse industrie-appe len. We hebben steeds gehoord dat de Franse appeloogst rond 20 kleiner is dan die van het vorig jaar maar aan het aanbod van industrie-appelen op dit moment is dat niet te merken. De fabrieken in Nederland kunnen er net zoveel kopen als ze willen tegen een laag prijs peil. Hierdoor kon het de vorige week gebeuren dat de prijs van het Nederlandse industriefruit terugliep van 20 cent tot 16 cent per kg. Wanneer we horen dat de West duitse regering „nee" zegt tegen overeenkomsten van de 'landbouwministers van de E.E.G. en daarbij als argu ment gebruikt dat er een eind moet komen aan de binnen landse maatregelen die bepaalde landen toepassen, dan is dat iets waar we ook in ons land reeds jaren fel tegen geageerd hebben. We begeven ons niet in de grote land bouwpolitiek. Hiervoor zijn anderen en meer terzake deskundigen. De Nederlandse fruitteelt is het echter altijd een doorn in het oog geweest wanneer zij hoorden van de nationale pro- duktie-stimulerende maatregelen die met name Frankrijk nam en die de weerslag hadden op onze afzetmogelijk heden. We willen niet zeggen dat dergelijke maatregelen op het ogenblik meespelen in het grbte aanbod van Fran se industrie-appelen tegen lage prijs maar deze gang van zaken is wel teleurstellend voor hen die hadden gehoopt op een levendige vraag naar dit produkt.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 17