VEEHOUDERIJ 11 de percelen, waar droogtegevoeligheid in voorkomt, verbe terd door de mengfrees van de Ned. Heide Mij. Ook vorige jaren -werden reeds percelen bewerkt, zodat er resultaten zijn met daarop geteelde gewassen. Ga daar eens kijken hoe het gebeurt en wat de resultaten zijn. Spreek eens met de betreffende ondernemer, vooral over de meeropbrengsten en de daartegenover staan de kosten. Een ander punt is een goed gerichte zelfkritiek over bij voorbeeld rationele arbeidsmethoden. Is uw systeem van werken wel de meest rationele? (produktiefactoren arbeid 4- kapitaal). Dat wil zeggen kunt U de produktiekosten nog verder drukken door bijvoorbeeld arbeid en/of werktuigen van derden te benutten? Is voor U de eigen mechanisatie wel de goedkoopste manier? Is uw bedrijfsfinanciering wel de meest juiste? En zo zijn er vele vraagpunten waarbij de bedrijfsvoorlichter U graag wilt helpen. Achter hem staan vele onpartijdige des kundigen op ieder gebied. Rijdend op de trekker voor wagen of ploeg kan dit goed overdacht worden deze maand. VERGADERINGEN Het winterprogram-ma voor vergaderingen wordt door velen weer vastgesteld. Verenigingen voor Bedrijfsvoorlich ting, studieclubs, standsorganisaties, gespreksgroepen, enz. Overleg tussen deze organisaties over de schema's ter voor koming van doublures is een nuttige zaak. Het spaart tijd en geld'. Tevens is het goed zich te bezinnen over de fre quentie van de vergaderingen. Een vergadering moet een doel hebben in een onderwerp, maar niet in de vergadering zelf. Daardoor raakt men vergadermoe. Evenzo moet er wel eens aan gedacht worden of het bespreken van een bepaald onderwerp via de vorm van gespreksgroepen geen nuttiger effect afwerpt dan via een groots opgezette bijeenkomst waar nooit in details getreden kan worden en men dus min of meer onbevredigd naar huis gaat. SAMENVATTING AKKERBOUW a) Oktober vergt in het bijzonder een goed organisatiever mogen van de -boer. b) Bij de grondbewerking komt voornamelijk de goede ver houding van ploeg en trekker aan de orde. c) Bij de wintertarwezaai dient men zich af te vragen of met een lagere hoeveelheid! zaaizaad niet hetzelfde resul taat kan worden behaald. d) Welk ras gezaaid wordit hangt af van beschikbare eigen en andere gegevens. e) Bestrijding van: 1. Kweek met Dalapon en/of TCA. 2. Onkruiden in wintertarwe met bodemherbiciden in dien er geen gras ondergezaaid is. 3. Opslag in graszaad. 4. Meeldauw in graszaad. 5. Controle op eigengeteeld pootgoed door de N.A.K. f) Overdenk uw bedrijfsopzet, waarbij de bedrijfsvoorlich ter van het Consulentschap voor de Akkerbouw en de Rundveehouderij met als achterban vele deskundigen, U van onpartijdig advies kan dienen. g) Overleg bij het vastleggen van vergaderingen, wat tijd en geld spaart en de vergadermoeheid tegen gaat. voorjaar suikerbieten op geteeld worden. Het verdient ook aanbeveling een voederplan op te stellen om na te gaan of er voldoende ruwvoer voor de winter aanwezig is. Een goed basisrantsoen voor melkvee (voldoende voor onderhoud en een produktie van 10 kg melk) is: 10 kg droge stof, 5700 gram zetmeelwaarde en 1000 gram v.r.e. (verteerbaar ruw eiwit). Zo'n rantsoen kan verder aangevuld worden met 1 kg A-brok per 2*4 liter melk. Om voor de winter een goed rantsoen samen te kunnen stellen is het noodzakelijk (mits dit nog niet gedaan is) het ruwvoer te laten onderzoeken op kwaliteit en voederwaarde. Dit onderzoek duurt 68 weken. Zonder ruwvoederonder- zoek is het onmogelijk voldoende inzicht te krijgen over een goedie voeding van het vee met de minste krachtvoer kosten. Om de hoogste winst te kunnen behalen dienen de voederkosten zo laag mogelijk te zijn. VOEDERWINNING Vanwege de droge voorzomer is er op verschillende be drijven nog geen voldoende; ruwvoer aanwezig. In de maand oktober zal nog veel voer ingekuild kunnen worden. Bij het inkuilen van suikerbietenkoppen en -blad dient gezorgd te worden dat het produkt zo schoon mogelijk ingekuild wordt. Grond in kuilvoer is zeer schadelijk voor het vee. Bij het inkuilen van gras van groenbemesting mag het gras niet te kort gemaaid worden om te voorkomen dat er teveel grond in de kuil komt. Graanstoppel in het kuilvoer geeft een minderwaardig produkt. Gras inkuilen zonder conserveringsmiddel is in het najaar niet aan te bevelen. Een goed conserveringsmiddel kan zijn: suikerbietenkoppen en -blad mits dit goed en regel matig gemengd wordt. Een goed en gemakkelijk conserveringsmiddel voor gras kan ook landbouwzout zijn mits dit goed en regelmatig over heit gras gestrooid wordt. De hoeveelheid zout hangt af van het produkt. Als bij goed weer het gras nog enigszins voor»- gedroogd kan worden is per 1000 kg gras 15 kg landbouw zout nodig. Bij het inkuilen van vers gras dient de hoeveel heid zout verdubbeld te worden. Om een goede menging te kunnen krijgen kan het zout met een pendel- of centrifugaal, strooier over het vochtige gewas gestrooid wordlen. Per ha is er dan 250300 kg zout nodig. Gras ingezaaid na grondontsmetting met DD mag niet ingekuild warden. Ook mag het gras dan niet afgeweid wor den door melkvee in verband met de afwijkende smaak van de melk. De kuil dient goed aangereden, en na het inkuilen goed afgedekt te worden met plastic en 30 cm grond. GRASLANDVERZORGING In de -maand oktober verdient de graslandverzorging ook extra aandacht. Er dient gezorgd te worden dat het gras niet te lang de winter ingaat. Ruig gras-land is schadelijk voor de zode en is vatbaarder voor uitwinteren. Ook kan het ongedierte hierin gemakkelijker bescherming vinden. De ontwatering dient goed in orde te zijn. Piasvorming dient vermeden te worden omdat beworteling op drassig grasland slecht is. Drassig grasland geeft een lagere pro duktie en is meestal besmet met leverbot. Leverbot is te bestrijden door een betere ontwatering. hakseld te worden. De machine dient goede scherpe messen te hebben en dient afgesteld te worden op 68 mm. Zodra de mais harddeegrijp is dan verdient het aanbeveling de machine wat nauwer af te stellen. Hierdoor kunnen de kor rels wat beter stuk geslagen worden. De kuil moet op een droge plaats gelegd worden om te voorkomen dat er water in de kuil komt. Op de bodem dient plastic gelegd te worden. Voor 1 -ha snijmais is naar gelang de opbrengst en de hoogte van die kuil 70 m- oppervlakte nodig. Voor het aanrijden van de kuil dient een zware trekker gebruikt te worden, die voorzien is van dubbel lucht of kooi- wielen en een veiligheidscabine of veiligheidsbeugel. Om de kuil goed aan te kunnen rijden dient de breedte van de kuil minimaal 5 a 6 meter te zijn. Houdt rekening met het aantal stuks vee hoe hoog de kuil mag worden. De maximale hoogte mag 1,50 meter zijn mits er wekelijks een flink stuk -weggehaald kan worden. Wordt er te weinig uit gehaald, dan nemen de broeikansen toe. Direct na het kuilen dient de kuil afgedekt te worden met plastic (polyethyleen) van 0,15 mm dik en aan beide zijden het plastic 20 cm diep ingraven. De kuil dient dan afgedekt te worden met 30 cm grond. De kanten mogen niet te steil opgezet worden om af glijden van de grond te voorkomen. Vorig jaar zijn er ook goede resultaten bereikt met de kuil af te dekken met 2 lagen plastic zonder grond. Er werden wel autobanden ge bruikt om het plastic goed strak te houden. Er dient regelmatig controle te zijn op beschadiging van het plastic. Vogels, muizen en ratten zijn zeer gretig op de mais. Zorg dat ze geen kans krijgen het plastic te bescha digen. Zodra U een gaatje constateert dient U het onmiddel lijk dicht te plakken. Het verdient aanbeveling langs de kuil zakjes met ratten vergif onder dakpannen te leggen, zodat enkel de ratten erbij kunnen. Snijmais is arm aan eiwit, mineralen en vitamine D. Er wordt dan ook veel gepraat over het toedienen van ureum bij het inkuilen van snijmais. In dit blad van 13 september 1,1. is een artikel geplaatst door de heer C. den Engelsen, specialist voedervoorziening bij het Consul entschap voor de Akkerbouw te Goes, over het: Waarom, en hoe ureum toege voegd kan worden met de kosten per ha van toevoeging. VOEDERBIETEN In de -maand oktober zullen ook de voederbieten weer ge oogst worden. Om rotting te voorkomen dient hieraan extra aandacht -besteed te worden. Beschadigde bieten rotten ge makkelijk, tracht deze zoveel mogelijk apart te houden. Ver mijd bij nachtvorst in de voederbieten te werken. BIJVOEREN IN DE WEIDE Om een goede melkproduktie te blijven houden is alleen gras niet meer voldoende. Gras bevat in het najaar te weinig droge stof en ZW om een goede produktie te kunnen beha len. Mede hierdoor is bijvoeding noodzakelijk. Op vele be drijven zullen verse suikerbietenkoppen en -blad aan het vee in de weide bijgevoerd worden. Een groot bezwaar hiervan is dat de zode erg beschadigd kan worden. Door het bijvoeren in de wei wordt teveel aan bietenkoppen door het melkvee opgenomen. Men loopt hier mee het gevaar dat de melkproduktie lager wordt en de kwaliteit van de melk vermindert. Om de melkproduktie op Door te trage beg in ontwikkeling is de oogst dit jaar nogal wat later dan vorig Controleer de klauwen van uw koeien regelmatig en laat ze tijdig bekappen door jaar. De tijd afwachten, doch niet te lang, want hoe later in het jaar des te groter een goed vakman. het nachtvorstgevaar is. GRASLAND Op verschillende percelen grasland heeft die zode dit jaar weer ernstig geleden doordat het gras te -laat gemaaid werd. Ook door een minder goede afstelling van de cyclomaaier werd te kort gemaaid. Hierdoor zijn kale plekken ontstaan waar onkruid voor in de plaats komt. Deze kale plekken kunt U bij gunstig weer in begin oktober nog inzaaien met Engels raaigras weidetype. Op diverse percelen grasland komt veel kweek voor. De opbrengst van diit grasland is over het algemeen zeer slecht. In zulke gevallen verdient het aanbeveling de kweek te bestrijden, en volgend jaar voor jaar het grasland opnieuw in te zaaien. Door eerst het grasland te frezen, hierna spuiten met 50 kg TCA per ha en daarna opnieuw frezen is het mogelijk de kweek te bestrijden. Het is ook mogelijk op dergelijke per celen wisselbouw toe te passen. Het grasland dient dan in oktober stukgereden te worden en te spuiten met 75 kg TCA per ha. Er kan dan volgend Verder dient ook aandacht geschonken te worden aan de onkruidbestrijding. Pas ingezaaid graslandi kan ernstig bezet worden door muur. De muur kan bestreden worden met 4 liter MCPP per ha. Bij koud weer is het 'beter te spuiten met 1V/2 liter 2,4,5 TP per ha. Bezwaar van deze middelen is dat de klaver ze slecht verdraagt. Wordt de muur niet be streden dan kan het jonge gras gemakkelijk verstikken. Bij groeizaam weer kunnen tot half oktober nog distels worden bestreden. Men dient dan van MCPA wel een dub bele hoeveelheid te gebruiken. SNIJMAIS De oppervlakte snijmais is dit jaar weer aanzienlijk uit gebreid. Door de trage beginontwikkeling is de oogst dit jaar ruim drie weken later dan vorig jaar. De oogst zal dit jaar hoofdzakelijk in de maand oktober moeten gebeuren. Op verschillende bedrijven is men nog teveel van mening dat snijmais beslist groen geoogst moet worden. De voeder- waarde is bij deegrijpheid' op zijn hoogst en de inkuilverlie- zen op zijn minst. Voor het goed slagen van de kuil dient de mais goed ge- peil te blijven houden met een goede kwaliteit dient men per dag niet meer dan 20 tot hoogstens 25 kg verse bietenkop pen en -blad bij te voeren. Om deze hoeveelheid te kunn:-;- voeren dient men op stal bij te voeren. Hierdoor wordt 00' het stuktrappen van de zode voorkomen. De maand oktober is over het algemeen een gevaarlijke maand voor het optreden van kopziekte. Zodra de gemid delde etmaaltemperatuur beneden de 14" C daalt nemen de kopziektegevallen toe. Door het tijdig bijvoeren van anti- kopziektekoek of door het strooien van 30 kg gebrande mag nesiumpoeder per ha kunt U de kans op kopziekte beperken. Voorkomen is beter dan genezen. MELKCONTROLE Vele bedrijven tasten volkomen in het duister wat de pro duktie van het melkvee betreft; voornamelijk nu er vele be drijven melken door een melkleidingsysteem. Nu de koeien beginnen af te kalven is het de beste tijd de koeien te laten controleren. (Zie verder pagina 13.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 11