De maand oktober op het Zuid-Westelijk landbouwbedrijf vï fj-mI' AKKERBOUW 10 Oktober is één van de drukste maanden op onze bedrijven. Om de voedselproduktie voortgang te doen vin den moet er geploegd, gezaaid en geoogst worden. Dat is bij de huidige personeelsbezetting op de bedrijven en de ontwikkeling van lonen en prijzen geen sinecure. De produktiefactoren grond, arbeid en kapitaal dienen op een zodanige wijze samen te gaan, dat de produktiekosten voor dat produkt op dat moment het laagst liggen De weersomstandigheden kunnen echter zoveel roet in het eten gooien, dat er wel eens overgerekend moet wor den. Het agrarische bedrijf, de agrarische produktie geschiedt voor het merendeel buiten met alle consequen ties van onberekenbare factoren. Op de maand oktober is dan ook in het bijzonder het oude gezegde van toepassing: Denkt aleer gij doende zijt, en doende denkt dan nog!" DE INZAAI VAN GRASZAAD IN WINTERTARWE GRONDBEWERKING Na het toppelploegen en cultivateren komt als eerste 'be werking /oor het volgende gewas, het zaai- en wintervoor bewerken aan de orde. Dit kan ploegen zijn, maar ook ma chinaal spitten. Spitten vraagt weinig of geen trekkracht. De benodigde energie wordt vrijwel voor 100 geleverd door de aftakas van de trekker. Gespitte grond is in het voorjaar eerder droog. C.A.R - Goes Ing. J. C. VAN BERGEIJK M. A. DE HOND Ploegen vergt veel trekkracht en kennis van zaken. Het afstellen van een ploeg is vakwerk. De volgende punten geven dit aan. 1. De spoorbreedte moet passen bij de ploegbreedite. 2. De bandenspanning moet gelijk zijn en niet te hoog. 3. De trekstangen moeten even hoog hangen. 4. De schaar dient een groot indringend vermogen te heb ben (dus scherp) en passen in de voor (niet ver afge sleten). 5. Het schijfkouter dient 2 cm breder en 5 cm ondieper te snijden dan de schaar. 6. De voor moet schoon en even diep (horizontaal) zijn vlakstelling van de ploeg). Voorscharen voor winterharde onkruiden was breder laten werken dan voor wintergevoelige planten. Maar wel zo smal mogelijk voor een goede verdeling van plan ten en plantenresten door de bouwvoor. De ploeg moet recht achter de trekker hangen. Dan is het vrijwel niet nodig om met het stuur te moeten manoeu vreren om in de voor te blijven. 7. 8. Wordt er graszaad in wintertarwe gezaaid, dan worden aan het zaaibed hoge eisen gesteld. Afhankelijk van de grondsoort moet het zo fijn mogelijk liggen voor een opti male opkomst door gelijke diepte van zaai. SLAKKEN IN WINTERTARWE Vooral na luzerne, graszaad of koolzaad kan de winter tarwe tijdens en na de opkomst sterk te lijden hebben van aardslakjes. Bestrijding is niet zo eenvoudig ook al omdat het land vaak niet berijdbaar is. Er is nu een nieuwe methode ontwikkeld om Mesurol- slakkenkorrels gemengd! met het zaaizaad toe te passen. Bij gebruik van bijvoorbeeld 150 kg zaaizaad per ha wordt 1,5 kg Mesurol-slakkenkorrels met 50 kg zaaizaad in een mengtrommel grondig gemengd. De grootte van de granu laatdeeltjes is zo gekozen, dat bij aansluitend transport en zafaden geen ontmenging plaatsvindt De trekkracht is een punt apart. Te lichte trekkers gaan al gauw tot slip over. Dit is verspilling van energie en ver smeren van de bodem van de ploegvoor, met alle nare con sequenties van dien. Ploeg en trekker dienen op elkaar te zijn afgestemd. DE OOGST VAN SUIKERBIETEN De oogst van suikerbieten vindt hopelijk gestaag voort gang. Veel percelen met een holle stand rooien moeilijk. De te rooien bieten hebben geen steun van eikaar, zodat er veel Wat de zaai van graszaad (betreft, kan gezegd worden dat gewoon roodzwenk gemengd met de wintertarwe gezaaid kan worden, veldibeemd echter niet. Veldbeemd is een licht- kiemer. Aldus bij zaaien van veldbeemd gebruikmaken van een machine met twee aparte zaaibakken met aparte pijpen of 2 x over het perceel rijden. Mengen is wel mogelijk, maar dan moet breedwerpig gezaaid worden (pijpen omhoog) en later ingeëgd (niet met de cultivator). Met de kunstmest strooier breedwerpig zaaien van dit mengsel geeft moeilijk heden door verschil in gewicht van tarwe en graszaad. In sommige gevoelige rassen kan een meeldauwaantas- ting in de herfst een belangrijke opbrengstdepressie ver oorzaken. Om dit te voorkomen kan in die gevallen, waar in de maand september een meeldauwaantasting wordt geconstateerd, een bespuiting met Calixin een aanzien lijke opbrengstverhoging geven. dan 50 kg en op kleigronden 75 kg nodig. Spuiten blijft beter dan strooien. Echter binnen drie maanden kan er zon der schade aan het gewas niet gezaaid of gepoot worden. Kweekbestrijding moet volgens een meerjarenplan gebeu ren en gaat niet in één keer. ONKRUIDBESTRIJDING IN WINTERTARWE Hiervoor kunnen worden gebruikt: 3 5 kg Tribunil, AAmeryl en Tritivin (alle rassen) 3 4 kg Igran 50 (alle rassen) 7 10 liter TOK ultra (alle rassen) 2i/23 kg Dicuran (niet in Manella, Lely en Joss Cambier) Op percelen waar kleefkruid verwacht wordt gebruikt men bij voorkeur TOK ultra. Wanneer gras ondergezaaid is, geen ibodemherbiciden ge bruiken. Tijdens opkomst en direct daarna niet spuiten. GRASZAAD Voor die bestrijding van graanopsiag in graszaad mogen wij U verwijzen naar een artikel van ing. J. E. Wolfert dat één dezer dagen in de landbouwbladen verschijnt. Meeldauw kan ook reeds in de herfst op graszaad aan wezig zijn. Dit kan het volgend jaar de opbrengst schaden. Zodra de oudere bladeren voor meer dan 30 zijn aange tast is een 'bespuiting miet 0.75 kg Calixin op zijn plaats. Meestal zal na plm. drie weken deze behandeling herhaald Sk' öBfilmmu. -X De kans is groot dat dadelijk alle werkzaamheden tegelijk komen als het weer wat js opgeknapt. Handelen in paniek en vermoeidheid door het maken van lange dagen kunnen leiden tot onvoorzichtig werken. Denk nog eens aan de „Veilig- heidsdagen" op 6 en 7 juni j.l. te Schoondijke (en handel dienovereenkomstig). Bedenk dat U met het zaai- en wintervoorploegen de basis legt voor de volgende ZAAIEN VAN WINTERTARWE Welk ras wintertarwe gezaaid wordt kan mede afhangen van de ervaringen die men het afgelopen jaar met bepaalde rassen gehad heeft. De resultaten van het afgelopen jaar waren goed tot zeer goed. De redenen daarvoor kunnen o.a. zijn: a) Wat dunnere uitzaai; b) Gedeelde N-gift; c) Bespuitingen voor halmverkorting; d) Bespuitingen tegen voet- en afrijpingsziekten. Verschillende wenken voor het zaaien van wintertarwe werden reeds in het blad van 20 september gegeven aan de hand van een artikel van A. de Regt „Het zaaien van de win tertarwe". Met betrekking tot de rassenkeuze mogen wij U verwijzen naar het „Rasserrbericht wintertarwe 1975 voor het zuidwestelijk kleigebied" in het blad van 13 september M gemorst wordt. Met deze stand van bieten is gelukkig niet veel ervaring. Tracht het verlies zoveel mogelijk te beper ken op welke manier dan ook. Een herhaling van hetgeen het I.R.S. te Bergen op Zoom in dit blad op 14 september schreef is op zijn plaats, name lijk: Het verdient aanbeveling om de meest zieke gewassen, gekenmerkt door een zeer geel uiterlijk en dor blad, niet alleen het eerst, maar ook vroeg te oogsten. KWEEKBESTRIJDING moeten worden. Bij daling van de temperatuur wordt de meeldauwschimmel echter minder actief. AARDAPPELEN Bij een goed groeiende kweekbezetting kan 20 kg Dalapon goed werken (wordt door het blad opgenomen). Een volgend gewas kan zonder schade echter volgend voorjaar pas ge-, poot of gezaaid worden Het andere middel is nog steeds TCA (wat via de wortel opgenomen wordt) (75 kg/ha in spuitvorm en 100 kg per ha in strooivorm). Op goed vochtige gronden worden goede resultaten verkregen. Infrezen gaat ook. Maar in de herfst frezen op kleigronden moet wel tot de uiterste noodzaak gehouden worden. Spuiten over de ploegsnede en cultivate ren als winterbewerking is wel zo veilig. Op zandgronden is Het ligt in het voornemen van het Landbouwschap om een verordening uit te vaardigen welke behelst dat geen ziek pootgoed de grond in mag in het voorjaar. Met name geldt dit de ziekte „Phoma". Zij die eigen pootgoedi zetten worden derhalve aangeraden dit ter controle aan de N.A.K. Delta Nederland te Goes op te geven Dit onderzoek duur 10 weken, zodat er nu reeds op geattendeerd wordt. VERBETERING BEDRIJFSOPZET Technische- en economische problemen stormen op de 'boer af. De strijd om het bestaan (verschil tussen kosten en opbrengsten) was en blijft hard. Neem eens contact met hem op, bijvoorbeeld) over grondverbetering (produktiefac- tor grond). Dit najaar wordt in Noord- en Zuid-Beveland verschillen-

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 10