^ALE (ONE VERGADERING maatschappij tot bevordering van landbouw, tuinbouw en veeteelt in zeeland en noord-brabant op MAANDAG 30 SEPTEMBER 1974 te 14.00 uur in de „Prins van Oranje" Nieuwstraat 14 te Goes AGENDA 1. Opening 2. Overzicht 3. Het huidige landbouw- beleid ill d© E.G« en °P8*eRin9 van het CORA door Mr. J. F. G. Schlinge- 4. Gedachtenwisseling 5. Rondvraag 6. Sluiting m i'ÜPlSÏ - LANDBOUWOFFENSIEF ONVERMINDERD VOORTZETTEN 2" ££L VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1974 62e Jaargang - No. 3250 land- en tuinbouwblad van de gebeurtenissen in de land» en tuinbouw geduren de het afgeJopen jaar en balans van de genomen over heidsmaatregelen door de algemeen-voorzitter van de ZLM mann, economisch adviseur van het K.N.L.C. PAUZE aar» de hand van een door het Hoofdbestuur opgestelde notitie betreffende: het tot nu toe innationaal- en E.G.-verband gevoerde landbouwbeleid; de formulering van een eisenpakket voor de eerstvol gende periode; de opstelling van de standsorganisatie bij het beharti gen van de land- en tuinbouwbelangen. Namens het Hoofdbestuur van de ZLM, J. B. BECU, voorzitter. A. KORTEWEG, secretaris. In dit nummer om: O.V.M.-verzekerden: Ter voorkoming van misverstand Pagina 3 Uit de praktijk Pagina 5-6 Duistbestrijding in wintertarwe Pagina 7 •fc Mechanisatie-nieuws Pagina 9 Aardappelen als onkruid Pagina 10/11 Invloed planttijd tulpen op gewasontwikkeling en bolopbrengst Pagina 13 1975 - Het Jaar van de Vrouw I Pagina 17 is wederinvoering van de denaturatiepremie en daarnaast een soepel exportbeleid de enige oplossing. Deze markt maatregelen missen wij nog volledig in de Brusselse be sluiten. Wat de verhoging van de melkprijs betreft, deze kan alleen dan volledig in de boerenprijs tot uitdrukking komen als de regering ook de minimumprijs voor con- sumptiemelk naar evenredigheid verhoogt. SUIKER "TEN aanzien van de suiker zijn er 2 belangrijke be sluiten genomen. In de eerste plaats heeft het Mi nisterie van Economische zaken eind augustus besloten de suikerprijs voor de kleinverpakkingen met 7 cent per kg te verhogen en de prijs van suiker voor de verwerken de industrie vrij te laten. Dit heeft er toe geleid dat de prijs van de industriesuiker (60 van de totale suiker- afzet) inmiddels tot boven het E.G.-richtprijsniveau is ge stegen. Omgerekend in de bietenprijs voor de boer komen deze maatregelen in de huidige marktomstandigheden met een tekort aan suiker in de E.G. neer op een verhoging van de bietenprijs met ca. 10 gulden/ton, nadat reeds reke ning is gehouden met een margeverruiming voor de fa brieken om de hogere verwerkingskosten te dekken. Ver- ONS COMMENTAAR KTU de miljoenennota en de Brusselse markt- en prijs- besluiten bekend zijn, kan de balans worden op gemaakt van het totale pakket maatregelen dat deze maand voor de land- en tuinbouw is genomen. Het leek ons daarbij goed alle besluiten nog eens op een rij te zetten omdat men uit de veelheid en ingewik keldheid van genomen maatregelen zo langzamerhand nauwelijks meer wijs kan worden. Er ontstaat dan al gauw de indruk dat er weer niets uit de bus is gekomen na alle akties en dat is naar onze mening toch wel in strijd met de werkelijkheid. Natuurlijk blijven er op E.G. en vooral op nationaal vlak nog vele eisen onvervuld, niettemin is het goed zich te realiseren dat er toch ook het een en ander bereikt is. Over de direkte inkomenshulp via toeslagen tot een totaal van 115 miljoen willen wij hier kort zijn. Deze wijze van hupverlening is niet conform de wens van de geor ganiseerde landbouw en betekent dat slechts een be perkt aantal sectoren ervan zullen profiteren. Sectoren als varkens- en pluimveemesterij, glastuinbouw, fruitteelt en rundvleesproduktie die het overigens zeker hard kun nen gebruiken. Bezwaar is vooral dat de hulp slechts na enige maanden beschikbaar komt en hele sectoren die toch ook met grote problemen hebben te kampen over slaat. Daarnaast is zeker het afzwakken van de voorgenomen aardgasprijsverhogingen voor de glastuinbouw van le vensbelang. De mogelijkheid om collectief verlaging van de aanslag inkomstenbelasting 1974 te verkrijgen kan voor vele aantal bedrijven een verlichting van de finan cieringslast op korte termijn betekenen. E.G.-MARKT- EN PRIJSBESLUITEN j^E belangrijkste besluiten die de raad van landbouw ministers gedurende een marathonvergadering van 1720 september na moeizame onderhandelingen heeft genomen zijn wel: Algemene prijsverhoging voor alle garantieprodukten van 5 de prijzen voor 1975/'76 zullen voor 1 februari 1975 worden vastgested; de prijsvoorstellen voor 1975 zullen worden geba seerd op de ontwikkeling van de produktiekosten ge durende 1973/1974; ingaande 21 oktober worden de monetaire maatrege len, die het met name Frankrijk mogelijk maakten goedkoop graan in Duitsland en de Benelux op de markt te brengen, opgeschort. Dit betekent een ver betering van de positie van onze inlandse tarwe; met ingang van 1 oktober zal het z.g. negatief correc tief op magere melkpoeder worden afgeschaft Dit houdt voor ons land in feite een extra verhoging van de melkprijs met 1,5% in. f Belangrijk bij al deze maatregelen is uiteraard de vraag wat de boer er nu direkt van in zijn portemonnaie zal mer ken. Voor wat de tarwe betreft zal de verhoging van de in terventieprijs met 5 of bijna 2 gulden/100 kg in de ko mende maanden ongetwijfeld in de marktprijs doorwer ken. Of de inlandse tarweprijs vervolgens ook tot in de buurt van het nieuwe richtprijsniveau van 44 gulden/100 kg zal kunnen stijgen, hangt in belangrijke mate af van de mogelijkheid om tarwe aan de veevoederindustrie af te zetten. En dat is in feite alleen mogelijk wanneer de maisprijs zo laag wordt, dat het voor de veevoederin dustrie financieel aantrekkelijk wordt mais door tarwe te vervangen. Wil men dan ook werkelijk een redelijke ga rantie bereiken dat de boer de richtprijs kan halen, dan wacht mag worden dat ook in het komende jaar de prijs voor de industriesuiker zo hoog zal blijven dat deze ver hoging van 10 gulden gerealiseerd kan worden. De extra verhoging van 5 waartoe vorige week in Brussel is besloten, zal slechts ten dele in de bieten prijs voor de boer doorwerken. Immers de prijs voor de industriesuiker die al boven het richtprijsniveau ligt ver andert er niet door. Alleen de prijs van de suiker in klein- verpakking zal nu door de regering moeten worden ver hoogd. Daardoor zal de bietenprijs nog met 11/2 a 2 gul den per ton extra kunnen stijgen, zodat een totale ver hoging van de bietenprijs met ca. 12 gulden/ton 16 mogelijk wordt. Omdat er op wat langere termijn overigens geen garan tie bestaat dat de marktprijs voor de industriesuiker in de E.G. zo hoog blijft, dient in de komende prijsronde onver minderd van een verdere verhoging van de richt- en in terventieprijzen voor de suiker en de minimum bieten prijs vastgehouden te worden. Overigens is deze suiker prijsverhoging voor de boer het beste voorbeeld dat niet alleen om verhoging van de garantieprijzen maar vooral ook een beter marktbeleid van groot belang is. BELEIDSOMBUIGING QNGETWI/FELD betekent de tussentijdse prijsaan passing op zich een belangrijke verbetering in het hele E.G.-landbouwbeleid. Immers daarmee wordt In feite het principe geaccepteerd dat de prijsverhogingen geba seerd dienen te zijn op de ontwikkeling van de produktie kosten. Dat wordt ook nog eens onderstreept door het besluit dat de Commissie haar prijsvoorstellen voor 1975 zal baseren op de ontwikkeling van de produktiekosten gedurende de afgelopen twee jaar. In feite betekent dat dus invoering van geïndexeerde landbouwprijzen. (Zie verder pagina 3.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 1