Olievoorschotregeling glastuinbouw H<®. komt de tuinder nu in het bezit van dit voorschot? Nog steeds veel peren Ir. U. GELING, secretaris (hoofdafdeling Tuinbouw Landbouwschap. TEN peiling bij enkele Rabobanken in den lande leert, dat lang niet alle tuinders gebruik maken van de voorschotregeling. Wat is de oorzaak? Vergeetachtig heid, onkunde, onduidelijkheid of twijfel of het wel de moeite waard is? Het staat nu al vast, dat de inkomensontwikkeling slecht is en het voorschot zal moeten worden omgezet in een schenking. Dit zal het Landbouwschap één dezer dagen aan de minister van Landbouw en Visserij voor stellen. Vergeetachtigheid, onkunde, onduidelijkheid of twijfel zijn hopen wij na dit artikel verdwenen. HOE WAS HET OOK WEER? HET Landbouwschap had reeds dn de herfst 1973 hulp gevraagd voor de lichte oliestokers. Dfit verzoek is in maart 1974 met grote nadruk herhaald. Toen echter voor alle oliestokers, omdat na 1 maart ook de zware olie sterk in prijs was verhoogd. Begin april besliste de minister van Landbouw en Visserij dat er een voorschot/regeling voor de glastuinbouw zou ko men. Begin juni werd de regeling van kracht. Wat er met de voorschotten zal gebeuren wordt afhankelijk gesteld van de inkomensontwikkeling. Vóór 28 februari 1975 zal die minister beslissen over deze afwerking: óf de overheid be taalt óf de tuinder moet zelf betalen. DE OMVANG VAN HET VOORSCHOT HET voorschot werd vastgesteld! op 3 cent per liter voor dichte olie (inclusief petroleum} en 30,per ton voor zware olie. Het voorschot voor de lichte olie heeft be trekking op de levering tussen 1 januari 1974 en 1 oktober 1974. Voor de zware olie is dit tussen 1 maart en 1 oktober 1974. Zo was het tot 1 augustus 1974. Vóór en tijdens het Land- bouwdebat op 28 augustus 1974 in de Tweede Kamer heeft de minister meegedeeld, dat de voorschotregeling verhoogd en verlengd gaat worden. We gaan hier niet in op het feit, dat de minister en de Tweede Kamer niet op alle punten aan de wensen van het Landbouwschap aangaande de voorschot- regeling tegemoet zijn gekomen. De bedragen van de voorschotten zijn. verhoogd voor die olieleveningen vanaf 1 augustus 1974: lichte olie van 3 cent naar 5 cent per liter, zware olie van 30,naar 50,per ton. De regeling loopt door tot 1 juli 1975. PROCEDURE Blijkens dé geringe toeloop op de banken kennelijk de „hamvraag". 1. De voorschotverlening is gekoppeld aan de administratie van de accijnsrestitutieregeling voor minerale oliën. 2. Na afloop van ieder kwartaal kan iedere oliestoker in de tuinbouw bij de districtsbureauhouder in zijn gebied de accijnsrestitutie aanvragen. Afleveringsbonnen en rekeningen meenemen. Dit is hetzelfde adres als voor de mei-tellingen wordt bezocht. 3. Als de tuinder deze accijnsrestitutie op tijd aanvraagt, gaat de rest automatisch. Op de eerste plaats ontvangt hij de accijnsrestitutie, hetgeen een niet onbelangrijk be drag is, n.l. 2,44 cent per liter lichte olie of petroleum en 10,50 per 1000 kg zware olie. 4. De ondernemer in de glastuinbouw ontvangt dan na enige tijd van de Provinciale Direkteur voor de Bedrijfsontwik keling in zijn proviincie een brief. Deze brief is geld waard! In deze brief staat, dat U op vertoon hiervan bij de bank een voorschot kimt krijgen. 5. Bij de bank wordt een leningsovereenkomst opgemaakt. Hiervoor zijn standaard-modellen ontworpen. Zo gaat het na afloop van ieder kwartaal: accijnsrestitutie aanvragen brief ontvangen voorschot opnemen bij de bank. 6. Als de leningsovereenkomst is opgemaakt tussen bank en tuinder, stelt de bank het bedrag ter beschikking van de tuinder. Aangezien voor leningen bij banken nog altijd rente verschuldigd is, heeft de minister van Landbouw besloten hierin ook tegemoet te komen. De bank bere kent in eerste instantie de normale rente. De overheid betaalt hiervan straks een deel, n.l. zoveel dat de tuinder 5 zelf moet betalen. GAAT DE REGERING BETALEN JA OF NEE? |TR zijn tuinders en met name bloemenkwekers die slech te herinneringen bewaren aan de voorsohotregeling in de winteir 1970/'71. Toen is beslist, dat de bloemkwekerij de voorschotten moest terugbetalen. Een beslissing waarop veel kritiek is geweest. Hoe staat het nu? De inkomensontwikkelihg in 1974 zal als kriterium gelden. Nu al kan worden geconstateerd, dat deze inkomensontwikkeling in de glastuinbouw en met name bij de oliestokers zeer slecht is. Iedere verdere discussie is overbodig. Het Landbouwschap zal de minister van Landbouw en Visserij voorstellen op uiterlijk 1 oktober 1974 te beslissen dat het Rijk de voorschotten tot 1 oktober gaat terugbetalen. Tevens zal worden verzocht de afwikkeling onmiddellijk ter hand te nemen. CONCLUSIE HET is een herhaling van wat hierboven staat. Ga de accijnsrestitutie aanvragen! De glastuinder ontvangt een brief. Als U deze niet krijgt, ga dan informeren bij de Provinciale Direktie voor de Bedrijfsontwikkeling. Let. er wel op, dat de voorschotregeling alleen geldt voor de glas tuinbouw. Met de brief gaat de tuinder bij de bank een lening op nemen. Dit laatste is belangrijk, als de overheid straks voor schotten gaat kwijtschelden. Als de tuinder geen voorschot opneemt bij de bank, dan is er ook niets kwijt te schelden. Let er vooral op dat straks, direct na het derde kwartaal, dus na 1 oktober, de accijnsrestitutie wordt aangevraagd. De tuinder verlicht zijn financiële zorgen, maar de banken en de overheid kunnen tijdig de voorschotregeling afwerken. Hoe de regeling na 1 oktober a.s. gaat functioneren moet nader worden besproken. Hierover verschijnen t.z.t. weder om informaties. NOG GEEN PEULVRUCHTENKONTRAKTEN AFSLUITEN! Binnenkort beginnen weer de gesprekken met de afnemers over de prijzen en voorwaarden bij de teelt van peulvruchten als konservendoperw- ten, princessebonen en tuinbonen. Ter voorberei ding hiervan is op 9 september j.l. de pas inge stelde werkgroep konservenpeulvruchten van de Kring Zuid-West van de Kontrakttelersvereniging voor het eerst bijeen geweest en heeft zijn stand punt bepaald. De genoemde werkgroep en het bestuur van de Kring roepen alle telers op om te wachten met het afsluiten van de peulvruchtenkontrakten tot dat de resultaten van de prijzengesprekken bekend zijn. Als deze eensgezindheid wordt opgebracht staan de vertegenwoordigers van de telers straks uiteraard veel sterker in de onderhandelingen. De werkgroep konservenpeulvruchten bestaat uit één vertegenwoordiger per op dit gebied werk zame kontaktkommissie in Noord-Brabant en Zee land en omvat 11 personen. Voorzitter is de heer B. van Dueren den Hollander. Uitgangspunt van de onlangs gehouden bespreking van de werk groep konservenpeulvruchten was dat de teelt van konservendoperwten, princessebonen en tuin bonen redelijk rendabel dient te zijn. Om de sterk gestegen kosten op te kunnen vangen zal daarom voor het komende seizoen een forse prijsverho ging over de hele lijn noodzakelijk zijn. Tijdens de bespreking werden de ivoorstellen van de Kring uitgewerkt en deze zijn, als u dit leest, reeds voorgelegd aan en behandeld in de Peul vruchtenkommissie van het Landbouwschap, zo dat de onderhandelingen binnenkort kunnen be ginnen. In afwachting van de resultaten hiervan wordt de telers dringend gevraagd nog geen peulvruch tenkontrakten af te sluiten, aldus de N.K.T.V. Nog altijd is er op de fruitveilingen een enorme aan voer van peren. De stroom van Beurré Hardy welke enkele weken geleden op gang kwam, iioudt aan en het is alsof er geen eind aan komt. Zeer duidelijk blijkt van welk een enorme betekenis deze peer is geworden op het fruitbedrijf in ons gebied. Het staat vast dat -r onder normale omstandigheden een te groot aanbod is van dit ras om direkt opgenomen te worden. Er zijn ei de laatste weken veel weggezet in de koelhuizen en on danks dat is de prijs niet op peil gebleven. In de loop van de vorige week liep de prijs gemiddeld met ruim 5 cent per kg terug voor wat betreft de kleine maten en de grote maat kwam zelfs meer dan 10 cent per kg lager dan in het begin van de week Klasse I 70 en op noteerde eind vorige week rond en iets beneden 50 cent per kg. In het begin van de week deed een voor verkoop in Kapelle-Terneuzen nog 65 cent per kg. Voor de maat 6570 mm werd rond 40 cent per kg betaald; klasse I 6065 mm werd voor 2728 cent verkocht en de maat 5560 mm draaide zelfs nog door op het inter ventieprijsniveau van 20 cent. Bonne Louise kwam meer naar voren De vraag naar de grote maten was goed en de prijs lag rond 60 cent per kg. Voor de klasse I 5560 mm werd rond en iets boven 40 cent per kg betaald. De klasse I 50—55 mm deed rond 20 cent per kg. Beide rassen konden ook worden opgegeven voor ex port naar de D.D.R.', maar de animo om hiervoor te leveren via CjB. 2 was zo groot, dat de toewijzing slechts minimaal was. Triumphe de Vienne was het enige pere ras dat zich goed hield, want hiervan trok de prijs aan tot rond 75 cent voor de goede kwaliteiten en dat is meer dan tot nu toe in dit seizoen is betaald geworden. Industrie-aardappelen kwamen op iets boven 20 cent per kg. De centrale veilingen Goes-Krabbendijke en Kapelle- Terneuzen hebben besloten met ingang van deze week hun aanbod van industrie-aardappelen gezamenlijk te gaan veilen en wel op dinsdag in Krabbendijke. In de appelhoek was het aanbod niet groot en werden goede prijzen besteed voor de Cox's Orange Pippin, die steeg tot tegen 90 cent per kg voor de gewone kwaliteit en waarvoor weer tot 1,30 per kg werd betaald voor de eetrijpe partijen. James Grieve was er ook nog steeds te koop. De klasse I 70 en op noteerde rond 60 cent per kg en de klasse II tussen 45 en 50 cent. De eerste par tijen Goudreinette werden verkocht voor 75 tot 85 cent, indien er een goede kleur op de vruchten zat. BESTEMMINGSPLANNEN Rucphen. Vanaf 11 september liggen gedurende een maand ter inzage de vastgestelde-bestemmingsplannen „De Berg" en „'De State". Alleen een ieder die bezwaren heeft tegen de onthouding van goedkeuring door G.S. kunnen 'beroep in stellen bij de Kroon. Roosendaal en Nispen. Vanaf 13 september ligt gedurende een maand ter inzage het ontwerp-bestemmingsplan „Vier- hoeven". Gedurende deze termijn kunnen schriftelijke .be zwaren worden ingediend bij de gemeenteraad. Eindhoven. Vanaf 16 september ligt gedurende een maand ter inzage het bestemmingsplan „IX Blaarthem". Zij, die zich tijdig met bezwaren tot de gemeenteraad hebben ge wend kunnen bezwaren indienen bij G.S. Goes. Vanaf 13 september Egt gedurende een maand ter inzage het ontwerp-bestemmingsplan „Havenindustrieter rein". Gedurende deze termijn kunnen bezwaren worden in gediend bij de gemeenteraad. Valkemsse. Vanaf 13 september ligt gedurende een maand ter inzage de 2e herziening van het bestemmingsplan „Bui tengebied". Zij, die zich tijdig met bezwaren tot de gemeen teraad hebben gewend kunnen bezwaren indienen bij G.S. Gorincheoi. Vanaf 16 september ligt, gedurende een maand ter inzage het ontwerp-bestemmingsplan „Binnenstad Ba- gijnenwal". Gedurende deze termijn kunnen bezwaren wor den ingediend bij: de gemeenteraad. Oploo, SL Anthonis en Ledeacker. Vanaf 16 september ligt gedurende een maand ter inzage het vastgestelde be stemmingsplan „Begraafplaats St. Anthonis". Alleen zij die bezwaren hebben tegen in het ontwerp aangebrachte wijzi gingen kunnen bezwaren indienen bij G.S. Sint Oedenrode. Vanaf 16 september ligt gedurende een maand ter inzage het vastgestelde bestemmingsplan „Bos- ant". Zij, die zich tijdig met bezwaren zowel tot de ge meenteraad als tot G.S. hebben gewend en zij die bezwaren ingediend hebben tegen in het ontwerp aangebrachte wijzi gingen kunnen beroep indienen bij de Kroon. Bergen op Zoom. Vanaf 17 september ligt gedurende een maand ter inzage het gewijzigde vastgestelde bestemmings plan „Zurenhoek". Zij, die zich tijdig met bezwaren tot de gemeenteraad hebben gewend kunnen bezwaren indienen bij G.S. Oisterwijk. Vanaf 17 september Egt gedurende een maand ter inzage het ontwerp-bestemmingsplan „Zuid II 1974". Gedurende deze termijn kunnen bezwaren worden ingediend bij de gemeenteraad. THE ROYAL SMITHFIELD SHOW Van 26 december a.s. wordt in de Earls Court te Londen de bekende Royal Smithfield Show gehouden, met o.a. nieuws op mechanisatiegebded, veekeuringen en demonstra ties enz. RADIO Dinsdag 24 september a.s., Hilversum I, 12.3012.40 uur: Hoofdpunten uit de Landbouwbegroting-II. „Dreigende over- produktie van komkommers en tomaten", m.m.v. Ir. F. J. Franken van het C.B. Tuinbouwveilingen. Vrijdag 27 september a.s., Hilversum I, 12.3012.40 uur: Hoofdpunten uit de Landbouwbegroting-III.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 21