TUINBOUW- KLANKEN Middenstand en landbouw kampen met dezelfde problemen Stagnatie door te veel nat Vol verwachting klopt ons hart DINGEN VAN DE WEEK 17 Ook in het THOOLSE land, is er door de veie regen van de eerste helft van september een achterstand ont staan in de verschillende oogstwerkzaamfieden. Vooral de mechanische rooimethoden in de late aardappelen en zaaiuien, ondervinden hier de moeilijkheden van. In zonderheid van de zaai-uien liggen er nog weinig ge rooid, want voor dit werk moet de grond behoorlijk droog zijn. Een gevolg van te laat rooien is wel, dat de kleur van de uien hier veel van te lijden heeft. In dit gewas zitten dit jaar wel -buitengewoon grote opbrengst- verschillen van zéér goed, tot miserabel slecht.. Door de afgelopen slechte weersperiode, zit het oogsten en dor sen van de verschillende bloemzaadteeelten ook danig in de verdrukking. Van de rijpe soorten die in de storm en regenweek, begin september, niet geoogst kon wor den, is veel zaad uitgewaaid of verregend zodat dit ook een flinke opbrengstderving zal geven. Mede door het dikwijls te natte weer hebben de violen dit jaar ook veel te lijden gehad van schimmelziekten. Ondanks de toch wel op tijd uitgevoerde bespuitingen kon men er toch ,het wit" niet geheel uit houden. Met spanning zul len veel telers de schoningsuitslag afwachten, of er nog iets overblijft voor de verrichte werkzaamheden. Er is dit jaar wel veel, wat de huidige agrarische ondernemer grote zorgen baart, want wat zal er deze maand nog uit de bus komen voor wat betreft de inkomensverbete ring die door de standsorganisatie's is geëist? Momen teel zijn de verwachtingen dat er, ondanks éérder ge dane toezeggingen, géén bevredigend resultaat bereikt zal worden. Het is een gelukkig feit dat a le landelijke organisatie's één lijn trekken. Zodoende is ook het ver trouwen van de leden in hun -besturen versterkt dat al het mogelijke én misschien ónmogelijke gedaan wordt om verbetering te brengen in de land- en tuinbouwstruk- tuur. Het is alleen maar jammer dat het eerst zover moet komen, wat men niet verwachten zou van een goed geleid democratisch landsbestuur. Wat dat aan gaat, kan men toch merken dat agrarisch-Nederland een steeds kleiner wordende minderheid wordt. De eisen van een groep uit de gelijkgezinde grote meerderheid worden dikwijls uit politiek inzicht vlugger gehono reerd! Tevéél buitenstaanders geloven nog steeds dat het alleen gaat om werkelijk niet levensvatbare bedrij ven in stand te houden. De werkelijkheid is; dat steeds meer, zelfs goed aangepaste bedrijven, er -géén voldoen de beloning in verkrijgen voor gedane moeite en ar beid. De grote bedrijven hebben niet voor niets nage noeg al hun personeel in de loop der jaren bedankt om zelf als manusje van alles soms een slavenbestaan te hebben op eigen bedrijf! Er moet volgens voorschrift gemechaniseerd geproduceerd worden maar de goed kopere produktie kwam alléén de consument ten goede en meestal niet aan de producent. In ieder geval zal het nu wel bekeken worden wat er alsnog uit de bus komt, wat tot verbetering kan leiden in deze misstand! Ook in WALCHEREN is door het vele natte weer, afgewisseld met zonnige perioden een overvloed van koude grondgroenten met als vervelend gevolg een gro te aanvoer met tegengestelde prijzen. Was dit alleen op ons goede eiland, dan was het beroerd voor ons, maar het is helaas een landelijk verschijnsel. Wie -geregeld de veilingsberichten volgt, en wie doet dit niet, vindt wel eens verschillen, maar meestal -zijn die niet groot en is er een beduidend prijsverschil, dan is dat toch meestal maar één keer! Want door de supersnelle communicatie via telefoon op de veiling bank zelf, worden de verschil len soms nog glad gestreken terwij] de klok nog draait!!! Ook de 'glastelers hebben geen reden tot juichen, want de grote produkten, zoals tomaten en komkom mers zijn zonder meer onder de prijs. Het vele werk aan voornoemde produkten besteedt en waar een out sider geen flauw idee van heeft, wordt niet door de prijzen goedgemaakt. Dat dit zelfs tot regeringskringen doorgedrongen is, is natuurlijk gelukkig en we mogen hopen, dat de steun die de regering -heeft toegezegd, gezien de aangelegde normen op de goede plaats terecht komt. Toch moeten we niet vergeten dat een steunmaatregel altijd een lap middel is. Fundamenteel verandert er eigenlijk weinig, want de kern van de problemen, n.l. conrurrentie, over- produktie, het weer, eventueel dalende koopkracht, af- zetmoeilijkheden, enz., worden er niet mee opgelost. Toch- is het gelukkig dat er geholpen wordt. We zijn benieuwd -hoe maandag de ,.boeren-tuinders- demonstratie's over zullen komen. Nu u dit leest is het bekend. Voorzichtig durven we stellen, er niet wild van te zijn! Door gratis „produkten-uitdeling" helpt men de toch al goedkope produkten voor niks aan de huisvrouw en neemt men de handel bovendien nog een stukje omzet weg. Nu zullen die wel niet gaan demonstreren, maar lekker zal het toch niet liggen. Waar het om gaat, is de top in Brussel en die is letter lijk ,,ver weg"! De komende week wordt wel erg be langrijk, want de troonrede zal mede onder de druk van alle aktie's ook en vooral van onze organisatie's meer aandacht moeten besteden aan het hoofdstuk landbouw dan normaal. Overigeps moeten we niet vergeten dat het hele econo mische klimaat onprettig is. Naast de belangrijke agra rische groeperingen is het ook bij de middenstand geen botertje tot de boom. De werkloosheid is groot. Bestrij ding door meer werkgelegenheid kan o.i. alleen komen door het bedrijfsleven meer armslag te geven. Maar dan moet een bedrijf ook winst kunnen en mogen ma ken. Maar de fiscus aast op de winst als een diender op een kleine belhamel. De faillissementen nemen sterk toe. De beurs is volkomen apathisch... En zolang we ons Westers systeem hebben, is dit zoals al dikwijls geble ken is, een zeer goede graadmeter! De zwaarst getroffen sektoren zijn momenteel de bouw-, aannemers- en wegenbouwsektoren en de voe- dingssektor met zijn miljarden omzet. Hier zijn de win sten tot een zodanig laag niveau gedaald, dat bij velen het nulpunt nadert. En wie zorgt voor de grondstoffen voor die branche? Wij! De gehele agrarische stand met zijn toeleveringsbedrijven!!! Dus een vicieuze cirkel naar het nulpunt waar wij in meedraaien. Voortvaar een zware taak voor onze regeerders om dit bij te houden. Gelukkig dat velen onzer nog wel gemoed blijven en honkvast, want de doorsnee agrariër is mentaal sterk. We hopen een volgende keer wat po sitiever te kunnen zijn! Het is vandaag veertien dagen geleden dat wij onze vorige bijdrage voor SCHOUWEN en DUIVELAND sa menstelden. We mochten daarin melding maken van fraai nazomerweer. Met het mooie weer was het daar na gauw gedaan. In de achter ons liggende twee we ken is het over het algemeen vrij guur en somber ge weest. Tevens is veel neerslag gevallen. In onze omge ving viel in die periode ongeveer 60 mm. Vanwege de weersomstandigheden zijn de werkzaam heden knap vertraagd, terwijl voor sommige gewassen de vele neerslag nadelig is geweest voor de kwaliteit. We denken hier met name aan de zaadteelt stamsla- bonen. De uienplukmachines zijn nog weinig van stal ge weest. Waar deze week nog een poging werd gewaagd, was het afgeleverde werk nu bepaald niet om over naar huis te schrijven. Aan het uienfront heeft het slechte weer voor zover een positief karakter gehad, dat de telersprijs met een paar cent aantrok. Voor direkte le vering werd deze week 10 ct per kg besteed. Voor latere levering werd, onafgestaart op auto -geleverd 7 a 8 ct kg geboden. Voor enig rendement zal de kg-opbrengst het moeten doen. In de percelen met dunne stand, ko men bijzonder grove exemplaren voor. We zagen deze week een drietal uien, die met elkaar ongeveer 2 kg wogen, af-gestaart en wel. En die waren beslist nog niet op het einde van de groei. en redelijk kg's plukken, zullen tevreden mogen zijn, want de bijkomende bewaar- en verwerkingskosten zyn vandaag de dag niet gering! In ieder geval is het opwekkend van deze kant nog eens te horen spreken over redelijke prijzen. De komen de week zal voor de land- en tuin-bouw ongetwijfeld een belangwekkende week worden. In eerste instantie zullen velen hebben deelgenomen aan de demonstratieve bijeenkomsten die voor heei het Copa-gebied zijn uitgeschreven op maandag de 16de. Bijzondere belangstelling zal zijn uitgegaan naar de vergadering in Brussel, waar uitvoerig is gesproken over de prijzen van de agrarische produkten. We zullen ho pen, dat er nu eens iets konstruktiefs uit de bus is ge komen, hoewel wij er in ons diepste niet gerust op zijn. De politieke overwegingen zijn vaak een sta in de weg om tot een rechtvaardig beleid te komen.. Met grote interesse wachten we de nieuwe rijksbe groting af. Wat zal daar uitrollen voor onze sektor? Moeit het waar zijn zoals is gesuggereerd, dan is de mogelijkheid niet uitgesloten dat voor de zelfstandig ondernemer verbetering komt, betreffende te nemen sociale- en belastingmaatregelen. De fruittelers hebben hier en daar ook nog wat scha de opgelopen vanwege de val, veroorzaakt door de aan houdende stormachtige wind. De stemming is over het algemeen goed. Zij die al vroeg op het hout hebben ver kocht, zitten in de matige hoek. We spraken dezer dagen nog een handelaar die zijn eerste fruit kocht voor 40 ct en de laatste kwantum voor 50 ct per kg, afgehaald be drijf. Een prijsverloop wat zich in enkele weken heeft ontwikkeld. De telers die voor 50 ct hebben verkocht Een aangepast marktbeleid zal voor de E.E.G. van groot belang zijn. Niet minder -belangrijk zal het zijn als daadwerkelijk sociale- en belastingmaatregelen wor den getroffen, zoals die door onze organisaties als wen sen op de regeringstafel zijn gelegd. Strukturele maatregelen kunnen in feite even zo goed werken als prijsmaatregelen en gelden voor allemaal! Laten we ons er op dit moment echter niet verder in verdiepen. Als dit nummer verschijnt weten we meer over hetgeen waar we aan toe zijn. De koe met gouden hoorns staat, figuurlijk gesproken, echter nog niet op stal bij elke agrarische ondernemer -binnen de EJE.G! T")EZE week donderdag is tijdens een receptie in het Hilton hotel te Rotterdam het feit herdacht dat 50 jaar geleden het Uitvoer Controle Bureau voor Tuinbouw- prod'ukten werd opgericht welke instelling in onze kring beter bekend is als het U.C.B. Bij de herdenking van dit vijftig jarig bestaan is het woord gevoerd door de minister van landbouw en visse rij mr. Van der Stee en verder door de voorzitter van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen mr. J. W. H. Huyts en namens de exporthandel door mr. P. L. Schenderling, secretaris van de bond van exporteurs. Bij deze gelegenheid zal ongetwijfeld de loftrompet zijn geblazen voor het vele en belangrijke werk dat het U.C.B. gedurende vijftig jaar heeft gedaan met betrek king tot het hooghouden van de kwaliteit van het Neder landse tuinbouwprodukt. Het was toch wel een uniek feit dat er in 1924 een overeenkomst tot stand kwam tussen het tuinbouwbedrijfsleven en de exporthandel om samen een controle-apparaat op te bouwen dat zou toezien op de kwaliteit van het te exporteren Nederlandse tuin bouwprodukt. Vanaf het begin is het bestuur van het U.C.B. samen gesteld op pariteitsbasis tussen tuinbouw en exporthan del. Voorzitter van deze instelling is ir. W. van Soest, in onze kring geen onbekende. Hij volgde in 1973 ir. A. de Zeeuw op als U.C.B.-voorzitter en deze was op zijn beurt in 1967 ir. A. W. van der Plassche opgevolgd. In een interview over de taak van het U.C.B stelde direkteur Hooyman het aldus: ,,Het lijkt zo normaal dat er zes kilo tomaten in een bakje zit. 't Is niet normaal. Het lijkt ook zo logisch dat onder gelijk is aan boven. Dat is het niet. Het is alleen zo omdat er controle is en niet anders!" Het U.C.D. werd in 1924 opgericht omdat zowel de tuinbouw als de exporthandel terdege beseften dat er grote belangen op het spel stonden bij de uitvoer van tuinbouwprodukten waarmede nog al wat werd geknoeid en de naam van het Nederlandse produkt in het buiten land schade werd toegebracht. We zullen hier niet uitvoerig ingaan op de geschiedenis van het 50-jarige U.C.B. We willen wel duidelijk vaststel len dat we overtuigd zijn van het goede en belangrijke werk dat ook in ons gebied verricht en nog wordt ver richt door het U C.B. De controleurs in dienst van dezé instelling, zij behoren bij het veilingbeeld en ze zijn een bekende verschijning in de loodsen van degenen die uien klaar maken voor export. Ze waken nog steeds over de kwaliteit en ze doen dat in nauwe samenwerking met de leiding van de veilingen. "IN gesprekken met tuinders komen we af en toe te gen dat men niet goed ziet of weet de taak van de U.C.B.-man. Men ziet hem als de indringer die het werk van de veilingkeurmeester over doet. Toch zouden we de U.C.B.-controleur beslist niet zo willen zien. Als het goed is zal hij in nauw overleg en samenwerking met de veilingkeurmeester zijn werk doen. Hij heeft zijn voor schriften waaraan hij zich heeft te houden en deze voor schriften sluiten aan bij datgene wat de tuinder moet doen met zijn produkt. Er is onlangs een overeenkomst met het Centraal Bu reau van de Tuinbouwveilingen tot stand gekomen waar bij de U.C.B.-controleur niet meer zoals vroeger uitslui tend de controle heeft op het produkt dat wordt uitge voerd, maar hij moet zich nu ook bemoeien met al de produkten welke worden aangevoerd, dus ook met die welke bestemd zijn voor de binnenlands^ markt. We dachten dat dit terecht is want ook op de binnenlandse markt hebben we belang bij een goede kwaliteitsbewa king. Zonder de goeden te na te komen, moeten we vast stellen dat er nog altijd telers van groenten en fruit zijn die gelukkig zijn wanneer ze hun produkt via de veiling keurmeester op de blok of in de rij hebben gekregen met een kwalificatie die het produkt eigenlijk niet toe komt. Een veilingkeurmeester vertelde ons dat hij voort durend moeilijkheden heeft met bepaalde telers die na laten de verplichte label met naam of veilingnummer in de kist of krat te doen. Er is een voorschrift dat dit moet gebeuren. De mogelijkheid is hierdoor geschapen om bedrog in de kwaliteit te achterhalen. Wanneer er een partij groenten of fruit uit de blok gehaald moet worden omdat er wat aan mankeert, komt het dikwijls voor dat labels ontbreken. Meestal kan dan toch achterhaald wor den van wie de betreffende partij is omdat men weet wie er op de betreffende blok heeft geleverd en vrijwel alle telers wèl de label in de kist doen, zodat localiseren mogelijk is. Het feit dat dit gebeurt, bewijst dat een goede en waterdichte controle op de kwaliteit van het produkt niet gemist kan worden. Daarom is de taak van het U.C.B., los staande van de veiling en dus van de telers, van groot belang. Er vallen soms wel eens harde woorden wanneer de betrokken controleur vaststelt dat een partij niet uitgevoerd mag worden. We moeten ech ter bedenken dat de zorg voor de export van groot be lang is. We staan immers niet alleen als producent van groenten en fruit en wanneer we door een stevige con trole de buitenlandse afnemer een extra waarborg kun nen geven ten aanzien van de kwaliteit, zal dat de afzet in het algemeen ten goede komen. Zo zagen de oprich ters van het U.C.B. het zitten in 1924 en zo is het heden ten dage nog. We hebben thans voor de uitvoer de E.E.G. keuringsnormen en deze zijn soms soepeler dan onze Nederlandse U.C.B.-normen maar de Nederlandse tuin ders en exporteurs zien dit als een extra stimulans om de kwaliteit hoog te houden en daarom zal ook in de toekomst het U.C.D. haar belangrijke werk ten bate van de Nederlandse tuinbouw kunnen blijven verrichten.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 19