Mechanisatie en ander nieuws 12 HASSIA AARDAPPELROOtMACHINE TYPE Z2U Van Driel en Van Dorsten B.V. te Hoofddorp brengt dit jaar de nieuwe Hassia aardappelrooier type Z2U op de markt een tweerijige wagenrooier voor aftakasaan- drijving. De afvoer band met een loshoogte van 3 m voor afvoer op een naastrijdende wagen is inklapbaar. Die machine is geschikt voor rijafstanden van 65 tot 80 cm. Beide wielen lopen over het gerooide veld ter voorkoming van beschadiging van de ruggen door de wielen van de machine en de trekker. Elke rug wordt door de 3-delige beitel schaar geheel opgenomen. Grote loofschijven en een dieptegeleiderol zorgen voor een goede opname van de rug en een gelijk matige rooidiepte, per rij onafhankelijk van elkaar trap loos in te stellen. Aankoppeling aan de gatenbalk van de hefinrichting of aan de vaste trekhaak. De aandrijving geschiedt door de aftakas via een tussenas met een veiligheidskoppe ling. Het opheffen van de rooigroep en de hoogteverstel ling van de dwarsafvoerband geschiedt door het hydrau lische systeem van de trekker via een snelkoppeling of een schroefkoppeling. Het linker wiel loopt binnen de machine en daardoor steeds op het gerooide veld. Het rechter wiel is verstelbaar. Aan het einde van de zeef- band is een hoofdrol aangebracht, die het loof van de aardappelen scheidt. Daarna volgen nog twee korte zeef- banden, die aan het einde beide voorzien zijn van een loof rol, waarmee kleine stukjes loof, onkruid en kluiten kunnen worden verwijderd. Afzonderlijk en traploos geschiedt de dieptestelling HOGEDRUKREINIGERS Voor het snel en grondig reinigen van zeer vuile machi nes, tractoren, landbouwmadhines enz. is een hogedruik- stoom- en heetwaterreiniger een goede maar wel dure op lossing. Dat ligt ook wel voor de hand want het gebruik van stoomaipparatuur is gebonden aan allerlei veiligheids eisen en -voorzieningen terwijl heetwateirreindgers met olie- of electridteitsverwarming of omvangrijk en alleen buitens huis bruikbaar zijn dan wel door het grote stroomverbruik ook hoge kosten met zich mee brengen. Geveke Werktuig bouw fo.v. - Postbus 820 te Amsterdam W 2, tel. 020 802802, introduceert nu de Amerikaanse „Liquid Brush" en „Kleen King" hogedrukreinigers, hogedruk koudwaterreini- gers waarbij alleen van koud water uit de gewone kraan vermengd met een speciaal reinigingsmiddel wordt gebruik gemaakt. Beide reinigers hebben een electromotor met hoge druk pomp en een automatisch reinigingsmiddel injéktie- systeem, ondergebracht in een slagvaste polyesterhuis. Voor aansluiting van die electromotor kan een gewoon 220 V stopkoratakt gebruikt worden. De machines hebben een bij zonder laag waterverbruik van ten hoogste 13 liter per minuut. Met hogediruk-slang en afsluitbare spudtlams, waar mee een messcherp spuitpatrooin wordt verkregen, zijn ze van een afstandsbeddeningvoorziendng voorzien hetgeen het werken ermee vergemakkelijkt. De goedkoopste uitvoering EENVOUDIG BRANDALARM DE VIJFDUIZENDSTE SAME-TREKKER IN NEDERLAND Vijftien jaar geleden werden door het toenmalige Centraal Bureau de eerste contacten gelegd met de fabrikant van SAME trekkers te Treviglio - Italië. Het gevolg was dat de eerste SAME trekkers in Nederland werden geëxposeerd op de RAI 1960 te Amsterdam. De belangstelling van de zijde der Nederlandse boeren was direct al groot. Ondanks de matige vormgeving in vergelijking met de meer bekende merken, vonden de SAME trekkers gretig aftrek. Het eerste jaar werd een beperkt aantal geïmporteerd, doch allengs zijn de aantallen groter geworden en met het afleveren van de 5000e trekker kan worden geconstateerd dat een import- jaarcijfer van ruim 600 SAME trekkers is bereikt Hiermee is SAME gekomen bij de eerste 7 op de lijst van de meest geïmporteerde trekkermerken. Nu behoren SAME trekkers tot de meest moderne, zowel wat de technische uitvoering als die vormgeving betreft. Al hoewel SAME niet de grootste producent van trekkers is, is het wel de grootste van vierwielaangedreven trekkers ter wereld. Van laatstgenoemd type hebben een groot aantal in ONGEVALLEN MET WEIDEMELKINSTALLATIES de verschillende vermogensklassen ook die weg naar de Ne derlandse gebruikers gevonden. In deze uitvoering is SAME één van de meest geïmporteerde. Vierwielaangedreven SAME trekkers hebben belangrijke voordelen in vergelijking met tweewielaangedreven trekkers en dit vooral omdat de vierwielaandrijving van SAME van een unieke constructie is. Niet alleen op de akkerbouw, maar ook op de weidebe- drijven zasl in de toekomst de vraag naar vierwielaangedre ven trekkers toenemen. Daarbij heeft Cebeoo-Handelsraad in de loop der jaren een uitstekende net van dealerbedrijven in ocns land opgebouwd zulks georganiseerd in CQMECA verband waardoor een goede onderdelenvoorziening en een snelle service is gewaarborgd. Het afleveren van de 5000e SAME trekker zal, uiteraard gepaard met enig ceremonieel, plaatsvinden op 13 septem ber 1974 op bet bedrijf van de heer L. Keursten te Broek- huizenvorst. (L.) Aldus meldt Cebeco-Handelsraad. De hogedruk koudwaterreiniger type CE-4. van de Liquid Brush kost 1325,de voordeligste „Kleen King" model CE 4 - 2325,—. Besteedden wij onlangs, ook in deze rubriek, aandacht aan brandalarmapparatuur, deze keer een andere eenvoudige naar het ons lijkt doelmatige oplossing van een brandwaar- schuwïngssysteem dat geen speciale electrische aansluiting vraagt of een batterij die na verloop van tijd leeg raakt. Het werkt op het principe van een „fluitketel". Een bus gevuld met Freon 13 gas van Dupont, afgesloten met een smeltzegel, die doorslaat als een temperatuur van 57° C wordt bereikt. Daardoor ontsnapt het gas en wordt gedu rende 5 minuten een bijzonder schrille fluittoon geprodu ceerd die tot op 200 m afstand hoorbaar is. Dit automatisch brandalarm kan eenvoudig aan de muur of plafond gehan gen worden op 20 30 cm afstand van het plafond. Onge veer per 150 m2 oppervlaktebererk zal één alarm geplaatst moeten worden. Het brandalarm beantwoordt aan de Ame rikaanse specificaties en wordt door de overheid en het particuliere bedrijfsleven toegepast. Importeur voor de Benelux is Aims Optronics - Oudeweg 9 - 0 2070 Ekeren 2 - België. De prijs per stuk bedraagt 18,— exol. B.T.W. en verzendkosten en indien 12 stuks worden besteld per stuk 11,-. van de rooischaar, de dieptegeleiderol en de snijschyvefl De grote zeefoppervlakte met instelbare schudinrichtin* maakt een grote rooicapaciteit mogelijk. Met rubber be klede pennen boven de zeefband, waarvan de stand in stelbaar is, zorgen voor een goede afscheiding van dt aardappelen, die nog aan het loof vastzitten. VERBETERDE RUBBERSLANGEN PIRELLI PYTHON Traditionele rubberslangen gaan op den duur in kwali teit achteruit. Door de werking van de altijd in de luchl aanwezige ozon treden verouderingsverschijnselen op, ont staan er barstjes, waardoor de slang uiteindelijk onbruik baar wordt. Een nieuw type slang van Italiaans fabrikaai „Pirelli" heeft déze bezwaren niet. Deze slang, voor hel transport van o.a. water, lucht, acetyleen en zuurstof, is nagenoeg ongevoelig voor de inwerking van ozon en at mosferische invloeden zowel binnen- als buitenshuis. Daar bij behoudt de slang haar elasticiteit ook bij extreme tem peraturen tussen —40° C en 110* C, en grote weerstane tegen trekbelasting, tegen torsie en mechanische slijtage. EK kleurstabiliteit is zeer hoog en de slang geeft dan ook wie- af. De slang is afhankelijk van de toepassing leverbaar ir enkele standaardkleuren, werkdruk en diameter, n.l. water slang 10 atm. groen, acetyleenslang 10 atm. rood, zuurstof slang 18 atm. blauw, luchtslang 10 atm. zwart, luchtslag 18 atm. zwart (0 6 en 10 mm), luchtslang 18 atm. gee (0 13 - 16 - 19 en 25 mm). De prijzen variëren afhankelijk vam de soort slang en d< diameter tussen 2,— en 8,30 (exl. B.T.W.)Neita B.V. Merwedeweg 3 - Breukelen, tel. 034622544 brengt d» PireliliJpythonslang in dé handél. RINGSTEEKSLEUTELS MET RATELEFFECT Terwijl de gewone ring- of steeksleutel bij het aan- ol losdraaien steeds weer opnieuw van de bout of moer ge haald moeten worden is dit ibij de Bleoher patent ringsteek sleutels niet het geval. Door een licht heen en weer bewe gen wordt de moer aangehaald dan wel losgedraaid. Ir tegenstelling tot de bekende „ratel" sleutels hebben dez< sleutels echter geen bewegende delen en op moeilijk bereik bare plaatsen bijzonder goed te gebruiken. Per set van stuks 1022 mm in doos kosten déze sleutels die var ohroom-vanadiiim-staal zijn vervaardigd ca. 90,90 exol B.T.W. Ook los afzonderlijk te verkrijgen en al naar gelang de maat in prijs variërend tussen 8,40 en 13,60. Widen horn N.V. - Spuistraat 10 - Rotterdam-22, tel. 010297971 brengt deze Ringsteeksleutels in de handel. Vrij kort na elkaar zijn twee ongevallen gebeurd met door een trekker aangedreven vacuumpompen van weidemelkin- stallaties. De beide slachtoffers werden door een draaiende as gegrepen en moesten met ernstige verwondingen naar een ziekenhuis worden vervoerd. In verband hiermede adviseert ie Arbeidsinspectie van het ministerie van Sociale Zaken alle gebruikers hun installaties te controleren en het be- drijfswerk te beveiligen. Bij melkmachines met een eigen motor wordt het gevaar veroorzaakt door de V-snaar-aandrijving van de vacuum pompen en door de vaak onbeveiligde as van de motor. Om deze machines afdoende te beveiligen moet men de V-snaar aandrijving inkasten en een niet meedraaiende, vaste koker rondi de as van de motor aanbrengen. Bij vacuumpompen die door de aftakas van de trekker worden aangedreven schuilt het gevaar in de tussenas en in de tandwielkast of het drijfwerk. De tussenas moet zijn beveiligd met een op de as gelager de koker. Zowel aan de kant van de trekker als aan de kant van het werktuig moet een kap over de kruiskoppeling zijn aangebracht. Deze kappen zijn erg belangrijk omdat deze de pen voor de sluiting van de tussenas afschermen. De eerder genoemde ongevallen zijn veroorzaakt door het ontbreken van een dergelijke kap. De tandwielkast of het drijfwerk moet geheel zijn inge- kast. De problemen met weidemelkinstallaties ontstaan doordat de leveranciers van melkmachines deze installaties inbouwen in een zomermelkstal die zij meestal van derden betrekken. Dit is geen seriewerk aangezien de gebruiker aangeeft naar welke melkmachine zijn voorkeur uitgaat. In de praktijk blijkt dan, dat er in het algemeen te weinig aan dacht is besteed aan de afscherming van draaiende delen. Voor nadere inlichtingen kan men zich wenden tot het directoraat-generaal van de Arbeid, Postbus 69 te Voorburg en de districtskantoren van de Arbeidsinspectie.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 12