INTEGRATIE JUIST NU Deelnemende varkenshouders zien de resultaten Bij de plaatsing van de 500ste melkkoeltank in Zeeland 19e Provinciale Fok- schapendag voor Zeeland te Goes 8 De samenwerkingregeling in de varkenshouderij tussen fokkers/ vermeerderaars, mesters, coöp. voerleverancier en Coveco jbewees in 't afgelopen half jaar en bewijst nu nog duidelijk haar waarde. Vooral geldt dit nu op het punt van de prijsegalisatie. Ondanks de nu reeds lange tijd geldende desastreu ze marktsituatie voor biggen en varkens ontvangen de deelnemende fokkers en mesters samen nog steeds bedragen variërend van 30 tot 50 per varken boven de markt prijs. HET een tiental jaren geleden ontwikkelde en re gelmatig aan de gewijzigde omstandigheden aan gepaste systeem van volledige integratie in de var kenshouderij heeft een snelle ontwikkeling doorge maakt. Bijna de helft van de jaarlijkse Coveco var- kensaanvoer is afkomstig uit de volledige integratie. Een duidelijk bewijs dat de integratiegedachte in de practijk is aangeslagen. Het doel van deze volledige integratie is het door gezamenlijke inspanning en door op eikaars belangen afgestemde activiteiten op punten als kwaliteit en gezondheid een beter resultaat te be reiken. Verder wordt door middel van het prijssysteem een zo evenwichtig mogelijke verdeling van de totaal opbrengst van de varkenshouderij nagestreefd. In de overlegsfeer wordt in de practijk door alle be trokken partijen een zodanige uitvoering aan de rege lingen gegeven dat dit gezamenlijk belang voorop blijft staan Door ook bij de plaatselijke integraties op be langrijke punten de medebeslissingibevoegdheid te leg gen wordt ieders actieve betrokkenheid bereikt. Eén van de belangrijkste doelstellingen in de volle dige integratie is de kwaliteitsverbetering van de var kensstapel. Door de nu weer vergrote verschillen tus sen de onderscheiden kwaliteitsklassen wordt de be tekenis van een goede selectie weer belangrijker. Met behulp van een vernieuwd tatouerings- en verwer kingssysteem kunnen de getatoueerde varkens tot in de slachting worden gevolgd. Naast de classificatiere sultaten kunnen met dit nieuwe systeem binnenkort ook gegevens over de groei per dag van de varkens worden verstrekt aan de fokkers/vermeerderaars en de mesters. Door de inschakeling van de computer kunnen deze gegevens snel worden opgeleverd. De be tekenis van dit beschikbaar komende cijfermateriaal voor de selectie van de zeugen- en berenstapel wint daardoor aan waarde en geeft meer mogelijkheden voor een goede "begeleiding. Ook de systematische gezondheidszorg staat momen teel in het middelpunt van de belangstelling. Diverse publicaties wijzen op een snelle verbetering van de verschillende economische kengetallen als aan de ge zondheidszorg op de bedrijven de nodige aandacht be steed wordt. Door een intensivering van de contacten met de instanties die op dit terrein werkzaam zijn, zal uitgaande van de daadwerkelijke betrokkenheid van de deelnemers naar verwachting de wenselijke verbe tering kunnen worden bereikt. De gevolgen van de sledhlte varkensmarktsituatie kun- pen door integratie in belangrijke imate worden op gevangen PRIJSSYSTEEM |\E financiële afwikkeling van het integratiegebeu- ren verloopt via een systeem van voorsChotprij- zen, voerprijscorrecties en nabetalingen. Bij levering van biggen en slachtrijpe varkens ontvangt de fokker/ vermeerderaar resp. de mester de z.g. voorsohotprijs. In deze prijs is een vergoeding opgenomen voor de diver se kostenfactoren als voer, afschrijving, rente,- arbeid, overige kosten e.d. Het begrip voorschotprijs wordt niet gedekt doör de bekende kostprijs. De berekende voor schotprijs komt thans uit op 82,50 voor een big van 20 kg en ƒ3,26 per kg voor een slachtvarken (lA-kwa- liteit). Ligt de marktprijs voor varkens hoger dan de voorschotprijs van 3,26 dan wordt de meeropbrengst in het egalisatiefonds gestort. Ligt de marktprijs onder de voorschotprijs dan wordt in principe tot aan het ni veau van de voorschotprijs bijbetaald. Omdat de voer kosten zo'n groot deel vormen van de voorschotprijs en deze voerkosten sterk schommelen wordt in principe di rect bij aflevering van biggen en varxens een correctie op de voorschotprijs aangebracht (z.g. voerprijscorrec- tie). Als de marktprijzen geruime tijd boven de be taalde voorschotprijzen hebben gelegen en de vooruit zichten gunstig zijn dan kan tot een tussentijdse nabe taling worden overgegaan. Dat wil zeggen dat de ge realiseerde meeropbrengst in een bepaalde verhouding tussen fokkers en mesters wordt verdeeld. Deze ver houding wordt vastgesteld op grond van ieders arbeid en kapitaalinbreng. PRAKTIJK IYE facetten kwaliteitsverbetering en het zo op een hoger peil brengen van de gezondheidstoestand van de bedrijven hebben de voortdurende aandacht. De huidige marktsituatie geeft alle aanleiding om het as pect prijsegalisatie en opbrengstdeling wat nader te be lichten. Zoals hiervoor gesteld heeft de financiële afwikke ling plaats via een systeem van voorschotprijzen en na betalingen. Daarmee moet bereikt worden dat de op brengst zo evenwichtig mogelijk wordt verdeeld. De fokker/vermeerderaar en de mester ontvangen by leve ring van big resp. slachtrijp varken de voorschotprijs. De eventuele meeropbrengst wordt gedeeld. Het zal duidelijk zijn dat de huidige marktsituatie ook voor de integratie speciale maatregelen vraagt. Aanvulling van de marktprijs tot het niveau van de genoemde voor schotprijs ad ƒ3,25 per kg (IA) met daarbij nog de ver rekening van de voerprijscorrectie vraagt bij de huidi ge bijzonder lage prijzen geweldige bedragen. Aan de andere kant heeft de integratie nu de kans om zich ook op prijzengebied waar te maken. De deelnemers hebben immers ten tijde van goede marktverhoudingen ook een zekere afroming geaccepteerd. (Zie verder pagina 9) Ing. J. H. LANTINGA C. A. R. GOES jaar (per 31 december) aantal melktanks in gebruik |\E melktank met diepkoelapparatuur staat momenteel volop in de belangstelling. In korte tijd heeft deze apparatuur algemen bekendheid en ruime toepassing gekre gen. De uitstekende kwaliteitsbeheersing van de melk, be langrijke besparingen op het transport en bewerking alsmede de arbeidsvrlichtinge en andere factoren maken dat deze voordelen over het algemeen gemakkelijk opwegen tegen de bezwaren van het doen van investeringen hiervoor op het melkveebedrijf. De eerste melkkoeltank met diepkoelapparatuur in Zee land werd in 1967 geplaatst op het bedrijf van de heer J. C. Meulbroek te St. Kruis. Een tussenvorm was de 200-literbus met ijswaterkoeling, waarvan er verschillende in 1966 zijn opgesteld op het bedrijf van U. Maes te Eede. Vooral onder invloed van ht melkkoelproject op Walche ren, dat vanaf 1969 van de grond kwam, heeft de melkkoel tank meer bekendheid gekregen en is het aantal melktanks sterk toegenomen. De toename van het aantal melktanks heeft zich als volgt ontwikkeld: De snelle stijging in de laatste jaren is vooral het gevolg van het plaatselijk geheel overschakelen op melkkoeltanks. In de gebieden Tholen/St. Philipsland en Schouwen-Duive- iand is dit per april 1974 reeds gerealiseerd. Deze overscha keling zal per 31 december 1974 ook zijn beslag krijgen in het grootste deel van Zeeuwsch-Vlaanderen. In Zuid-Beve land is dit gesteld op 1 oktober 1975. 1967 1968 1969 1970 1971 1972 1973 12 augustus 1974 1 1 27 75 83 165 311 500 INMIDDELS is het aantal van 500 bereikt. Deze 500ste tank is op 12 augustus 1974 geplaatst bij C. Remijn, Westdorpseweg 5 te Baarland. Bij de zuivelindustrie za' deze bereikte mijlpaal geen aandlacht krijgen. Dit is name lijk geen aantal dat betrekking heeft op een bepaald melk- verwerkend bedrijf. Er zijn drie interprovinciale zuivelondernemingen die boerderijmelk uit Zeeland ontvangen. Bij allen is de ont wikkeling gericht op het bevorderen van het gebruik van de melktank op de boerderij. Juist in een provincie als Zeeland met zijn geringe melkdichtheid is het plaatsen van melk koeltanks het meest aantrekkelijk uit het oogpunt van kos tenbesparing. Het aantal melkkoelontvangende ondernemin gen, is als volgt: gebied zuivel aantal percentage industrie melkkoel ontvangen tanks melk uit tanks Schouwen-Duiveland CM.C. 130 100 Tholen/St. Philipsland Menken 53 100 Tholen V.C.Z. 49 100 Zuid-Beveland) Menken 23 25 Walcheren V.C.Z. 118 52 Zeeuwsch-Vlaanderen V.C.Z. 124 80 Zeeuwsch-Vlaanderen CM.C.-Melkunie 3 13 500 Deze 500 bedrijven leveren momenteel rond 63 van de totale hoeveelheid af te leveren melk. 1IET is een algemeen verschijnsel dat op bedrijven met een melkkoeltank vrijwel als regel de melkveestapel in meer of mindere mate wordt uitgebreid). Hier staat tegen over dat een groot aantal bedrijven met een gering aantal koeien de melkleveranties reeds hebben beëindigd of dit gaan doen. Een verdere teruggang van het aantal melkleve- rende bedrijven is nog te vrwachten. Momenteel rijn er nog 1241, waarvan dus nog 741 leveranciers in bussen. De teruggang van het aantal melkveehouders is niet een gevolg van de komst van de melkkoeltank zoals gemakshal ve wel eensï wordt gesuggereerd. Deze teruggang was lal over haar hoogtepunt heen toen de melktank meer bekendheid kreeg. In 1950 waren er rond 5500 melkleveranciers. Per 31 de cember 1968 was dit aantal reeds gedaald tot beneden de 2500 en per 31 december 1971 waren er nog 1637 melkleve- rende bedrijven, waaronder 83 met een koeltank. Toen was er nog geen invloed aanwezig van het te zijner tijd niet meer ophalen van melk in bussen. Bij de bedrijven, die nog zullen afvallen (dit zullen er nog enkele honderden rijn) zal dit in versneld tempo gaan! In de afgelopen 25 jaren is het aantal melkleveranciers al met rond 80 afgenomen. De totale hoeveelheid afgelever de melk is in dit tijdsbestek zelfs nog toegenomen. De blij1, vende melkers schakelen over op een melktank met diep koelapparatuur. Het is noodzakelijk de melkbewaring, melk- transport, melkverwerking en afzet zo doelmatig mogelijk te laten functioneren. Het plaatsen van de vijfhonderdste melkkoeltank in Zee land was voor ons aanleiding om een schets te geven van de stand van zaken bij deze ontwikkeling. Naar het zich laat aanzien zal Zeeland de eerste provincie in ons land rijn waar alle boerderijmelk in melkkoeltanks wordt verzameld. ing. J. J. ZONDERLAND C.A.R. - Goes GROOT AANTAL INZENDINGEN UET Schapenstamboek voor Zeeland organiseert op donderdag 5 séptember a.s. op de Grote Markt te Goes haar jaarlijkse provinciale tentoonstelling voor schapen. In tegenstelling tot voorgaande jaren vindt dit evenement niet op de eerste vrijdag maar op de eerste donderdag in september plaats, omdat op 6 en 7 septem ber in Utrecht de Jubileumtentoonstelling van het N.R.S. wordt gehouden. Evenals vorig jaar zullen er geen varkens deelnemen, dit in verband met veterinaire omstandigheden. Aan de keuring wordt uitsluitend deelgenomen met geregistreerde schapen van het Texels ras. Het aantal opgaven is ruim 10 hoger dan in 1973. 37 inzenders hebben maar liefst 316 schapen en lammeren opgegeven, wélke verdeeld zijn over 214 catalogusnummers. AM 10.00 uur vangen de keuringen aan. Er vinden in- dividuele keuringen plaats van 54 rammen, 18 ramlammeren en 51 ooien, welke verdeeld zijn over 11 rubrieken. Verder vinden keuringen plaats van ooien met lammeren, 2- en 3-tallen 1-jarige en 2- en 3-tallen oudere ooien en groepen ooi- en ramlammeren. 's Middags vindt de kampioenskeuring van de ooien en rammen plaats en de keuring van de groepen afstamme lingen en de bedrijfscollecties. Er zullen 8 groepen af stammelingen en 13 bedrijfscollecties in de ring worden gebracht. Voorts wordt tijdens het middagprogramma het beste ramlam van de dag aangewezen. ITERSCHTLLENDE fokschapen op deze keuring wor- den .te -koop aangeboden zodat er ruimschoots ge legenheid is voor de aanschaf van een fokram en voor uitwisseling van fokmateriaal. Bovendien wordt deze dag een beeld gegeven van de fokprestates binnen Zeeland en kan men een indruk krijgen van de ontwikkeling van de schapenhouderij. De schapen welke uitgeselecteerd zijn voor de Nationale Tentoonstelling op 20 september a.s. te Utrecht doen eveneens mee aan de keuringen, zodat zal blijken of Zeeland de beste dieren afvaardigt. Het belooft dus een zeer interessante dag te worden. Een bezoek aan deze dag zal dan ook zeker waardevol zijn.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 8