ZEKERHEID? verzekeringsinstellingen] van de zlm Andere benadering voor landbouw gevraagd 3 ?l WANNEER U ZEKER WISTDAT: uw gezinsleden altijd zorgvuldig en verantwoord han delen, u of uw echtgenote niet voortijdig komt te overlijden, u geen schade zult toebrengen aan een ander, u geen brand zult hebben, ja, dan behoefde U geen verzekeringen te sluiten! Wan neer u voor uzelf weet dat u niet® onverwachts kan ge beuren, dan moet u niet verzekeren want dan zijn de pre mies door u betaald weggegooid geld. r leven echter in een maatschappij waarin verzeke ringen niet meer weg te denken zijn. We leven in een maatschappij waarin alle schades (ook die schade die door u bij uw buurman wordt veroorzaakt) worden geclaimd. Vandaar dat we financieel geen zekerheid hebben als we voor bepaalde risico's niet verzekerd zijn. Eén van die risico's is de aansprakelijkheid tegenover derden, zowel voor uw gezin als voor uw bedrijf. Wat te denken van een lid/veehouder die in februari een ge sprek met ons had over de risico's op zijn bedrijf. Van zelfsprekend kwam het risico van uitbrekend vee ter sprake. De premie ad 75,— per jaar voor een dekking van 500.000,vond hij wel wat veel. Een verzekering sluiten? Neen, mij zal niets gebeuren", zo redeneerde hij. Enkele weken geleden belde dezelfde veehouder ons met de opdracht spoedig de aansprakelijkheidsverzekering voor het bedrijf in te laten gaan. Op een vraag onzer zijds bekende hij ruim 3000,schade veroorzaakt te hebben met uitbrekend vee. Een hard gelag, maar het feit was er! Hij moest zonder meer uit eigen middelen de schade betalen, en dat op een tijdstip waarop het in onze bedrijven financieel toch al niet rooskleurig is. Het komt dan extra hard aan. Vandaar die zékerheid boven mijn artikel. Hebt u er wel eens bij stil gestaan dat u aansprakelijk bent voor de schade welke ontstaat doordat u of één van uw gezinsleden onvoorzichtig de weg oversteekt? De aansprakelijkheidsverzekering voor gezin en bedrijf dekt ook de schade veroorzaakt als particulier. Misschien jaagt u? Of hebt u een rijpaard? Neem deze onzekerheid weg. De gevolgen kunnen ook dan financieel desastreus (rampspoedig) voor u zijn. Daarom de raad: koop veilig heid door een aansprakelijkheidsverzekering te sluiten. Doe het voor het te laat is. ER ZIJN VEEL RISICO'S TWE jonge ondernemer loopt meerdere grote risico's en dat in een tijd waarin we steeds meer geconfron teerd worden met bedrijven in financiële moeilijkheden, met bedrijfssluitingen en stakingen. Economisch staan we er gewoon slecht voor. De veelal weinig rooskleurige financiële situatie in agrarische kringen leidt er toe dat er (met name onder de jonge boeren met hoge investe- ringslasten) steeds meer belangstelling moet zijn voor het dekken van deze zware financiële risico's. Een hy potheek van twee ton lijkt momenteel normaal waar naast ook het bedrijf veelal nog gefinancierd is. Het dek ken van deze zware schulden is een vrij normale zaak geworden. Immers, men kan zijn veelal jonge gezin niet ongedekt achterlaten. Hetzelfde geldt als de echtgenote komt te overlijden. De achterblijvende man, tevens on dernemer, moet ook dan financieel zijn bedrijf voortzet ten en zijn gezin met dure gezinshulp in stand houden. Wat te denken van die twee gebroeders die samen het bedrijf van vader exploiteerden. Eén van hen kwam vo rig jaar te overlijden, zijn vrouw moest haar deel wor den uitgekeerd en het bedrijf door de overblijvende broer worden voortgezet. Samen hadden zij een moderne veestal gebouwd met een zware financiering. Geen en kele dekking bij overlijden, terwyl met een heel een voudige verzekeringSvorm en een zeer lage premie dat risico van f 160,000,gedekt zou zijn geweest! Ook de arbeidsongeschiktheidsverzekeringen zijn veel al te laag. Dit laatste is veelal een gevolg van de vrij hoge premie welke voor deze verzekeringsVorm betaald moet worden. Het lijkt een hoge premie maar het risico dat de maatschappij loopt is dan ook niet mis. Vergeet niet dat velen levenslang invalide zijn. De premie is vrij hoog maar de fiscus betaalt er aan mee en dat is be langrijk. Jammer dat nog zoveel jonge ondernemers, juist in deze kwetsbare tijd, niet voor arbeidsongeschikt heid tengevolge van ziekte of ongeval verzekerd zijn. Velen wachten op de wettelijke regeling, maar ook deze laat op zich wachten. Vergeet bovendien niet dat, als de wettelijke regeling er zou komen, u het eerste jaar van arbeidsongeschiktheid niet verzekerd bent. Een vol jaar zon'der uitkering is ook dan vrij lang. Het is daarom de moeite waard ook hierover eens een babbeltje met ons te maken. LET OP UW ZAAK! D-LJK DE /300YER was te laag verzekerd, zo moch- ten wij vorig jaar in de kranten lezen, toen zjjn bungalow bij brand verwoest was. Welnu, wat de brand verzekering betreft zijn er vele Rijk de Gooyers onder onze leden. Velen hebben hun gebouwen, inventaris en inboedel te laag verzekerd. Ook daarvoor willen wij u waarschuwen. Onderverzekering kan heel vervelend zijn. Niet alleen bij totale verwoesting maar vooral by gedeeltelijke schade. Maakt van uw brandverzekering een index verzekering; dat kan onderverzekering voor komen. Wij menen met dit artikel u wederom met de neus op enkele feiten te hebben gedrukt, en u gewezen te hebben op de vele risico's in uw bedrijf, beroep en ge zin. Natuurlijk zijn we ons bewust dat het ondoenlijk is om Zie*.:1 volledig te verzekeren. De verplichtingen (pre mies) die daaruit zouden voortvloeien zouden onbetaal baar zijn. Daarom juist moeten we proberen een keus te maken. We zullen samen de risico's moeten overwegen, en dat wat het zwaarste weegt moeten verzekeren. Verzekeren is duur! Door als jonge ondernemer steeds meer op het spel te zetten aanvaarden we teveel risico's en deze kunnen we overdragen aan de Onderlinge Ver zekeringsmaatschappij van de ZILM. De komende weken hopen wij op enkele voor u be langrijke verzekeringensvormen terug te komen. He1 komende winterseizoen kunnen we dan daarover samen een gesprek hebben. GEJVAAiL rompslomp en dus tijd zal vergen. En het is juist zaak dat de genomen maatregel snel in de portemonnaie van de boer voelbaar is. Al met al kunnen we toch wel stellen dat alle onrust en actievoering van de laatste tijd al tot een aantal concrete maatregelen voor de land- en tuin bouw heeft geleid. Wil de landbouw evenwel volledig aan zijn trekken ko men, dan blijft ook in de komende tijd uiterste waak zaamheid geboden. Dat geldt zowel voor de besturen als de achterban der CLO's, zodat zonodig op korte termijn nog eens krachtig onderstreept kan worden 'dat het me nens is met de eisen die de georganiseerde landbouw stelt. SUIKERPRIJS DELANGRIJKER dan alle extra steunmaatregelen waartoe de regering nu heeft besloten, is voor de akkerbouw ongetwijfeld de duidelijke koerswijziging waartoe het ministerie van economische zaken, ten aan zien van het binnenlands prijsbeleid voor suiker heeft be sloten. De maximum af-fabrieksprijzen die door economische zaken vanaf de inwerkingtreding van de EG-suikerrege- ling aan de fabrieken werden opgelegd, betekenden dat de witsuikerprijs bijna steeds op het interventic-niveau werd gedrukt en niet op het hogere richtprijsniveau waar op het EG-beleid toch gebaseerd is. Zoiang er een over schotssituatie bestond met lage wereldmarktprijzen had dat in feite èn voor de fabrieken èn voor de suikerbieten telers nauwelijks nadelige gevolgen. Immers ook zonder deze maatregel zou de prijs niet hoger zijn. Nu er de laat ste tijd evenwel een tekortsituatie was ontstaan bij sterk oplopende prijzen binnen en buiten de EG, kwam èn de binnenlandse voorziening in gevaar èn werd de suiker bietenproducent te kort gedaan. Door de suikerindustrie is dan ook herhaaldelijk met klem aangedrongen op het vrijlaten van de af-fabrieksprijs, zodat deze zich aan het EG-niveau kan aanpassen. Het Ministerie van Economische Zaken is nu aan deze eis in belangrijke mate tegemoet gekomen door de af- fabrieksprijs van suiker voor de verwerkende industrie vrij te laten en de minimumprijs voor de suiker in klein- verpakking met 7 cent per kg te verhogen. Dit betekent niet alleen dat daardoor de binnenlandse voorziening beter gewaarborgd kan worden, maar ook dat de bietentelers een aanmerkelijk hogere uitbetalingsprijs kunnen verwachten. De suikerindustrie zal deze prijsver hoging immers grotendeels aan de boeren kunnen door geven. En dat betekent volgens voorlopige calculaties dat de bietenprijs met omstreeks 10 gulden per ton ho ger kan worden onder de huidige marktomstandigheden. Wij dachten dat hier duidelijk een eerste stap is ge zet op de weg naar het veilig stellen van de bevoorra ding van de consument, terwijl tevens de belangen van de producent worden gediend. De hele koerswijziging betekent voor de akkerbouw dan ook tientallen miljoen guldens extra inkomenl LUTEIJN. TF IJ hebben vorige week aandacht besteed aan een aanschrijving van de Staatssecretaris van Financiën over enkele moeilijkheden die de nieuwe regeling van de inkomstenbelasting over de arbeidsinkomsten van de ge huwde vrouw oplevert. Het ging toen over de situatie dat een echtpaar waarvan het inkomen van de vrouw hoog en dat van de man laag was. Er zijn in die aanschrijving nog 2 andere groepen van gevallen geregeld. In de eerste plaats is dat het geval dat het inkomen van de man negatief wordt. Er ontstaat dan een verlies dat verrekend kan worden met een eventueel positief inkomen van de man over het voorafgaande jaar (de z.g. carry-back) of van de volgende zes jaren. Als de vrouw arbeidsinkomen heeft moet zij daarover wel be lasting betalen. Op verzoek kan nu het negatieve inkomen van de man verrekend worden met het positieve inkomen van de vrouw over hetzelfde jaar. Als men dat wil moet daar voor, evenals voor de verruimde rolwisseling een ver zoek worden ingediend. Het kan zijn dat het inkomen van de vrouw negatief is, als ze b.v. een verliesgevend bedrijf uitoefent. Dan kan dit desgewenst ook in hetzelfde jaar verrekend worden met een positief inkomen van de man. Of men van deze z.g. maritale verliescompensatie ge bruik zal maken moet men van geval tot geval bekijken. Het is zeer goed mogelijk dat het voordeliger is dat men die achterwege laat en de normale wettelijke verliescom pensatie met een voorafgaand jaar of volgende jaren ver kiest. Dat is een rekenkwestie of soms ook wel een gok, alü het om de toekomst gaat. TN de tweede plaats is er een regeling in verband met 1 het winstaandeel dat aan de in het bedrijf meewer kende vrouw moet worden toegerekend. Voor 1973 is de regeling dat van de winst naar de mee werkende vrouw gaat afhankelijk van de mate waarin ze meewerkt, n.l. als dat is: a. in belangrijke mate f3.188, Dit bedrag is tevens het minimum van groep b. en c. b. Grootste deel van haar tijd of minstens 1000 uren: 1/5 gedeelte van de winst, maar niet meer dan f 9.564,—. c. Haar gehele of nagenoeg geheel beschikbare tijd of minstens 2000 uren: 1/3 van de winst met een maimum van f 15.940, Bij lage winsten kan deze regeling ook nadelig zijn. Het is n.l. mogelijk dat de vrouw over haar winstaandeel be lasting zou moeten betalen, terwijl als de inkomens sa mengeteld zouden worden of als er een lager winstaan deel toegekend zou worden de belasting van het echtpaar lager zou zijn. T/OOR deze soort gevallen is nu de mogelijkheid ge opend het winstaandeel van de vrouw te stellen op f 1.500,Van dit bedrag hoeft zij geen belasting te be talen. De man betaalt belasting over zijn inkomen verminderd met J 1.500,Deze regeling komt ver overeen met wat wij van vroeger kennen. Wat valt van deze soort rege lingen nu in het algemeen te zeggen? Dat wij op weg zijn naar een onuitvoerbaar belastingsysteem? Het zou er best in kunnen zitten. We zullen dat in een paar jaar wel ondervinden als het op zo theoretische manier doorgaat als wij nu beleven. Als dat het enige was, maar de hoogte van de belastingen liegt er ook niet om. Wordt dit beter? De derde dinsdag van september zal het leren of 1975 in dit opzicht ver betering brengt. jHOT slot evenals vorige week een voorbeel uit de Staatscourant, nu met betrekking tot de meewerken de vrouw. Van een ondernemersechtpaar werkt de vrouw groten deels in de onderneming mee. Het aan haar toegerekende gedeelte winst bedraagt 1/5 van die winst met een mini mum voor 1973 van f 3.188, MAN Winst uit onderneming f 9.500, Toe te rekenen winstaandeel aan vrouw (minimum) 3.188, Onzuiver inkomen Aftrekposten: Premievolksverzekeringen f 1.500, Toevoeging aan oudedagsreserve voor ondernemers 500, 6312,— 2.000,- Inkomen f 4.312, VROUW Toegerekende winst uit onderneming f 3.188, Geen overig inkomen of aftrekposten Inkomen f 3.188, Huidige regeling: Belasting man over f 4.312,in tariefgroep 4 f nihil Belasting vrouw over f 3.188,in tarief gr. 1 465, Samen f 465, I TOEPASSING HARDHEIDSCLAUSULE Op verzoek van echtpaar wordt slechts f 1.500,aan de ■vrouw toegerekend. Het inkomen van de man wordt nu f 6.000,(f 9.500, 1.500,f2.000,—). Belasting man over f 6.000,(tariefgroep 4 nihil; Be lasting vrouw over f 1300,(tariefgroep 1) nihil, (volgens het sfchijventarief zou de belasting f 43,zijn, doch bedragen van f 68,of minder worden niet ge heven). De beperking van het winstaandeel tot f 1.500,levert dit echtpaar een belastingvermindering op van f 465, PAAUWE

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 3