(IIIcx) De nieuwe manieiipord Dual Power Zo kreeg men vroeger meer trekkracht Ford trekkers - om op te vertrouwen. BOUWEN De aannemer (16 versnellingenmet de |20/1000 omw/m. aftakas 14 Mr. A. M. G. BERNARD, jurist Rabo-bank. jen betere methode om bij slechte en ™^Zo heeft u maar liefst 16 versnellingen v< Er is nu een betere methode om bij ongelijke bodemgesteldheid door te kunnen gaan Ford Dual Power. Met het omzetten van de Dual Power handle vertraagt u de snelheid van elke versnelling met 22%, zodat onmiddellijk extra kracht vrijkomt. Handle terug en u bent weer in de gewone versnelling. Alles zonder stoppen en ontkoppelen Er is geen vrijloop en remmen op de motor blijft altijd mogelijk. versnellingen vooruit en 4 achteruit tot uw beschikking. De dubbeltoeren aftakas met snel verwisselbare asuiteinden levert 540 of 1.000 omw./min. Met de juiste uitrusting kunt u meer werk aan bij minder belasing van de trekker. Dual Power en de 540/1000 aftakas zijn leverbaar op de Ford 5000 en standaard op de Ford 7000, 8600 en 9600. Vraag uw Ford dealer om meer inlichtingen. DISTRICTS FORD TRACTOR-DEALERS VOOR ZEELAND EN W.-BRABANT Gebrs. WESTRATE Krabbendijke 01134-1581 GOES 01100-57 07 DIFOGA B.V. Bergen op Zoom 01640 - 3 55 59 C. KLOET Zierikzee 01110-2218 C. VERMEULEN Oostburg 01170-3255/Axel 01155-1845 N het eerste artikel van deze reeks werd gezegd dat de aannemer de derde man is in de samenwerking bij de bouw. Maar hij is ook de belangrijkste figuur. De bouwer, bouwheer, opdrachtgever, aanbesteder of principaal is de man die wel de opdracht geeft voor de bouw en moet betalen en de architect is de man die de opgedragen bouw op tekening zet en zo nodig begeleidt, maar de aannemer is degene, die bouwt. Van hem hangt af of het bouwwerk deugdelijk is en aan 'de gestelde vereisten voldoet. De aannemer is degene die als weder partij tegenover de opdrachtgever op treedt. Hij draagt de verantwoordelijkheid voor de juiste uitvoering van de opdracht, zoals die in een schriftelijk contract na der wordt geregeld. Het werk kan de aannemer geheel in eigen beheer uitvoeren. Hij kan ook onder delen ervan door gespecialiseerde onder aannemers, die een nevenbedrijf uitoefe nen, doen uitvoeren. In die keuze is hij in beginsel vrij, al is het een goede ge woonte daarover vooraf overleg met de opdrachtgever te plegen. IYE nevenbedrijven bemerkten zich oorspron- kelijk tot het schildersbedrijf, het stuca- doorsbedrijf en het loodgietersbedrijf, maar la ter zijn er allerlei andere nevenbedrijven bij gekomen, b.v. gasfitters-, waterfitters-, tegel zetters-, dakbedekkers- en verwarmingsbedrij- ven. Meestal treedt zo'n gespecialiseerd bedrijf als onderaannemer op, maar het is ook denkbaar, dat de opdrachtgever zijn aannemer een be paald onderdeel van het bouwwerk opdraagt en andere personen weer andere onderdelen gunt. Zo komt het vaak voor dat men bij een groot bouwwerk het werk over verschillende aanne mers verdeelt. De een wordt b.v. het sloopwerk gegund, de andere wordt, het aanleggen van de bouwput opgedragen, de derde moet zorgd a- gen voor de bouw van het betonskelet, de vier de voor de afwerking van bouwwerk, de vijfde voor de airconditioning, de zesde voor de ver warming en de zevende voor de vloerbedekking enz. enz. De opdrachtgever sluit met ieder van hen een afzonderlijk contract. Wanneer de opdrachtgever aldus een belang rijk aandeel in de leiding houdt bij de bouw zal hij er de uiterste aandacht aan moeten beste den, dat al die afzonderlijke opdrachten naar tijd en aard van het werk precies op elkaar worden afgestemd. Uiteraard zal hij daarvoor wel de beschikking hebben over een architect, die het bouwwerk in een tijd en werkschema vastlegt, maar zelfs als alles heel nauwkeurig geregeld is, kunnen er nog tal van moeilijkhe den optreden. De verschillende aannemers kun nen het elkaar wel eens moeilijk maken door niet op tijd te leveren of door niet rationeel te werk te gaan. De een zal het werk van de ander kunnen beschadigen. De centrale verwarming, die wegens on deugdelijkheid nog nadere voorzieningen be hoeft zal bijvoorbeeld kunnen meebrengen, dat de pas aangelegde parketvloer opengebroken moeten worden. FINANCIËLE VERSCHILLEN IJET maakt financieel ook een groot verschil uit of de opdrachtgever de verschillende nevenbedrijven zelf in het bouwwerk betrekt dan wel of hij dit zijn aannemer laat doen. De nevenbedrijven, die werk uitvoeren in recht streekse opdracht van de aanbesteder zullen hun rekeningen bij hem moeten indienen. Heeft de aanbesteder het echter aan zijn aan nemer overgelaten de verschillende delen van het werk door derden te laten verrichten, dan zullen die nevenbedrijven hun nota's bij die aannemers moeten indienen en niet bij de aan besteder. De aannemer verdisconteert die kosten uiter aard in zijn facturen aan de aanbesteder en legt er bovendien een bepaald percentage bovenop. Dit is begrijpelijk, want hij draagt jegens de aanbesteder ook de verantwoordelijkheid voor het werk wat die nevenbedrijven hebben opge leverd. De nevenbedrijven houden hiermee ook reke ning. Zij berekenen vaak een lagere prys je gens de aannemer, door wie zij ingeschakeld worden, dan jegens de aanbesteder. Het is ook bekend, dat een particulier die bouwmaterialen koopt daarvoor een hogere prijs moet betalen dan de aannemer in de bouwwereld. DE AANSPRAKELIJKHEID UODGENS ons burgerlijk recht kan iedere eigenaar van een stuk grond daar in be ginsel mee doen wat hij wil, als hij maar aan anderen geen schade toebrengt. Zo is het ook met een gebouw. Hij is verantwoordelijk voor de schade die de instorting van het gebouw aan derden toebrengt. Zo is ook de aanbesteder, die laat bouwen aansprakelijk voor zijn eigen daden en nalatig heden maar als hij iemand anders iets opdraagt is hij ook aansprakelijk voor de schade die deze aan een derde toebrengt. De aanbesteder moet dus een bouw niet laten beginnen, voordat er voldoende maatregelen zijn genomen ter bescherming van die derden. Ontbreken die voorzorgsmaatregelen, dan is hij tegenover de derde aansprakelijk voor de ge volgen. Gesteld, dat een balk van een stelling van het bouwwerk op straat valt en die balk iemand doodt dan is de aanbesteder aansprakelijk voor de gevolgen daarvan. Is de getroffene een va der die voor zijn gezin de kost verdient, dan zal de aanbesteder dat gezin volgens bepaalde nor men moeten gaan onderhouden. De aanbesteder kan op zijn beurt wel weer de ^annemer aansprakelijk stellen maar tegen- ov de getroffene of diens nagelaten betrek kingen is hij in eerste instantie aansprakelijk. Volgens het beginsel dat ieder aansprakelijk is voor onrechtmatige daden van hem zelf en van zijn ondergeschikten, is ook de aannemer door de getroffene aansprakelijk te stellen voor de schade, die hij of ziin ondergeschikten heb ben aangebracht. Die aannemer kan zich niet beroepen op een opdracht van de aanbesteder of de directie tenzij in geval van overmacht. Is de schade redelijkwij ze niet te voorzien, dan zijn voorzorgsmaatregelen moeilijk te verlan gen. De verantwoordelijkheid van de aannemer voor een bouwwerk geldt ook tegenover eige naars van naburige percelen, en voor personen op het bouwwerk, die schade lijden. Ieder is aansprakelijk voor de schade die zijn onderge schikten aan anderen berokkenen. Zo is ook de aannemer aansprakelijk voor de schade die zijn metselaar aan derden veroorzaakt tijdens de bouw. De aansprakelijkheid van de aanbesteder en de aannemer kan ten opzichte van de eigenaren van belendende panden heel zwaar wegen. Wel behoort iedere eigenaar te zorgen, dat zijn ge bouw aan de eisen van voldoende hechtheid voldoet, anders is hij daarvoor zelf aansprake lijk. Maar dit kan grote financiële offers vergen wanneer het pand zich in een oude stadskern bevindt, wanneer daarnaast een modern beton nen pand uit de grond gestampt moet worden. Wanneer de bouw vereist dat in het belenden de perceel maatregelen getroffen worden, die niet nodig zijn door de toestand van het perceel zelf, bij voorbeeld veiligheidsmaatregelen tegen instorting, kan de bouwer elke medewerking afdwingen, mits hij aanbiedt de kosten te ver goeden. De beschadigde zelf kan aanspreken wie hij wil, ongeacht wat de partijen bij de bouw heb ben afgesproken. Hij zal zich meestal wenden tot wie hij het meest in staat acht tot betalen, hetzij de aanbesteder, hetzij de aannemer. Noch de bouwer noch de aannemer is vrij gesteld van de aansprakelijkheid door het uit brengen van een exploit aan de eigenaar van het belendende pand, waarbij hem gezegd wordt, dat men wil gaan heien. Als er door het heien scheuren in het aan grenzende pand ontstaan of als dit gaat ver zakken, dan zijn de bouwer en de aannemer daarvoor ieder afzonderlijk aansprakelijk. Maar wil de beschadigde een vordering tegen de bouwer of aannemer instellen, tot vergoe ding van de schade, daardoor ontstaan, dan zal hij ook moeten bewijzen, dat die scheuren of verzakkingen er niet waren vóór het heien en veroorzaakt zijn door het heien. Als men beducht is voor scheuren of verzak kingen, zal men er goed aan doen vooraf maat regelen te treffen waardoor zulks wordt voor komen en ook vast te leggen in welke staat en toestand het belendende pand zich voor het heien bevindt b.v. stroken plakken over be staande scheuren, .foto's maken en deskundig rapport laten opmaken en vastleggen dat par tijen hiermede akkoord gaan. De aannemer kan zidhi uiteraard tegen even tuele risico's verzekeren. DE AANNEMINGS OVEREENKOMST HET voorgaande maakt reeds duidelijk, dat er tussen de aanbesteder en aannemer een deugdelijke overeenkomst moet worden geslo ten waarbij het een en ander goed wordt ge regeld, naast de eigenlijke opdracht van de aan besteder aan de aannemer en de prijs die de aanbesteder moet betalen. Bij zulk een overeenkomst de overeen komst van aanneming van werk verbindt de aannemer zich jegens de aanbesteder tegen een bepaalde prijs een bepaald werk tot stand te brengen. Het ontwerp van het Nieuw Burgerlijk Wet boek formuleert nauwkeuriger en spreekt van tot stand van een werk van stoffe lijke aard buiten dienstbetrekking. ALLEREERST DE PRUS, OF AANNEEMSOM Deze wordt vooraf bepaald. Vol gens de wet mag de aannemer dié niet vermeerderen. In de overeen komst mag men hiervan afwijken. Dit gebeurt tegenwoordig vaak door van toepassing verklaring van de risicoregeling b.v. de gewijzigde Risicoregeling Woningbouw 1964. Onder de voortdurende stijging van lonen en prijzen is het de aan nemer onder bepaalde omstandig heden en bepaalde tijd na het aan gaan van de overeenkomst toege staan de stijging door te berekenen. Bij bouwwerken van grotere om vang is het gebruikelijk de aan- neemsom te betalen, al naar mate de bouw vordert; dit wordt in de aannemingsovereenkomst geregeld- Ingeval er een architect voor de aanbesteder optreedt zal deze voor elke betaling een mandaat of certi ficaat afgeven d.w.z. een goedkeu ring tot betaling. Bij een regiecontract, dat ook een aannemingscontract is, maar niet in de zin van het B.W. wordt de prijs achteraf vastgesteld. De regiecon tracten kwamen nog al eens voor bij het dichten van dijken na de stormramp van 1953. Het kan gebeuren, dat de prys voor een of meer onderdelen van het werk vooraf niet exact wordt vastgesteld. Men spreekt dan van stelposten. De post wyrdt pro me morie opgenomen. De opdrachtge ver zal het volle bedrag boven de aanneemsom moeten betalen, wat het onderdeel voor de aannemer heeft gekost, vermeerderd met het geen hij voor zijn bemoeiingen er bij rekent. Men kan dit bedrag van zo'n stelpost van te voren begroten. Men spreekt wel eens over een open begroting. De bedoeling daar van is, dat opdrachtgever een in zicht krijgt in de wijze waarop de aannemer aan zijn aanneemsom komt. De volgende week wordt nader ingegaan op onderhoudstermijn, in schrijving en aanbesteding, tussen tijdse beëindiging van het werk en geschillen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 14