TUINBOUW- KLANKEN Matig seizoen voor kleine fruittelers Nogmaals de veilingvergadering te Middelburg EEG appeloogst steeds kleiner Groot aanbod van appelen DINGEN VAN DE WEEK IIET zit de telers van klein frudt dit jaar niet mee. De frambozen stelden op veel bedrijven teleur door „kor religheid", speciaal wat betreft het ras Malling Promise. Bovendien werkte het weer niet mee, want juist in de week met de grootste aanvoer had de kwaliteit der vruohten sterk te lijden van een onverwachte storm en ook van regen. Het gevolg was een forse prijsdaling. Toen aan het eind van het seizoen de balans opgemaakt kon worden, bleek dat de produktie nog enigszins mee viel (althans na de sombere verwachtingen) maar dat de middenprijs ongeveer 1 gulden per kg lager was dan vorig jaar. En dat met in feite flink gestegen kosten! De hoop was vervolgens gevestigd op de bramen, het an dere voor Kiapelle en omgeving zeer belangrijke produkt. De stand van de bramen was prima, over de prijs maakte vrijwel niemand zich zorgen, want in 't algemeen werd aan genomen dat er voldoende vraag zou wezen. De bramen hadden in prijs nog nooit teleurgesteld, dus 't zou weer wel gaan. Maar dat werd een enorme tegenvaller. Zodra de aanvoer behoorlijk op gang kwam, zakte de prijs tot 1,60 per kg. De doornloze bramen in doosjes hielden nog even INGEZONDEN Met interesse de weergave gelezen van de veilingver gadering Walcheren. Uw correspondent gaat wel gemak kelijk voorbij aan de kern. De reden, waarom deze ver gadering op verzoek van leden was bijeengeroepen, was niet alleen de huisverkoop die belast is geworden, maar evenzeer het hoge veilingpercentage, de kistenhuur, de prijsstelling en accomodatie. Dit in vergelijking met an dere veilingen. Met daarbij nog een exploitatietekort, dat statutair gezien, via de omzet per lid zal moeten worden omgeslagen. Een dubbel lidmaatschap mag niet volgens voorschriften van het CB, zo wordt gesteld. Dat is geen waar! Het kan w.l, mar men moet wel goed- Vorige week werd er op gewezen dat de appeloogst in West-Duitsland ruim 40 kleiner wordt geraamd dan vorig jaar, terwijl voor Frankrijk de appeloogst c.a. 20 lager wordt geschat dan in 1973. Uit Italië kwamen aanvankelijk berichten over een appelproduktie die even hoog zou zijn als vorig seizoen. Dat was het enige land in de E.E.G. dat zulke optimistische geluiden liet horen. Inmiddels is Italië echter ook aan het zakken. Men raamt nu een 10 kleinere appeloogst als in 1973. Misschien sluiten ze gemakshalve met hun berichtgeving aan bij de rest van de E.E.G., want we hebben wel eens de indruk dat ze het daar zo nauw niet nemen met een paar miljoen kg meer of minder, maar voorlopig kan aangenomen worden dat ook in Italië de appel oogst niet erg groot zal zijn. Tevens zal de perenprodiuktie in Italië als de schattin gen juist zijn iets kleiner zijn dani vorig jaar. Het veel ge- exporteerde ras Williams (Bon Chretien) geeft echter een grotere oogst. De Engelse appeloogst zal 20 kleiner zijn dan vorig jaar. Toen 450 miljoen kg; nu 358 miljoen kg. Vooral de Gox's Orange, het belangrijks© ras, laat het dit seizoen lelijk zitten; in 1973 167 miljoen kg, nu slechts 107 miljoen kg. De Engelse perenoogst 1974 zal ongeveer 4 groter wor den dan vorig jaar en ca 8 kleiner dan twee jaar geleden: 45.000 ton (v.j. 43.300; v.v.j. 48.900). Van de meeste rassen wordt een grotere oogst verwacht dan vorig seizoen. Alleen de produktie van Conference zal aan, de matige kant blijven. keuring hebben van het bestuur. Waarom dan niet toe gestaan? Een soepele houding, goed overleg en begrip kan veel redden. Bij een starre houding gaan er leden weg, waardoor de omzet, aanvoer, zal dalen en de ex ploitatie nog ongunstiger wordt beïnvloed. Uw corres pondent moet met zijn berekening het niet voorstellen als ware het toch maar krenterigheid van enkelen. De cijfers zullen het leren. Een bedrijfsexploitatie eist zake lijkheid, geen sentimentele benadering. Het heeft ook niets te maken met de stemming onder de agrariërs. Het komt wèl voort uit de situatie waarin de ondernemer veelal verkeert. Een begroting moet sluitend zijn! En als men ziet dat dit over een langere reeks van jaren niet mogelijk is door redelijke lasten op te leggen aan de le den, dan moet er méér gebeuren. Het bestuur erkent dit ook; maar er gebeurt niets en het lid betaalt het gelag. Als het getij keert verzet men de bakens! Het moet wel tijdig gebeuren. Oostkapelle, 24 augustus W. K. VAN NIEUWENHUYZEN langer stand met prijzen van f 3 k f 4 per kg, maar zodra het aanbod wat toenam, zakt© de prijs ook snel tot fabrieks- peil. De klap kwam extro hard aan, omdat steeds is gezegd, en geschreven dat er waarschijnlijk nog ruimte was voor uit breiding. Een medewerker van het Landbouw Economisch Instituut heeft een paar maanden geleden nog becijferd dat de prijs bij een toenemend aanbod weliswaar wat zou dalen, maar gezien de beperkte mate waarin uitbreiding plaats vond was er geen vuiltje aan de lucht. Wat is er aan de hand. Het schijnt dat de fabrikanten nog te veel (duur ge kochte) voorraad van vorig jaar hebben en daarom nu niet veel belangstelling tonen. De markt is dus blijkbaar toch nogal vlug verzadigd? We hoorden al van een afnemer die vorig jaar zei wel een half miljoen kg te kunnen gebruiken en nu bij 50 ton wou stoppen. Toch is de prijs de laatste week behoorlijk aangetrokken. Als dit wordt geschreven zitten we weer iets boven de 2 per kg. Dat is het peil dat veelal wordt aangenomn als mi nimum; de kostprijs ligt namelijk ook rond de twee gulden per kg. De redenen van de prijsstijgingen? De produktie valt in 't algemeen, ondanks die goede stand, wat tegen, althans van de Himalaja en de kwaliteit is dank zij het mooie weer van vorige week opvallend goed. Wellicht moeten we hier de oorzaken zoeken voor de hogere waardering. IVESONDANKS wordt het er niet gemakkelijker op om als kleinfruitteler plannen te maken voor de toekomst. Menigeen wil bijvoorbeeld zijn zieke, korrelige frambozen rooien en durft geen andere frambozen terug te planten uit angst dat die ook weer ziek zullen worden. Vooral in de „Zuidhoek" zit de schrik er in en terecht! Vaak was het daar om de bedoeling bramen te kiezen. Maar nu kan men zich afvragen of daar geen overproduktie van dreigt, gezien prijs- tverioop van dit seizoen. Het is wel jammer dat er zo weinig bekend is over het geen er met de dk>or de handel gekochte bramen gebeurd; welke bestemming ze krijgen en hoeveel er tegen een rede lijke prijs (minstens kostprijs, dus 2 of hoger per kg) afge nomen kan worden. Er zijn wel gegevens, maar erg onvol doend, dat is o.a. gebleken uit de berekeningen van het L.E.I. Hoe belangrijk de braam is voor Kapelle en omgeving kan afgeleid worden uit het feit dat er enkele honderden aan voerders van dit produkt zijn, waarbij de hoeveelheid per aanvoerder sterk uit eenloopt. Vorig jaar werden er te Ka pelle voor bijna 1,3 miljoen bramen geveild, dus dat is nogal wat! Dit jaar zal de besomming heel wat lager zijn. Al met al dus een tegenvallend seizoen voor de vele te lers van klein fruit. Vorig jaar brachten de frambozen en bramen te Kapelle samen ongeveer 2,3 miloen gulden op, nu zal waarschijnlijk nog geen 1miljoen gulden gehaald worden. Terwijl de kunstmest, bestrijdingsmiddelen, palen, lonen enz. weer flink hoger zijn geworden Op de fruitveilingen in ons gebied was vorige week een groot aanbod van appelen en ook peren kwamen er veel voor de klok. James Grieve, Tydeman en Benoni waren de hoofdrassen. In de komende week zal de Benoni uit het veiling beeld verdwenen zijn en veirivachten we de eerste par tijen Cox's Orange Pippin. De aanvoer van dit zeer be langrijke appelras zal nogal wat kleiner blijven dan het vorig jaar, omdat er weinig vruchten hangen op vele bedrijven. Er staat tegenover dat ze groot van stuk zijn. De ondertoon op de fruitmarkt was goed. Op de bin nenlandse markt verliep de afzet vlot en ook voor ex port was er een goede vraag. James Grieve liep wat te rug in prijs, maar in de tweede helft van de vorige week werd voor de klasse I kwaliteit toch nog rond 75 ct per kg betaald en voor de klasse II 70/80 mm rond 65 ct per kg. Op zich zijn dat zeer bevredigende prijzen. Voor Be noni kwam de prijs voor de klasse I grote maat op iets- boven een gulden per kg en de I 65/70 op 85 a 90 ct. Het aanbod van Tydeman's Early Worcester nam zeer sterk toe. De prijs van de grote maten, die aanvankelijk tussen ƒ1.30 en ƒ1.40 per kg lag, liep terug tot rond ƒ1.10 en voor de klasse I 65/70 werd later in de week rond 85 ct per kg betaald, dat is 20 ct minder dan in het begin. Clapp's Favourite was in flinke hoeveelheden te koop. Er was goede vraag voor export. De prijs liep te rug van 6570 ct voor de klasse I 65/70 mm tot plm. 60 ct. De maat 60/165 deed tussen 50 en 60 ct en de maat 55/60 tussen 35 en 40 ct per kg. Partijen met rijpe peren waren plm. 5 ct per kg goed koper. In de komende week verwachten we op de Zeeuwse fruitveilingen flinke partijen Triomphe de Vienne en de eerste aanvoeren van Beurré Lelbrun en Beurré Hardy. Het aan'bod van Reine Victoria pruimen dat deze en de vorige week erg groot was, zal dan minder worden. De vraag naar deze pruimen was groot. Goede kwaliteiten deden tussen 1.50 en 2.per kg. "TJEZE week hebben we in de Tweede Kamer het grote landbouwdebat gehad. We zijn benieuwd naar het resultaat. Als dit blad verschijnt weten we er meer van. Op dit moment moeten we ons van commentaar onthouden. Onze organisatie heeft duidelijke taal gespro ken ten aanzien van wat zij verwacht van de overheid. We mogen aannemen dat onze regering oog zal hebben voor de noden en problemen van onze bedrijfstak, iets waar we door de tijdsomstandigheden in terecht zijn ge komen. Het is de laatste weken opnieuw nog eens zeer dui delijk van vele kanten naar voren gekomen van welke grote betekenis onze bedrijfstak is voor de voedselpro- duktie. We spreken dan over de land- en tuinbouw in het algemeen. Bijna dagelijks horen we over de problemen die er zijn om de wereldbevolking eten te geven. Vorige week hebben in Boekarest vertegenwoordigers uit 130 landen aan een zgn. bevolkingscongres deelge nomen waar gesproken is over de enorme problemen die de wereld te wachten staat door het huidige groei tempo van de bevolking. Per maand groeit de wereldbevolking met 7 miljoen mensen! Het is op het ogenblik zo, dat in 1975 de we reldbevolking de 4 miljard zal zijn gepasseerd en in het jaar 2000 de 6 miljard. Op het bevolkingscongres is voor al gesproken over de noodzaak om de groei van de wereldbevolking te beperken maar daar gaat het ons niet om op dit moment. Er is ook en terecht gesproken over de enorme problemen die ontstaan om deze groeien de mensheid aan eten te helpen. Om elk het voedsel te geven wat hij op dit moment krijgt, zal de voedsel- produktie over 25 jaar met 120 verhoogd moeten zijn. Wanneer dat bereikt kan worden betekent dat ook, dat nog drie kwart van de wereldbevolking honger lijdt. Om ieder voldoende voedsel te kunnen geven zou in de ko mende 25 jaar de voedselproduktie met 225 verhoogd moeten worden. Wanneer we dat allemaal lezen en er over nadenken komen we onder de indruk van de enorme problemen die er liggen, maar zien we ook de grote betekenis van de landbouw in het algemeen en zeker in de toekomst. We mogen toch wel als vast aannemen dat onze regering niet voorbij zal kunnen en willen gaan aan de grote betekenis van de landbouw niet alleen voor de betalingsbalans door de grote exportbijdrage, maar ook voor de voedselvoorziening. Het kan niet de bedoe ling zijn een zo belangrijke groep die nog zulk een grote opdracht krijgt in de toekomst, te laten creperen en ten onder te doen gaan aan de tijdsomstandigheden waar aan zij part noch deel heeft. Er is binnen de landbouw in het algemeen en zeker ook binnen onze tuinbouwsektor enorm veel bereikt door efficiëntere werk- en produktiemethoden, maar eens komt er een eind aan de mogelijkheden om de arbeidsproduk- tiviteit op te voeren. En dat tijdstip is reeds lang bereikt, niet alleen op onze bedrijven maar ook op aanverwante bedrijven. \A7E moeten komen tot hogere prijzen voor onze pro- dukten en bovenal tot een regeringsbeleid dat de mogelijkheden schept om ondernemer te blijven. De eisen van onze organisatie zijn bekend. We gaan ze hier niet herhalen. Ook voor de tuinbouw zijn ze van enorm belang want ook wij staan in veel gevallen met de rug tegen de muur. We werken en ploeteren en het resultaat, uitgedrukt in geld, is dikwijls teleurstellend! In het midden van deze maand zijn de scholen weer begonnen. We kennen uit onze onmiddellijke nabijheid vele tuindersgezinnen waar men geen dag vrij heeft kunnen nemen om met de kin deren uit te gaan. De tijd ontbrak er voor. In een we reld waarin op alle mogelijke manieren op ons af komt de reklame voor het vakantie-houden en waarin we zien hoe anderen dat doen, wordt dat een steeds moeilijker to verteren zaak. De fruittelers staan voor een periode waarin enorm veel van hen gevraagd zal worden om de oogst binnen te krijgen. Ze hebben nu reeds hun zorgen om de no dige mensen voor het plukwerk te kunnen aantrekken. We horen van bedrijven waar men geen kans ziet om werkkrachten aan te trekken. Degenen die beschikbaar zijn krijgen meestal een hogere uitkering van de W.W. dan het normale loon binnen onze bedrijfstak is! Van degenen die bij ons werken krijgen we te horen dat de lonen te laag zijn. De roep om een sterke verho ging is reeds naar voren gebracht. We hebben geen moei te met het betalen van een goed loon, integendeel we weten dat we mee moeten met de algemene ontwikke ling in onze maatschappij. Het moet echter wel mogelijk zijn uit onze bedrijfsresultaten een goed loon aan onze medewerkers te betalen en dat is helaas dikwijls niet het geval. Vorige week eindigden we met de opmerking dat we moeten leren leven met de inflatie. Het gehele regeringsbeleid is daarop gericht. We hebben het in de afgelopen periode gezien uit de voorstellen aan de Twee de Kamer met betrekking tot het huurbeleid. Wanneer de regering haar zin krijgt en het ziet er sterk naar uit dat dit het geval zal zijn krijgen we het systeem van huur die wordt gekoppeld aan het inkomen en het invoeren van een zgn. doorstromingsheffing om te bevorderen dat mensen met een hoog inkomen in duur dere woningen gaan wonen. Er wordt ook uitgegaan van een jaarlijkse huurverho ging van 8 Het zal allemaal wel zo moeten maar het zijn maatregelen die er van uitgaan dat de inflatie blijft. Wanneer dat zo is, zullen we als ondernemers in de land en tuinbouw de kans moeten krijgen daarop onze be drijfsvoering te richten. Dat wil ook zeggen dat het mo gelijk moet worcen gemaakt om te komen tot reservering voor onze noodzakelijke bedrijfsinvesteringen en met name denken we aan afschrijving op basis van vervan gingswaarde!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 13