TUINBOUW- KLANKEN Stilte na de storm Roerige veilingvergadering te Middelburg Appelen blijven duur DINGEN VAN DE WEEK 13 Ook in de THOOLSE contreien is het na de Utrechtse demonstratie weer wat rustiger geworden in de agrari sche sektor. Het is wel te hopen dat het bij de toevoegde instanties nu eindelijk duidelijk is geworden dat er doel treffende maatregelen worden genomen om de land- en tuinbouw gezond te houden. Vanzelfsprekend kan men niet verwachten dat soms vérstrekkende beslissingen binnen een paar dagen genomen kunnen worden. Toch kan het soms wel ergernis geven wanneer men rege ringspersonen voor radio of TV hoort Verkondigen dat de boer en tuinder door deze dagen te verstrekken ver beteringen, het gemiddeld inkomen met 1000 of 1500 zal stijgen. Voor velen zou het dichter bij de waarheid zijn, dat gezegd werd: het verlies wordt 1000 of 1500 kleiner. Wat betekenen nu die bedragen voor het dik wijls gespecialiseerde bedrijfstype, die soms zwaar ver liesgevend zijn. Wanneer zal de wijze man gevonden worden die de juiste sleutel vindt om de agrarische bevolkingsgroep uit het moeras te halen? Met zalfjes en oplapperij is men niet gebaat en betekend anders niets, dan uitstel van executie. Vele bedrijven hebben, of verkrijgen niet genoeg armslag om een bedrijf door een schadebrengend natuurgebeuren, zoals uitzonderlijke Wat een beroering alom in onze kleine land- en tuin- bouwwereld. Van de weeromstuit heeft ons goede WAL CHEREN er nog een schep bovenop gedaan, door de onrust die er momenteel in onze veilingWereld leeft. Natuurlijk is ook uw correspondent ter vergadering getogen. Uitgebreid is door o.a. de P.Z.C. aandacht be steed aan de bijeenkomst die 16 augustus j.l. werd ge houden. Het Was de eerste keer in de lange tijd dat onze veiling toestaat dat dit gebeurde op verzoek van de leden, welk verzoek gegrond was op de statuten. De feiten zijn zachtjes aan overbekend. Ons bestuur wil de veilplicht stringenter toepassen, terwijl daarentegen een aantal leden juist een lossere iband vraagt. Met intense belangstelling hebben we de argumenten beluisterd van 't bestuur, die bij monde van 'voorzitter Don uitstekend werden gebracht en later ook goed gedocumenteerd ver dedigd. De officiële spreker van de groep telers die in de oppositie was i(om een groot woord te gebruiken) bracht zijn betoog ook rustig en mijns inziens goed ge fundeerd. Wel bleek later dat de groep in feite in twee kampen was Verdeeld. Naar onze (strikt persoonlijke) mening waren de alternatieven die naar voren werden gebracht echter zó 'verstrekkend, dat het bestuur hier moeilijk op in kon gaan. Het ongedaan maken van het op 21 december 1973 door de algemene vergadering genomen besluit omtrent de verkoop aan particulieren kon dan ook geen genade vinden toij 't bestuur. En, eerlijk is eerlijk, door de grote toename van het toe risme wordt er vooral in enkele, wat verder van de kust gelegen kernen wel erg Veel verkocht. Rond Koudeker- ke struikelt men haast over de borden met Te Koop: groenten fruit aardappels etc. En is het nu zó on billijk dat men hier een zeker percentage (in overleg met de veiling) van betaald? Als er geen flinke winst op zat deed men het niet! Ons inziens wordt dit veel vergeten. We kennen bloemen-, fruit en groentebedrij ven waar werkelijk grote bédragen op deze manier ver handeld worden. En beslist niet uit filantropie! Ook het dubbel lidmaatschap van diverse Veilingen werd afgewezen. Is ook in strijd met de voorschriften van het C.B. Punt drie vinden we nog het meest haal baar, n.l. één of meer commissies benoemen voor nadere fusie- of samenwerkingScontacten. Hoewel er tot in den treure gepraat is en het "wel overbodig lijkt, zou er mogelijk nog eens iets nieuws kunnen komen. In dit geval zou zo'n commissie ,uit en vóór de leden" merken hoe moeilijk deze weg is. We dachten hier aan de zinsnede van de voorzitter: In Zeeland met 30 mil'j. ontzet hebben we gepraat over de moeilijkheden tot ze onoverbrugbaar werden doch in de grote fusie's soms meer dan 100 milj. omzet in Hol land heeft men gefuseerd en later de moeilijkheden 'be sproken en overwonnen! Ook geloven we dat om nog éénmaal de voorzitter te citeren: de moeilijkheden niet alleen liggen op het Vlak van de persoonlijke meer of minder individuele onbehaaglijkheid maar in concreto dieper liggen. Be doeld zal zijn de algemene onlust en onrust die in onze land- en tuinbouw heerst. Want die onrust in onze ge lederen is gezien de boeren/tuindersacties algemeen. We gaan hier nu niet op in maar geloven wel dat die algemene onlustgevoelens verhoogd met de werkelijk niet te onderschatten moeilijkheden in onze veiling de druppel geweest is die de emmer deed overlopen. Dat later op de avond de gemoederen wat heviger beroerd werden is begrijpelijk. Gelukkig is er niets echt uit de hand gelopen wat reeds een prestatie is gezien de waardige oppositie van de heer De Rijke geloven we toch wel dat er meer begrip gekomen is. Dat het be stuur een veto door de vergadering onthouden is kan tot een zekere tevredenheid stemmen. Dat het bestuur zich zonder meer zal beraden om 'zo mogelijk, nog zui niger en effiënter te werken en ook dat ons bestuur, zo mogelijk, uiterst coulant zal optreden, althans zeker aan extra zelfkritiek zal doen, staat voor ons vast. Resumerend constateren we: het jammer te vinden dat een en ander zover gekomen is en geloven we dat deze vergadering nu hij toch gehouden is, een zekere Op de fruitveilingen in ons gebied waren vorige week behoorlijke aanvoeren van appelen van overwegend goede kwaliteit. Benoni en James Grieve namen de belangrijkste plaats in maar ook van Tydeman's Early Worcester was vol doende te koop. De handel bleek levendig en er werden hoge prijzen betaald. Opmerkelijk is reeds bij deze zo- merappelen dat er niet alleen goede vraag is voor de binnenlandse markt waardoor handelaren uit alle delen van het land een weg naar onze veilingen weten te vin den, maar ook voor export wordt regelmatig gekocht zo wel klasse I als klasse II kwaliteit. Toen in het begin van de week de aanvoeren werden getemperd door slecht weer stegen de prijzen van de klasse I James Grieve tot 1,15 per kg. Voor klasse I 70/80 werd rond 1,10 per kg betaald. Toen in de twee de helft van de week de aanvoeren groter werden en de temperaturen belangrijk stegen daalde de prijs met 10 tot 15 cent per kg maar er kon toch nog van een goede prijs gesproken worden. Dat gold ook voor de Benoni waarvan de grote maten aanvankelijk rond 1,30 per kg noteerde en later rond 1,10 a 1,20 per kg voor de goed gekleurde partijen. Klasse I'65/70 mm deed tussen 80 cent en ƒ1,10 en de I 60/65 werd verkocht voor 60 tot 85 cent per kg. Het blijft best gaan met de afzet van onze appels en in fruittelerskringen is weer wat hoop gekomen, al staat tegenover de redelijke tot goede gang van zaken op de appelmarkt de zeer teleurstellende ervaring op de pe- renmarkt waar de Precoce de Trévoux tot nu toe domi neerde. Toch menen we te mogen opmerken dat er geen reden is voor al te groot pessimisme ten aanzien van de komende perenoogst, althans niet voor de grote en mid delmaten en goede kwaliteiten van de verschillende ras sen. We rekenen op een goede exportvraag van peren. We rekenen er ook op dat gedurende het gehele sei zoen zal blijken dat er geen plaats is voor de kleine ma ten en mindere kwaliteiten. Er is een tijd geweest dat deze op de binnenlandse markt verkocht konden wor den. Ook die tijd lijkt voorbij. De Nederlandse consu ment blijkt liever een flinke prijs te betalen voor een behoorlijke maat dan voor een koopje met kleine vruch ten genoegen te moeten nemen. Hierdoor kon het ge beuren dat we de vorige week Clapps Favorite met een behoorlijke maat en Precoce de Trevoux boven 60 mm tegen vrij goede prijzen zagen verkopen, terwijl 'de klei ne maten van de Precoce niet te verkopen waren. Plaat selijk in Zeeland draaiden op een dag 40 ton Precoce door. Er zijn telers die vrijwel geen kleine maten aan voeren. Zij hebben zo sterk gedund dat ze thans weinig kleine vruchten hebben en bij de pluk laten ze dat kleine goed hangen. Er zijn ook telers die vrijwel niet anders hebben aan te bieden dan de kleine maten. Hierdoor is begrijpelijk dat er altijd zulke grote verschillen zijn van bedrijf tot bedrijf in de fruitteelt. De berichten over tegenvallende appelprodukties in de ons omringende landen blijven aanhouden. We zien op het ogenblik het verschijnsel dat nieuwe oogstramingen dikwijls lager uitvallen dan de vorige. Ook dat is niet nieuw want bij een grote oogst schat men bijna altijd te laag en bij een kleine oogst bijna altijd te hoog. Van heel wat telers uit ons gebied hebben we ook reeds de op merking gehoord dat de kilo-opbrengst van de James Grieve lager is dan men had verwacht. Deze week zijn in enkele centra van ons land voor lichtingsbijeenkomsten gehouden van de opslag van ap pelen en peren en inleidingen gehouden over de afzet- eisen voor de buitenlandse markt. Door bijzondere om standigheden was het niet mogelijk enkel op dit terrein bij uitstek deskundigen naar ons gebied te halen om inleidingen te houden. We hebben echter vernomen dat binnenkort er ook in dit werkgebied een voorlichtings bijeenkomst komt van veilingen en N.F.O. over de fruit- opslag. We zouden een dringend beroep willen doen op alle telers om indien enigszins mogelijk daar aanwe zig te zijn. Er staan bij het bewaren en 'de afzet immers bijzonder belangrijke zaken op het spel. Een andere zaak waar wij op willen wijzen is die van de verkoop van fruit op het hout. Er worden nog steeds zaken gedaan en handelaren uit andere delen van het land komen naar onze streken om de beste boomgaar den te kopen. De prijzen welke worden besteed vertonen een stijgende tendens. Naar mag worden aangenomen ligt de reden hiervan in de tegenvallende oogsten in het buitenland. Reeds eerder wezen we er op dat het be langrijk is contact op te nemen met uw afzetorganisatie alvorens een besluit tot verkoop te nemen. Deze week willen we dat graag herhalen. Over de moeilijkheden binnen onze bedrijfstak be hoeven we op deze plaats niet uit te wijden. Onze eigen organisatie heeft wat dat betreft duidelijke taal gespro ken en -we zijn erg benieuwd naar de uitwerking. droogte, of storm en hagel, heen te loodsen naar betere tijden! Deze dingen worden dikwijls verwezen naar „normaal" bedrijfsrisico, terwijl naar het schijnt het L.E.I. bij zijn kostprijsberekeningen daar zéér weinig rekening mee houdt. In zonderheid is het in 1974. voor wat dit betreft, goed raak, wanneer glastuinders met windhozen en zéér zware hagel, grote schade opliepen aan warenhuis en een daarbij verloren gegane teelt. Hoeveel schade heeft de vollegrondstuinder dit jaar niet gehad met de grote voorjaarsdroogte, zodat soms de op komst en groei van de gewassen, soms nihil waren. Maar ja, dat is gewoon bedrijfsrisico, wat wel te dragen zou zijn wanneer de regering het afromingssysteem via belastingen minder handhaafde. Intussen zullen we ons weer troosten met de wetenschap en toezeggen van de regering met „het heeft onze aandacht!" Ondertussen gaat het werk op onze bedrijven gestaag door, wat be staat uit in de eerste helft van augustus; aardappels rooien onder natte omstandigheden, met kans op ïotte aardappelen en lage prijzen; veel extra wiedwerk, waar geen eind aan lijkt te komen en verschillende teelten die niet tot volle wasdom zullen komen. Ergens is het nog gelukkig dat niet alle bedrijven verliesgevend zullen zijn in 1974, maar een zekerheid lijkt het te worden, dat veel bedrijfsgenoten er een te laag uurloon van over houden. Niettemin mogen al deze dingen er niet de oorzaak van zijn om in gebreke te komen om onze bedrijven tot in de finesses te blijven verzorgen! Nog altijd bestaat dit uit de mogelijke bedrijfsaanpassingen en toch géén oude schoenen weggooien vóórdat men in 't bezit van nieuwe is! Met alle Nederlandse bedrijfs genoten hopen wij, dat er na deze „stilte na de storm, geen orkaan los zal breken want dit zou betekenen dat er ondertussen véél .gesneuvelden" zullen komen! ontspanning te weeg heeft 'gebracht. Beide partijen weten de standpunten, die toch met wat goede wil en begrip nu nader tot elkaar kunnen, en ook moeten, komen. Zo niet, dan is het als met een oude legeraan voerder die wel de overwinning behaalde, maar zoveel soldaten had verloren, dat ook hij machteloos was. Doch dat hoeft ons inziens in Middelburg nog niet te gebeu ren! P. S. Wat we nergens hoorden was het feit dat, als men 10.000 administratief of buitenom ver koopt en hieröver 6 provisie betaald, dit wel iswaar ƒ600 betekend, doch dat dit bedrag vol ledig afgetrokken kan worden voor de belasting. Bij een normaal inkomen is dat al vlug 200 aftrek zodat dan slechts 4 overblijft als wer kelijke kosten. Is dit nu zo onoverkomelijk? Tydeman's Early Worcester noteerde voor de klasse I boven 70 mm tussen 1,30 en 1,40 per kg, I 65/70 van 1,— tot 1,20 en I 60/65 van 65 tot 75 cent. Bij al deze prijzen opnieuw in de tweede helft van de week overwe gend iets lager dan in het begin. De kleine maten van Benoni noteerden rond 35 cent. Groot was het aanbod van peren, hoofdzakelijk in de vorige week nog Précoce de Trévoux welke allemaal verkocht moesten worden voor de binnenlandse markt. Na een behoorlijke prijs daling in het begin van de week was daarna het ver loop vrij stabiel op prijzen van 42 tot 47 cent per kg voor de klasse I 60/65 en rond 30 cent voor de I 55/60. I 50 en IID brachten wanneer ze werden verkocht niet meer cp dan de interventieprijs van 15,70 per 100 kg. Er vond ook belangrijke doordraai plaats van deze kleine maten. Clapp's Favorite werd eind vorige week in toenemen de mate aangeboden. Vanaf 60 mm werd toen voor deze peer tussen 60 en 65 cent per kg betaald en de klasse I 55/60 deed tussen 45 en 50 cent. Groot was het aanbod van bramen, waarvan de prijs zich stabiliseerde rond 1,70 per kg. Voor de telers erg teleurstellend omdat ze 1,per kg lager ligt dan het vorig jaar tijdens de drukste aanvoer periode. Aan het internationale economische front zijn nog al wat wolken. In Engeland is zonder meer sprake van een recessie en dat bij een prijs- en loonstijging van 20 tot 25% per jaar. In Duitsland is men helemaal niet opti mistisch over de economische vooruitzichten en wanneer we naar Amerika kijken zien we ook daar al voorboden die er op wijzen dat het er helemaal niet zo best voor staat. Volgens de deskundigen zijn er in Nederland voor 'de industrie en het bedrijfsleven in het algemeen veel min der zorgen. Wanneer het echter in belangrijke landen rondom ons niet goed gaat, zal dat zonder twijfel ook de weerslag hebben op onze situatie. Minister Boersma hield ons enkele weken geleden voor dat we tegen het eind van het jaar wel eens met 200.000 werklozen kun nen zitten. Tegelijk lezen we dan echter in de krant over de enorme problemen van het bedrijfsleven om krach ten aan te trekken en binnen onze eigen sektor is het ook een bijzonder moeilijke opgave om geschikte men sen te krijgen wanneer we ze nodig hebben. We hebben thans een werkloosheidspercentage van ruim 3 maar deskundigen houden ons voor dat dit be slist niet te hoog is. In Amerika zit men op 51/2 en men rekent er op dat het nog zal stijgen. Er wordt veel gespro ken over de noodzaak van inflatiebestrijding en we twij felen er ook niet aan dat dit noodzakelijk is. Tegelijk zien we echter steeds meer faktcen doorwerken die de in flatie bevorderen. In Engeland kwam een spaarlening met zgn. geïndexeerde rente. Het stelsel van indexering, dat wil zeggen van doorberekening van gestegen kosten wordt in steeds meer sektoren toegepast en dat betekent in de praktijk dat de inflatie steeds meer wordt inge bouwd als een niet meer los te denken verschijnsel in onze samenleving. Iets waarmee men moet leren leven zoals dikwijls wordt gezegd.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 13