Een week Ierland It's a long way to Tipperary Ramingen EEG appeloogst steeds lager 12 We werden in de gelegenheid gesteld met een ZLM- reis in samenwerking met de Geldse Maatschappij van Landbouw een bezoek aan Ierland te brengen. Ierland het groene eiland genoemd is 4 x zo groot als Nederland met een bevolking van 3 miljoen, waarvan de helft in de grote steden woont. Een land langs de kust heuvelachtig, aan de oostkust vruchtbaar der dan aan de westkust. Daar het zeer dun bevolkt is laat het een arme indruk achter. Van de Ier krijg je de indruk dat hij zich niet erg druk maakt over allerlei kleinigheden. Hij lijkt gemoedelijk, gemakkelijk en zeer rustig van aard. Tijd betekent naar het schijnt voor hen geen geld, maar ze gaan meer van het idee uit: morgen komt er weer een dag. Bijna 25 van de bevolking werkt in de landbouw, 54 van de bedrijven is kleiner dan 20 ha, 24 tussen d,e 20 en 40 ha en 12 groter dan 40 ha. In totaal zijn er 20.000 boeren. 'De veestapel bestaa.t voor uit melkkoeien en uit mestvee, ruim 2,1 miljoen. HOGERE MELKPRIJS DOOR EEG Het aantal varkens is sterk uitgebreid tot 1,1 mil joen. Het aantal schapen loopt tegen de 4.5 miljoen. De oppervlakte granen, aardappelen en suikerbieten zijn re latief van minder betekenis dan de veeteelt. Ook de fruitteelt is van weinig betekenis. Het eerste bedrijf dat wij bezochten was een voor Ierse begrippen groot bedrijf van 80 ha, waarop 108 melkkoeien werden gehouden met een gemiddelde melk- gift van 4100 1 (gem. Ierland 2500 1). Ook hier had men te kampen met een zeer droog voorjaar en weinig gras. De prijs die de boer van zijn melk ontving was 32.6 cent per liter bij 3,55 vet. De prijs van de melk was na de toetreding tot de EEG gestegen met ±10 cent per liter. De grondprijs bedroeg in deze omgeving 8000,per ha, terwijl de rente op dat moment 14% was. Indien de boer moest investeren in gebouwen voor aankoop vee of grondverbetering kreeg hij een subsidie van 2% rente, dus moest hij zelf nog 12 opbrengen. Van rente subsidies kon men nog geen gebruik maken. De mest- veehouderij, die in 1072/1973 een goede winst had op gebracht, was evenals bij ons nu zeer verliesgevend. De gebouwen waren sober, niet modern, wel doelma tig. Welstandscommissies die kostenverhogende eisert voorschreven zoals bij ons ontbreken. BOER BETAALT GEEN BELASTING! Enige zaken vielen ons in hoge mate op. De Ierse boer betaalt nog geen belasting. De lonen bedroegen 125, tot 150,per week (incl. de Weinige sociale lasten). De landbouwvoorlichters waren in staking, hierdoor konden de formulieren van de 2% vermindering van rente niet worden ingevuld. Het tweede 'bedrijf dat we bezochten was een coöpe ratieve varkensmesterij, die als volgt was opgebouwd. De leden van de Coöperatie leveren hun biggen af op een leeftijd van 12 tot 14 weken met een gewicht van 35 a 40 kg. Bij de coöperatie werden de dieren nog geduren de 81 dagen gemest. De voederconversie was 1 op 3,8, het uitvalpercentage 4,04 De stallenbouw kost 130, per varken. Een interessant bedrijf dat de laatste jaren sterk was uitgebreid en voor de omgeving van grote be tekenis was, vertelde ons niet alleen de direkteur van de Coöperatie, maar ook de boeren waar we mee spraken. BESSEN EN MESTVEE Het volgende bedrijf Was een gemengd bedrijf met 10 ha zwarte bessen en 4 ha kruisbessen en 25 ha grasland. Op het grasland werden mestvee en schapen gehouden. Op het bedrijf was één vaste werknemer aanwezig. De vrouw had naast de verzorging van haar 3 jonge kinde ren nog een beroep als onderwijzeres. Deze ondernemer kampte met de volgende problemen, zeer lage prijzen voor het mestvee. Wat de .bessen betreft, de vogels en de nachtvorst, die veel schade konden berokkenen. Verder werd het steeds moeilijker plukkers te krijgen. De prijs van de zwarte bessen was 1,25 per kg, de plukkosten bedroegen ƒ0,40 per kg. Een bezoek aan de paardenraces in Kildary was een evenement dat we niet graag hadden willen missen. De sfeer was enorm en de publieke belangstelling groot. Iedereen gokt en de bookmakers doen goede zaken. Te vens werd een paardenstoeterij bezocht. Dit was een be drijf dat in heel Ierland jonge paarden aankocht met een bepaalde verwachtingswaarde. Deze paarden werden op geleid en getraind voor de races en zo mogelijk ver kocht. Trots toonde de eigenaar ons een paard dat hij voor 60.000,had verkocht. Iets wat niet iedere week en ook niet ieder jaar voorkomt, vertelde hij ons. KOE HEEFT VOORRANG OP AUTO De laatste landbouwkundige objekten die we bezoch ten waren een melkfabriek in Mitcheltown, een K.L- station en een vleesfabriek. Ook waren we in het be roemde Johnston Castle, het instituut waar het land bouwkundig onderzoek is geconcentreerd. De onderzoe kers. die we daar ontmoetten, hadden veel contact met de Nederlandse Onderzoekinstituten. De melkfabriek was op coöperatieve basis met 5000 leden. In 1973 be droeg de omzet 186 miljoen. Dit jaar werd een omzet van 225 miljoen verwacht 30 van de melk werd in tanks aangevoerd. In januari en februari krijgen 'de boeren een extra toeslag van 7 cent .per liter, dit om te trachten de melk- aanvoer meer geleidelijk te doen verlopen. Volgens eni ge zuivelkenners uit Gelderland moet deze fabriek als zeer modern worden aangemerkt. In Ierland zijn de voorrangregels anders dan in ons land. Wanneer een boer zijn vee naar een ander weiland brengt over de provinciale weg stopt het gemotoriseerd verkeer, tot de koeien zijn gepasseerd. Alle schade aan vee is voor rekening van de chauffeur, vandaar de grote voorzichtigheid. De indruk die we van de landbouw heb ben gekregen is er een, dat de Ier niet bezig is een pas op de plaats te maken. In ons land zijn we verder. De boer verwacht veel van de E.E.G., de consument niet. De produktie-omstandig- heden zijn 'bepaald niet beter dan bij ons, maar voorstl op veehouderijgebied zal Ierland een rol van betékenis gaan spelen. PRACHTIG LAND! Toeristisch is Ierland een prachtig land. Een natuur, toen wij er waren, met bloeiende meidoorn daartussen de gele brem, de vele kleuren groen de zeer rustige we gen met bijna igeen verkeer. En bepaalde gebieden met perceelsgrenzen van opgestapelde keien gebieden waar nog turf wordt gestoken. 'Op de wegen huifkarren, in ge bruik voor toeristische tochten, getrokken door een paard verlevendigen het Ierse landschap. Een aangelegd park ter ere van president Kennedy in de omgeving van New Ross, de geboorteplaats van zijn overgrootvader, met een zeer grote oppervlakte met bo men en planten uit de hele wereld was indrukwekkend. Een land met veel kastelen waarvan weinige meer worden gebruikt dan voor toeristische elementen. Ook wij bezochten een Ierse avond in Knappogne Castle met zang, muziek, toneel en een diner in een mid deleeuwse sfeer te midden van een internationaal ge zelschap met de heer Traas uit Tipperary als gast. Voor ons was de reis prachtig en goéd dankzij reisleider ZLM en Ierse bevolking. J. ROtELSE We zagen hier in Ierland over de televisie dat er een soort boerenoorlog heerst in Nederland en enkele ande re landen. Het is te begrijpen. In juli en augustus gaat heel Nederland op vakantie met dure caravans, tenten 3f naar nog duurdere hotels in binnen- en buitenland. Als je dan zelf maar moet blijven werken omdat het er nu eenmaal niet zo dik aan zit en je kijkt daar dan van de akker naar de weg waar al die welvaart passeert en ze rijden daar zonder een spatje pijn, want het loon gaat door en er zit nog een dik vakantiegeld boven op, nu dan raakt de maat vol. Bovendien komt het nog voor dat die vakantieganger met weinig achting naar ons 'kijkt. Immers die boer z'n bedrijf is te iklein, hij is niet efficiënt of gewoon een domme boer. Met deze gedachten in zijn hoofd heeft die vakantie ganger niet altijd ongelijk. Vooral met de conclusie „dom me" boer. Want inderdaad zijn we dom dat we voor een lage beloning het voedselpakket blijven leveren. De eer ste levensbehoeften „moeten" goedkoop zijn. Wat luxe kost is minder belangrijk. De meeste mensen zitten er meer over te klagen dat het voedsel enz. zo duur was tijdens hun vakantie, dan dat ze hun auto met bijbeho- ren bijv. eens taxeren hoe duur dat was. De welvaartmaatschappij is wat eenzijdig. Laat iemand gerust vakantie houden; de meesten hebben het wel nodig. Maar laat ze eerst betalen voor wat die boer daar doet aan de overkant van de sloot, voordat ze een boot op hun auto laden of er achteraanhangen. Tarwe is één der belangrijkste gewassen op het bedrijf van de heer Traas. De boeren in Ierland hebben het ook niet breed. De vleesprijzen te laag, vooral het jongvee en verbazingwek kende kostenstijgingen. Vooral kunstmest is omhoog in prijs, zodanig dat de Ierse boer. minder gaat gebruiken, terwijl het gebruik toch al laag is. Ze kost bijv. 10-10-20 600,per ton, dus 30,per 50 kg zak. 26 N kost 20,per 50 kg. Dat is toch een beetje bar. Machines gaan dezelfde weg. De tractor een Massey-Ferguson, kostte mij 860.toen we hier kwamen. Een nieuwe Massey-Ferguson 135 'kost nu in de buurt van £2.000, Laten we er over stoppen, u kent het verhaal. Van be lang is het of wij het hier ondanks kostenstijgingen nog een beetje kunnen redden. Met veel inspanning zou ik u misschien een economisch inzicht kunnen geven in on ze bedrijfsresultaten. Maar laten we het gemakkelijk en praktisch houden. 'Dit bedrijfje is 24 ha en eigendom, geen pachtkosten en rente en aflossing meer. Als wij dan hier zo'n beetje boeren en fruit kweken kunnen we de oude auto inruilen tegen een nieuwe, wat fruitkisten kopen, een tractorfrees aanschaffen, Wat drainage aan leggen en in het algemeen het land wat verbeteren en dan is het met de investeringen gedaan. Voor privé schiet er dan over: normaal levensonderhoud, eens iets aan uitbreiding van meubilair en wat verbeteren aan het huis. Dit jaar hebben we bijv. een portaaltje aan het huis laten bouwen. In Zeeland ook wel een klompekot geheten. En dan is het meerdere aan inkomsten boven uitgaven ook weer schoon op. Of men in dit geval van een levensvatbaar bedrijf kan spreken laat ik aan u ter beoordeling over. Stel dat men het negatief beoordeelt, wilt u dan aan mij schrijven wat anders we kunnen gaan doen. Alles verkopen en misschien 350.000 in handen krijgen? Van die rente zou men goed kunnen leven op het ogenblik. Maar die 350.000 is met een inflatie van 15 hier in Ierland of met de 8 van Nederland in minder dan geen tijd ge halveerd. Thans ben ik 37 jaar, dus ik geloof niet dat we ons pensioen er mee halen. Dus dan zal er bij gewerkt moeten worden in één of ander beroep. M'n hoofd staat er niet erg naar en ik dacht dat het wat schaars was in de werkgelegenheid. Persoonlijk lijkt het mij het beste om rustig door te gaan. De grond loopt niet weg en als je geen gekke dingen doet is er nog wel wat te verdie nen meen ik, ook op een bedrijfje zoals dit. Bovendien is er ook nog zoiets als vrijheid op eigen grond. Je moet er natuurlijk wel op werken, maar het is voor jezelf. Als ik bijv. stenen van het land héb te rapen vind ik dat niet leuk en dan klaagde ik wel eens bij m'n vrouw over die rotstenen Maar m'n vrouw zei tegen me: klaag nu maar niet teveel, want het zijn je eigen stenen. Er zijn mensen genoeg die hun levenlang stenen moeten rapen van een ander. Het wordt steeds duidelijker dat de appeloogst in de E.E.G. aanmerkelijk kleiner zal zijn dan vorig jaar. Ook waarschijnlijk zelfs kleiner dan in 1972, toen het prijs peil als gevolg van het beperkte aanbod betrekkelijk gun stig was. Opvallend is dat de ramingen steeds lager uit vallen. De invloed van de kleine* appeloogst zal het dui delijkst zijn bij de najaars- en winterassen. iO MINDER IN FRANKRIJK Een herziene raming van de appeloogst in Frankrijk geeft aan dat dit jaar men een vermindering van 20 ten opzichte van vorig jaar gerekend kan worden. Ge raamd is een produktie van 1.547.000 ton vergeleken met 1.875.000 ton in 1973 en 1.630.000 ton in 1972. In de belangrijkste teeltgebieden verwacht men dit jaar 941.000 ton Golden Delicious te oogsten vergeleken met 1.184.000 ton in 1973. Dat betekent een verminde ring met 21 procent. Zou dit over het gehele gebied van Frankrijk het geval zijn, dan zal de totale Golden-pro- duktie ongeveer 1.036.000 ton opleveren vergeleken met 1.312.000 ton vorig jaar. Een en ander is gebaseerd op de ramingen per 1 augustus. 36 PROCENT MINDER APPELEN IN BELGIË Naar de standcijfers per eind juni rekent men in Bel gië met een daling van de produktie van appelen van omstreeks 29 procent tot 169.000 ton (1973: 237.500 ton en 1972 265.000 ton). De teruggang is het sterkst bij de hoog- stammen, namelijk van 42.500 tot 7500 ton. Bij de laag stammen bedraagt de geraamde daling 30 procent tot 161.500 ton (195.000). 41 MINDER IN WEST-DUITSLAND De Westduitse appeloogst 1974 zal volgens de juli-ra- ming erg klein worden en uitkomen op 1.188.500 ton (v. j. 2.015.700; v. v. j. 1.238.900). Dat is maar liefst 41 minder dan vorig jaar en zelfs nog ca. 4 kleiner dan in 1972. Men verwacht dan ook de kleinste appeloogst sinds 1965. De produktievermindering heeft in gelijke mate be trekking op de intensieve teelt en op de zgn. „Streu- anbau". Deze laatste de „Streu-anbau" die dit jaar ca. 71 (v. j. 71 v. v. j. 61 van de totale West duitse appelproduktie omvat, blijkt overigens telkenjare weer van zeer grote invloed te zijn op de prijsvorming van appelen in West-Europa. Ook bij peren verwacht men dit jaar de kleinste oogst sinds 1965. Men schat de produktie dit jaar op 292.400 ton (v. j. 413.800 v. v. j. 344.200 ton). Dit wil zeggen 29 minder dan vorig jaar en 15 minder dan in 1972. Alleen in Nederland en België is er sprake van een grote pereoogst. In Frankrijk zal vooral de produktie van de latere peren eerder aan de matige kant "zijn, ter wijl uit Engeland beichten komen dat de Conference een iets kleinere oogst belooft dan normaal.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 12