De protest manifestatie te Utrecht Openingsrede van Drs. R. Zijlstra 8 Zaterdag 10 augustus de dag van het boeren- en tuindersprotest te Utrecht. Massaal trok> men op naar het voetbalstadionbekend onder de ietwat lugubere naam „De Galgewaard". Onderweg naar de Domstad flinke plensbuien. De lucht beloofde ook op wat langere termijn weinig goeds. De Bilt bekeek het optimistischer en voorspelde: kans op regen, maar ook opklaringen. En inderdaad, rond half 9 klaarde de lucht nog weliswaar nog niet op, maar het werd wat droger. Althans, minder nat. Bij het terein van de manifestatie een enorme drukte. Bij een voetbalstadion hoort echter een groot parkeer terrein en de politie regelde alles voortreffelijk. De hon derden bussen en duizenden personenauto's vonden be trekkelijk vlot een plaats. Omstreeks 9 uur zat de overdekte tribune al vol. In het volgende uur werden geleidelijk ook de overige zit plaatsen rondom het terrein bezet. Om kwart voor 10 gaf sipeaker Joris Schouten vanuit zijn hoge commentator- hokje al toestemming om een staanplaats te zoeken op de wielerbaan rond het voetbalveld, omdat er bijna geen „normale" plaatsen meer over waren van de 25.000 waar mee was begonnen! Imiddels werden de wachtenden vermaakt door de monstranten, die met spandoeken langs de tribunes trok ken en daarbij vaak gul applaus oogsten. De teksten wa ren ten dele bescheiden, ten dele pittig. Enkele ervan: „Wij hebben schijt aan dit beleid", „Den Uyl lijkt wel een poelier, hij slacht tuinders met plezier", „Van der Stee - weg er mee", „Gooi Van der Stee maar in de zee, want hij vaart met rooie Jopie mee, wij willen een ech te vechter voor de landbouw", „Wij zijn van goede wil, maar kunnen niet leven van de pil", „Boeren en tuin ders in deze natie, zijn de bestrijders van de inflatie", enz. Om 10 uur kondigde Joris Schouten aan dat de mani festatie zou beginnen. Inmiddels was duidelijk geworden dat alles zich voornamelijk af zou spelen op en rond de ere-tribune. Daar zaten de „speciale" bezoekers op een gereserveerd deel van de tribune, waaronder de minis ters Van der Stee en Duisenberg, een flink aantal kamer leden zoals Andriessen, Wiegel, Kruisinga, Bakker, enz. Daar stonden ook de microfoons) opgesteld voor de spre kers, daar was de pers, de televisie, kortom, daar was het hart van de bijeenkomst. Wie aan de andere kant van het stadion zat moest alles diLs van grote afstand vol gen. Vandaar dat een aantal bezoekers hun zitplaats in de steek liet en vóór de tribune ging staan om toch alles van dichtbij te kunnen volgen. Het was later deze „voor uitstrevende" groep, die de sfeer en het verloop van de bijeenkomst bepaalde. Bij de aankondiging van de sprekers volgde op de na men van de drie CLO-voorzitters nogal wat afkeurend boe-geroep, terwijl vooral de naam van Klaas Olieman met bijval werd begroet. Toch wist even later de heer Zijlstra in zijn openings rede nog veel applaus te oogsten, vooral bij zijn opmer kingen over de vakbeweging, het collegegeld voor de studenten en de kluten in de Dollard. De heer Olieman die hierna namens de aktie-komitees het woord voerde werd met uitbundig gejuich ontvan gen. Hij sprak fel, maar was naar het oordeel van som mige fanatiekelingen toch nog te gematigd. We hoorden al over een „baantjesjager", die maar vervangen moest worden. Velen dromden voor de overdekte tribune om dicht bij de sprekers te staan. der Stee, die zich verzet tegen een importstop. Applaus klaterde op bij zijn uitspraak: „Straks worden de koeien van Nederland gemolken door de koelies van Neder land!" Ook zijn opmerking: „De trekker is kennelijk een beter middel dan harde inkomencijfers en harde werkers op het platteland"vond buitengewoon veel waardering. „Die vent moeten we naar Brussel sturen!" hoorden we opmerken. Tenslotte kwamen nog een vertegenwoordiger van de jongerenorganisaties voor de microfoon en een vertegen woordiger van agrarisch België. En toen kwam de anti-climax. Speaker Joris Schouten kondigde aan dat de heer Mertens voorzitter van de Ka tholieke Nederlandse Boeren- en Tuindersbond, het woord zou voeren. Onmiddellijk barste een oorverdovend lawaai los. Proppen papier en andere voorwerpen vlogen door de lucht in de richting van de aangekondigde spre ker. Vuisten werden gebald. Enkele heethoofden probeer den over de dranghekken te klimmen die de genodigden en sprekers van de rest gescheiden hielden; blijkbaar wou men de heer Mertens te lijf gaan. De heer Mertens wachte een poos, las daarna een ge deelte van zijn rede voor, maar er was niets van te ver staan. Tenslotte greep Klaas Olieman in. Hij wist eerst minister Van der Stee over te halen om voor de micro foon te komen en kreeg daarna het publiek tot bedaren, door de minister als spreker aan te kondigen. De minister had niet erg veel te vertellen. Hij vxls op de hoogte van de noden en behoeften van de agra rische sector en hij en het hele kabinet waren er van overtuigd dat er wat gedaan moest worden. Uitgewerk te voorstellen zouden in de komende week bekend wor den gemaakt. De toehoorders gaven na zijn betoog over wegend blijk van ongenoegen, maar toch werd het rus tiger. Daardoor kreeg voorzitter Zijlstra de gelegenheid nog een geïmproviseerd slotwoord te spreken, waarin hij de tekst weergaf van een resolutie, die elders in dit blad is afgedrukt. En daarmee was de bijeenkomst geëindigd. Het was een abrupt slot.. De aftocht verliep opmerkelijk rustig. De duizenden auto's en bussen werden vlot in de verkeersstroom op genomen. Wat overbleef ivas voor menigeen een kater, ^ou Den Uyl die ook willen slachten A. v. O. Onder het toeziend oog van de heer Markusse arriveerden de eerste bezoekers al vóór 9 uur. Tijdens de zeer korte pauze (1 minuut) die hierop volg de klonk zeer indringend gescandeerd Van der Stee - Van der Stee - Van der Stee. De minister wist niet best hoe hij kijken moest, ging even rechtop staan en daarna weer zitten. In 't algemeen maakte hij tijdens de bijeen komst de indruk dat het gebeuren hem niet onberoerd liet. Minister Duisenberg, die naast hem zat, bleef ech ter uiterlijk onbewogen. Hij reageerde nergens op. De heer Breugem sprak namens de tuinders en wist de goede woorden te vinden om de groep bij de tribune op zijn hand te krijgen. Zijn scherpe kritiek op het kabi net was (stook)olie op het vuur. Minister Boersma kreeg er o.a. tot groot genoegen van velen geducht van langs. Halverwege zijn voordracht begon het echter te plensen en dat deed de animo om te applaudiseren bekoelen. Aansluitend op het betoog van de heer Breugem werd plotseling uit volle borst het bekende lied „Den Uyl is in den olie" gezongen, wat Hans Wiegel een glimlach ontlokte. Marcus Bakker lachte niet Jkeek strak voor zich uit en maakte notities. Even later zagen we hem een sjekkie draaien. Vervolgens werd het woord gegeven aan de heer Fr. Mikkers, die de problemen van de varkenshouderij uit de doeken deed. Zijn betoog was goed opgebouwd en werd ondersteund met cijfers die duidelijk aantoonden hoe slecht het gaat in deze sector. Zijn verhaal werd welwillend aangehoord, maar de handen kwamen nauwe lijks op elkaar, 'want de kritiek op de EG, de overheid en de organisaties was minder scherp als van de vorige sprekers. Bovendien was er al veel stoom afgeblazen. Dat ondervond ook pluimveehouder J. van Noord. Het werd voor velen waarschijnlijk vermoeiend om al die redevoeringen achter elkaar te beluisteren. Fruitteler en N.F.O.-voorzitter L. J. Nijsten wist ech ter aan het slot van zijn betoog weer applaus) te verwer ven, o.a. met zijn vergelijking fruitteler-loontrekker, als mede door zijn opmerking dat de fruitteelt zich door de nationale overheid en de EG in de steek gelaten voelt. Ook akkerbouwer P. van Noord uit het Groningse Ste- dum kreeg nu en dan weer greep op het publiek, o.a. door zinnen als: „Wij zullen niet accepteren dat de Nederland se regering zich achter Brussel verschuilt". En de stemming was er weer helemaal in toen vee houder A. van Leeuwen uit Delf gauw aan het woord was. Enorme bijval kreeg hij bij zijn kritiek op minister Van slissingen te nemen die weer perspektief kunnen bieden, op een zware proef wordt gesteld. Onzekerheid en vertrouwenscrises vormen tezamen een slechte voedingsbodem voor vruchtbaar overleg; een overleg dat toch nodig zal blijven om betere omstandig heden voor de boeren en tuinders te bewerkstelligen. Maar wat ook gebleken is, is dat het te lang uitblijven van voldoende resultaat van dit overleg ook door de boeren en tuinders niet meer wordt geaccepteerd. Dui delijk is gemaakt dat een ongestoorde gang van zaken in ons land niet uitsluitend afhangt van de vraag of de vakbeweging het ergens wel of niet mee eens is. Wij zien niet in waarom de studentenakties wel tot verlaging van collegegeld kunnen leiden en onze akties niet tot prijsverhoging. Wij kunnen erg moeilijk begrij pen waarom voor een redelijk bestaan van de kluten in de Dollard die wij overigens graag een redelijk be staan gunnen wel plotseling 60 miljoen gulden extra beschikbaar kan komen en voor ons niets extra's gevon den zou kunnen worden. Vandaag zijn wij hier om onze zorg opnieuw te de monstreren; onze ongerustheid voor de toekomst van ge zin en bedrijf opnieuw tot uitdrukking te brengen. Van daag zijn wij ook hier om onze kritiek te uiten over de vaak trage gang van zaken en de besluiteloosheid in Brussel. En kritiek op het uitblijven van maatregelen, die duidelijk tot uitdrukking brengen dat de Nederland se samenleving niet alleen is samengesteld uit indus trieën en werknemers, uit kantoren en bureaus, maar ook uit honderdduizenden hardwerkende gezinnen, die on der geheel andere omstandigheden hun inkomen moeten verdienen. Landbouwers, veehouders, tuinders en mid denstanders horen er ook bij. Geen regering kan zich ongestraft permitteren hun positie en belangen langdurig te negeren. Dames en he ren politici. Ter voorkoming van misverstand deze kri tiek die u vandaag hoort en die u de afgelopen weken zo veelvuldig gehoord heeft, wordt niet bepaald door de politieke kleur van een kabinet. Het zou ons, als boe ren en tuinders, een lief ding waard zijn als u onze zor gen en noden zou proberen uit te tillen boven uw partij politieke tegenstellingen; als u bereid zou zijn uw han den ineen te slaan om aan een riskante ontwikkeling van een hele bevolkingsgroep een halt toe te roepen. De heer Zijlstra, die de leiding had van de manifesta tie, opende de bijeenkomst met de volgende rede: Vandaag zijn de ogen van het gehele Nederlandse volk opnieuw gericht op boeren en tuinders in Neder land. Uw massale aanwezigheid thans en de akties die vorige week zijn gevoerd, hebben overduidelijk bewe zen dat de zorgen in gezin en bedrijf groot zijn dat on zekerheid inzake de toekomstkansen het vertrouwen in de toekomstmogelijkheden dreigt te gaan overheersen; het vertrouwen in de greep van de Europese autoriteiten in Brussel op de koers van de Europese Gemeenschap, danig is geslonken; en tenslotte, geachte excellenties en vertegenwoordigers van de politieke partijen, dat het ge loof in uw bereidheid om deze signalen te verstaan, be Op deze foto is een flink aantal „kopstukken" te zien, waarvan sommige echter meer „lijdend voorwerp" waren. Onder ste rij van links naar rechts: Mertens, Zijlstra en Knottnerus. Daarboven: Duisenberg en Van der Stee, de laatste met echtgenote. Op de derde rij zijn o.a. (links) Kruisinga en Andriessen te zien.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 8