Fokveedag Walcheren 6 best van soort, gevuld en diep en doet iets rijp aan. Verder een la prijs voor Corrie 22 van L. Matthijsse. Mieneke 61 werd verkozen tot kampioene jongvee. Overzicht Van het aantal eerste en tweede prijzen rundvee (inclusief groepsprijzen) Ing. I. HAMMING en Ing. J. J. ZONDERLAND, C.A.R. - Goes. Ondanks een iets kleinere opzet, is de 21e fokveedag voor Walcheren zeer geslaagd. Nadat men al op verscheidene plaatsen op Walcheren een keuringsterrein gevonden meen de te hebben, moest toch regelmatig weer naar een nieuw terrein gezocht worden. Zodiende werd er al gesproken van de „ronde van Walcheren". Dit jaar heeft men voor de fok veedag op 12 juli 1974 een geschikt terrein gevonden bij de manege van de heer J. Pouwer te Serooskerke. Nu had men ook iets minder ruimte nodig omdat er alleen runderen en schapen (helaas geen melkschapen) aangevoerd werden. 's Morgens werden individuele keuringen gehouden en de middag was bestemd voor groepenkeuringen en kampioens keuringen. Het bijzonder gunstige keuringsweer en de grote publieke belangstelling (ook veel veehouders), met daarbij de manege als trefcentrum, zorgden vooral voor een geslaagde fokvee dag. MELKVAARZEN Deze werden gekeurd in drie goede rubrieken met beste kopnummers. In de eerste rubriek ontstond bij de toeschou wers al enige discussie over de plaatsing, waaruit wel blijkt dat de keuringen met veel belangstelling gevolgd werden. We noemen kort de la nummers: Lutina 12 van Gebr. De Lange, Mieneke 56 van L. P. Brasser en Corrie 26 van A W. Smit. JONGERE MELKKOEIEN De eerste rubriek werd aangevoerd door Karolien van J. Kwekkeboom, een beste tweede kalfskoe, kleine bemerking op kruis en benen. Dan volgde een rubriek met aan kop Jaantje 40 van S. v. d. Broeke, best ontwikkeld, vooruier is minder goed. Dan volgde een rubriek met als eerste de beste Minerva 19 van W. de Buck. In deze goede rubriek waren de uiers niet altijd even onberispelijk. Daarna was er een goede rubriek met de normaal ontwikkelde, melktypische Danny van J. de Visser, Souburg aan de leiding. De daarop volgende rubriek werd aangevoerd door de normaal ontwik kelde en gerekte Joke van J. Kwekkeboom. Deze eigen-soor- tige Pan 50-dochter bezit een best uier. le prijzen 2e prijzen G. Blankere, Grijpskerke 12 4 L. P. Brasser, Vrouwenpolder 9 5 S. v. d. Broeke, Serooskerke 2 2 W. de Buck, Middelburg 3 2 J. Dekker, Arnemuiden 1 4 M. Dekker, Serooskerke 2 1 J. P. Geerse, Middelburg 3 5 G. Geertse, Grijpskerke 1 4 Gebr. Geldof, Oostkapelle 3 5 B. M. v. Goudswaard. Kats 1 0 J. Kwekkeboom, St. Laurens 10 2 Gebr. De Lange, Ritthem 10 6 J. Maljaars, Aagtekerke 5 1 L. Matthijsse, Meliskerke 6 1 A. W. Smit, Oostkapelle 5 0 A. van Tatenhove, Gapinge 2 2 W. Verhage, Koudekerke 3 3 J. die Visser, Gapinge 4 1 J. de Visser, Souburg 7 2 C. de Visser, Oostkapelle 0 2 J. VosWisse, Zoutelande 0 1 M. Wattel, Gapinge 2 4 J. Wondergem, Gapinge 3 2 W. Wouters, Vrouwenpolder 3 1 Overzicht van de keuring. Links het terrein voor de schapentemidden van de balies voor de Kampioene oudere melkkoeien: Mieneke 18 (V. Adema 469). koeien en op de achtergrond de grote belangstelling voor het keuren van de koeien. Eig. L. P. Brasser, Vrouwenpolder. Kampioene jongvee Mieneke 61 (v. BI. Setske's Keimpe). Kampioene jonge melkkoeien Corrie 26 (v. Kole Keimpe 29). Reserve-kampioene oudere melkkoeien Lutina 6 (v. Jacoba Eig. L P. Brasser, Vrouwenpolder. Eig. A W. Smit, Oostkapelle. Adema). Eig. Gebr. De Lange, Ritthem. RUNDVEE Misschien juist omdat de keuring beperkter van opzet was dan anders, kwam het keuren van het rundvee goed tot zijn recht. Er werd maar in twee ringen gekeurd, zodat het gebeuren goed te volgen was. Bovendien was er veel pu blieke belangstelling en werd het keuren nauwlettend ge volgd. Het door het keuren richting aangeven is misschien niet helemaal uit de verf gekomen, aldus een van de juryleden, het keuren en plaatsen van de diieren kan zeer instructief zijn voor de belangstellende veehouders en kan voor hem een concretisering van het fokdoel betekenen. En er werd goed vee aangevoerd op Walcheren. Als we daarbij beden ken dat er op Walcheren ook nog heel veel veehouders zijn die best vee bezitten, maar geen dieren ingezonden hebben, dan blijkt wel dat Walcheren provinciaal gezien een toon aangevend fokgebied is. Er werd) erg veel rundvee ingezon den, n.l. 148 dieren van 24 inzenders. STIEREN Er werden maar drie stieren gekeurd en omdat de stier van Van Goudswaard niet meedong voor het kampioenschap werden de andere twee kampioen en reservekampioen. Dit waren resp. Mieneke's Adema 25 van J. de Visser, Gapinge en Marius van J. Kwekkeboom. De kampioen is een stier van mooi type met een kleine bewerking op de achterbenen.^ JONGVEE Het jongvee hadi kwalitatief sterker gekund. Van de 7 stuks werd Mieneke 61 van L. P. Brasser kampioene. Ze is OUDERE MELKKOEIEN Hier ook al weer een rubriek waar niet direct de grootste vooraan stond. Nu stond la: Boukje 8 van W. Verhage, een malse koe met goede verhoudingen. Dan een rubriek waar de mooie, licht getekende Moore 20 van W. Wouters la stond. Ook zij bezit een best uier. De volgende rubriek had weer een kleine koe aan de kop: Rika 25 van G. Blankers, Grijpskerke. Het uier was best. Dan een behoorlijk goede rubriek met de goed geuierde en evenredig gebouwde Trui- da 5 van A. van Tatenhove aan de leiding. Hierna een kleine rubriek met vier eerste prijzen met als hoogste: Roosje van J. de Visser, Souburg. Dan volgde nog Emma 302 van L. Matthijsse als leidster van 3 dieren. LEVENSPRODUKTIEKLASSEN De 30.000 kg-klasse bevatte maar liefst 8 eerste prijzen en geen tweede of derde. Voorop liep Lutina 6 van Gebr. De Lange met daarachter Roosje 7 en Coba 24 van G. Blan kere. De 40.000 kg-klasse bevatte maar twee dieren: la Janna 2 van M. Dekker en lb Rika 8 van M. Wattel. De 50.000 kg-klasse werd geleid door Mieneke 18 van L. P. Brasser, met daarachter Corrie 9 van L. Matthijsse en Liena van J. Maljaars met een eerste prijs. Dan was er nog een 60.000 kg of meer-klasse met als la: Minerva van W. de Buck (met ruim 83.000 kg melk) en lb: Irma 7 van J. Maljaars. Overzicht van het aantal eerste en tweede prijzen van de schapen KAMPIOENSKEURING MELKKOEIEN Bij de jongste melkkoeien waren uit de la en lb dieren uiteindelijk overgebleven: de best ontwikkelde, goed typi sche Mieneke 56 van L. P. Brasser en de best geuierde en goedgelijnde Corrie 26 van A. W. Smit. Na arbitrage werd Corrie 26 jeugdkampioene. Bij de oudere melkkoeien waren erg veel kandidates voor de titel reservekampioen. Dat tekent ook de kwaliteit van de inzending. De jury had name lijk als kampioene uitgezocht de bijzonder sterk gebouwde (dit geldt ook voor haar uier) en best soortige Mieneke 18 van L. P. Brasser. Met behulp van de arbiter werd uitein delijk Lutina 6 van Gebr. De Lange reservekampioene. Voor de jarenlange strijd van deze koe een mooi resultaat. Mie neke 18 werd ook algemeen kampioene. le prijzen 2e prijzen Gebr. A. Z. en Z. A. de Buck, Oostkapelle 4 17 Gebr. De Lange, Ritthem 14 12 W. Verhage, Oostkapelle 15 5 W. Verhage jr., Vrouwenpolder 0 1 J. de Visser, Oostkapelle 3 2

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 6