UIT DE PRAKTIJK Recht op redelijk arbeidsinkomen Er was kortsluiting Zeer sterk optreden van vergelingsziekte Helft boeren bleef over Rond de Schelde 5 Wanneer wij bij het schrijven van deze bijdrage ons afvragen wat we thans aan het papier zullen toevertrou wen- hebben we de keus tussen een overzicht van de stand van zaken op THOLEN EN ST PHILIPSLAND en onze gedachten over de protestmanifestatie van de 3 C.L.O. te Utrecht. Wij nemen aan dat over „Utrecht" nogal wat zal wor den gezegd en geschreven en willen ons te dien aanzien danook maar wat beperken. Toch menen wij dat het goed is, daarover als praktizerend boer iets te zeggen. Reeds vele malen heeft u in onze bijdrage kritische ge luiden kunnen lezen t.a.v. de Landbouwpolitiek. Dik wijls reeds is onzerzijds aangedrongen op een hardere lijn hij de onderhandelingen over de prijzen van de pro- dukten. Iedere boer en tuinder in ons gebied geeft be paald de voorkeur aan een harmonische samenleving en aan onderhandelingen met de regering en de E..E.G. binnen het kader van het harmonie-model. {Iet is echter al enkele jaren duidelijk dat het, alle goede bedoelingen ten spijt, niet meer mogelijk is op deze basis tot acceptabele resultaten te komen en van daar dan ook dat wij in de richting van het vakibonds- matige optreden zijn gedwongen. Het is pijnlijk en tragisch te moeten vaststellen dat er eerst demonstraties en eigenlijk 'n boerenopstand moest komen, voordat onze topfiguren dit inzagen. De kort sluiting die er is tussen de achterban en de -boerenlei ders ontlaadde zich in Utrecht op ondubbelzinnige wijze! Mertens kon niets verstaanbaars naar voren brengen, Knottnerus heeft dit maar niet meer geprobeerd en Zijl stra moest ook een aantal minder vleiende leuzen aan horen. Het is te hopen dat zij daaruit de juiste conclusies zullen trekken. Overigens willen wij niet verhelen te zeggen dat het Voor loon- en salaristrekkenden staat men direkt ge reed om verhogingen van kosten in hun loon of salaris bij te stellen, dat wil zeggen hun loon c.q. hun salaris te verhogen. Voor de boeren en in zijn algemeenheid ook in de middenstand mag dat niet! Hun arbeidsloon moet -maar op een laag peil blijven. De steeds hoger worden de toegerekende kosten van kunstmest, energie, hetzij brandstof of aardgas, bestrijdingsmiddelen, werk door derden, veevoer enz. mogen niet in de prijzen worden doorberekend. Dit is nu al meerdere jaren zo. 't Is wel mooi om een gezamenlijk landbouwbeleid in de EEG te willen, maar als dit ten koste gaat van onze boerenstand, dan kan, dan mag en dan moet de EEG maar inrukken. Verder staat het de regering nu niet om via toezeggingen, van alleen maar wat extra BTW-ver- hoging, wat uitstel van belastingbetalingen en herzie ningen van de aardgasprijzen wat soulaas te bieden. Dit zijn allemaal maar lapmiddelen. Men zal nu duidelijk moeten komen met voldoende hoge prijsverhogingen, en dan wel met of zonder toestemming van EEG, Lardinois en wat dies meer zij in Brussel. Laten we hopen dat door, wat ze bij werknemers „sta kingen" noemen, terwijl ze dat bij de boeren nu al wil- steeds moeilijker wordt om de kloof tussen de practische boer en tuinder en de ingewikkelde landbouwpolitiek te overbruggen. De situatie wordt: öf men is een goede boer en heeft te weinig inzicht in het ingewikkelde com plex van landbouwmaatregelen en afspraken, öf men beheerst dit laatste wel en komt dan aan de practische land- en tuinbouw niet toe. Toch zal men hier naar een oplossing moeten zoeken, want als men de taal van het „volk" niet meer spreekt rangeert men zichzelf uit. Op Tholen en St. Philipsland zelf zijn er geen boeren- demonstraties geweest.. Onze schiereilanden leenden zich niet zo direct voor dit soort uitingen van ongenoegen, omdat wij hier vrijwel geen doorgaand verkeer hebben. Bovendien heeft ons kringbestu/ur steeds met kracht ge pleit voor die hardere lijn die nu noodzakelijk is geble ken. Zij staat echter wel op het standpunt dat de inge diende eisen het minimum is wat op tafel dient te ko men op korte termijn. Als dat niet gebeurt dan zal ook op Tholen en St Philipsland tot actie worden overge gaan en dan zal het kringbestuur daarbij bepaald niet achteraan staan. Wat de werkzaamheden op het land betreft kan ge meld worden dat het graszaad vrijwel geheel is gecom- bined. De opbrengsten van roodzwenk viel tegen, even zo hoorden wij dit geluid t.a.v. Italiaans raaigras. Beter was het veldbeemd en het -Engels raai. De gerstopbrengsten waren bevredigend en de eerste tarweopbrengsten waren matig.. De aardappelen die thans gerooid worden geven een grote opbrengst, doch de prijsontwikkeling is ronduit slecht. De vergelingsziekte in de bieten neemt onrustbarende afmetingen aan -en de verwachtingen te dien aanzien zijn niet hoog gespannen. Aan het wisselvallige weer komt nog steeds geen ein de. De dagen met ongunstig weer zijn in de meerderheid tegenover de dagen met wat gunstiger weer. Voor de oogstwerkzaam .eden zou men de komende weken ook op WALCHEREN graag wat gunstiger weer hebben. De graangewassen zijn nu zover gerijpt dat ze aan oogsten toezijn. Vooral bij harde tot stormachtige wind zijn ver liezen door uitval niet ondenkbaar. Slechts een klein deel van de granen is gelegerd. Het meeste heeft een zodanige stand dat vlot gewerkt zal kunnen worden. De eerste percelen zijn gemaaidorst, maar opbrengstgege- vens zijn ons nog niet bekend. We verwachten vooral van de zomergerst nogal wat uiteenlopende resultaten. Uien en aardappelen zijn de laatste tijd goed ge groeid. Vooral de uien kunnen nogal wat vocht verwer ken in deze maand. Voor de kwaliteit kan dit wel eens minder gunstig zijn. Een goede behandeling bij oogsten en verwerken is dan ook van zeer groot belang. Bij de aardappelen zijn er grote verschillen wat de opbrengst verwachtingen betreft. Proefrooiingen wezen dit reeds uit. Gevreesd moet worden dat vooral de knolvorm nog al wat te wensen over zal laten. Door stilstand in de groei tijdens en na de knol-vorming treden er verschil lende vormen van doorwas op en komen ook groeischeu- ren voor. De prijs van de pootaardappelen voor uitplant 1975 is thans weer hoog. Het bestellen ervan schrikt nog wat af. Iedere teler heeft hiervoor zo zijn eigen systeem. Afwij king hiervan leidt soms ook tot ongewenste toestanden. Het poten van uitgesorteerde poters uit een consumptie partij is ook niet dè oplossing; dat kunnen we dit jaar waarnemen. De bieten in ons gebied zijn zeer ernstig vergelings- ziek. Gemiddeld zeker 5560 Hoewel er dikwijls meer dan een week na de waarschuwing pas een bestrij ding van de luis is uitgevoerd, blijkt toch dat ook de di recte bestrijding nog de laat is geweest. Blijkbaar heeft in de eerste helft van mei al een besmetting met het virus plaatsgevonden. Op een enkel perceel waar begin mei een thripsbestrijiding is uitgevoerd komt minder ver geling voor. Uit de praktijk blijkt dat dit ook weer niet in alle gevallen opgaat. Er blijven nog vraagtekens. Er zijn ook percelen die niet of veel te laat zijn gespoten en nog met een redelijk ziektepercentage uit de bus komen. Op de wat meer loofrijke gronden zien we dat de nieuwgevormde hartbladeren weer mooi groen zijn. Mogelijk kunnen deze weer bijdragen tot groei van de wortel, al zal het suikergehalte er zeker (tijdelijk) niet op vooruitgaan. Bieten die staan op wat schrale loofarme grond vertonen veel minder nieuwe bladvorming. De groei van de wortel zal hier zeker van weinig betekenis meer zijn. Wanneer u deze regels leest zal de beslissing van de regering bekend zijn wat betreft de te nemen maatre gelen voor de inkomensverbetering van de agrariërs. Wij hopen dat de regering een gunstige beslissing zal nemen. De ondernemers in de landbouw hebben er recht op. In de gelederen van de landbouw kan de rust dan weerkeren. Er zullen er echter ook zijn die nog wat kunnen leren uit hetgeen is voorgevallen. Voor hen ligt er nog wat huiswerk. betitelen als een ..boerenopstand", het in den lande duidelijk is gewonden dat ook de boeren recht hebben op een redelijk arbeidsinkomen en niet achtergesteld of overgeslagen willen worden. De problemen op en rond het bedrijf spelen zulke da gen van aktie voeren even een wat minder belangrijke rol, maar goed weer of slecht weer, het werk op het be drijf kan niet worden stilgelegd en moet weer gewoon doorgaan. De voorgaande week is op ZUID-BEVELAND al een deel van de zomergerst geoogst, de eerste opbrengsten, ruim boven de 5000 kg, vallen duidelijk mee. Dit zijn wel de vroegst gezaaide en goed opgekomen percelen. Afgewacht moet worden of de later gezaaide, wat on regelmatig of dun opgekomen percelen ook zo'n op brengst te zien zullen geVen. Ook is er al wat wintertarwe gemaaidorst, de eerste opbrengsten zijn goed. Hier is lang nog geen gemiddelde van te geven. 't Is wel zó, dat door de vele regen van zaterdag en zondag het oogsten weer wel wat verlaat wordt. Door de lage temperaturen blijft het schotrisico wel wat be perkt, maar toch dienen we met het ras, gevoelig voor schot Caribo niet te lang te wachten met het oogsten. In verband met veel wind dienen we ook te letten op het ras Cyrano, dat zo gemakkelijk uitvalt. Het gaat er nu steeds meer op lijken dat we een goede aardappeloogst kunnen verwachten. De aanslag was wel niet zo groot, maar de knolgrootte is er al zeer royaal. Er zijn er al wat verkocht en nu afgeleverd. N-u schom melt de prijs zo rond de 10 cent. De eerste opbrengstgegevens van de suikerbieten val len wel tegen maar wat minder als verwacht werd. De vergelingsziekte neemt echter op een dusdanige wijze toe dat de groei toch duidelijk geremd zal zijn en dat we maar een zeer matige opbrengst kunnen verwachten. In WEST ZEEUWS-VLAANDEREN bleven vorige week zaterdag in verband met de protestvergadering te Utrecht maar weinig agrariërs thuis. Ongeveer de helft ging mee demonstreren. Vooral de ZLM-leden hebben goed gevolg gegeven aan de oproep van het kringbe stuur. Afgesproken was verder met de andere twee or ganisaties dat op deze dag door ieder het werk in het land zou worden stilgelegd. Tot aan deze protestdag was er in ons gewest naar buiten weinig opvallends gebeurd. Bijna alle bestuurs leden waren het er over eens dat wegblokkades e.d. be ter zouden kunnen worden uitgesteld tot na zaterdag 10 augustus j.l. en nadat -bekend was of de tegemoetko mingen door de regering aanvaardbaar zouden zijn, ja of neen. Onze leden hebben eveneens hun kalmte kun nen bewaren. Dit wil zeer zeker niet zeggen dat hier de nood onder de boeren niet hoog gestegen zou zijn. Al zal de oogst uiteindelijk weer wel wat in de kg-opbrengst meevallen; een feit blijft dat, zo het er nu naar uitziet dat de totale geldelijke inkomsten van onze bedrijven te laag blijven om de steeds maar stijgende kosten van vooral kunstmest, olie, gewasbeschermingsmiddelen en machines ook maar enigszins te kunnen opvangen. Met name de prijsontwikkeling voor de tarwe zou door eer. ander en beter E.G.-!beleid gunstiger geweest zijn. Als de richtprijs nu met 4 wordt verhoogd tot 43,60 en in Brussel zorgen ze er voor dat deze prijs dan ook eens werkelijk door de tarweteler kan wprden bereikt, geeft hem dit t.o.v. de huidige situatie ongeveer 250 a 300 gulden per ha meer opbrengst. Een meeropbrengst waar -hij recht op heeft en die ook voor suikerbieten is te ma ken. Onze nationale regering dient vooral op belasting taling tegemoetkomende maatregelen te nemen. Een toezegging door de regering van uitstel van belastingbe taling gedurende een half jaar is weinig positiefs daar een latere betaling altijd wel mogelijk is, zij het door bijbetaling van een kleine boete. Meer zouden we heb ben aan een extra BTW-verhoging en toelagen voor ge stegen kosten. Erg welkom zou natuurlijk wel zijn als ons belastingsysteem wat meer de vorm kreeg van die van ons omringende landen. Een goede boer in Achat (België) met 127 ha land, 45 melkkoeien, 60 zeugen en •1000 mestvarkens vertelde ons deze zomer nog dat hij jaarlijks plm. 10.000 gulden betaalde aan inkomstenbe lasting. Een heel verschil met hier, maar dat wist na tuurlijk iedereen al. Laten we hopen dat, als u dit leest, de regering er niet alleen van onder de indruk is gekomen op Boersma maakten de demonstraties maar weinig indruk maar ook werkelijk iets voor ons zal doen. Het moeten dan wel maatregelen zijn, waar van de financiële gevolgen direkt merkbaar zijn. Het jaar 1974 is wel een erg bewogen jaar geworden. Met de energiecrisis werden we al reeds vroeg geconfronteerd en dat leek allemaal nogal erg mee te vallen, maar de ge volgen daarvan waren des te erger. De vele prijsverhogingen van onze grondstoffen waren ontstellend groot en er waren geen middelen om deze extra kosten te kunnen dekken. Na dien veroorzaakte de extreme droogte een geweldige dom per op de groei van onze gewassen en bovendien bleven de prijzen van vooral de granen en de aardappelen van de oude oogst extra laag zodat de aardappelen ver onder de kostprijs moesten worden afgezet. Bij dit gewas speelt de prijs een zeer belangrijke rol en deze is tevens van grote invloed op het uiteindelijke bedrijfsresultaat. Ook zij die op het gebied van de veemesterij hun geluk hadden beproefd hebben ook daarin de kous op de kop gekregen en evenzo verging het de fruittelers. We wisten dit allemaal en er werd veel over geschreven, maar we zagen geen oplossing. Ook onze verenigingen van bedrijfsvoorlichting doken bij herhaling in de cijfers, maar kwamen tot de conclusie, dat bij de steeds stijgende rente voet en de toenemende inflatie helemaal geen brood meer te verdienen was. Door het publiceren van financiële rap porten hebben zij getracht een bredere belangstelling te wek ken voor de failliete toestand waarin de landbouw dreigde te gaan verzinken. De concurrentievervalsende maatregelen bij enkele andere EEG-partners en de grote nood waarin we zelf verkeerden hebben er uiteindelijk toe geleid, dat de emmer van afwachten en geduld overliep en protestacties spontaan overal werden gehouden. De boeren kwamen in de publiciteit als nooit te voren. Pers, radio en televisie brach ten dagelijks het boerennieuws en men kon eigenlijk niet begrijpen, dat onze nationale landbouw zo het kind van de rekening was geworden van de geleide economie in eigen land en in de Europese gemeenschap. Veel zal er daarom moeten gebeuren om de gemaakte fouten te herstellen en om de ontstane achterstand weer in te lopen. De standsorgani saties en de actiegroepen hebben elkaar gelukkig weten te vinden en door eendrachtelijke samenwerking moet veel te bereiken zijn. Ook op onze algemene vergaderingen zullen we present moeten zijn, want wij zijn als leden van de ver eniging daar de hoogste macht. Onze besturen zijn in wezen de uitvoerende macht en een heel urgent onderwerp om ge zamenlijk te bespreken en nog verder uit te diepen is zeer zeker ons eigen inkomen. Andere groepen in de lande heb ben dikwijls en met veel succes aandacht aan hun inkomen besteed en het is goed ons daaraan te spiegelen. Vaktech nisch hebben we een heel goede naam, maar de beloning moet ook navenant en eerlijk zijn. Met potverteren op het verleden en alleen maar hard werken in het heden is onze begroting niet sluitend te krijgen. In eerste instantie moet een onderneming winst maken en deze is heus niet alleen bedoeld als arbeidsinkomen voor die boer, maar tevens voor de nodige investeringen en vernieuwingen in het bedrijf en voor dekking van de risico's waar een zelfstandige de reke ning zelf van gepresenteerd krijgt. Traditiegetrouw lijken we soms wat ouderwets, maar een ieder weet nu toch wel beter. „Ik worstel en ontkom" bleek niet meer te lukken en daarom snakken we naar de verzekering van: „Ik werk en verdien".

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 5