De architect (II) li ii mi Suikerschaarste in de EEG voorspeld 4 Mr. A. M. G. BERNARD, jurist Rabo-bank. WAT IS EN DOET EEN'ARCHITECT? Onder een architect wordt doorgaans iemand verstaan, die er zijn beroep van maakt ontwerpen voor bouwwer ken te maken. Als uitvloeisel daarvan houdt hij zich ook meestal be zig met het geven van leiding bij de uitvoering van die ontwerpen, met andere woorden gezegd, voert hij de di rectie. Ten slotte verstrekt een architect adviezen om trent aangelegenheden, die de bouwkunst raken. VEELZIJDIGE TAAK Van de kundigheid van de architect hangt het slagen van de opdracht in eerste instantie af. Het is uiteraard moeilijk de kundigheid van een architect in de verschillende delen van zijn veelzijdige taak naar be horen te taxeren. Nog moeilijker wordt het, wanneer een leek voor wie het bouwen vaak een éénmalige zaak is, een keuze moet maken in de persoon van de architect. Wanneer het gaat om een bouwwerk met een speciale bestemming, bijvoorbeeld een raadhuis, een school, een bankgebouw, zal de opdrachtgever er goed aan doen bij de keuze van een architect vóóraf in lichtingen in te winnen over de deskundigheid van de be treffende architect op dit gebied. Voordat een architect tot het maken van een definitief ontwerp overgaat, brengt hij eerst advies uit bij de opstel ling van het programma van eisen en stelt hij een voorlopig ontwerp samen. Bij een defir'Mef ontwerp voegt de archi tect een begroting van de bouwkosten en een tijdschema, binnen hetwelk die bouw in de verschillende onderdelen kan worden voltooid. Daarna worden de voorbereidingen getrof fen voor de aanbesteding. Gebruikelijk is, dat de architect met de directie wordt belast. Het voeren van de directie houdt in dat hij toezicht houdt en controleert. Als hij zich met de afrekeningen kan verenigen, geeft hij een mandaat af, verklaart hij dat de afrekening kan worden voldaan. Een goed architect moet derhalve niet alleen beschikken over artistieke bekwaam heid en technische kennis maar ook uitgerust zijn met vol doende commercieel inzicht. Hij moet kostengevoelig zijn. Daarnaast behoort hij een dosis rechtskennis te bezitten. Hij dient zijn principaal immers ook te adviseren op het gebied van de juridische consequenties van het bouwen. Deze strekken zich uit over een zeer uitgebreid terrein. Zij raken de verhoudingen van principaal tegenover aannemer en derdien, bijvoorbeeld de juiste omvang, ligging en begren zing van het te bebouwen perceel, de daarop drukkende erf dienstbaarheden. Anderzijds zijn er tal van publiekrechtelijke aspecten, waarmede rekening moet worden gehouden, bijvoorbeeld een bestemmingsplan, een voorbereidingsbesluit tot een be stemmingsplan, gemeentelijke bouwverordeningen. Bij de uitoefening van zijn veelzijdige taak, bezit de ar chitect een grote mate van zelfstandigheid, doch dient hij zich ook rekenschap te geven van de aard en omvang van de opdracht, die zijn bouwheer hem heeft verstrekt. Dit betekent, dat de architect ook bereid moet zijn de ad viezen te accepteren, die deskundige raadgevers van de op drachtgever plegen uit te brengen. Dit is vooral van belang, wanneer het een bouwwerk betreft met een bijzondere be stemming of AANSPRAKELIJKHEID Bij de uitvoering van zijn taak heeft die architect in be ginsel een grote aansprakelijkheid. Deze aansprakelijkheid wordt door de A.R., dat wil zeg gen „de Algemene Regelen voor de honorering van de archi tect en de verdere rechtsbescherming tussen opdrachtgever en architect" en de R.O.A., dat wil zeggen „Regelen rechts verhouding tussen Opdrachtgever en Architect" zoals vast gesteld door het Nederlands Architecten Genootschap, sterk beperkt. 1. De architect is tegenover de opdrachtgever slechts aan sprakelijk voor de schade, die het rechtstreeks gevolg is van een ernstige fout, door de architect of een persoon in dienst van de architect begaan. Dit lijdt uitzondering als de architect aantoont, dat de fout onder de betrokken omstandigheden bij normale vakkennis en met inacht neming van normale oplettendheid en wijze van uitoefe ning van zijn vak niet had kunnen worden vermeden. Een voorbeeld: Glas is een zwaar artikel. Een vloer van een glasmagazijn vergt dus speciale voorzieningen. Het moet de architect duidelijk zijn, dat een niet-vrijdragende vloer bij een continu zware belasting zal gaan verzak ken. Een architect, cüe daarmee geen rekening had ge houden, werd dan ook tot schadevergoeding verplicht geacht. 2. De architect mag de eventuele schade voor eigen reke ning zelf beperken of ongedaan maken. De bouwheer komt met de eventuele aansprakelijkheids stelling van de architect dus niet ver. 3. De architect is verder niet aansprakelijk als hij slechts bepaalde onderdelen van het bouwwerk heeft ontworpen, doch is wel aansprakelijk voor het inpassen van de door hem ontworpen onderdelen in het geheel van het bouw werk. Ten slotte is de architect niet aansprakelijk voor schade door handelingen van aannemers of leveranciers in strijd met de tekeningen, het bestek en voorwaarden, tenzij hij deze handelingen door het afgeven van betalingsmanda ten zou goedkeuren. Vanzelfsprekend heeft toepassing van deze standaard- voorwaarden herhaaldelijk tot meningsverschillen aanleiding gegeven. Zo werd eens beslist, dat aan de architect geen verwijt kan worden gemaakt, dat hij opdrachtgever niet terstond gewezen had op de moeilijkheden die bij het verkrijgen van rijksgoedkeuring zijn te verwachten. Een andere keer werd uitgemaakt, dat de opdrachtgever niet mag verwachten, dat een architect goedkeuring ver krijgt van de welstandscommissie. Het gebeurde ook eens, dat in een bouwwerk hinderlijke lekkages optraden. Zij werden toegeschreven aan onvol doende ventilatie van de ruimten onder het dak. Voor deze ernstige fout werd de architect aansprakelijk geoordeeld. Maar de aannemer ging ook niet vrij uit. Als deskundige had hij de bouw niet zo mogen uitvoeren zonder te waar schuwen. Daar kwam nog bij, dat architect en aannemer in onderling overleg hadden besloten enkele voorgenomen ven tilatieopeningen weg te laten. Architect en aannemer werden dan ook hoofdelijk aansprakelijk gesteld. Deze acht delen zijn: 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. het maken van een het maken van een het maken van de het maken van het het maken van de het houden van de het voeren van de voorlopig ontwerp; definitief ontwerp; bestek-tekeningen; bestek; begroting; aanbesteding; directie; OPDRACHT EN HONORARIUM De veelheid van taken aan de architect toevertrouwd en zijn beperkte aansprakelijkheid daarvoor, noodzaakt partijen de opdracht aan de architect in een schriftelijk contract vast te leggen en daarin bepalingen of voorwaarden op te nemen, die min of meer tot het ongeschreven recht behoren, even tueel aan de hand van de adviezen, die de opdrachtgever van zijn raadgevers ontvangt. Met het geven van de opdracht hangt de mogelijkheid samen tot opzegging of intrekking van de opdracht; ook is mogelijk aan de opdracht sterke beperkingen te verbinden, b.v. een opdracht tot het geven van advies, tot het maken van een voorlopig ontwerp, een deelontwerp. verloop van een opdracht" aanwijzingen over de mogelijkheid voor de opdrachtgever om de gegeven opdracht te herroepen en voor de architect om de aanvaarde opdracht neer te leggen. De opdrachtgever kan tot herroeping overgaan als hij de architect het laatste onderhanden zijnde deel van het werk, de gemaakte werktekeningen en de reeds gedane onkosten betaalt. Het gevaar bestaat, dat de opdrachtgever dan ook nog schadevergoeding zal moeten betalen. Zolang het verschuldigde niet is voldaan, mag een andere architect het werk niet ter hand nemen. De architect die de opdracht teruggeeft kan geen aan spraak maken op vergoeding van het verrichte werk en de gemaakte kosten, behalve wanneer hij tot teruggave van de opdracht werdi bewogen door wanprestatie van de opdracht gever. De opdracht aan een .architect vervalt niet door het over lijden van de opdrachtgever, maar wel door de dood van de architect. Zijn erfgenamen moeten dan met de opdracht gever overleg plegen over de keuze van een nieuwe archi tect. Volgens de A.R. bestaat de taak van de architect uit acht delen. Dit houdit verband met de honorering. Elk van de acht delen wordt gehonoreerd met een percentage van het totale honorarium. De opdrachten voor het definitief ontwerp, de bestek tekeningen, het bestek, de werktekeningen en begroting kunnen gecombineerd worden gegeven evenals die voor de directie en de zorg voor eindoplevering. Er dient op gewezen te worden dat een schets nog niet als een voorlopig ontwerp kan worden aangemerkt. De A.R. en de R.O.A. geven aan hoeveel honorarium een architect voor elk onderdeel afzonderlijk mag berekenen. Dit wordt uitgedrukt in een bepaald percentage van de vol ledige opdracht. Dit percentage is voor elk onderdeel ver schillend. Naar de aard van de bouw, b.v. speciale betonconstructies, bijzondere technische installaties, kan het honorarium met een percentage worden verhoogd. Indien bij sloping, verbouwing, onderzoek van de bodem van bestaande constructies, op eigen of aangrenzend terrein, onderzoek naar servituten meer werkzaamheden voor de architect ontstaan, dan normaal het geval is, is de opdracht gever aan de architect voor deze werkzaamheden een afzon derlijk honorarium verschuldigd. Er zijn nog andere gevallen denkbaar, b.v. voor bemoei ingen met faillissement van de aannemer. Reis- en verblijfkosten van de architect en zijn personeel (b.v. de opzichter) ten behoeve van de vervulling van de opdracht gemaakt, kunnen soms ook ten laste van de op drachtgever komen. Zo zijn er nog vele andere kosten, die de architect kan doorberekenen (leges, contracten, exploiten). De architect stelt de definitieve grootte van zijn honora rium eerst vast als zijn werkzaamheden geheel zijn beëin digd en alle factoren, die de grootte van het honorarium be ïnvloeden, definitief bekend zijn. GESCHILLEN Uiteraard heeft de aansprakelijkheid en het honorarium van de architect vaak tot meningsverschillen met de op drachtgever aanleiding gegeven. In verband hiermede werd de Stichting Arbitrage Insti tuut bouwkunst in het leven geroepen. 'Deze Stichting beoogt regelingen uit te voeren tot be slechting van geschillen tussen architecten en opdracht gevers door arbitrage en bindend advies. Daarnaast bestaat er een Architectenraad en een tucht college, bedoeld voor de behandeling van klachten over de wijze waarop de architect zich van zijn beroepsplicht heeft gekweten. De grens tussen het civielrechtelijke terrein dat de Stich ting bestrijkt en het tuchtrechtelijke gebied van de Archi tectenraad is moeilijk scherp te trekken. De Raad gaat in het algemeen na of de architect de ere code heeft geschonden waaraan alle ingeschreven architec ten zijn gebonden. De Stichting Arbitrage Instituut Bouwkunst houdt zich voornamelijk bezig met het beslechten van geschillen over aansprakelijkheid en honorarium van de architect. Het bestuur van de stichting berust bij een curatorium bestaande uit personen uit overheidskringen en het bedrijfs leven. De Stichting hanteert bij de beslechting van de geschillen de instrumenten van arbitrage en bindend advies. Zij beschikt daartoe over een lijst arbiters, die door het curatorium na verkregen advies van de verschillende orga nisaties en instanties uit kringen van de opdrachtgevers enerzijds en van de architecten onderzijds worden aange wezen. Arbitrage is een uitspraak van de arbiters met executo riale kracht, d.w.z. een uitspraak, die ten uitvoer gelegd kan worden. Arbitrage ligt in de procesrechtelijke sfeer. Bindend advies is een advies van derden, waaraan partijen op grond van een voorafgaande overeenkomst bindende kracht toekennen. Een bindend advies heeft geen executoriale werking. Het ligt in de sfeer van het Burgerlijk Wetboek. Zou men tot ten uitvoerlegging van een bindend advies overgaan, dan is daarvoor de tussenkomst van de rechter noodzakelijk. Arbitrage en bindend advies behoren tè steunen op een voorafgaande schriftelijke overeenkomst van partijen om het geschil aan de commissie van arbitrage of bindend advies ter beslechting voor te leggen. Een zodanige overeenkomst is aanwezig als de bouwheer bij het verstrekken van de opdracht aan de architect en deze bij het aanvaarden van de opdracht verklaard hebben dat dan de A.R. van toepassing zijn. Partijen kunnen bij de samenstelling van de commissie van hun voorkeur voor bepaalde personen doen blijken. Uiteraard valt er over de aard en het wezen van de arbi trage en het bindend advies en het verschil daartussen nog veel meer te zeggen. Maar het zou te ver voeren hierop die per in te gaan. De Franse suikerfirma Sucres et Denrées SA houdt reke ning met een schaarser aanbod van witte suiker in 1974/'75 en verwacht dat de uitvoer uit de Europese Gemeenschap (1972/'73 - 1,25 miljoen ton, 1973/'74 - 900.000 ton) zal wor den verboden. Volgens het laatste marktrapport acht de fir ma het zelfs mogelijk dat de Gemeenschap ruwe suiker op de wereldmarkt zal kopen indien op de oogstvooruitzichten niet zullen verbeteren. Indonesië en Spanje, welke landen in 1973/'74 resp. 250.000 en 500.000 ton suiker hebben gekocht zullen volgens genoemd rapport waarschijnlijk ook in 1974/'75 aanzienlijke hoeveelheden suiker op de wereldmarkt kopen. Het lopende oogstjaar zal waarschijnlijk zonder grote problemen kunnen worden afgesloten. Het huidige aanbod is voldoende om in de normale vraag te voorzien, tenzij Joegoslavië of Turkije grote hoeveelheden proberen op te kopen. De suikerproduktie van de EEG wordt voor 1974/'75 ge schat op ca. 9,4 miljoen ton (witsuikerrequivalent) tegen 9,5 miljoen ton in 1973/'74. Deze raming is op basis van een geschat suikerbietenareaal van 1,553 miljoen ha alsmede op basis van de tot dusver ongunstige weersomstandigheden. Het beschikbare nieuwe aanbod zal met inachtneming van de invoer uit de DDR (40.000 ton) en uit het Gemenebest (960.000 ton) ongeveer 10,4 miljoen ton (witsuikerequivalent) bedragen. De overgangsvoorraden van 1973/'74 zullen waar schijnlijk 500.000 ton in plaats van de verwachte 1 mil joen ton bedragen. De totale vraag wordt geschat op 10,45 miljoen ton. Volgens genoemde firma zullen enkele producenten van het Gemenebest er de voorkeur aan geven suiker op de we reldmarkt of aan de Verenigde Staten te verkopen aange zien de prijzen in de EEG waarschijnlijk lager zullen zijn.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 4