i©r Na Doelgerichte belangenbehartiging slag vÖjÈv (Vervolg; van pagina 1) GROOT EN KLEIN Behalve de vooral op de voorgrond tredende eisen van hogere prijzen en belastingfaciliteiten op korte ter mijn, hebben de 3 CLO's in hun resolutie ook nog eens duidelijk verwezen naar het pakket eisen in de fiscale en sociale sfeer dat op wat langere termijn op inwilli ging ligt te wachten. Terecht is door de aktiegroepen ook op dit soort maatregelen nog eens extra de nadruk gelegd. In de belastingsfeer gaat het daarbij met name om maatregelen die de fiscale nadelen van de landbouw ten opzichte van de overige E.G.-landen en van loontrek- kenden binnen ons eigen land moeten wegnemen. Dus zaken als verruiming investeringsaftrek, afschaf fing vermogensbetaling ©p landbouwgrond en gebouwen, uitbreiding mogelijkheden tot vorming oudedagsreserve zonder dat de fiscus daar later nog een claim op kan leggen. In de sociale sfeer gaat het om een verbetering in de huidige saneringsregeling, rentesubsidiefaciliteiten voor jonge boeren bij bedrijfsovername en snelle invoering van een volksverzekering arbeidsongeschiktheid en ziektekosten. Vooral extra faciliteiten voor jonge ondernemers die met bedrijfsovername en de daarmee verbonden finan cieringslasten geconfronteerd worden is dringend ge wenst. Wij leggen nog eens de nadruk op deze maatregelen omdat ze wat minder spectaculair lijken en daardoor wat eerder op de achtergrond dreigen te geraken. Niettemin zijn zij van uitzonderlijk belang voor met name ook de wat kleinere bedrijven óm vooral de so ciale zekerheid voor zeer veel gezinnen te verbeteren. Wij doen dat temeer omdat de huidige crisis nog eens duidelijk aangeeft dat een versnelde afvloeiing uit de landbouw en daardoor sterke vergroting van de overblij vende bedrijven zeker niet de alleen zaligmakende op lossing is. Daarvoor bevinden zich ook te veel grotere en in theo rie dus meer rendabele bedrijven in grote moeilijkheden. Naar onze mening moet in deze tijd van grote werk loosheid het beleid dan ook gericht worden op het voor komen van een te sterke koude sanering en mag de levensvatbaarheid van de nog steeds ver in de meer derheid zijnde groep van kleine en middelgrote bedrij ven niet worden opgeofferd aan een enkel op de grote bedrijven gericht beleid. Uiteraard betekent dit niet dat nu maar elk bedrijf waarvan eigenlijk geen gezin meer kan leven in stand moet worden gehouden. Daarvoor zal dan juist een ver beterde saneringsregeling zijn diensten kunnen bewij zen. ÉÉN FRONT Nadat de avond voor de landelijke protestbijeenkomst tussen 3 CLO's en aktiegroepen overeenstemming over het eisenpakket was bereikt, werd vanuit de aktiegroe pen na afloop van de demonstratieve bijeenkomst toch nog een extra eisenpakket gepubliceerd. Vooral de daar ter tafel gelegde eisen ten aanzien van de prijzen heb ben de zaak van boer en tuinder naar onze mening geen goed gedaan. Zo kunnen wij een verhoging van de akkerbouwprij zen met ca. 50 toch niet als een reële eis beschou wen die daadwerkelijk gebaseerd is op de uitgangspun ten van doorberekening van de kostenstijgingen en het verwezenlijken van een gemiddeld verteerbaar inkomen dat gelijk is aan dat van de rest der bevolking. Wij hebben de indruk dat men ten onrechte de kosten stijging voor de vrije produkten heeft doorberekend in de geëiste prijsverhoging van de garantieprodukten. Niet ontkend kan worden dat het mede aan de aktivi- teiten van een aantal aktiegroepen te 'danken is dat het landbouwprotest duidelijk heeft geklonken. Nu is evenwel de tijd aangebroken om als één front ervoor te zorgen dat een werkelijke verbetering van de positie van boer en tuinder ook wordt bereikt. Daarin passen wel de reële sociale en fiscale eisen die door de aktiegroepen zijn geformuleerd, maar niet de extreme eisen tot prijsverhoging. Hetzelfde geldt in feite voor de wijze waarop zonodig in de komende we ken aan de gerechtvaardigde eisen van de CLO's kracht kan worden bijgezet. Waar voortzetting van blokkades en dergelijke akties, waardoor vele individuele burgers worden gedupeerd, de landbouwzaak meer schade dan voordeel zal opleveren moet voortgezette aktievoering naar onze mening in een andere richting worden ge zocht. Daartoe zal in 3 CLO-verband in het Zuid-Westen nog deze week een aktie-comité gaan funktioneren die op korte termijn alternatieve mogelijkheden moet ontwer pen. Op voorstel van de ZLM zal een dergelijk aktie- comité waarschijnlijk ook in landelijk verband op zeer korte termijn door de 3 CLO's worden ingesteld. Niettemin hopen wij dat nieuwe akties achterwege kunnen blijven, zodat allen binnen de lan'd- en tuinbouw zich weer volledig kunnen inzetten voor de verwezen lijking van een zo goed en goedkoop mogelijk voedsel pakket voor de medeburger in binnen- en buitenland. De tijd dat boer en tuinder daarbij met een oneven redig lage vergoeding voor zijn inspanningen genoegen neemt is evenwel voorbij. Daartoe zullen de landbouworganisaties dan ook door lopend gereed moeten staan om dit met steun van hun achterban op krachtige wijze aan de regering duidelijk te maken. LUTEIJN. Drs. J. DIJKGRAAF. L.C.C. Goes. Een mens moet eerst wel eens afstand nemen van de gebeurtenissen. Daarom lijkt het ons nu nog veel te vroeg om ale gebeurtenissen rond en tijdens de boeren- akties diepgaand te ontleden en op een rijtje te zetten. Alles moet eerst rustig bezinken om tot een goed ge grond oordeel te komen en conclusies te trekken. Daar voor is rust, bezonkenheid, wijsheid en een helder oor deel nodig. Er zullen aan de boerenrévolte ongetwijfeld nog veel beschouwingen worden gewijd. We zullen be hoefte hebben aan een gedegen studie van achtergron den en omstandigheden, die tot de uitbarsting hebben geleid. We zien al titels van boeken voor ons zo in de geest van „De boerenopstand in zomer 1974" en ho pelijk ,,De boeren hebben het overwonnen". TWEERICHTINGVERKEER Toch kunnen we niet nalaten op één punt nu al voor uit te lopen. En dat is op de problemen rond de kommu- nikatie tussen top en leden van onze organisaties. Dit schrijven we niet om het modewoord kommunikatie er met de haren bij te slepen. We schrijven dit ook niet, om dat wij wel eens een mislukte poging hebben gedaan om in de coöperatieve wereld met de ombudsmangedachte op de'proppen te komen. We hollen namelijk niet zo hard achter al wat mode is aan en we zijn ook niet gefrus treerd vanwege mislukkingen. Nee we noemen de kom munikatie omdat deze naar onze mening niet goed ge werkt heeft. Zo hadden we een hele tijd geleden eens een gesprek met iemand, die in onze boerenwereld een belangrijke plaats inneemt. We spraken toen ook over de kommunikatie tussen top en leden en kwamen tot de gezamenlijke conclusie, dat er zo het een en ander aan ontbreekt. De top is voor veruit de meeste leden veel te ver weg. Top en leden spreken dikwijls eikaars taal niet en dat geeft veel misverstanden of zoals we dit nu noemen korr.mur.ikatiosioornissen. Ook bestaat er bij de leden veel drempelvrees om topmensen aan te spreken. En dat zit Kern heus niet altijd in het feit dat de top bewust afstand schept. Wij weten namelijk wel beter, maar die afstand is er gewoon. Punt uit. Dan ontstaat er gemakkelijk vervreemding en een oppervlakkigheid over hoe de leden over de top denken en de top over de le den. De oorzaken van de ontevredenheid, die nu tot een explosie zijn gekomen, zitten namelijk veel dieper. GOED OPZETTEN Er zit veel meer en dieper frustratie onder de boeren dan de meesten wel denken. En ieder zich geïsoleerd voelen, gaat zich op den duur wreken. Daarom zeggen wij: het wordt hoog tijd, dat we eens heel serieus gaan werken aan het opbouwen van een goed tweerichting verkeer tussen de top en de leden. Met een artikeltje of een lezing of een circulaire alleen komen we er heus niet. Integendeel het gaat om een grondige aanpak van het kommunikatieprobleem. Op iedere bestuursvergadering zal dit een vast punt moeten worden en de voorlichtingsfunktionarissen zullen hierbij nauw betrokken moeten zijn. Vragen zoals wat leeft er werkelijk onder onze leden en hoe licht het bestuur het beleid aan de leden toe zullen daarbij voortdurend aan de orde komen. We zullen met elkaar een totaal kom- munïkatieproces moeten ontwikkelen. Een proces, dat kanaliserend werkt zowel naar de leden als naar de top. Waarbij de top het oor vooral goed te luisteren legt bij wat de leden zeggen of bedoelen te zeggen. Dat is een verre van geringe opgave, die veel „vertaal" werk vraagt en een heel goed weten te luisteren naar wensen, klach ten en dergelijke. TOEKOMST We zitten nu nog in de slag (we schrijven dit op dins dag 8 augustus 1974). Een periode vol van aktie en naar het schijnt alleen maar stoffelijke wensen. Daar zal uiter aard eerst veel aan gedaan moeten worden, maar er is naar onze mening meer. Nu zijn dit zaken van wat onder- geschikter aard. Maar als de kruitdamp is opgetrokken zullen ook deze zaken aan de orde moeten komen. Met het oog op de toekomst kunnen we de les uit het ver leden trekken. Eén van die lessen zal naar onze mening zonder twijfel zijn het verbeteren van de kommunikatie tussen top en leden. Wij roepen zowel top als de leden zelf op om in de komende tijd veel aandacht te beste den aan een goed tweerichtingverkeer en in een welover wogen en rustig overleg te bouwen aan een beleids- organisatie, die er wezen mag. Onze boeren en tuinders tot grote steun. PROCEDURE SUIKER UNIE AANDELEN In verband met een aantal vragen die ons telkens weer bereiken willen wij vandaag de stand van zaken weer geven met betrekking tot een al enkele jaren lopende belastingzaak, n.l. het geschil betreffende de bijschrijving op de aandelen van de Suiker Unie. Om het geheugen op te frissen zetten wij eerst even enkele feiten op een rijtje. Op 30 december 1971 nam de ledenraad van Suiker Unie twee besluien, n.l.: 1. een uitdeling te doen van f250,per aandeel uit de winst van Suiker Unie over het jaar 1970/1971. Dit bedrag werd niet uitbetaald maar tegoed geschreven op een renteloze crediteuren-rekening, anders gezegd ledenrekening. 2. de leden te verplichten tot het doen van een storting op de aandelen van een gelijk bedrag dus ook f 250, per aandeel. Deze besluiten waren een onderdeel van regelingen die door Suiker Unie waren getroffen met het Ministerie van Financiën over een aantal belastingkwesties die verband hielden met de verdere uitwerking van de fusie van de 4 Coöperatieve verenigingen op suikergebied n.l. de V.C.S., de Fries Groningse, Puttershoek en Sas> van Gent, tot een Coöperatieve vereniging Suiker Unie, waarvan elke landbouwer die aandelen in de oude Coöperaties had automatisch lid zou worden. In de circulaire die de leden van Suiker Unie toege stuurd kregen en waarin de genoemde besluiten van de ledenraad waren vermeld, werd tevens medegedeeld dat het Ministerie van Financiën van mening was dat over de bijschrijving op de ledenrekening belasting betaald moest worden. Als tegemoetkoming in de belasting werd door Suiker Unie een bedrag van f 75,per aandeel aan de leden uitbetaald. Dit bedrag van f 75,was overigens op zich zelf ook weer belast. Tenslotte was er nog iets. De leden van Suiker Unie zouden de f 250,per aan deel dat op de ledenrekening stond pas uitbetaald krij gen als ze de storting van f 250,per aandeel hadden verricht. Als ze het niet storten binnen 14 dagen, zou Suiker Unie de verplichte storting en de leden rekening tegen elkaar wegboeken. Lid en Coöperatie hadden el- haar dan met gesloten beurzen betaald. Wij (d.i. het Administratiebureau van de ZLMwaren van mening dat gezien de werkelijke situatie die wij als louter formeel meenden te moeten aanmerken, van be lastbaarheid van de bijschrijving op de crediteurenreke ning geen sprake kon zijn. In de procedure daarover heeft het Gerechtshof te 's-Gravenhage zich op hetzelfde standpunt gesteld. De Staatssecretaris van Financiën heeft tegen de uitspraak van het Hof beroep in cassatie ingesteld bij de Hoge Raad. Het geschil is dus nog in behandeling bij de rechter. Het is een goede gewoonte er dan verder geen com mentaar op te leveren of opmerkingen over te maken. Wij zullen ons aan deze gewoonte houden. Wij geven alleen de overwegingen van het Gerechts hof weer, dat, na de besluiten van de ledenraad te heb ben weergegeven het volgende zegt: „Dat naar het oordeel van het Hof voornoemde beslui ten van de ledenraad een zodanige nauwe samenhang vertonen, dat in economische zin niets anders is geschied dan dat uit de winst van de Suiker Unie een bijschrij ving van f 250,per aandeel op de aandelen van de le den heeft plaatsgevonden; dat toch de leden over de hun op een (niet rentedragende crediteurenrekening tegoed geschreven uitdeling van f250,per aandeel in wezen nimmer de beschikking hebben gehad, daar dit bedrag door hen terstond moest worden aangewend tot storting op hun aandelen; dat daarbij de aan hen formeel ge geven mogelijkheid tot het innen van het tegoedgeschre ven bedrag, indien zij eerst f 250,per aandeel zouden hebben gestort, elke reeële betekenis miste; dat bij schrijving op aandelen uit de loinst van het desbetreffende lichaam, zoals gelijk bovenoverwogen in het onderhavige geval in wezen heeft plaats ge vonden, de aanschaffingsprijs dier aandelen niet verhoogt en het dan ook in overeenstemming is met goed koop- mansgebruik de boekwaarde van de aandelen ondanks de bijschrijving ongewijzigd te laten; dat uit het voorgaande voortvloeit, dat de door be langhebbende aangegeven winst ten onrechte door de inspecteur met A X f250,of f xxxx is verhoogd en het door belanghebbende ingestelde beroep gegrond is". PAAUWE.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 3