Wat is stro waard? 1 Direct opgeven voor blauwonderzoek aardappelen DE WAARDE VAN OPBRENGSTVERHOGING Over de waarde van stro is al vrij veel geschreven, doch het onderwerp blijft actueel. Onderstaand artikel is van J. Alblas, CA.R. Barendrecht en ontleend aan het maandblad Bedrijfsvoorlichting Tegenover de kosten voor hakselen staat een opbrengstverhogend effect op het volg- gewas van gemiddeld 4 dat is bij 3000 bruto opbrengst voor bieten ongeveer 120 en bij aardappelen van ongeveer 6000, ca. 240 per ha. Als we voorzichtigheidshalve aannemen dat de opbrengstverhoging f 120 per ha is, dat worden de kosten van hakselen heel ruim teruggehaald. Per ton stro is de bruto-opbrengst 120 3,5 34,00. Tabel 1. Kosten in guldens per ha en per ton stro bij de aangegeven methoden. Ge- Totaal kosten, incl. arbeid Werk- wichts- Persen tuigen Arbeid verlies per ton bij stro-opbrengst Methode p. hap. ha 2) p. ha3) p. ha l) per ha 3,5 t/ha 4 t/ha A 80 80 23,- 20,— B 80 90 170 49,— 43,— D 80 45 10 135 39,— 34,- C 80 45 30 30 170 49,— 43,- Methode Kosten per ha (tabel Te derven Minimum opbrengst opbrengst- verhoging per ha per ton Achter maaidorser 120 120 34 A 80 120 200 58 B 170 120 290 82 C 135 120 255 74 D 170 120 290 82 De keuze voor de akkerbouwer moet worden gemaakt tussen hakselen en verkopen van het stro. Verbranden brengt niets op. Hakselen brengt 34,00 per ton op of 120 per ha. De waarde van stro kan op verschillende manieren worden vastgestelde a. de bemestingswaarde; b. de waarde van opbrengstverhoging; c. de handelswaarde. Door deze diverse benaderingswijzen kunnen grote verschillen ontstaan in de waarde die aan stro wordt toegekend. Beslissingen over „wat gaan we met het stro doen?" moe ten altijd) worden vergeleken met de kosten die aan de stro-oogst vastzitten. WAT KOST EEN HECTARE STRO? De kosten van een hectare stro bestaan veelal uit de kosten van persen, verzamelen, leden, transport en opslag. We gaan in de berekening uit van 4 methoden van verzamelen: A. Persen voor verkoper, laden voor rekening koper, B. PeTsen en laden in handwerk voor rekening verkoper; C. Persen, verzamelen met slede en laden met klauwvork voor rekening verkoper, D. Persen, verzamelen met slede, op klamp zetten met klauwvork op het perceel voor rekening van verkoper. De opbrengst schatten we diH jaar op 3,5 k 4 ton tarwestro per ha. DE BEMESTINGSWAARDE VAN STRO Naast het persen en verkopen staan nog twee wijzen van stro ruimen: a. hakselen en benutten als organische stof; b. verbranden. Indien we kiezen voor hakselen brengen we bij 3,5 ton vers stro/ha ongeveer 3000 kg droge organische stof in de grond. Bij een stelpost van 3 ct per kg droge org. stof en de waarden van fosfaat en kali komen we aan die volgende berekening: 3000 kg organische stof k 3 et/kg 90,00 8 kg P2O5 k 1,25/kg 10,00 50 kg K20 0,40/kg 20,00 Bruto bemestingswaarde f 120,00 Kosten van strohakselen 50,00 Netto bemestingswaarde per ha f 70,00 Dat is per ton stro 70,00 3,5 20,00. De stelpost van 3 ct zal sterk kunnen verschillen. Slempgevoelige gronden zijn dank baarder voor organische stoftoevoer dan een goed kalkrijke, lichte kleigrond. Bij verbranding gaan alle organische stof van het stro plus de stoppel verloren, met het risico dat in buurpercelen ook schade ontstaat. De minerale delen fosfaat, kali e.d. blijven als as over, maar liggen op stroken. Als u deze zomer een lucifer "bij het stro houdt, geeft u zo wie zo 90,00 (org. stof) aari de vlammen prijs. Van gunstige effecten van het stro-onderwerken zult u dan ook niet profiteren. Vaak is reeds gebleken dat de stroprijzen in de oogsttijd laag zijn en in de winter periode hoog. Omdat ook lage winterprijzen voorkomen is de akkerbouwer niet altijd geneigd, het stro te persen en op te slaan, omdat zijn kosten niet altijd bij verkoop terug komen. Tabel 2. Minimumprijs voor de akkerbouwer bij verkoop van het stro (opbrengst 3,5 t/ha) J) Persen door loonwerker; 2) Nieuwwaarde klauwvork 4500, jaarkosten 900, bij 20 ha stro 45; 3) Arbeid k 10 per uur, bij gebruik van eigen arbeid komt hiervoor bij verkoop een deel terug. Bij D vervoer op perceel met klauwvork 1 man op klamp; 4) Gewichtsverlies ca. 15 in het bedrag is ook renteverlies berekend 15 voor afdekplastic. DE HANDELSWAARDE Met deze waarde heeft de akkerbouwer, maar. ook de veehouder, te doen. Doordat stro een produkt voor de vrije markt is, wordt de prijs bepaald door vraag en aanbod. Dus door de stro-vragende veehouder en de stro-aanbiedendie akkerbouwer. Tussen deze par tijen staat vaak de fouragehandelaar; de persoon die het stro koopt en verkoopt. Hij maakt de kosten voor het transport, welke vaak extra hoog zijn doordat hij geen retour vracht heeft. Zoals bekend, is in 1972 met het praktijkonderzoek gericht op het voorkomen van blauw in consumptieaard appelen een begin gemaakt. Zowel in 1972 als in 1973 zijn in het zuidwestelijk zeekleigebied echter betrekkelijk weinig monsters voor het onderzoek op blauwgevoelig- heid aangeboden. Globaal kan worden aangenomen dat in beide jaren hoogstens 5 a 6 van de aardappeltelers aan bedoeld onderzoek hebben deelgenomen. De voorlopige resultaten van het onderzoek in 1972 zijn reeds vorig jaar in verschillende landbouwbladen gepubliceerd. Het definitieve rapport komt over enige tijd beschikbaar. De voorlopige resultaten van oogst 1973 zijn bekend en zijn reeds gepubliceerd. Uit het reeds genoemde percentage aardappeltelers dat aan het onderzoek deelneemt, blijkt echter dat het onderzoek nog niet is aangeslagen. Dat is jammer! Wij zijn ervan overtuigd dat over niet al te lange tijd de aard appel naar kwaliteit zal worden uitbetaald. Een ander kan worden afgeleid uit het feit dat alle grotere collec terende bedrijven het onderzoek op „blauw" en „bescha diging", „bakkwaliteit" enz. zelf ter hand nemen. Beschadiging en blauw zijn gebreken die de reputatie en daardoor de afzet en de prijsvorming van onze aard appelen veel kwaad doen. Vooral wanneer de afzet moei lijk is, zullen partijen met een mindere kwaliteit moei- lyk te plaatsen zijn. Met passende teeltmaatregelen kan de blauwgevoelig- heid van de aardappel wel ten dele worden teruggedron gen, maar hiermee valt niet alles te bereiken. Door de juiste aanstelling van rooimachine, transporteur, enz. kan beschadiging tot een minimum worden beperkt. Welnu, ook voor de oogst 1974 wordt U in de gelegen heid gesteld Uw aardappelen op „blauwgevoeligheid" te laten beoordelen. Het onderzoek vindt plaats in het re gionale laboratorium gevestigd bij de Stichting Keurings dienst Delta Nederland van de N.A.K. Uitvoering van één en ander is in grote lijnen als volgt: Het onderzoek vindt plaats volgens de zogenaamde schudmethode van het I.B.V.L. In de periode tussen dood spuiten van het gewas en het rooien neemt de teler zelf een monster. Het vervoer van bedoelde monsters naar het centrale punt laboratorium zal door mijn dienst nader geregeld worden. De schudmethode brengt de blauwgevoeligheid aan het licht. Geef U daarom nog op voor dit onderzoek; daartoe bestaat de gelegenheid tot 10 augustus aJs. Na de noodzakelijke bewerkingen en beoordeling van het monster wordt de uitslag, vergezeld van een gericht advies, aan de teler meegedeeld .De uitslag is strikt per soonlijk gericht. De richtlijnen voor de monstername worden na opgave aan U verstrekt. DE KOSTEN De kosten bedragen f 20,per monster -f- B.T.W. Op percelen met uniforme grond is één monster per 2 a 3 ha voldoende. Bij aanzienlijke bodemverschillen zijn meer monsters gewenst. Telers die contractuele of andeer bindingen hebben met collecterende bedrijven die eveneens zijn uitgerust met dezelfde apparatuur kunnen hun aardappelen des gewenst daar laten onderzoeken op het voorkomen van blauw. De belangstellende teler wordt dringend verzocht zijn Opgave tot uiterlijk 12 augustus aan: Consulentschap voor de Akkerbouw en de Rundvee houderij, Hoefslag 2 te Barendrecht. Consulentschap voor de Akkerbouw en de Rundvee houderij, Landbouwcentrum, Westsingel 58 te Goes. Consulentschap voor de Akkerbouw en de Rundvee houderij, Postbus 54 te Zevenbergen. Denk niet, als U reeds één jaar aan het onderzoek mee deed, dat dit voldoende is. U moet elk jaar de blauwge voeligheid kennen, temeer daar er jaar- en perceelsver- schillen zijn. Ook aardappeltelers in Midden- en Oost-Brabant kun nen aan het kwaliteitsonderzoek deelnemen. Deze kun nen zich opgeven bij hun bedrijfsvoorlichter akkerbouw. Wegens plaatsgebrek is dit artikel vorige week niet op genomen. Daardoor is de tijd voor opgave (12 aug.) erg kort geworden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 7