NATIONALE MAATREGELEN IN FRANKRIJK EN BELGIË DE FRANSE NATIONALE MAATREGELEN Na een zitting van de Franse Ministerraad op 17 juli, die geopend werd met een door Giscard d'Estaing afgelegde ver klaring inzake de uiterst waardevolle funktie van de Franse landbouw in een wereld, die per saldo door voedselschaarste gekenmerkt wordt, werden door de Franse Minister van Landbouw, Bonnet, een groot aantal nationale maatregelen, die als additioneel moeten worden beschouwd op de beslui ten van de EG-Ministerraad d.d. 15, 16 en 17 juli j.l. be kendgemaakt. Deze maatregelen dateren volgens de Minister reeds van lange tijd terug en staan volgens de Minister los van de thans in Frankrijk heersende onrust op het platteland. De organisaties, die om een pakket van 8 10 miljard N.F. hadd-n gevraagd, zijn uiterst ontevreden, daar ze slechts 3 mi», N.F. hebben gekregen, dat is 1710 miljoen gulden. 'De getroffen maatregelen zijn vooral voordelig voor de kleinere boeren. Ze zien er als volgt uit: I. MARKTONDERSTEUNING 1. Rundvlees a) 200 NJF. premie 114,voor de eerste 15 stuks koeien per bedrijf 0). Deze premie geldt voor alle koeien en voor alle bedrijven. b) Afsluiting binnen enkele weken van massale export- contracten met derde landen (o.a. Oostbloklanden). Verkocht is inmiddels door de Franse Société Géné rale de Viande 50.000 ton interventievlees aan de Sovjet-Unie tegen een prijs van 4,50 a 5 N.F. per kg {d.i. 15 onder de wereldmarktprijs). Van deze 50.000 ton is reeds 10.000 ton, welke afkomstig is uit Franse, Ierse en Nederlandse vrieshuizen, geleverd. Van de hoeveelheid van 50.000 ton is 30.000 ton af komstig uit Franse interventievoorraden. Hierdoor zal de Franse interventievoorraad met de helft ver minderen. Onderhandelingen zijn gaande over een nieuwe trans actie van 50.000 ton (50 rundvlees, 50 var kensvlees). Door dit contract wordt de EG-rundvleesmarkt mas saal ontlast. c) Door deze transactie zal de permanente interventie massaal kunnen worden voortgezet. d) Middelen ter beschikking van het ONIBEV, teneinde de permanente interventie maximaal te kunnen toe passen. e) Overheidsvoorzieningen teneinde te kunnen onder handelen met derde landen over het sluiten van ex portcontracten inzake verscheidene miljoenen stuks mager rundvee. Contracten zijn nog niet afgesloten. Gezien het feit dat die EG-rundveestapel 80 miljoen stuks telt, zou een dergelijk contract een grote ont lasting van de EG-rundvleesmarkt betekenen. f) Invoering prijsgarantie ook voor magere runderen. (1) De kosten van de 2 premies tezamen worden ge raamd op beduidend meer dan 1 miljardi N.F. 570 miljoen. 2. Varkens(vlees) a) 100 N.F. premie voor de eerste 15 fokzeugen per be drijf 0. b) Prijsondersteunende actie via door de overheid te verlenen voorschotten aan de vereveningskassen. c) Beschikkingen teneinde indexering tussen de prijzen van mestvarkens en biggen te kunnen realiseren. d) Overheidsinterventie op die biggenmarkt ten gunste van de fokkers. Aldus wordt getracht het afslachten van fokzeugen te voorkomen. ad b, c en d Het FORMA verleent 15 miljoen N.F. voorschot aan het ONIBEV teneinde een prijsgarantie voor mestvarkens van producentengroeperingen (35 van de Franse pro- duktie) en voor biggen te kunnen realiseren. De prijs garantie voor mestvarkens zal liggen op 5,70 N.F./kg geslacht gewicht, 2e kwaliteit. De Franse referentieprijs 2e kwaliteit bedraagt thans 5,40 N.F., waardoor de subsidie rond de 18 ct per kg/ geslacht gewicht zal komen te liggen. De garantieprijs voor biggen is vastgesteld op 6,15 N.F./ kg levend gewicht. Deze garantieprijs van 6,15 N.F./kg komt voor een bdg van 22 kg neer op f 77,per stuk. In Nederland ligt deze prijs thans rond de 55, De producentengroeperingen zullen deze garantieprijs voor de biggen moeten betalen, waardoor zij een deel van de voor de mestvarkens ontvangen subsidies moeten doorgeven aan de fokkers. De kosten van het realiseren van de twee garantieprijzen wordien voor 70 door het ONIBEV gedragen. 3. Kalfsvlees Prijsondersteunend programma teneinde prijsschommelin- gen (dalingen) te kunnen afzwakken. 4. Pluimveesector a) De vereveningskassen in de eierensector zullen van het FORMA voorschotten ontvangen. b) Speciale maatregelen ter sanering van de markt van kalkoenen. 5. Kaas Steun voor opslag van 10.000 ton Emmenthaler kaas. 6. Wijn Destillering van een onbeperkte hoeveelheid wijn van mindere kwaliteit in de periode 31 juli30 september. Tevens zal een opslagpremie voor wijn worden verstrekt. 7. Groenten en fruit a) Olie 50 miljoen N.F. krediet (subsidie) voor de glastuin bouw als compensatie voor de gestegen oliekosten. b) Appelen en peren 27 miljoen N.F. subsidie voor producentengroeperin gen als compensatie voor de slechte appel- en peren- oogst in 1973. Van deze 27 miljoen N.F. is 10 miljoen N.F. bestemd voor de vereveningskassen en 17 miljoen voor de „stations fruitières". c) Consumptieaardappelen (bewaaraardappelen) 10 miljoen N.F. subsidie teneinde vooral het einde van de komende campagne 1974/1975 markttechnisch beter te ordenen. d) Vroege aardappelen 3 miljoen N.F. additionele subsidie voor producenten groeperingen (boven de 5 miljoen N.F. die reeds wa ren voorzien. e) Verhoging minimumprijs (onder meer voor tomaten) Nog tijdens de eerste helft van 1974 zal de minimum prijs voor tomaten, prinsessebonen, druiven en abri kozen mte 15 worden verhoogd. II. VERMINDERING VAN DE PRODUKTIEKOSTEN 1. Gesubsidieerde leningen De staat zal voor één jaar de rentebetaling overnemen van de speciale leningen (rente 4 a 4,5 die verstrekt zijn aan veehouders en jonge boeren. Kosten 300 miljoen N.F. 2. Belastingen Direkte terugbetaling door de staat van 200 miljoen N.F., dit is van de door de boeren in de periode 1968 1972 betaalde B.T.W. op landbouwwerktuigen. Toen in 1972 deze B.T.W. werd afgeschaft werd het in voor- DE BELGISCHE MAATREGELEN Vorige week heeft de Belgische regering een steunpro gramma voor de agrarische sector bekend gemaakt. Het steunprogramma komt op ongeveer 2,2 miljard Bfr. 160 miljoen) neer. Eerder genomen nationale maatregelen zijn hierbij inbegrepen. Exclusief de eerder genomen maat regelen schijnt het steunprogramma op ongeveer 120 mil joen neer te komen. Het programma bestaat voor een zeer belangrijk deel uit nationale toepassing van de Communautaire regels. Een uit zondering vormen hierop de inkomenstoeslagen voor groot vee-eenheden in het ZO en de toeslag per fokzeug. Het programma ziet er als volgt uit: I. MARKTONDERSTEUNING 1. Rundvlees. a) Voor het ZO van België (Ardennen) is een inkomens toeslagregeling voor de rundveemesterij getroffen. De regeling komt er op neer dat een toeslag wordt gegeven per G.V.E. van 2000 Bfr. 150) voor de eer ste 10 GVE's per bedrijf en een toeslag van 1500 Bfr. voor de 2e 10 GVE's per bedrijf. b) 'De EG-uitstelafslachtregeling wordt m.i.v. 1 septem ber maximaal toegepast. De bedragen zijn: september 1500 Bfr. oktober 2000 Bfr. november 2000 Bfr. december 2500 Bfr. januari 3000 Bfr. februari 3500 Bfr. Aldus voldoet deze Belgische toepassing van een EG maatregel aan de communautaire maatstaven. c) Toepassing van het EG-stelsel van sociaal vlees voor zowel personen die genieten van sociale bijstand, als- wel voor sociale instellingen zoals bejaardentehuizen etc. d) Toepassing reclame-campagne. I 2. Varkensvlees. a) 105 subsidie voor 100.000 slachtzeugen. De regeling draagt het karakter van een afslachtpremie, doch de subsidie is op een dusdanig niveau vastgesteld, dat vervroeging van de afslacht waarschijnlijk (aldus in formatie van de Belgische Boerenbond) nauwelijks zal' plaatsvinden. honderdveertien gulden subsidie per Franse koe noemde periode, door de boeren betaalde bedrag aan B.T.W. op hun tegoedrekendng geplaatst. Dit bedrag was 800 miljoen N.F. Hiervan is reeds 200 miljoen N.F. terug betaald. Na uitbetaling van de thans toegezegde 200 miljoen blijft dan nog 400 miljoen N.F. over. Het^ maximum per boer bedraagt 10.000 N.F. IH. MAATREGELEN OP LANGERE TERMIJN 1. Betere béheersing van de economie; waaronder: vergemakkelijking van de struktuurverbetering door het verhoging van de middelen van de SAFER (o.a. ruilverka velingen). 2. Grotere sociale gelijkheid; waaronder: grotere controle op de tussenhandel. 3. Aantrekken van hoog gekwalificeerd personeel bij het Ministerie van Landbouw. Op 31 december 1974 zal een voorstel ter hervorming van het Ministerie van Land bouw worden geprese^erd. 4. Plan inzake meer voorzieningen voor het agrarische on derwijs en de agrarische voorlichting. 5. Heroriëntering van het landbouwkundig onderzoek. De regeling is dus eerder een toeslag- dan een af- slachtregeling. Aldus zullen de Nederlandse mesters en fokkers er nauwelijks voordeel van hebben. b) Reclamecampagne voor varkensvlees. II. VERMINDERING PRODUKTIEKOSTEN I 1. Olie. De toeslag voor olie in de glastuinbouw zal worden vast gesteld op 50 Bfr./kg liter voor de periode 1-7-1974 31-12-1974 en op 30 Bfr./kg liter voor de periode 1-1-1975 —31-3-1975. 2. B.T.W.-vermindering voor 5 maanden. De B.T.W. zal worden verminderd' voor fytosanitaire pro- dukten, kalkhoudende grondverbeteraars, melkkoeltanks en bindertouw. De mate van vermindering is thans nog niet bekend. 3. Verhoging rentesubsidie. De maximale rentesubsidie wordt thans in België uitbe taald. Dit houdt in dat de rentesubsidie verhoogd wordt van 3 h 4 (afhankelijk van de produktierichting) tot 5

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 5