TUINBOUW- KLANKEN Za! overleg tot het gewenste resultaat leiden? Pro en contra de protestakties Alweer teeltzorgen voor volgend jaar DINGEN VAN DE WEEK 13 Weinig kon uw correspondent op WALCHEREN ver moeden toen hij 6 weken terug schreef over de Franse methoden die de agrariërs toepasten om hun ongenoegen aan hun regering kenbaar te maken, dat we hier prak tisch hetzelfde zouden meemaken. Ons brief hoofd je was toen „Liever geen Franse toestanden". Vanzelfsprekend willen ook wij thans aan dit, voor de agrarische wereld wel erg ingrijpende gebeuren enkele gedachten wijden. Steeds hebben we ons hoofd geschud en velen met ons, als we hoorden en lazen over de studentenbezettingen van de, mede door onze belastingcentjes betaalde, univer siteiten, van de in onze ogen wantoestanden in Dennen dal, van wat groepjes straatbengels in grote steden pres teren waarbij het politiegezag genegeerd wordt, milieu beschermers, dienstweigeraars en vul maar in; desnoods een blad vol. Want om een oud, maar nog steeds waar woord te citeren: „Er was geen richter en een ieder deed wat goed was in zijn oog". En ziet, nu is er niets meer te schudden want ook wij zijn over de streep gegaan De adviezen der leiders zijn genegeerd en zij het netjes de volgelingen hebben hun recht of althans hun macht getoond. Uit het vorenstaande blijkt reeds dat wat andere groe pen doen en thans ook door ons gedaan werd, niet voet stoots veroordeeld kan worden! In een rechtsstaat, gelijke monniken gelijke kappen, maar desondanks: als andere groepen doen wat we in feite liever niet zien en waar de doorsnee agrariër tegen is, n.l. opstand tegen 't gezag, dan wijst dat op een ver anderende boerenmentaliteit. En toch vinden we dit machtsvertoon niet goed te keu ren. Wel zal het resulteren in een afgedwongen versterk te positie, terwijl de regering het erg moeilijk zal krij gen met aan de ene kant de protesterende boerenmacht en aan de andere kant Brussel dat neen zegt of weinig doet. 't Is te hopen dat er weer snel normaal onderhan deld wordt. We schrijven dit heet van de naald, daar we er zaterdagmorgen bij Vrouwenpolder reeds hinder van hadden. Maar nu de praktische kant. 't Is begonnen om meer geld. Laten we dit zonder omwegen vaststellen. In Frank rijk en België zijn geldelijke successen behaald. Ook hier Ook op SCHOUWEN-DUIVELAND is het nog geko men tot tijdelijke blokkade van de belangrijkste ver keersknooppunten. Uit solidariteit met de demonstreren de collega's elders in het land meende men ook hier tot aktie over te moeten gaan. In ieder geval is de overheid afgelopen week wel heel duidelijk geworden dat ze maatregelen zal moeten treffen om verbetering aan te brengen in de positie van de ondernemers in land- en tuinbouw. We zullen hopen dat het overleg met de overheid op korte termijn resultaten zal afwerpen. Zo niet, dan moet gevreesd worden dat harde akties zullen volgen. Uit de vele commentaren is duidelijk aan het licht gekomen hoe moeilijk vele bedrijfsgenoten het hebben en in veel ge vallen financieel muurvast zijn komen te zitten, flet is dan ook ontstellend hoe scheef de verhouding gemaakte kosten en opbrengsten thans uitvalt. Enerzijds een voort durende kostenstijging, anderzijds stabiele en voor di verse produkten zelfs steeds dalende opbrengstprijzen. De plantuienoogst in onze regio begint aardig op te schieten. Diverse kleine ondernemers zijn reeds bezig met de aflevering van vroege selecties zaaiuien. Uiter aard brengt dat nogal wat handenarbeid mee. Afgestaart ligt de prijs thans rond de 15 cent per kg. Sommigen heb- zal wat loskomen. Verdeeld over de massa zal dit o.i. resulteren dat de grote wat meer krijgen en de kleine ietsje meer. Ook zien we weinig heil in meer werk, want door de hogere lonen en lasten, zoekt elke ondernemer, klein of groot, de weg der mechanisatie zodat het voor de re gering uit het oogpunt van werkgelegenheid scheppen niet aanlokkelijk is om veel geld te investeren in bóeren- belangen. En toch zijn we met 6 der beroepsbevolking in staat om meer dan 20 der export te leveren. Ons dunkt een sterk onderhandelingspunt voor onze organi saties in de komende besprekingen. ben nog verkocht voor 18 cent. Gelet op het tijdstip van aflevering en het arbeidsintensieve karakter, dan is die prijs beslist te laag. Na de regen is de kleur van verschillende percelen zaaiuien achteruit gegaan. Op struktuurgevoelige grond blijkt toch nog zuurstofgebrek op te treden. De vroege aardappelen zijn hier praktisch geruimd. Eigenheimers worden in onze omgeving weinig geteeld. De teler die Eigenheimers heeft aan te bieden kan thans nog rond de 25 cent per kg maken. Ten opzichte van de Bintje wil men voor een kwaliteitaardappel toch nog wel wat extra's neertellen. De geplante prei en winterbloemkool is in verband met de regenachtige periode goed aangeslagen en kan zonder moeite verder ontwikkelen. Bij de veldkeuring van gladiolen is gebleken dat de gezondheidstoestand over het algemeen goed is. Er is weinig afgekeurd. Hier en daar moeten wat partijen worden opgezuiverd. De luis- en tripsaantasting valt tot heden niet tegen. We zullen echter wel op onze hoede moeten blijven en tijdig maatregelen nemen. De handel in gladiolen verloopt uiterst traag. De han del wacht af hoe de teelt uitpakt. Vorige week hebben de leveranciers van gladiolen- bloemen in de le helft van de week goede zaken gedaan, in de 2e helft van de week zakte de prijs in elkaar. War mer weer en grotere aanvoeren waren de oorzaken. Het gladiolengewas ontwikkelt over het algemeen vrij redelijk. In de vroege soorten is het kopwerk aangevan gen. Op de' grotere bedrijven komt het handwerk er praktisch niet meer aan te pas. Hoogstens wat nacontrole. Een groot deel van de in onze streek geteelde irissen is reeds gerooid. De opbrengst is gemiddeld genomen vrij goed. De te maken prijzen voor de leverbare bollen zijn bijzonder slecht. Dat betekent dan in concreto dat ook in de bloembollenwereld de problemen de pan uit rijzen. We wensen de mensen die onze belangen in deze da gen moeten verdedigen op hoog niveau, veel kracht en wijsheid toe en bovenal ook vastberadienheid, opdat ze niet voor de zoveelste keer met een kluitje in het riet worden gestuurd. Bij de vollegrondstuinders op THOLEN is met de in trede van de maand augustus weer een aanvang gemaakt met het planten van de overjarige gewassen. Het is dik wijls een hele opgave om de start van gewassen zoals aardbeien en winterbloemkool zo -geod-mogelijk te doen slagen. Vooral in een droge augustusmaand is dit soms een heel karwei om het plantmateriaal zo vlug mogelijk aan de groei te krijgen. Zo mogelijk moet altijd begonnen worden met enige weken voor het planten het bewuste perceel klaar te maken. Dikwijls is het funest dat in een droge tijd, vlak voor poten of zaaien, de grond nog bewerkt moet wor den, als de vorige teelt nog maar pas gerooid is. Vooral een gewas als aardbeien met zijn vlakwortelgestel is heel gevoelig voor te droge grond. Bovendien zal bij straf- drogend weer te veel blad verbranden op de hete grond. Ideaal is altijd wanneer men in de gelegenheid is met een regenleiding te kunnen werken. Dikwijls is het al voldoende, dat men de grond zwart kan houden. Niet de grote hoeveelheden water zullen het moeten doen, maar alléén een goed klaargemaakte grond, die dan maar net zwart moet blijven. Een gewas als winterbloemkool, hetzij voor de veiling of zaadteelt, is doordat het dieper wordt geplant hier minder kwetsbaar voor, maar het vereist toch een goede en fijn klaargemaakte bouwvoor. De stand van de zaaiuien is momenteel nog aardig bij getrokken met de in juli gevallen regen. Men kan ook weer zien welke percelen een bespuiting hebben gehad tegen de valse meeldauw. Waar geen bespuiting heeft plaats gevonden, komen de bekende gele punten aan het loof weer tevoorschijn met een dikwijls te vroege afrij ping van het gewas. Verder hebben in deze dagen ook.de boerenacties onze aandacht. In alles kan men merken, dat de verbittering in de agrarische hoek, in zonderheid dit jaar, steeds groeit. Veelal is dit geval bij de gespecialiseerde bedrijfs- typen, met enkel mestvarkens of mestvee en kippenhou- derij. In onze sektor geldt dit óók voor de sterk gespe cialiseerde glasteelten. Dergelijke bedrijven hebben ons inziens een wankele basis. Men weet hier ook drommels goed, dat men met een grote produktie van één of ander, het goedkoopst kan produceren. Eventuele winst zit er echter altijd maar heel kort in, vanwege een dan dikwijls optredende over- produktie. Bovendien willen de consumenten een zo goedkoop mogelijk voedselpakket en dat men hiermede de boer en tuinder dicrimineert tot tweede-rangs bur gers met een te lage beloning, deert hen dikwijls niet. Men zal misschien iets terug moeten keren naar meer dere pijlers in onze ondernemingen, want een goede tafel heeft nog altijd vier poten nodig, om ten nutte te zijn van de mensheid. Niet dat men terug zal moeten in onze sektor naar een winkel van Sinkel, maar te grote eenzij digheid is de boer en tuinder nooit blijvend tot zegen geweest. Waar zouden we het deze week anders over moeten hebben dan over het boerenprotest tegen de gang van zaken in de land- en tuinbouw. Dat er onrust en onbe hagen heerst binnen onze kring is reeds lang bekend. Dat het vandaag of morgen tot een uitbarsting zou ko men, lag voor de hand. Vorige week was het zover. De boeren gingen de straat op en chaotische toestan den ontstonden op de Nederlandse wegen. We nemen aan dat elke Nederlander thans op de hoogte is van de onvrede die er heerst binnen onze bedrijfstak. Een massale demonstratie staat op het programma. Volgens de laatste berichten gaat het a.s. zaterdag 10 augustus op naar de veilinghallen in Utrecht. Enkele jaren geleden heeft uw overzichtschrijver In Den Haag meegelopen in een protestoptocht met een spandoek waarin werd gewezen op de nood in de fruitteelt. Het was een zwarte dag in zijn leven, want demonstreren druist in tegen zijn gevoel en hij zag zich lopen door Den Haag. Hij vroeg zich toen af: waarom moet dat nu allemaal zo, is dat nu de enige manier om de aandacht te vestigen en gehoor te krijgen voor de nood in onze bedrijfstak. Toen hij thuis kwam heeft hij gezegd: dat is eens maar nooit weer. Nu staan we weer voor de noodzaak om te demonstreren. We zien dergelijke mensen bijna dagelijks op de beeldbuis. De studenten gaan bij herhaling de straat op, maar daar zijn ze dan ook jong voor. We zou den heel wat andere groepen kunnen noemen die de straat op gaan, maar waarom deze voorbeelden, we ken nen ze allemaal en bij de meeste van ons stuit het tegen de borst, zeker wanneer we er kennis van nemen in het late journaal van de NOS omdat we nog druk bezig wa ren op ons bedrijf tijdens het journaal van acht uur. De nood moet heel hoog zijn gestegen willen wij deze kant op gaan. Dat het inderdaad zo is en dat velen geen uitweg meer zien, staat vast. Zo was het enkele jaren geleden toen de fruittelers de straat op gingen, zo is het nu voor vrijwel alle sek toren van ons agrarisch bedrijfsleven. Ook in onze tuin- bouwsektor zit het immers allerminst goed. In het West- land zijn de tuinders vooraan gegaan toen „de boeren" de straat op gingen. Toen vorige week zaterdag op Zuid- Beveland de verbindingen werden afgesloten, stonden fruittelers vooraan. Bij beide groepen heerst grote zorg, evenals binnen de landbouw in het algemeen. De tuinders zien hun kosten voortdurend stijgen en de opbrengsten worden niet groter. De fruittelers hebben dit seizoen het grootste deel van hun oogst moeten ver kopen minstens 25 cent per kg beneden de kostprijs. „Groenten en Fruit" vertelde vorige week dat enkel de Zuidbevelandse fruitveilingen in het eerste halfjaar van 1974 bijna 1,5 miljoen gulden lagere omzet hebben ge had door de te lage appelprijzen. Het behoeft geen nader betoog dat het een sombere zaak is in deze sektor waar men nu zich weer tracht te troosten met de hoop 'dat het nieuwe seizoen beter wordt. Ook de tuinders en de fruittelers zijn reeds enkele jaren hard bezig hun reser ves op te eten maar de b.t.w.-compensatie die we kre gen na de revaluatie van het vorig najaar, Is opgeheven. Vorige week zaterdag hebben we in de file gestaan voor de Vlakebrug om richting Goes te rijden en heb ben we vele gesprekken gevoerd met gestrande reizi gers. We hebben over het algemeen een gewillig oor gevonden voor hetgeen we konden vertellen over de nood in de land- en tuinbouw. We hebben echter ook begrepen dat we moeten oppassen om onze goodwill bij het Nederlandse volk niet te verliezen. Dat zou bij herhaalde demonstraties als de vorige week wel eens spoedig het geval kunnen zijn. Veel beter lijkt ons b.v. om het advies te volgen van het hoofdbestuur van onze organisatie en vanaf heden geen belasting meer te be talen tot de regering met een hulpprogramma is geko men. We hebben vorige week ook gemerkt dat er ondanks alle voorlichting, bij het gemiddelde publiek nog ontzet tend veel onbegrip en misverstand is over de land- en tuinbouw. De demonstrerende agrariërs waren helaas over het algemeen niet in staat om helder en duidelijk uiteen te zetten waarom het gaat. Een stencil had hier verhelderend kunnen werken. Nu kreeg een passant op een vraag wat de zin was van dit demonstreren te ho ren: ,,lk moet van mijn baas en verder weet ik er niks van". Die baas was echter nergens te vinden en naar zijn knecht vertelde ook niet aanwezig. Er is een grote mate van begrip voor de nood in onze bedrijfstak, maar we zullen er voor op moeten passen dat door het massaal de weg op gaan, zich dat niet tegen ons keert. Wij hopen dat wanneer u dit leest de regering voor ons belangrijke besluiten heeft genomen. Wij hopen 'dat het inderdaad niet meer nodig zal zijn de straat op te gaan om te demonstreren want dat druist heel sterk in tegen ons gemoed. Wij hopen dat we weer een keer kunnen komen tot de zo noodzakelijke arbeidsvreugde in ons werk en be drijf. De laatste tijd hebben we ons daarin immers dik wijls heel ernstig bedreigd gevoeld omdat we in de wurg greep zitten van de stijgende kosten zonder stijgende opbrengsten. Bij verschillende gelegenheden wordt ons dan de rijksgroepsregeling zelfstandigen voorgehouden als mogelijkheid om uit de zorgen te komen. Wanneer het zover is dat we daarheen moeten is er van de ar beidsvreugde niet veel meer over. Voor onze regering zal het niet gemakkelijk zijn om een beslissing te nemen over wat er voor de landbouw gedaan moet worden. Zij is immers gebonden aan het landbouwbeleid van de E.G. De steunmaatregelen van andere landen hebben wij (terecht) bekritiseerd. Er moe ten echter wel mogelijkheden zijn om hulp te bieden. Wanneer we in andere landen komen en b.v. zien hoe daar het belastingstelsel werkt, dan is er alleen hierdoor reeds sprake van een achterstelling van de Nederlandse land bouwer. Laten we ophouden met het geven van voor delen. Hopelijk is de nood thans op zijn hoogst en de redding nabij.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 13