SLUIS GR00T- PANNEVIS Regeringsbesluit inzake verhoging gasprijs tuinders onaanvaardbaar Grore aanvoeren van pruimen Fruitteeltbedrijven in Z.W. Nederland ook in 1972/ 73 nog verliesgevend 12 Alle geïnteresseerde uientelers zijn welkom op het van Dit proefveld is gelegen op Noord-Beveland aan de grote weg tussen de Zeelandbrug en Katteveer, op het bedrijf van de heer Wisse en vanaf de grote weg goed bereikbaar. HET VERSCHIL TUSSEN DE STUTTGARTER PLANTUIEN EN DE NIEUWE RONDE "STURON", DE PLANTUI VAN DE TOEKOMST, IS DUIDELIJK ZICHTBAAR. Het Landbouwschap heeft kennisgenomen van het be sluit van de regering met betrekking tot de principes waarop de komende contractuele regeling voor het aard gas in de tuinbouw gebaseerd dient te zijn. Het Land bouwschap wenst bij het overleg dat op basis van deze regeringsbesluiten met de NV Nederlandse Gasunie zal moeten plaatsvinden, hiervoor geen verantwoordelijk heid te dragen. In vergelijking met het standpunt, zoals dit uiteinde lijk door het bestuur van het Landbouwschap dd 5 juni 1974 is vastgelegd (nota st. 5/1848b), constateert het Landbouwschap enkele zeer grote verschillen: De aanpassing welke de regering zich voorstelt, gaat uit van basisbedragen van 25,per ton olie, ter wijl het Landbouwschap aanpassingen van 15, per ton per jaar maximaal mogelijk acht. De dringende eis van het Landbouwschap, dat bij de jaarlijkse prijsaanpassing de inkomensontwikkeling als belangrijke maatstaf dient te fungeren, wordt niet teruggevonden in het regeringsstandpunt. Pas na twee jaren kan een bezinning plaatsvinden op grond van de dan geldende omstandigheden en vooruitzichten, volgens de regering. De prijspariteit waarop de regering zich uiteindelijk baseert, is die van de laagzwavelige (duurdere) olie, terwijl het Landbouwschap zich alleen wenst te ba seren op de calorische verhoudingen tussen beide energiedragers. Het Landbouwschap blijft onverkort dit Landbouw schapsstandpunt onderschrijven. De uitwerking van de overheidsbeslissing zal een zeer groot deel van de Nederlandse glastuinbouw voor on overkomelijke problemen plaatsen. Een verhoging over eenkomstig de regeringsbesluiten betékent een verho ging voor de post energie van tenminste 15.0000,per ha glas per jaar. Daarboven komen nog de andere kos tenverhogingen zoals lonen, rente, materialen, welke dit jaar ook reeds meer dan 12 bedragen. Deze energiekosten worden niet goedgemaakt door strukturele verbeteringen van de marktsituatie. Het der de landenbeleid dat de Europese Gemeenschap voert met betrekking tot de invoer van tuinbouwprodukten, draagt ook niet bij tot verwezenlijking van zo'n verbe tering. De tuinbouw is afhankelijk van vraag en aanbod en kan op geen enkele wijze, en zeker niet op korte ter mijn, ook maar iets van de gestegen kosten doorbereke nen. Reeds op grond van de ontwikkelingen in het seizoen 1973/'74 kan worden aangetoond, dat de opgetreden prijsstijgingen inclusief die van het aardgas de inko menspositie sterk zullen aantasten. Van een besparings mogelijkheid op de faktor energie is in het geheel nog geen sprake zonder het gehele teelt- en afzetpatroon drastisch te verstoren. Op grond van de huidige principe-uitspraken van de overheid moet worden verwacht, dat de bereidheid tot omschakeling bij de verspreid liggende bedrijven zal af nemen. In de regeringsbesluiten wordt ook zeer node een na dere uitwerking gemist van de te verwachten prijsaan passingen voor het kleinverbruik. Een zeer groot aantal bedrijven uit deze verbruikscategorie staat momenteel voor de omschakelingsproblematiek. Nog onlangs is door de Minister van Landbouw en Visserij het omschake- lingsbeleid verder ontwikkeld. De prijsverhogingen voor de minerale oliën welke sinds medio 1973 hebben plaatsgevonden en nog plaats vinden, stellen de tuinders die hierop zijn of blijven aangewezen voor het stookseizoen 1974/75 voor onover komelijke problemen. Deze groep bedrijven mag niet achtergesteld worden. Op de fruitveilingen wvcr-H het aanbod nu wekelijks groter. Appelen zijn er reeds enkele weken te koop. De peren komen er nu bij en sinds ruim een week zijn er vooral in Zeeland ook grote aanvoeren van pruimen. In de tweede helft van de vorige week werd voor de klasse I Czar gemiddeld rond f 1,25 per kg betaald en de Ontario I deed iets boven ƒ1,per kg. Opal was iets duurder met 1,30 als gemiddelde prijs. In het begin van de vorige week lag de prijs gemiddeld ongeveer 50 cent per kg hoger. Over de hele lijn was er in de tweede helft van de week sprake van wat teruglopende prijzen, ook voor appelen en peren. Zo kwam de Yellow Transparant in de maat 6070 mm op ongeveer 60 cent per kg. De grote maat werd rond en iets boven f 1,per kg ver kocht maar hiervan is het aanbod te verwaarlozen. Stark Earliest boven 70 mm noteerde ook steeds rond Na een reeks van jaren met grote verliezen bracht het seizoen 1972'73 voor veel fruitbedrijven eindelijk weer eens wat winst. Het gemiddelde ondernemersoverschot bedroeg volgens L.E.I.-onderzoek namelijk 2230,dat is 2 ban de kosten. Dat geldt echter niet voor het zuidwesten. Hier was nog een gemiddeld negatief resultaat van 10,per 100,kosten. De appeloogst was met name in Zeeland kleiner dan elders ir. ons land en dat woog natuurlijk erg zwaar. In het rivierkleigebied (o.a. de Betuwe), in de Noord oostpolder, Noord-Holland en Limburg zat men aan de goede kant, met een positief ondernemersoverschot van 5 a 7% van de kosten. Naarmate de bedrijfsomvang groter was, was de ren tabiliteit beter. De bedrijven met een oppervlakte van groter dan 9 ha hadden een overschot van gemiddeld 10.940,per bedrijf, de bedrijven van 3 tot 6 ha een tekort van 6.870,dat is resp. 9 en 10 procent van de kosten. Van de 53 deelnemende bedrijven had 49 procent een positief ondernemersoverschot. Deze winstgevende be drijven namen 59 procent van de totale produktiewa^rde voor hun rekening. 21 procent had een negatief onder nemersoverschot van 0—10 procent, 17 procent van 10 20 procent en 13 procent van 20 procent en meer van de kosten. Het arbeidsinkomen bestaande uit het ondernemers overschot en de vergoeding voor de handenarbeid van de ondernemer bedroeg gemiddeld 22.450,per on dernemer. Het gezinsinkomen arbeidsinkomen plus rente over het eigen vermogen 4100,en arbeid van de gezinsleden (ƒ5320) was ƒ31.870,— per ondernemer. Wanneer het inkomen buiten het bedrijf 2080) alsmede de ontvangen subsidies en uitkeringen hierbij worden geteld, werd het totaal inkomen op 43.910,— becijferd. Hiervan kon gemiddeld 20.890 worden bespaard. Een deel van deze besparing zal voor „nog te betalen inkom stenbelasting" dienen te worden gereserveerd. Een vergelijking van enkele cijfers met vorige jaren geeft het volgende beeld: 1,20 per kg maar ook daarbij gaat het niet om een kwantum. Het meest wordt de maat 6070 mm aange boden en hiervoor werd eind vorige week rond en iets boven 90 cent per kg betaald. Wanneer ze gesplitst wer den aangevoerd lag de prijs van de maat 6570 mm dicht tegen een gulden per kg en de maat 6065 mm rond 70 cent. De discovery deed ook haar intrede in het Zeeuw se veilingbeeld. De grote en middelmaten van dit ras werden al naar gelang van de kleur der vruchten ver kocht van 1,tot 1,50 per kg. De kleine maat (6065 mm) deed rond 50 cent. Bij de peren kwam de Precose de Trevoux naar vo ren. Vanaf 60 mm werd voor deze peer rond en iets bo ven 60 cent per kg betaald terwijl de maat 5560 mm die het meest wordt aangevoerd rond 50 cent per kg werd betaald. De eerste James Grieve deed eind vorige week bij de centrale veiling Kapelle-Terneuzen 1,12 per kg voor de maat klasse I en 92 cent voor de klasse II. Ondernemersoverschot Ondernemers per bedrijf in v. d. inkomen per kosten ondernemer 1968 13300 22 5680 1969 18890 27 2740 1970 —10830 14 11700 1971 12080 14 12490 1972 -f 1860 2 26760 Ten opzichte van het voorgaande jaar (1972 t.o.v. 1971) PERSBERICHT OVER VERHOGING AARDGASPRIJS In voorgaande besprekingen is herhaalde malen van gedachten gewisseld over de voortzetting van het aardgasprijscontract tussen de N.V. Neder landse Gasunie en de tuinders. Thans is bekend geworden, dat de vanaf 1 okto ber a.s. geldende contractuele regeling op de vol gende principes gebaseerd zal zijn. De aardgastarieven worden geleidelijk aange past aan het prijspeil van de laagzwavelige olie. Voor de tuinbouwgrootverbruikers zal de gasprijs die via onderhandelingen tussen het Landbouw schap en de N.V. Nederlandse Gasunie wordt ge regeld door middel van een aantal jaarlijkse etap pes worden opgetrokken. De eerste aanpassing zal ingaan op 1 oktober a.s. en zal gelden gedu rende het gehele stookseizoen tot 1 oktober 1975. De variabele gasprijs (gasprijs exclusief vast recht) zal voor dat seizoen worden afgestemd op ƒ110,per ton oliepariteit. Voor het gehele vol gende stookseizoen van 1 oktober 1975 tot 1 okto ber 1976 zal uitgegaan worden van f 135,iper ton oliepariteit. Voor de daarop volgende jaren zal een verhoging met f 25,per ton als richtsnoer gel den, afhankelijk van de dan geldende omstandig heden en vooruitzichten. CONCLUSIE Het Landbouwschap is van (mening, dat de beslissing van de regering met betrekking tot de principes waarop de komende contractuele regeling voor het aardgas in de tuinbobw gebaseerd moet zijn voor het seizoen 1974/75, dient te worden herzien. De inkomensontwikkeling in het thans aflopende sei zoen zal bij deze prijsvaststelling richtsnoer moeten zijn. De prijsvaststelling voor het seizoen 1975/76 zal te zijner tijd in dit zelfde liofht moeten worden beschouwd. Het Landbouwschap verzoekt de regering, op zeer korte termijn voor de oliestokers een voorschotregeling voor het seizoen 1974/75 bekend te maken. De prijs voor de ztoare olie welke hierbij als uitgangspunt dient te worden gehanteerd, mag niet hoger zijn dan de olieprijs in het huidige seizoen, na aftrek van de fungerende voorschotregeling, d.w.z. 146,per ton. Voor de liclhte olie dient als minimumgrens de gemid delde prijs in het stookseizoen 1973/74 als uitgangspunt te worden genomen, na aftrek van de fungerende voor schotregeling, d.w.z. 24 a 25 ct per liter. De inkomensontwikkeling dient bij deze voorsdhotre- geling als richtsnoer te worden gehanteerd. zijn de kosten met 7 procent gestegen. De opbrengsten stegen met 26 procent, zodat in tegenstelling tot voor gaande jaren, dit jaar een gemiddeld positief bedrijfs resultaat kan worden geboekt. De investeringen in 1972 waren gemiddeld f 15.500, per bedrijf. Na aftrek van de afschrijvingen 13.880, resteerde een netto-investering van f 1670,Op het vreemd vermogen werd in 1972 gemiddeld 10.120,af gelost. Het vreemd vermogen bedroeg per 1 januari 1973 gemiddeld 104.530,per bedrijf. UIENPROEFVELD Voor verdere gegevens of begeleiding kunt u zich wenden tot de heer W. de Leeuw, Edisonstraat 13, Goes, Tel. 01100-7860.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 12