ook nog wat fruit het BOUWPLAN karwij als hoofdgewas oude schuur boerenboomgaardje 11 In de telefoongids staat achter de naam vermeld: land bouwer-fruitteler. Dat wijst er op dat er een boomgaard bij het bedrijf hoort. Dat is ook zo, hoewel de opper vlakte van bescheiden omvang is, namelijk 2,20 ha. In dertijd was er meer fruit, maar enkele jaren geleden werd een deel van de opstand gerooid. Thans is er nog 1,20 ha Golden Delicious, met wat James Grieve voor bestuiving. De bomen zijn goed ver zorgd, maar staan nogal ruim, waardoor 2530 ton per ha als produktie het maximum is. Ze zijn bovendien al bijna 20 jaar oud, wat betekent dat ze aan hun AOW toe zijn. Als a.s. winter de verwachte EEG-rooipremie van kracht wordt, gaan ze eruit. Er wordt dan niet meer terugge- plant, omdat dit niet zo goed in de bedrijfsopzet past. Er blijft dan nog één ha peren over: Conference en Doyenné du Cornice. Een zeer waardevol perceel, dat pas in volle produktie is en nog lang mee kan. Het is in feite wat klein om er een spuitmachine, cirkelmaaier, enz. voor aan te houden, maar die machines zijn er nu eenmaal toch en bij verkoop brengen ze weinig op. De blok peren wordt dus gehandhaafd. De heer Timmers heeft geen fruitteeltopleiding gehad, maar deed inmiddels wel zoveel praktische ervaring op dat hij de snoei en verdere verzorging voor zijn rekening kan nemen. Overigens is hij liever boer; vooral de af zet van het fruit past niet zo goed in de bedrijfsvoe ring. Het bouwplan van dit jaar ziet er als volgt uit: 12 ha tarwe 10 ha consumptieaardappelen 9 ha suikerbieten 7 ha karwei 4 ha erwten 1 ha stamslabonen (kontraktteelt) mer steeds op 't programma, maar de wat hogere prijs die hiervoor kan worden bedongen weegt niet meer op tegenover de nadelen die aan de teelt van dit ras zijn verbonden, althans bij vergelijking met de Bintje. Opvallend is de plaats die het karwij op dit bedrijf in neemt. Jaarlijks wordt een vrij grote oppervlakte van dit gewas verbouwd, gemiddeld 6 ha. Dit jaar 7 ha, vol gend jaar zullen het er 4 zijn, omdat een deel is mis lukt door de droogte. Karwij wordt zoals men weet altijd onder een dekvrucht gezaaid en het gebeurt nogal eens dat opkomst en ontwikkeling niet volgens plan verlopen. Dooreen genomen is de heer Timmers goed te spreken over de uitkomsten met de teelt van karwij. Het gewas vraagt weinig werk en brengt meestal meer op dan b.v. tarwe. De produktie schommelt nogal sterk, namelijk tus sen 500 en 2500 kg per ha en de prijs varieert nog ster ker, Karwijzaad is zeer lang houdbaar, men kan het des noods 10 jaar of nog langer bewaren tot het weer eens peperduur wordt, het leent zich dus goed voor specula tie. De heer Timmers verkoopt echter zodra de prijs enigszins redelijk is en bewaart het karwijzaad in prin cipe hoogstens een paar jaar. Een voordeel is uiteraard dat men geleidelijk op dit bedrijf de moeilijkheden en mogelijkheden van de teelt en afzet van karwij steeds beter heeft leren kennen en goed ingeschoten is op de teelt van het gewas. Dat geldt o.a. ook voor de outillage die benodigd is voor het dro gen en bewaren van het karwijzaad. Opgemerkt kan nog worden dat een loonwerker In 't voorjaar het poten van de aardappels en het zaaien van de suikerbieten verzorgt, alsmede in het najaar het rooien van de genoemde gewassen. Verder wordt alles zelf gedaan, met de hulp van één vaste medewerker. De aanwezige landbouwschuur is groot, maar oud dus De pereboomgaard, pas 8 jaar oud, staat er prima voor en zal worden gehandhaafd. de werktuigen, o.a. voor een landbouwspuitmachine was geen onderdak te vinden, zodat die buiten m de open lucht moeten bivakkeren. Bij en rond de schuur is overigens ruimte In overvloed, want het erf is groot. Ook de tuin is royaal van opzet. ,,lk hou niet van suikerbieten tot aan de achterdeur", aldus de heer Timmers. Hij heeft een open oog voor de natuur, en wil de economie ondanks het diploma niet te ver doorvoeren. Daarom ook heeft hij een 10-tal bijenvolken en houdt hij een min of meer romantisch aandoend ..boereboomgaardje" in stand, zo dicht be- Een romantisch hoekje. Het bruggetje verbindt de tuin met het „boereboomgaardje". Eén van de nieuwste aanwinsten, een dit jaar (tweede hands) gekochte combine. Wegens gebrek aan ruimte in de schuur moet oen deel van de machines en werktuigen in de open tucht bivak keren. Verder is er een paar ha verhuurd voor zilveruitjes en voor selectie en vermeerdering van zaaiuien. De „grote drie", te weten graan, aardappelen en sui kerbieten, beslaan op dit bedrijf dus nog geen twee-derde van de totale oppervlakte. Overigens varieert het bouw plan nogal per jaar. Tarwe wordt vaak meer verbouwd. Een paar jaar werden ook conservenerwten op kontrakt geteeld, zoals vele kollega's in de westhoek van Brabant dat doen. Beide jaren zat het echter tegen; het waren natte zomers met gevolg een matige produktie en riogal veel struktuurbederf bij het oogsten. Wat de aardappelen betreft, wordt dit jaar voor 't eerst uitsluitend Bintje geteeld. Voordien stond o.a. Eigenhei- ondoelmatig. ledereen kent de vroegere bouwstijl, met de vele balken en binten die de ruimte in feite in een groot aantal kleine hokken verdelen. Het moderne han gartype biedt veel meer mogelijkheid voor opslag en andere vormen van gebruik, maar wie een oude schuur heeft wil die toch ook benutten. Er zijn een paar graansilo's in gebouwd, er is een koel cel van 100 ton voor aardappelen en tevens één voor de opslag van fruit. Verder is er nog een vorstvrij gekoelde ruimte voor opslag van 100 ton aardappelen. Daar kan uiteraard ook o.a. karwij in worden bewaard. Ook een combine, dit jaar „tweede hands" gekocht, is in de schuur opgeborgen. Maar voor een deel van de machines en plant dat het erg moeilijk gemechaniseerd te verzorgen is, maar waarin een enorme variatie van boomsoorten en fruitgewassen te vinden is. Appels, peren, pruimen, kersen, bramen, bessen, noten, enz. Een paar moerbeien zullen er nog aan toegevoegd worden. Wat die appels en die peren betreft: geen Golden Delicious en Cox's Orange, maar wel nog van die zeldzame, ouderwetse, lekkere soorten als Seigneur d'Esperen, Soldat Labou- reur, Gieser Wildeman, Zoete Ermgaard, enz. Rommelig door elkaar en juist daarom zo uniek en sfeervol. Wie zegt er dat een boer te weinig gevoel heeft voor land schap en-milieu? A. v. O. 150200 kg kas per ha na vroege aardappelen die goed bemest en vroeg gerooid zijn. ca. 150 kg kas per ha op pas of op een jaar tevoren ge scheurd grasland. Ook in bladkool kunnen hoge nitraatgehalten voorkomen. Bladkool kan echter iets meer stikstof benutten dan stoppel knollen, maar ook bij dit gewas dient men voorzichtig te zijn met de stikstofbemesting. De in tabel 1 genoemde hoe veelheden kalkammonsalpeter kunnen voor bladkool met ca. 100 kg worden verhoogd. Het verdient aanbeveling de benodigde hoeveelheid stik stof direkt bij het zaaien van stoppelknollen of bladkool te geven of binnen 14 dagen nadien. Indien men na 20 augus tus zaait, moet de stikstofbemesting in ieder geval bij het zaaien worden gegeven. Tabel 1. Bemestingsadvies voor stoppelknollen Zaaidata 27 juli 1 aug. 6 aug. 11 aug. 16 aug. 21 aug. 26 aug. Benodigde hoeveelheid kunstmeststikstof in kg per ha Schrale gronden 140 (550) 130 (500) 120 (475) 110 (425) 100 (400) 90 (350) 80 (300) Normale gronden 120 (475) 110 (425) 100 (400) 90 (350) 80 (300) 70 (275) 60 (225) Vruchtbare gronden 100 (400) 90 (350) 80 <300) 70 <245) 60 (225) 50 <200) 40 (150) Tabel 2. Hoeveelheid werkzame stikstof in organische mest en de mogelijke besparing op kunstmeststikstof. Soort mest Werkzame stikstof per 1000 kg 100 kg kas per ha minder strooien bij gebruik van Rundvee-stalmest 2,0 kg 13 ton per ha -dunne mest 2,0 kg 13 ton per ha -gier 3,0 kg 9 ton per ha Varkens-stalmest 3,0 kg 9 ton per ha -dunne mest 3,5 kg 8 ton per ha -gier 5,0 kg 5 ton per ha Kippenmest 7,0 kg 4 ton per ha Pas op voor een te zware stikstofbemesting op stoppel knollen e.d. Het kan de dood van uw dieren tot gevolg heb ben! Tussen haakjes de hoeveelheden kalkammonsalpeter, afgerond op 25 kg, die met de hoeveelheden zuivere stikstof overeenkomen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 11