Op bezoek bij J. J. TIMMERS te Fijnaart Voorkom te hoge nitraatgehalten in stoppelknollen 10 t Over beroepskeuze, beroepsonderwijs, de positie van de meewerkende zoon, bedrijfsopvolging en bedrijfsover- dracht is al heel veel gesproken en geschreven. Ook in de toekomst zullen deze onderwerpen nog vaak aan de orde komen. Dat vooral omdat in de praktijk één en ander nogal eens moeilijkheden oplevert. Gelukkig is dat niet altijd het geval. Soms verloopt alles vlot en probleemloos, helemaal volgens het boekje. Als een voorbeeld hiervan kan de levensloop van de heer J. J. Timmers worden gezien, wonend op de boerderij ,,De Bierthoeve" aan de Stadsedijk te Fijnaart, onder de rook van Willemstad. Het is met de heer Timmers zo voorspoedig gegaan, dat men zich hoogstens kan af vragen of hij het stadium dr.t er betrekkelijk weinig be langrijks meer te wensen valt niet wat erg vroeg heeft king op het boerenvak, zoals bijv. handvaardigheid. Maar ten dele dienden ze ook ter verrijking van de algemene kennis. De belangrijkste van die laatste groep was een cursus M.O. economie te Rotterdam, richting statistiek en staathuishoudkunde, waarmee in 2 jaar (I) een 1e graads bevoegdheid als leraar werd verworven. Behalve als boer zou de heer Timmers desnoods ook bij het on derwijs de kost kunnen verdienen. Hij hoopt en verwacht dat het niet nodig zal zijn, maar het kan nooit kwaad iets dergelijks achter de hand te hebbenl Volledigheidshalve kan ook nog vermeld worden dat de heer Timmers verder met succes deelnam aan het toentertijd bestaande ,,lng"-examen in de vakrichting Landbouwkunde m.b.t. Nederland en de gematigde lucht streken. was kwam hij eindelijk op het ouderlijk bedrijf waar hij al direkt door zijn stiefvader als volwaardig partner in een maatschap werd opgenomen. De maatschap begon in 1967 en duurde tot 1972, dus 5 jaar. In die tijd kon de heer Timmers zich inwerken en de benodigde aanvullende praktijkervaring opdoen. In 1972 werd zijn vader 65 jaar en vond dat een geschikt moment om het bedrijf helemaal aan junior over te doen. En aldus geschiedde. De overdracht verliep, zoals eer der werd opgemerkt, zeer vlot en pijnloos. De gebouwen zijn eigendom, maar de grond wordt bijna allemaal (vei lig) gepacht, zodat de financiering veel minder moeilijk heden opleverde dan anders soms het geval is als ook de grond in eigendom moet worden overgenomen. De heer Timmers kreeg de beschikking over prima middel- De heer Timmers haalt de post uit de brievenbus De woning is van 1648 doch door vele verbouwingen toch nog in prima staat en gerieflijk. Links op de achter grond een deel van de schuur. Dit is de oostzijde van het huis. Het linkergedeelte is vrij nieuw. bereikt. Want het ging steeds van een leien dakje. En nu, op zijn 29e jaar is hij boer op een 55 ha groot akker bouwbedrijf, wonend in een gerieflijk huis, gehuwd met een charmante vrouw uit het Thoolse land, vader van een leuk dochtertje, wat wil men nog meer? ZEER GOEDE OPLEIDING De heer Timmers kreeg een ons inziens ideale voor opleiding. Eerst de Mulo voor basisonderwijs en vervol gens de Hogere Landbouwschool voor beroepsonderwijs. Verder volgde hij nog een aantal „losse" cursussen in de avonduren. Die cursussen hadden ten dele betrek- De beroepsopleiding werd gecompleteerd met een sei zoen praktisch werken op een Franse boerderij, terwijl hij tevens drie maanden op een kibboets in Israël ver bleef. In Frankrijk had hij op een groot, prima gemecha niseerd bedrijf een mooie en leerzame tijd. Israël was een unieke belevenis, iets om nooit te vergeten. MAATSCHAP ALS AANLOOP VCOR BEDRIJFSOVERNAME Nadat de Mulo en H.L.S. waren afgewerkt, moest de militaire dienstplicht worden vervuld. Toen hij afgezwaaid zware zavelgrond, geschikt voor vrijwel alle gewassen. Alles ligt dicht bij elkaar, te weten 35 ha aaneengesloten bij de bedrijfsgebouwen, 15 ha aan de overzijde van de dijk, evepeens dicht bij huis en 5 ha vrij ver afgelegen. Bij de gebouwen hoorde ook een woning. Erg groot, in feite ook erg oud (van 1648 steeds in één familie) maar door vele verbouwingen en moderniseren zo gerieflijk, dat het een erg prettig verblijf is. Om daar\leen in te zitten was echter niet aantrekkelijk. Kort na d\ bedrijfs- overdracht werd derhalve een andere erg belangrijke overeenkomst gesloten. Tot beider tevredenheid, want ook mevrouw TimmersStoutjesdijk voelt zich erg hap py met omgeving, bedrijf, huis en gezin. Proefstation voor de Rundveehouderij Al een aantal jaren komt er iedere herfst nitraatvergifti ging bij rundvee voor tengevolge van het voeren van stop pelknollen e.d. met een te hoog nitraatgehalte. Het vorige jaar stierven hieraan een nog groter aantal dieren dan een jaar daarvoor. De schade kan zeer aanzienlijk zijn. Dit is echter niet nodig want te hoge nitraatgehalten in stoppel knollen e.d. kunnen grotendeels worden Voorkomen door een goed bemestingsbeleid. Het ds n.l. gebleken dat in de praktijk veel zwaarder met stikstof wordit bemest dan dat de stoppelknollen kunnen verwerken. Bij de bemesting met kunstmeststikstof wordt vaak geen of onvoldoende rekening gehouden met gegeven organische mest, met de voorvrucht, de bodemvruchtbaarheid en de zaaitijd. Vroeg gezaaide stoppelknollen kunnen meer stikstof be nutten dan laat gezaaide. Op basis van onderzoekgegevens is voor stoppelknollen een bemestingsadvies opgesteld zoals in tabel 1 is gegeven. Met meer stikstof dan hier is aangegeven wordt de droge- stofopbrengst van de stoppelknollen per ha niet van bete kenis verhoogd. Wel wordt meer massa verkregen maar het droge-stofgehalte is dan lager. Bovendien wordt met meer stikstof het risico van een te hoog nitraatgehalte sterk ver groot. Worden de stoppelknollen bemest met organische mest dan moet minder kunstmeststikstof worden gestrooid dan in tabel 1 is aangegeven. Voor het bepalen van de hoeveel heid kunstmeststikstof die naast een bemesting met organi sche mest gegeven moet worden dienen de normen in tabel 2. Tevens verdient het aanbeveling bij de bemesting van stoppelknollen rekening te houden met de voorvrucht. De in tabel 1 genoemde hoeveelheden kalkammonsalpeter die nen nog extra te wordien verminderd met: 100 h 200 kg Kas per ha na een mislukte doch goed be meste voorvrucht. 100 kg kas per ha na erwten.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 10