Agrarische dag Schouwen-Duiveland Overzicht van de eerste- en tweede prijzen rundvee (inclusief groepsprijzen) Inzender le prijzen 2e prijzen B. M. van Goudswaard, Kats 10 4 W. op 't Hof, Kap/alle 10 3 Gebr. op 't Hof, 's Heer Arendskerke 10 6 P. A. Karelse, Heinkenszand 6 J. L. van Nieuwenhuijzen, Kruiningen 2 2 H. C. Poley, Kruiningen 5 7 M. W. Rouw, Goes 11 3 Overzicht van de eerste- en tweede prijzen bij de schapen Inzender J. L. de JagerVlieger A. Kik r- J. S. v. d. Maas J. Nieuwenhuijse J. C. J. v. d. Velde J. A. Wisse J. Sinke le prijzen 2e prijzen 9 4 1 8 4 15 7 ring van de geiten nogal uit. Een groot aantal bezoekers volgde echter belangstellend de verrichtingen van de juryleden en beluisterde aandachtig de deskundige toe lichting Duidelijk kwam tot uiting dat de geit weer sterk in de belangstelling staat. De geitenfokkerij is voor de meeste geitehouders een sportfokkerij geworden waarbij de witte geit veel terrein heeft verloren ten gunste van de dwerggeiten. Dat veel aspirant geitehou- ders nog zeer veel ervaring op moeten doen bleek dui delijk toen 's avonds gebeld werd. De man had op de keuring een bokje gekocht en vroeg of hij het diertje ook water te drinken moest geven. DE WITTE GEITEN Ten opzichte van vorig jaar waren er meer geiten en minder lammeren. Er waren slechts 5 lammeren, voorts 2 bokken en 20 geiten. De kwaliteit van de witte geiten loopt terug ten opzichte van enkele jaren gele den. De besten van toen gaan slijtage vertonen, terwijl er onder de jongeren te weinig topklasse zit. De geit lammeren vormden een aardige klasse met enkele goede kopnummers. Eerste werd Elly v. d. Lewedijk van H. Steenblok, Nieuwdorp, een goed ontwikkeld lam met sterke rug en benen. Het enige boklam, Wijnand van M. Riem ens, Nieuwdorp, kreeg een eerste prijs. Van de 2 bokken werd Jelle v. Friesland van H. Steen blok eerste en kampioen, een behoorlijk soortige bok, die nog wel iets meer massa kan hebben. De 1-jarige geiten vormden een gewone klasse maar leverden toch-de reservekampioene, namelijk Carla, doch ter van de kampioenbok, van A. van Sluis, Brouwersha ven, een typische geit met niet te sterke bovenbouw. De kampioene kwam uit de rubriek 2- en 3-jarige gei ten. Dit was Arenaria van R. de Haan, Haamstede, een sterke typische geit met goed uier en gaaf beenwerk. De 4- en 5-jarige geiten vormden een goede klasse. Het kopnummer Arenaria 15 van R. de Haan was niet te sterk ontwikkeld maar van goed type en had sterk beenwerk en een mooi gevormd uier. De oudere geiten vertoonden nog veel kwaliteit. Eerste werd Mientje van P. v. d. Velde, Heinkenszand, een goed ontwikkelde rui me geit met niet te vaste bovenbouw en een minder fraai uier. Arenaria 14 van R. de Haan werd aangewezen als de geit met de mooiste uier. De bedrijfsgroep van R. de Haan kreeg een eerste prijs. TOGGENBURGER GEITEN Dit ras was met 2 bokken, 6 geiten en 8 lammeren, vertegenwoordigd. De omvang van Toggenburger-fokke- rij in Zeeland is van geringe betekenis, waardoor de uni formiteit cn kwaliteit van de aangevoerde dieren maar gewoon was. Sommige dieren voldeden niet geheel aan rasbeschrijving voor wat betreft kleur. Het geitlam Mar griet van R. van Gorsel en het boklam van J. Rijk, Nieuw dorp, werden bij de lammeren aan de kop geplaatst. Bij de bokken werd de voldoende typische bok Jan Dirk van J. P. Lindenbergh, Schore, eerste en kampioen. Door dat alle leeftijden in één rubriek gekeurd werden maak te deze klasse een onregelmatige indruk, la en kam pioene werd Vlinder van J. D. Lindenbergh. De ene gekleurde geit, Coby van A. van Leeuwen, Heinkenszand, kreeg een eerste prijs. nWERGGEÏTEN Het was voor het eerst dat de geiten in zo'n grote ge tale aan de provinciale geitenkeuring hebben deelgeno men. Er werden niet minder dan 25 lammeren, 7 bok ken en 22 geiten gekeurd. Voor het keuren van de dwerg- geiten was een deskundige van de Nederlandse Federa tie van verenigingen van dwerggeitenhouders uitgeno digd. Dit werd op zeer deskundige wijze gedaan. De toe lichting was bijzonder verhelderend. Zij gaf na afloop het volgende oordeel: ,,De kwaliteit was hoger dan ver wacht. De categorie geitlammeren was beter dan de bok- lammeren. De eerste prijs dieren voldeden allemaal aan het juiste type, waarbij de kleine bemerkingen in het niet vielen bij de goede en gewenste eigenschappon. De kampioensdieren waren van een kwaliteit die op lande lijk niveau staat". Vier van de tien boklammeren kregen een eerste prijs. Eerste was Cupido van de Hacienda van C. Maurice, Wolphaartsdijk, een typisch bokje met voldoende diepte en bemerking op de benen. Van de 15 geitlammeren kregen tien een eerste prijs. Aan de kop ging Bea van M'. J. A. Mol, Borssele. Bij de bokken werd Abraham van mevrouw De Vries, Borssele, eerste en tevens kampioen, een bok met goede maat en goed type. De eenjarige geien waren van goed gehalte, met vier eerste prijzen. Isabella van M. Verhage, Meliskerke, werd als eerste geplaatst en tevens reserve-kampioene. De 2- jarige en oudere geiten waren sterk wisselend van kwa liteit. Deze rubriek bevatte nogal wat ondereind. De kop daarentegen was van uitstekend gehalte. Eerste en kampioene werd Greet van M. J. A. Mol, een fraai ty pische vast gebouwde geit. Bij de bedrijfsgroepen was de la prijs voor de uniforme groep van M. Quist, Borssele. H. A. V. d. WERF, Oosterland Begunstigd door uitstekende weersomstandigheden werd zaterdag 15 juni j.l. een hoogtijdag in de agra rische sector van onze regio. Op het fraai gelegen terrein in de Zuidhoek te Zie- rikzee waren rundvee- en paardenfokkers bijeen om hun beste fokdieren te presenteren aan juryleden en de tal rijke bezoekers. Het streekconcours van 5 Landelijke Rijverenigingen completeerde deze Schouwen en Duivelandse manifes tatie. Bij de afdeling rundvee zorgden zestien inzenders voor een deelname van 88 stuks rundvee, hetgeen zeer zeker voor deze streek voor uitbreiding vatbaar is. STIEREN Het kampioenschap bij de stieren werd behaald door een eigen fokprodukt van S. Simonse te Kerkwerve, n.l. met Frans J.A. 81, geboren 4-l-'73. Deze gelijnde stier kan, mede gezien zijn afstamming (Frans Y 369 x Jarinkje 81), een waardevolle prestatie leveren tot verbetering van de vee stapel. Het beenwerk van deze stier baart toch wel enige zorg. Tot reserve-kampioen werd uitgeroepen Emmahof Piet 7, geboren 7-12-'71, van A. Bolijn te Ouwerkerk. Deze in Noord-Holland aangekochte stier is niet al te luxe, maar komt van goeden huize. Bij een selectief gebruik zeer zeker een doelmatige fokstier. De overige aanwezige stieren werden met 2e prijzen bekroond. VAARZEN De aanwezige kalfvaarzen en vaarzen vormden een wat scheef beeld van de werkelijke situatie. De fokkers zien nog al wat tegen de moeite op om deze dieren te doen inzenden, zodat vaak ook uitstekend jongvee thuis blijft. De kwaliteit van de oudere vaarzen was echter uitstekend. Kampioene in deze rubriek werd de kalfvaars Mina 32 van Gebrs. Beije te Haamstede. Deze Kolhorner Keimpe 29-dochter heeft ook van moederszijde voldoende in zich om haar toekomst met vertrouwen tegemoet te zien. Het kampioenschap bij de jongere koeien (jeugdkampioene) werd opgeëist door Bella 14> geboren 1-2-12, van W. Vijverberg te Ouwerkerk en ge fokt door D. P. Korstanje te Noordgouwe. Het toeval wil dat de vader van deze jonge koe, n.l. Friso is gefokt door de heer Vijverberg. Deze stier (Pan 50 x Geertje 13) heeft toch wel een positieve bijdrage geleverd in de fokkerij, hetgeen ook werd aangetoond door een door Korstanje ingezonden groep melkkoeien van deze stier, die een le prijs werd toe gekend. Een groep goed ontwikkelde en typische melkdie- ren. OUDERE KOEIEN Het kampioenschap bij de oudere koeien werd een span nende aangelegenheid tussen Grietje 19 van J. v. d. Hoek te Duivendijke en Jarinkje 86 van S. Simonse te Kerkwerve. Beide dieren beschikken over een uitstekend uier, hetgeen ook in hun produktie tot uiting komt. Het was Jarinkje 86 die als kampioene werd aangewezen, terwijl Grietje 19 eer vol als reserve-kampioene werd bekroond. Zij werd boven dien betiteld met het predikaat: de koe met het mooiste uier 1974. De reeds eerdier genoemde Jarinkje 86 eiste ook het ere- kampioenschap voor zich op. Deze beide nog jonge dieren zullen waarschijnlijk nog vaker op de voorgrond treden. Van de getoonde bedrijfsgroepen en fokgroepen mogen o.m. worden genoemd de bedrijfsgroep van drie stuks koeien van C. v. d. Houten te Duivendijke, die een 1 A-prijs behaalde. ZELFGEFOKTE KOEIEN In de rubriek van vijf zelf gefokte koeien werd S. Simonse met een uniforme groep als eerste geplaatst, op de voet ge volgd door de groepen van Gebrs. Beije te Haamstede en A. Vijverberg te Ouwerkerk, die resp. de 1B en lC-prijs kregen toegewezen. In de rubriek van drie zelfgefokte vaarzen kwamen de debutanten goed uit de bus. De lA-prijs werd toegekend aan Gebrs. Boot te Kerkwerve en de lB-prijs aan J. J. van Klinken te Nieuwerkerk. Bij de zelfgefokte groepen van drie koeien wist M. O. Hanse te Haamstede de lA-prijs in de palmen, maar onder vond daarbij geduchte concurrentie van de groep van W. Vijverberg, die genoegen moest nemen met de lB-prijs. De rubriek koeien met minstens twee afstammelingen stond op een hoog niveau. De drie ingeschreven groepen ver wierven alle een le prijs. De IA en lB-prijs waren beide voor S. Simonse en de lC-prijs voor D. P. Korstanje. PRODUKTIEKLASSE In de produktieklasse konden 10 dieren worden ingeschre ven. Al deze dieren zijn voor de eigenaars van hoge waarde, omd'at de prestaties in de melkgift nu eenmaal bepalend zijn vöor het economisch effect van de melkveehouderij. In déze categorie was de hoogste eer weggelegd voor Rika 98 van Duiveland van A. Vijverberg te Ouwerkerk. Haar produktie bedroeg in drie laktatieperioden 17.915 kg melk in 909 da gen, met in totaal 760 kg melkvet. Ook het eiwitgéHalté mag worden gezien, n.l. gemiddeld 3,52 Jarinkje 81 van S. Sünonse behaalde de 2e plaats, terwijl Geertje 21 van W. Vijverberg als 3e kon worden gerang schikt. De levensproduktieklasse werd gevormd door drie bijzon der produktieve dieren en was in feite een „Slikweg" aan gelegenheid. Jarinkje 74 van S. Simonse wist zich als eerste te plaatsen. Zij gaf in 7 perioden 36.165 kg melk met gemiddeld 631 gram vet per dag. Het gemiddelde eiwitgehalte bedroeg 3.28 Jarinkje 72, eveneens van S. Simonse werd IB. In 8 perio den gaf zij 48.703 kg melk met gemiddeld 709 gram vet per dag. Het gemiddelde eiwitgehalte was 3,08 hetgeen wat aan de lage kant is. Als IC werd geplaatst Rozemarie 2 van W. C. v. d. Bosse met een produktie in 8 perioden van 51.027 kg melk, met gemiddeld 641 gram vet per dag. Het eiwitgehalte gemid deld 3,40 Het behoeft geen betoog dat deze dieren doo de eigenaars met zorg worden omringd. Deze terugblik voor wat betreft het rundvee kan worden afgerond met nog te vermelden dat de toiletprijs ook dit jaar werd veroverd door A. Vijverberg te Ouwerkerk. Tof op heden is nog niemand in staat gebleken hem deze prijs te ontfutselen, al werd dit door Gebrs. Beije en S. Simonse wel geprobeerd. Zij werden resp. als 2e en 3e geklasseerd. De prijswinnaars natuurlijk allen hartelijk geluk gewenst met het behaalde resultaat. De hier niet genoemde dieren en inzenders verdienen ook veel waardering voor hun on misbare deelname aan deze keuringen. SCHAPEN De inzending schapen was ook dit jaar weer van hoge kwaliteit. Ook de kleinere inzendingen wisten diverse le prijzen te behalen. Het kampioenschap bij de rammen werd verworven door J. J. A. v. d. Velde te Nieuwerkerk met Z 2002. Deze uit Texel afkomstige ram beschikt over goede fokkwaliteiten. Tot reserve-kampioen werd uitgeroepen Z 1808 van C. J. Zoeter te Ouwerkerk, eveneens een fokprodukt uit Texel. Kampioene bij de ooien werd 2207 l.o., een eigen fokpro dukt van C. J. Zoeter. Hier moest 3. J. A. v. d. Velde genoe gen nemen met het reserve-kampioenschap met Z 9444, ook een fokdier van eigen bodem. De collectie schapen, die op deze fokveedag werd getoond, heeft bewezen dat de schapenfokkerij op Schouwen-Duive land zich kan meten met vele andere gebieden in Nederland Ook hier onze hartelijke gelukwensen aan de prijswinnaars. PAARDEN Een kleine maar enthousiaste groep van koudbloedpaarden was ook nu weer present. Het aantal wordt natuurlijk wel erg "klein, maar een fokveedag zonder deze edele viervoe ters fs haast ondenkbaar. Dat de kwaliteit van deze groep heel hoog is, blijkt voldoende uit de toekenning van de prij zen. Alle aanwezige dieren konden met eerste prijzen wor den geklasseerd. Kampioene-merriën 1974 werd Bea van Steenzwaan van A. N. Steendijk te Nieuwerkerk. Deze 5-jarige merrie wist de oudere generatie in deze titelstrijd te kloppen. Het ere-kampioenschap was echter voor de 13-jarige Con nie van Cromstrijen van St. v. d. Velde te Zonnemaire. In dit gezelschap een klasse apart en een lust voor het oog! In het middagprogramma werd een prachtige demonstratie gebracht met een door de inzenders gevormd vierspan, waar voor zij door het publiek met een hartelijk applaus werden bedankt. Met de keurige omlijsting door de vele ruiters, die deel namen aan het streekconcours van de Landelijke Rijvereni gingen mag worden teruggezien op een goed geslaagde Agrarische Dag voor onze regio. Moge het ook in de toe komst mogelijk zijn een dergelijke manifestatie te kunnen handhaven.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 7