20ste Bevelandse fokveedag te Goes 6 C.A.R. - Goes Ing. I. HAMMING Ing. J J. ZONDERLAND Het vierde lustrum van de Bevelandse fokveedag op zaterdag 6 juli 1974 kan een geslaagde fokveedag ge noemd worden. De fokveedag werd geopend door de loco-burgemeester van Goes, de heer drs. J. Dijkgraaf. Hoewel de varkens niet konden meedoen en het aan tal inzenders van rundvee en trekpaarden klein wordt, was het aantal ingezonden schapen aanzienlijk groter en werd er een record aantal geiten ingezonden op deze fokveedag, die voor de geiten tevens een provinciale fokveedag was. Bovendien is het zeer verheugend dat er ruim 500 bezoekers van hun belangstelling blijk ga ven. Dit is een record aantal en voor de financiële kant erg prettig. Deze goede belangstelling, het gunstig ge legen terrein van de Veilingvereniging aan de Fruitlaan en de goede weersomstandigheden maakten deze dag tot een succes. Het concours van paarden en pony's 's mid dags had wat minder belangstelling; waarschijnlijk speel de de t.v.-uitzending van de voetbalwedstrijd in het ka der van de wereldkampioenschappen hierbij een rol. Toch is de rijvereniging ,,De Paardebloem" dan verschul digd voor haar spontane medewerking en mooi optreden. OUDERE KOEIEN Totaal 42 dieren werden in 10 rubrieken gekeurd. De eerste werd aangevoerd door Loekje van Gebr. Op 't Hof, 's Heer Arendskerke; een normaal typische koe met een goed uier. De volgende, ook een goede rubriek werd ge leid door Gracia van B. M. van Goudswaard, Kats; een koe van goed type en een goede ontwikkeling, met een kleine bemerking op de speenplaatsing. De daaropvol gende rubriek werd aangevoerd door de fraaie Pan 50 dochter; Janna 14 van H. C. Poley, Kruiningen. Jammer genoeg was de keuringsdatum niet gunstig, i.v.m. de kalf- tijd, om het uier goed te tonen. Dan was er een kleine rubriek met drie koeien en drie eerste prijzen, waarvan Nora 33 van M. W. Rouw de la plaats bezette. Een iets schrale maar fraaie koe met een goed uier. Ze is een dochter van Matje's Bouke 2, een zelf gefokte stier die in stal Rouw zeer goed gefokt heeft, met name ook in de uiervorm. Dit bleek ook weer in de volgende ru briek met alleen drie eerste prijzen waar Steenhuizen 112 van M. W. Rouw vooraan liep. Deze beste koe kreeg aan het eind van de keuring wederom de prijs voor het mooiste uier. Een prijs die ze vorig jaar op provinciaal niveau eveneens behaalde! Daarna volgde een rubriek die aangevoerd werd door Rika 5 van P. A. Karelse, Heinkenszand. Ze is een zeer correct gebouwde, sterke koe met een goede ontwikke ling. Haar solide uier kan iets fraaier gebouwd zijn. Deze koe behaalde bij de kampioenskeuring het reserve-kam pioenschap. De daaropvolgende rubriek herbergde de kampioene, niet op la maar op lb. Als eerste werd geplaatst Mina 12 van P. A. Karelse, Heinkenszand en op lb stond Griet je 27 van M. W. Rouw. Uit alle la en lb oudere koeien kwam Grietje 27 als kampioene te voorschijn bij de kampioenskeuring. Ze is best ontwikkeld en vertoont een goed type. Verder moet de opmerking gemaakt worden dat uit bijna alle rubrieken serieuze kandidaten voor h.et kampioenschap naar voren kwamen. behaalde het erekampioenschap. Deze fraaie merrie liet zich ook deze dag weer goed zien. 's Middags werd ook nog gedemonstreerd met een mooi vierspan van stal te Zande. SCHAPEN De kritiek die we twee jaar geleden hadden op de ge ringe deelname is blijkbaar niet geheel voor dovemans oren geweest. De deelname aan de regionale schapen- keuring was dit jaar aanmerkelijk groter dan de vorige keer. Er waren 17 nummers meer ingeschreven waar door in totaal 55 nummers in de catalogus vermeld ston den. Deze omvatten 11 rammen, 35 ooien en 25 lamme ren. Toch hebben nog enkele fokkers verstek laten gaan, die met hun schapen zeker een goed figuur hadden kun nen slaan. De rammen maakten een goede indruk. Bij de oudere rammen was de eerste plaats voor 1020 van J. L. de Ja gerde Vlieger, Biezelinge, een best ontwikkelde goed- soortige ram. Deze ram werd later reserve-kampioen. De kampioenstitel was voor 8399 van J. C. J. v. d. Velde, Kamperland, die bij de l1/^-jarige rammen aan de kop geplaatst was. Deze fraai typische ram had een best achterstel, een fijne en gesloten vacht, doch kon in de voorhand iets ruimer. De oudere ooien vormden een kleine, wat onregelma tige rubriek met goede kopnummrs. Aan kop ging Z 937 van J. Nieuwenhuijse, Lewedorp. De jaarling ooien ver toonden veel klasse. Eerste en tevens reserve-kampioene werd 3902 van J. Nieuwenhuijse, een typische gelijnde ooi met goed beenwerk. De rubrieken ooien met lamme ren werden door de jury als goede rubrieken aange merkt met over het algemeen uniform stellen. Deelname aan de klassen ooien met 2 ooilammeren en met 2 ram- lammeren was zeer gering. Ooi Z 652 met 2 ooilammeren van J. C. J. van de Velde ging aan kop in haar rubriek. Z 1167 met 2 ramlamme- ren van J. Sinke, Biezelinge was in haar klasse als enige deelnemer le prijswaardig beoordeeld. De keuring van dwerggeiten trok veel belangstelling. Links: kampioen Toggenburgergeiten: Vlinder Rechts: kampioen Toggenburgergeiten: Jan-Dirk. Beide eigendom van J. P. Lindenbergh, Schore. la bedrijfscollecties: viertal van J. Nieuwenhuijse, Lewe dorp. Kampioene jongvee: lepie 55 (v. Pan 92). Eigenaar: Koe met mooiste uier. Steenhuizen 12. v. Matje's Bouke Molkwarder Weyke Aukje. Kampioene melkvaarzen. W. op 't Hof, Kapelle. 2). Eigenaar: M. W. Rouw, Goes. Eigenaar: J. L. van Nieuwenhuijzen, Kruiningen. RUNDVEE De keuringen van de dieren in twee ringen, verricht door „jonge" Zeeuwse juryleden, verliepen vlot. Hoewel het aantal inzenders op de Bevelanden klein wordt, kun nen we stellen dat er goed vee getoond werd in Goes. JONGVEE In deze categorie waren maar vier dieren ingezonden die in twee rubrieken gekeurd werden. Bij de oudste was er een eerste prijs voor lepie 55 van W. op 't Hof, Kapelle; zij werd later kampiocne vaarzen. Bij de jong ste werd la geplaatst Matje 45 van M. W. Rouw, Goes. MELKVAARZEN Totaal 21 dieren werden in twee rubrieken gekeurd. De eerste rubriek waar aan de kop geplaatst werd Molk warder Weyke Aukje van J. L. van Nieuwenhuijzen, Kruiningen, was niet zo goed als de tweede rubriek, door de variatie. Bij de kampioenskeuring werd Weyke Auk je uit deze rubriek, een goedgebouwde Rudol Jandochter, kampioene van de melkvaarzen. Ze is iets stug in de voorhand; verder bezit ze een goed uier. De andere ru briek (met hier en daar opmerkingen over het been- werk) werd aangevoerd door een goede, maar moeilijk in volgorde te plaatsen kopgroep. Uiteindelijk werd le geplaatst de best ontwikkelde Molkwarder Augusta 9 van J. L. van Nieuwenhuijzen. Bij de levensproduktierubrieken werden de eerste plaatsen ingenomen door Steenhuizen 3 van W. op 't Hof, goedsoortig met een best uier, iets kleine hoogte maat; Trien 86 van B. M. Goudswaard, sterke koe van goed type en Romke 2 van dezelfde eigenaar, goed ge bouwd, sterke benen en een sterk uier voor die levens- produktie. Groepen. Van de groepen willen we speciaal noemen het drietal van W. op 't Hof, Kapelle en de bijzonder uniforme groep met mooie uiers van Matje's Bouke 2 van M. W. Rouw. Tot slot nog de hoogste produktie in de „jonge" pro- duktieklasse: Lies 34 van Tekenburg van W. op 't Hof met 855 gr. vet per dag en de hoogste levensproduktie: Truus 53 van de Noordzijde van Gebr. op 't Hof. TREKPAARDEN De inzending trekpaarden was maar klein. Dit vond vooral zijn oorzaak in het feit dat de meeste fokkers van paarden deelnemen aan de Zeeuwse Dag van het Paard en dat men in Zuid-Beveland gekozen heeft voor: of inzenden te Kamperland of inzenden te Goes. Hope lijk zulen de paardenfokkers in de toekomst verder sa men omtrekken. Er werden goede paarden getoond, voor namelijk ingezonden door „stal te Zande" te Kapelle Heinkenszand, een fusie van de stallen Schrier en Si- monse. De hoogste eer werd behaald door het merrie veulen Duchesse te Zande, de tweejarige merrie: Pro messe van t Oooievaarsnest, een import van stal te Zan de en Sonja van 't Hoekske, een 4-jarige merrie van stal te Zande. De oud-kampioene Nellie van het Dorp De klasse ooien met ooi- en ramlam had een best kop- nummer in Z 650 met lammeren van J. C. J. v. d. Vel de, een uniform stel goedsoortige dieren. Z 651 met een ramlam van J. C. J. v. d. Velde werd bij de ooien met ooi- of ramlam eerste geplaatst. De kampioen-ooi kwam uit het in deze rubriek 16 geplaatste hok, namelijk Z 653, eveneens van J. C. J. v. d. Velde. In de rubriek jaarling ooien met een lam was de la prijs voor 3906 met ooilam van J. Nieuwenhuijze. De bedrijfscollecties waren alle uniforme groepen typische schapen. Het meest uniform en typisch was de groep van J. Nieuwenhuijse. Bij de groepen afstammelingen, minstens 5 dieren van 1 jaar en ouder van één vader, was de hoogste eer voor de collecties afstammelingen van Z 1770 van J. L. de Ja gerde Vlieger. Het 5-tal lammeren van Z 1936 van J. C. J. van de Velde verwierf tenslotte nog een la prijs in de rubriek „minstens 5 lammeren van één vader". GEITEN D-e Vereniging ter Verbetering van het Geitenras in Zeeland organiseerde in het kader van de Bevelandse fokveedag haar provinciale geitenkeuring. Behalve voor de wite- en de Toggenburger geiten was erook inschrij ving mogelijk voor dwerggeiten. En ze hebben van zich laten spreken. Ze vormden met 54 stuks de grootste cate gorie geiten. De categorie witte geiten omvatte 27 stuks en de Toggenburgers 16 stuks. Door de grote deelname en het feit dat er in één ring gekeurd werd, liep de keu-

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 6