De koudbloeds op de jongste streekfokdag te Goes Van stier via K.I. naar bevruchte eicel 7 Door de plannen voor een „Dag van het Paard" te Kam perland kwamen onze paarden op de streekfokdagen in 't geding. Grotendeels bleven de Zuid-Bevelanders deze dag echter trouw en da,arvan zagen we dan ook nu de paarden bijeen. Enkele moesten door hoge dracht of een te jong veulen verstek laten gaan tot een volgende keer. Maar wat er was dat was goed tot best en met wat veulens droeg het nog aardig bij aan het decor van deze dag. En dat is ook de opzet! MERRIEVEULENS la Duchesse „Te Zande" door Due (Iz. de Buck Wz). Best ding, mooi gebroekt en typisch met gaaf beenwerk van stal „Te Zande" B. Simonse in Heinkenszand en A. L. Schner te Kapelle. lb Linda te Zande door Due van dezelfde, 't veulen nog wat enkel maar uit stammoeder Ingrid van Doolman, die en ook nu weer vele malen op kop was te vinden bij de mer ries met afstammelingen. HENGSTVEULENS la Due „Te Zande" weer van Due uit de kampioene Nellie van het Dorp, grofgebeend met toekomst. Geen jaarlingen. Wel een beste tweejarige n.l. Promesse van 't Óooievaars- nest door Bayard ten Torre van „Te Zande". Kersvers inge voerd uit België en daardoor flink verreisd, vooral beste cn grove voorbenen, mooi gelijnd, er steekt een felle tante in. Deed ginds al meerdere malen de kop! 3-jarige ld. maat. 1 Cora van Vlissegem door Chris van de Ouden Bos van „Bande". Had reeds een best veulen bij zich. Is zelf een fraaie merrie met harde benen, moet nog wat uitzetten. Idem grote maat. Mimie van Noordhout door Marquis van St. Maertens van „Te Zande", geheel in het genre der over bekende Coquit merries, veel grof en zeer vlot. Merrie 4 jaar kleine maat. 1. Sonja van 't Hoekske door Nicor Faiza van „Te Zande". Evenredig van de midden maat, massaal breedi en diep, droge benen en beste voeten, kampioene 1974. Duchesse werd beste veulen en Promesse jeugdkampioene. Merrie 5 t/m 8 jaar. 1. Jenny van Baron door Baron van Axel van „Te Zande", enorm gebeend massief en typisch, valt ze nog steeds op. Oudere kleine maat. 1. Nellie van het Dorp door Roland van Watervliet van „Te Zande" de ere kampioene van deze dag. Veel grof en veel zwaar en gebroekt. Blikvangster! Idem grote maat. Carla van 't Legert door Carlo Neuf maison van de Gebr. Rijk te Kwadendamme. Reserve kam pioene en ze mocht er nog zijn. Was in der tijd la nationaal en op kop op de vele Limburgse fokdagen. Beste voorbenen, een aanwinst! Twee van haar dochters werden hoogbekroond op Brabantse fokdagen. lb Astrid van Gebr. Verdonk te Nieuwdorp, van een lich ter formaat maar vast een „all round" in het werk. Van stal „Te Zande" bij de stalgroepen la en lb lichtere en wat don kerder bruin. Schimmels, die elkaar weinig ontliepen en ge zien mochten worden. Hieruit zocht de jury bestaande uit de heren A. N. Steendijk en A. J. iDelst een vierspan dat als zodanig werd gepresenteerd en opgegeven voor onze a.s. Nationale in Den Bosch op 13 en 14 september. PAERDENVRIEN D In een pers/bericht van de Rijksuniversiteit te Utrecht wordt melding gemaakt van een nieuwe ontwikkeling bij de veefokkerij. In mei j.l. werd namelijk in de kliniek voor Veteri naire Verloskunde voor bet eerst in Nederland een kalf je geboren, dat door inplanting van een bevrucht eitje tot ontwikkeling kwam. Het kalfje is volmaakt gezond. Sinds 1973 wordt, op instigatie van prof. dr. C. H. W. de Bois, hoofd van de afdeling Veterinaire Verloskunde en gynaecologie, door dr. A. Brand onderzoek verricht naar de inplantatiemogelykheden van bevruchte eicel len bij heit rund. Bij 'dit onderzoek staat de verbetering van de veestapel in Nederland centraal. De methode kan van grote commerciële betekenis zijn voor ons land. Het onderzoek komt in het kort hierop neer: Door de koe een injectie te geven, zullen er in plaats van één meer eitjes per bvulatie vrij komen. De koe wordt daarna geïnsemineerd!. Gevolg is dat niet één, maar meer eitjes bevrucht worden. Na 4 a 5 dagen wordt de baarmoeder uitgespoeld. Vrijwel al de bevruchte eitjes kunnen worden opge vangen, waarna zij worden ingeplant in die baarmoeder van andere koeien. Dit kunnen op zichzelf waardeloze exemplaren zijn. Het blijkt, dat de eitjes in de nieuwe baarmoeders grotendeels aanslaan. Uit fokkerij-technisch oogpunt lig gen hier grote mogelijkheden. Wanneer de uitspoeling van de baarmoeder, die thans nog langs chirurgische weg moet geschieden, door een vervolmaakte afzuigtech- niek via de vagina zal kunnen worden vervangen, zou men de procedure per koe per jaar meermalen kunnen uitvoeren, hetgeen betekent dat per jaar ongeveer 50 tot 100 kalveren van optimale kwaliteit gefokt zouden kunnen worden. Men gaat daarbij uit van de beste stamboekkoe en de beste stamboekstier. Door selectie op melkproduktie, vet- en eiwitgehalte, alsmede op vlees en bouw, zou het mogelijk zijn dat Nederland op de wereldmarkt aan de thans aanwezige concurrentie nog beter het hoofd zou kunnen bieden, aldus het persbericht. Fabian van Bleyendaal van A. L. C. Brooijmans. Een zoon van Bart van Wijngaarden en de kampioene Jolanda van Meliskerke. HAFLINGERS EN HAFLO-ARABE PAARDEN De inzending van deze paarden was erg klein. Er wa ren drie veulens met een eerste premie. De vijf Haflin- gers werden aangevoerd door Monette en P- de Buck, Kortgene. Bij de Haflo-Arabe waren la-prijzen voor Vera van Cortgene van P. de Buck en Goldy van Wal cheren van G. E. Kalkman, Middelburg. DE FJORDENPAARDEN Wederom hield de vereniging „Het Nederlandse Fjor- denpaarden Stamboek"' een veulenstamboek en stam boekkeuring ter gelegenheid Van „De Zeeuwse Dag van het Paard". De plaatsing van de dieren geven wij hier onder. Hengstveulens. In tegenstelling tot vorig jaar een iets minder goede rubriek met één eerste prijs en zes twee de prijzen. Aan de kop geplaatst en kampioen van de veulens werd het hengstveulen van M. J. Dees, 's Gra venpolder. Merrieveulens. De merrieveulens vormden een goede rubriek met het beste veulen Tina van W. Brasser, Zoute- lande, aan kop. Jaarlingmerries. Deze waren van redelijke kwaliteit. Als eerste werd geplaatst de iets kleine Sietje van J. Pimmelaar, Haamstede. Tweejarige merries. Een zeer goede rubriek met drie eerste premies. Het kopnummer Ramona van Gebr. Po- ley, Kruiningen, werd jeugdkampioene. De drie- en vierjarige merries werden aangevoerd voor vier beste kopmerries met de uitmuntende Orma van G. Hanse, Ellemeet voorop, de latere kampioen oudere mer- riën. De vijf- en zesjarige merriën vormden een redelijke rubriek, waarvan drie eerste-premie merriën, welke voorlopig modelmerrie werden, een verrichtingsproef moeten afleggen, la werd Noya van J. Louwerse, Mid delburg. De zeven t/m twaalfjarige merriën vormden een matige rubriek. Eén oudere merrie die zich best gehouden had, on danks de leeftijd, werd voorlopig modelmerrie: Ineke van A. W. Kempen, Oude Tonge. Twee voorlopige modelmerries kregen wel een eerste premie, maar hadden nog steeds geen proef afgelegd voor model. De modelmerrie Karinne van P. van Harn, Katten- dijke, werd kampioene predikaat merriën. De drie stermerriën met als eerste H.ofke van J. v. d. Scheer, Vlissingen, vormden een kleine rubriek beste paarden. NEW FOREST PONY'S De afdeling Zeeland van de Vereniging Nederlands New Forest Pony Stamboek organiseerde haar jaarlijkse premiekeuring. Bij de verslaggeving van deze keuring kunnen wij helaas niet het oordeel van de jury geven over de kwaliteit van de vertegenwoordigers van dit ras, omdat dit niet ingevuld was op de jury-rapporten. Hieronder volgt een overzicht van de plaatsing. Hengstveulens, geboren voor 1 mei: 1 eerste-, 1 derde premie. Ie Zuidhoek's Asterix van J. L. W. Wessels Boer, Zierikzee. Geboren na 1 mei: 2e eerste-, 1 tweede-, 1 derde premie. Ie: Maierhof's N.N. van A. G. Maier, Raeren (B.). Merrieveulens, geboren voor 1 mei: 1 tweede premie. Geboren na 1 mei: 1 eerste-, 3 tweede premies. Ie: Gol den Cressida van A. M. Hovijn, Vlissingen. Entermerriën, 1 tweede premie. Twentermerriën, 1 eerste-, 2 tweede premies. Ie en tevens jeugdkampioene: Fabiola van A. M. Hooijn. Driejarige merriën met veulen: 1 eerste premie, tevens kampioene bij de driejarigen, Auberts Esmee van J. van Oorschot, Middelburg. Driejarige merriën zonder veulen, grote maat: 2 eerste-, 1 tweede premie. Ie Ronde Putten's Midnight Julia van C. v. d. Peijl, Axel. Vier- en vijfjarige merriën met veulen, kleine maat: 1 eerste-, 1 tweede premie. Eerste en tevens dagkam pioene Duke's Forest Hazel van A. G. Maier. Zes- tot tienjarige merriën met veulen, grote maat: 2 tweede-, 5 derde premies. Kleine maat: 1 derde premie. Zonder velen, grote maat: 1 tweede-, 3 derde premies. Zes- tot tienjarige stermerriën met veulen, grote maat: 2 eerste premies. Eerste en reservekampioene: Duke's Forest Bonnie Belle van C. v. d. Peijl. In de rubriek „de bestgaande rij pony" werd eerste Trees Picavet op Killy. De jaarlijks terugkerende inlevering van de schapenwol is in Zeeland en West-Brabant weer achter de rug. Hierboven een beeld van de drukte (belangrijk meer wol dan in 1973) tijdens de inname door de Afd. Zeeland der Ned. Wolfede ratie op het bedrijf van de voorzitter der afdeling, de heer J. Nieuwenhuijse te Lewedorp. SHETLANDPONY'S In vergelijking met 1973 was het aantal inzendingen Shetlandpony's bijna verdubbeld. Dit betekende dat de Shetlandpony's na de Warmbloedpaarden de grootste in zending* vormde. De keuring werd georganiseerd door de Afdeling Zeeland van het Nederlands Shetlandpony- stamboek. Aangezien pas om 10.00 uur werd begonnen met de keuring nam deze ook nog een deel van de mid dagpauze in beslag. t De merrieveulens vormden een matige klasse met 2 tweede- en 2 derde prijzen. De hengstveulens waren eveneens matig met een goed kopnummers, 1 eerste-, 2 tweede-, 3 derde prijzen. De eerste, Komeet van de Mariahoeve van J. C. J. van de Velde, Kamperland, kreeg tevens een veulenpremie. De eenjarige merriën vormden een redelijke klasse met 3 eerste-, 5 tweede- en 3 derde prijzen. De eerste drie kregen tevens een enterpremie. Aan kop ging Ingrid van Rody van K. J. van Gaaien, Kapelle. Tweejarige merriën: 2 eerste-, 2 tweede- en 2 derde prijzen. Twee typische goede merries aan de kop met een twen terpremie. Eerste: Herminium van Biesterveld van Staatsbosbeheer. Driejarige merriën: 2 eerste-, 2 tweede- en 2 derde prijzen. Kleine matige klasse met goede merries aan de kop. De eerste drie kregen een Ille premie. Geaster van Biesterveld van Staatsbosbeheer werd als eerste ge plaatst. Vierjarige merriën: 1 eerste- en 1 tweede prijs. De eerste, Florentine van de Heul, van P. Brouwer, kreeg een lie premie. De vijfjarige merriën vormden een zeer matige klasse. Twee tweede- en 2 derde prijzen. Zesjarige merriën, een leuke rubriek: drie eerste prij zen, tevens een III premie en 1 tweede prijs. Eerste Diana van de Oosthoeve van A. M. van Engelen, Oud- Vossemeer. Merriën van 7 jaar en ouder: 2 eerste- en 1 tweede prijs. De eerste, Bertha van Kats van I. L. J. v. d. Maas, Kort gene, een goede vlot stappende merrie kreeg tevens een He premie. De andere twee een derde premie. De kroonmerrie Yvonne van Tricht van W. Verhage, Oostkapelle, kreeg een le prijs en een He premie. Jeugdkampioene werd tHerminium van Biesterveld van Staatsbosbeheer. Kampioene en tevens het beste Zeeuwse fokprodukt: Bertha van Kats van I. L- G. v. d. Maas. HET MIDDAGPROGRAMMA 's Middags werd het publiek op het achterterrein een uitgebreid gevarieerd demonstratieprogramma getoond. Zoals gebruikelijk was er weer een rassendefilé waar bij, voor zover mogelijk, van ieder ras één hengst en drie merries werden getoond. Er kwamen negen rassen in de ring. De verschillende rassen kwamen nogmaals in de ring bij het défilé van kampioenen en la premies. De inzenders van paarden en pony's konden daarbij een voorbeeld nemen aan de mensen van het trekpaard, die ruim op tijd klaar stonden met hun paarden. Want als er geshowd moet worden zijn ze present. Inzenders van andere rassen moet je er nogal eens bij slepen. En ge showd werd er met het Trekpaard, zowel aangespannen als met vier-, acht-, twaalfspan 16-span? Nee, het 16-span lukte helaas niet door onvoldoende eensgezind heid onder het laatste 4-span. Maar het 12-span ging fier over het terrein en verliet als elftal het veld. Van het warmbloedpaard werden vele facetten ge toond. Er werd een springconcours gehouden voor rui ters van landelijke rij verenigingen. H. Cornelissen van de L.R. Hulst werd eerste op Soraya, gevolgd door Inge- borgh Verploegh op Jonker (L.R. Reimerswaal) en W. de Buck op Gentleman (Honteruiters). Bij de koetsen- varia kwam een andere mogelijkheid van het warm bloedpaard naar voren. Veel succes oogstte de demonstratie a la flêche, ver zorgd door leden van de Federatie rijschool „de Een dracht" te Serooskerke onder leiding van J. Meijers. Voorts een uitstekend uitgevoerd springcarrousel door leden van de L.R. de Zwinruiters uit Nieuwvliet onder leiding van P. J. Riemens. Andere onderdelen in het middagprogramma waren o.a. een demonstratie van het bestgaande rijpaard en pony, een spel met Shetlandpony's onder leiding van mej. Van Engelen, Oud-Vossemeer, een carrousel ge bracht door 24 leden van de P.C., de Kleppertjes op New Forestpony's, onder leiding van mevrouw J. de Feijter. Het voltige nummer van drie meisjes en één jongen op drie Haflingers uit het rijcentrum Haaren onder lei ding van de heer Van Meerwijk was wederom een succes. De heer Mosselman zorgde voor een primeurtje door met een klavertje drie hackney's te demonstreren. Het middagprogramma werd besloten met de Parade onder leiding van de paradecommandant, de heer L. M. Moermond te Westkapelle. De Stichting „Zeeuwse Dag van het Paard" kan op een geslaagd eerste lustrum terugkijken. Ze zal echter uit moeten kijken naar een ander terrein, omdat de Rui- terplaat een andere bestemming krijgt.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 7