HARDE AKTIES Het zesrijige bietenrooisysteem 5 INGEZONDEN Deze week heeft men in de kranten kunnen lezen dat de ElEG voor de import van vlees is gesloten. Dit op aandrin gen van Frankrijk en België. De Nederlandse regering is tenslotte ook akkoord gegaan nadat men er zich van had overtuigd dat deze maatregel geen schadelijke gevolgen met zich meebracht voor de ontwikkelingslanden. Met andere woorden, het wel en wee van de bevolking van vreemd? landen gaat de regering boven die van eigen boerenstand. Men had er niet voor geschroomd, indien men dit nodig had geacht, om een stukje ontwikkelingshulp te plegen over de ruggen van de boeren. Het voortrekken van een vreemde bevolking boven d eigen boeren is een belediging voor de boerenstand en onf wikkelingshulp verrichten op kosten van een kleine groef is een groot onrecht. En dan is er de droogte, en in het oosten van het land de nachtvorst van dit voorjaar, die veel boeren in de grootste zorgen heeft gébracht. Het schijnt zelfs dat dit de ZLO'* met zorg heeft vervuld, want men heeft de dir. generaa1 van de landbouw, ir. De Zeeuw uitgenodigd om zich op at hoogte te stellen van de gevolgen van de droogte. Het za'. dan ook voor veel boeren een pak van het hart zijn dat nu ook ir. De Zeeuw van die gevolgen van de droogte op de hoogte is? Na deze misschien negatieve gedachten over onze stands- organisaties wil ik wel toegeven dat men daar nog zo v-' standig is dat men inziet dat nachtvorst en droogte tot de normale bedrijfsrisico's dienen te behoren, maar dat door de te lage prijzen van de afgelopen jaren men dit niet meer kan opvangen. Steeds wordt het duidelijker dat de te lage prijzen de oorzaak zijn van de huidige moeilijkheden in de landbouw. Optrekken van de prijzen, niet met enkele pro centen maar minstens met 20 tot 30 is noodzakelijk. Hoe er met de boer van vandaag wordt gesold blijkt uit het feit dat men nu ijskoud diegenen die door de droogte in moeilijkheden zijn gekomen naar de Rijksgroepsregeling Zelfstandigen verwijst, wat hetzelfde is als dat men 50 jaar geleden een arbeider die jaren keihard had gewerkt maar op den duur versleten raakte, maar in het „armenhuis" stopte. Zoals men nu erkent dat diit geen manier van doen was, zo is het nu niet menselijk om hardwerkende menser, laar dit „armenhuis" voor zelfstandigen te verwijzen. Bovendien zou een directe uitkering aan die bedrijven die met die droogteschade kampen meten met twee maten wor den ten opzichte van de bedrijven op de lichtere gronden die nu niet zoveel schade hebben geleden maar die in normale jaren ook niet de topopbrengsi;en kennen die op de zware gronden voorkomen. Dus nogmaals, ook vanuit dit oogpunt bekeken is een forse verhoging van de prijzen voor de land- bouwprodukten de enige oplossing. Hoe dit nu te bereiken? Het is gebleken dat de voorman nen van de standsorganisaties nog steeds denken dat ze met praten wel wat zullen bereiken. Dit ligt hen nou eenmaal ook gemakkelijker omdat dit meestal gepaard gaat niet een goed glas en een flinke hap. Maar dit stadium is nu wel duidelijk voorbij. Zij moeten nu voor de keus wor den gesteld of helpen aan het organiseren van harde akties of terugtreden. Deze akties zouden zeker ook door indivi duele boeren kunnen worden georganiseerd maar het zou veel beter zijn dat de standsorganisaties deze taak op zich namen, ten eerste omdat het hun plicht is tegenover hun ledep en ten tweede omdat zij over meer middelen en man kracht beschikken om zoiets te organiseren. We moeten air- boeren beseffen dat we onze organisatie desnoods hiertc kunnen dwingen door een massaal opzeggen van ons lid maatschap. De nood is thans zo hoog gestegen dat wie, ah er in de toekomst een beroep wordt gedaan om mee te aan harde akties, niet meedoet verraad pleegt aan zijn co lega's, zijn gezin en zichzelf. J. DE KRAKER, Axel. Afb. 3. De Franquet rooier kan worden uitgerust met bewegende rooischaren. De excentrische aandrijving vindt plaats vanaf de op een frame gemonteerde as. HET ONTBLADEREN Met de ontbladeraar worden de bieten van het loof ontdaan. Het door de as met klepels afgeslagen loof wordt door een boven de klepelas liggende vijzel zijwaarts af gevoerd. Door de poetser worden eventueel achtergeble ven bladdelen verwijderd, terwijl de scalpeurs de bie ten nakoppen. Met de Kuiken bietenrooimachine worden de bieten met een maaibalk van blad ontdaan. Het blad wordt eveneens met een vijzel zijwaarts afgevoerd. Aan gezien de Franse machines rond rijden, komt hierbij het loof van zes rijen in één langszwad, terwijl bij de Kui ken, doordat deze heen en weer rijdt, het loof van twaalf rijen in één langszwad komt te liggen. Enkele merken ontbladeraars kunnen met een vijzel of een transporteur worden uitgerust om het loof recht streeks op een naastrijdende wagen te laden. Het in zwa den liggende loof kan met een verspreider over het land worden verdeeld. Voor een goede werking van de ontbladeraar is het van groot belang dat de stand van het gewas regelmatig is. Dit geldt niet alleen voor de afstand in de rij, maar vooral voor de hoogte van de bieten boven de grond en de diameter van de bieten. Het is vrijwel onmogelijk om in een onregelmatig gewas de ontbladeraar zo af te stellen dat een hoog percentage juist gekopte bieten wordt verkregen. Men dient-dan ook bij de beoordeling van het kopwerk van een bepaalde machine rekening te houden met de stand van het gewas. De meeste machines worden zo afgesteld, dat een groot HET LADEN De laders van de verschillende merken wijken onder- lirig nog al1 af in constructie. Enkele laders zijn uitgerust met een opraapketting met daarboven een korte ketting, een zeefrad en een transporteur, die de bieten in de wa gen «brengt, iln plaats Van een zeefrad heeft één lader een met rubber tanden voorziene reinigingsrol. Eén lader heeft in plaats van een opraapketting, drie tegen elkaar in .draaiende zeefraderen. De intensiteit van het reinigen kan bij de met een opraapketting uitgeruste machines worden ingesteld door de snelheid van het zeefrad of de reinigingsrol te variëren. Onder niet al te ongunstige omstandigheden wordt door de lader ca. 50 van de aanklevende grond van de bieten verwijderd. Bij hoge snelHëid van de rei nigingsrol of het zeefrad kan veel breuk van punten op treden. DE CAPACITEIT De netto-capaciteit wordt bepaald door de rijsnelheid, waarmee gewerkt wordt. Onder niet al te extreme om standigheden liggen de rij snelheden van de Franse ma chines tussen 3,5 en ruim 4,1 km/h. Met de Kuiken bie tenrooier liggen de rij snelheden tussen 1,8 en 2,4 km/h. Een belangrijk voordeel van deze machine is echter dat vooral onder slechte omstandigheden door de vier brede voorwielen de structuur zeer weinig wordt bedorven. De bruto-capaciteit van de Franse machines (de capa citeit, inclusief het draaien en rijden op de kopakker, het verhelpen van kleine storingen, bijstellen e.d.) be draagt 0,6 tot 1,2 ha/h,l terwijl dit met de Kuiken rooier tussen 0,4 en 0,66 ha/hl ligt. Wanneer voldoende opper vlakte te rooien bieteji aanwezig is en als redelijke sch-attinlg 200 rooiuren toeschikbaar zijn betekent dit dat met een goede Franse machine ca. 250 ha per seizoen kan worden gerooid. Enkele machines hebben in 1973 300 hia gerooid'. Dit is echter alleen dan mogelijk wan neer de percelen voldoende groot zijn en weinig tijd verloren gaat aan transport naar het volgende perceel. VERLIEZEN Bij het onderzoek is gebleken dat in een regelmatig gewas bij een goed afgestelde machine de verliezen in de grond nihil waren. Daar tegenover staat dat ook rooi- "verliezen zijn behaald van Ca. 1750 kg per ha. Op dit perceel bedroegen de verliezen op de grond bovendien 1200 kg per ha, hetgeen dus een totaalverlies opleverde van bijna 3 t/ha. Men dient echter te bedenken bij het beoordelen van dergelijke cijfers dat een verlies ca. 1 t/ha vrijwel niet te vermijden valt. Tijdens het laden gaat n.l. een groot deel van de bieten met een diameter kleiner dan de spijlenafstand in de machine verloren. In principe horen deze bieten eigenlijk niet voor te ko men, omdat deze bijna altijd als dubbelen zijn gegroeid. Ook hier geldt dus weer dat de stand van het gewas grote invloed heeft op de k^waliteit van het werk. (Uit: ^Landbouwmechanisatie" deel van de bieten slechts ondiep wordt gekopt, omdat anders die bieten, die wat hoog boven de grond uitste ken, te diep gekopt worden, hetgeen dan resulteert in kopverlies. Uit metingen in de praktijk is gebleken dat gemiddeld 4,5 koptarra werd verkregen wanneer 58,5 juist of bijna juist werd gekopt. Gemiddeld was 8,5 te diep gekopt, terwijl de rest van de bieten, voor een groot deel de kleinere, nog een volledige kop bezat. Bij een percentage koptarra van 3 was ca. 25 van de bieten te diep gekopt, althans wanneer in een onregel matig gewas werd gewerkt. Wanneer 1 cm dieper gekopt wordt dan nodig is, gaat ca. 7 ton bieten per ha ver loren! Bij 20 te diep gekopte bieten is dit uiteraard 1,4 ton per ha. HET ROOIEN Voor het rooien van de bieten zijn of kunnen de ma chines op diverse wijze worden uitgerust, n.l. met zelf zoekende rooischaren, met rooischijven of met rooischa ren gecombineerd met iets schuin op de voortbewegings richting staande glijsloffen, waardoor de biet iets om zijn as gedraaid wordt, en met bewegende rooischaren (afb. 3.) De Kuiken bietenrooier is uitgerust met klop pers, die de biet eerst iets in de grond slaan, waarna deze met vibratielichters wordt gerooid. De onderling sterk verschillende rooisystemen zijn ontwikkeld om het percentalge grondtarra te verminde ren. Onder gelijke omstandigheden werd met schijven enkele procenten minder grondtarra verkregen dan met rooischaren. Losliggend blad werd door schijven gemak kelijker verwerkt, waardoor minder verstoppingen op- tradien. De bewegende roioscharen leken een gunstige in vloed te hebben op het percentage grondtarra. Afb. 1. Zelfrijdende Heériau, waarmee in één werkgang de bieten worden ontbla derd, nagekopt en gerooid. J. FLUIT Instituut voor Mechanisatie, Arbeid en Gebouwen. Voor het machinaal rooien van suikerbieten zijn naast de reeds vele jaren in gebruik zijnde een- en tweerijige bietenrooimachines de drie- en zesrijige ten tonele ver schenen. Van de laatstgenoemde groep nemen vooral de zesrijige een belangrijke plaats in. Deze machines zijn in diverse uitvoeringen leverbaar, n.l. als driefasensysteem, waarbij de ontbladeraar met calpeurs of nakoppers, de rooier en de lader elk afzon derlijk door een trekker worden getrokken en aange- deven. Sinds de komst van de zware wieltrekker is het ook mogelijk geworden het ontbladeren en het rooien te combineren door de ontbladeraar voor aan de trekker en de rooier in de herinrichting te bevestigen. Op deze wijze spaart men dus niet alleen één trekker uit, maar ook één man. Deze combinatie, is ook als zelfrijdende machine leverbaar. (Afb. 1.) Tenslote is ook een machine leverbaar, waarbij het ontbladeren, het rooien en het laden in één werkgang worden uitgevoerd. (Afb. 2.) Afb. 2 Zelfrijdende Mor eau, die in één w erkgang de bieten ontbladert, nakopt, rooit en laadt.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 5